• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Miesiąc temu opublikowaliśmy artykuł analizujący nieco gotowe komputery gamingowe. Wniosków było kilka, ale jeden z nich zdecydował zdominował pozostałe – karty graficzne są niesamowicie słabo dostępne na rynku!

Gotowe komputery gamingowe kojarzyły się raczej zawsze z produktami, które kupują osoby niemające pojęcia o tym, jak samodzielnie zbudować własny zestaw. Za nieco większą cenę otrzymywali oni po prostu PC skompletowany i złożony przez eksperta.

Problem w tym, że sytuacja obecnie wygląda zupełnie inaczej! Gotowe komputery gamingowe są teraz najlepszym źródłem niektórych podzespołów komputerowych – w szczególności właśnie wspomnianych kart graficznych.

Postanowiliśmy powtórzyć więc naszą ostatnią analizę i sprawdzić czy sytuacja na rynku się już nieco uspokoiła, czy może jest jeszcze gorzej. Spoiler: Nie mamy dobrych wiadomości.

Actina PBM – z 3699zł na 4430zł, czy dalej warto go kupić?

Actina PBM - gotowy komputer

Poprzednio, sprawdziliśmy 3 gotowe komputery gamingowe, pierwszym z nich była Actina PBM. Wniosek był bardzo prosty: komputer kosztował wtedy 3699zł, jego komponenty były warte około 650zł więcej! Jak zmieniła się więc sytuacja na rynku?

Po pierwsze – zmieniła się cena samego komputera Actina PBM. W tym momencie, możemy kupić go za 4330zł. Na pierwszy rzut oka wygląda więc na to, że producent dopasował cenę do rzeczywistych realiów rynkowych.

Komputer składa się z następujących podzespołów, obok nich podano ich cenę miesiąc temu, w momencie pisania pierwszego artykułu.

Procesor: i5-9400F (2,9 GHz, 6 rdzeni) – 519zł
Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1660 SUPER – 2200zł
Pamięć RAM: 16GB – 340 zł
Dysk twardy: 1000GB HDD + 256GB SSD – 340zł
Płyta główna: MSI B365M PRO-VHD – 359zł
Zasilacz: 500W – 200zł
Obudowa: 400zł

Na sam początek mamy jednak dobrą wiadomość. Cena pamięci RAM i dysku twardego nie uległa znaczącej zmianie. Podobnie ma się sprawa z obudową i zasilaczem i płytą główną.

Niepokojąco zaczęła jednak wyglądać sprawa z procesorem Intel i5-9400F. W kilku sklepach przestał być zupełnie dostępny. Kilka innych podniosło za to jego cenę do 620zł! Na chwilę pisania tego artykułu możemy kupić go jednak dalej za 525zł. Wyraźnie jednak widać, że sytuacja lada moment może ulegnąć niekorzystnej zmianie.

Prawdziwy dramat to jednak karta graficzna. Możemy kupić ją teraz jedynie w dwóch (!) sklepach w Polsce. Jej cena zaczyna się od 3000zł. Odpowiedniki innych firm są podobnie źle dostępne, a ich cena rozpoczyna się od 2800zł.

Nietrudno zatem policzyć, że cena Actina PBM wzrosła o około 650zł, problem w tym, że równocześnie wartość wykorzystanych w nim podzespołów wzrosła o 800zł! Gotowe komputery gamingowe zgarniają kolejny punkt – taniej nie kupimy nigdzie!

Czy gotowe komputery gamingowe to jedyne dobre źródło kart graficznych?

Gotowe komputery gamingowe Actina

Następnym analizowanym przez nas komputerem była Actina PBA za 4799zł. I uwaga, spora niespodzianka, jest teraz o 15zł tańszy.

Komponenty wyglądają bardzo podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, w dalszym ciągu sercem grafiki jest tutaj model GeForce GTX 1660 SUPER. Pozostałe części i ich ceny miesiąc temu prezentowały się następująco:

Procesor: i5-10400F – 649zł
Karta graficzna: GeForce GTX 1660 SUPER – 2200zł
Pamięć RAM: 16GB – 320zł
Dysk twardy: SSD 512 GB – 309zł
Płyta główna: Intel B460 – 589zł
Zasilacz: 500W – 235 zł
Obudowa – 410zł

Podobnie jak poprzednio, dysk twardy, pamięć RAM, zasilacz i płyta główna pozostały bez większych zmian. Prawdopodobnie bezpiecznym będzie więc stwierdzenie, że ich rynek jest dobrze nasycony i stabilny. Nic nie zanosi się również na to, żeby miało się to szybko zmienić.

Sporą niespodzianką okazał się za to procesor. Okazało się, że… potaniał o 50zł! Jego dostępność również prezentuje się bardzo dobrze, sklepy mają po kilkadziesiąt a nawet kilkaset sztuk na stanie. Być może zatem, rynek procesorów nie jest aż tak zagrożony jak mogło wydawać się na początku.

Niestety, ta sama karta graficzna oznacza ten sam dramat co przy poprzednim modelu. Jeśli będziemy mieli szczęście wydamy tylko 3000zł. Ostatnio, okazało się, że komputer Actina jest droższy o około 50zł niż same komponenty. Teraz gotowe komputery gamingowe zgarniają drugi punkt. I to w wielkim stylu – oszczędzamy ponad 700zł!

Sprawdź: Jaki projektor do domu wybrać

Co jednak ze sprzętem najwyższej klasy?

Actina PBA

Ostatni analizowany model to Actina PBA za 10600zł, prawdziwy high-endowy sprzęt dla absolutnie najbardziej wymagających graczy. Niestety, cena poszła mocno w górę, zapłacimy za niego już 12025zł. Nauczeni poprzednimi doświadczeniami, w ciemno możemy podejrzewać, że podwyżka nie wzięła się znikąd.

Spójrzmy raz jeszcze na komponenty i ich poprzednie ceny. Jak łatwo zauważyć – są absolutnie z najwyższej półki. Jeśli chcemy zbudować samodzielnie komputer gamingowy dobrej klasy, ciężko będzie nam się bez nich obyć.

Procesor: AMD Ryzen 5600X – 1599zł
Karta graficzna: Asus GeForce RTX 3070 TUF – 6399zł
Pamięć RAM: 16GB – 320zł
Dysk twardy: SSD 1TB – 490zł
Płyta główna: ASUS PRIME B550M-K – 569zł
Zasilacz: 650W – 299zł
Obudowa – 399zł

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, cena żadnego komponentu innego niż karty graficznej nie uległa zmianie. Daje to sporą nadzieję w kwestii dostępności procesorów. Nawet najlepsze modele nie są na chwilę obecną zagrożone. To dość dobry znak i mamy wielką nadzieję, że ten trend się utrzyma.

Gdybyście chcieli jednak kupić w sklepie kartę graficzną ASUS GeForce RTX 3070, to cóż, życzymy wam powodzenia. Jest po prostu całkowicie wyprzedana w każdym wiarygodnym sklepie internetowym. Stacjonarnie możemy tylko podejrzewać, że jest jeszcze gorzej. Ostatnia cena zarejestrowana przez Ceneo to 7399zł.

Oczywiście, dalej możemy dostać ją od scalperów, czyli osób, które zakupiły kilka egzemplarzy i sprzedają je drożej w celu zarobku. Na Allegro jest kilka ofert, a ich cena zaczyna się od 7699zł.

Biorąc pod uwagę te czynniki, nie mamy innego wyjścia niż przyznać kolejny punkt. Gotowe komputery gamingowe wygrywają 3:0.

Problemy nie znikną szybko. Gotowe komputery gamingowe to naprawdę najlepszy wybór

Poza samym porównaniem, warto się jednak zastanowić co z niego wynika. Wniosek jest bardzo prosty: cena podzespołów komputerowych, w szczególności kart graficznych rośnie w nieprawdopodobnym tempie!

Stawia nas to w dość trudnej sytuacji. Jeśli chcecie kupić swój własny komputer, powinniście to zrobić natychmiast – jak widać, miesiąc zwłoki może kosztować nas nawet 500zł. Oczywiście, ceny nie będą rosły w nieskończoność. Problem w tym, że nie zapowiada się na to, żeby sytuacja uspokoiła się w ciągu najbliższych 6-8 miesięcy.

Ranking: Monitor 4K

Fabryki na całym świecie mają ciągle olbrzymie problemy z dostawami komponentów do produkcji elektroniki. Nie mija natomiast szał na kryptowaluty, który pośrednio odpowiedzialny jest właśnie za masowe wykupywanie nowych kart graficznych ze sklepów.

Do tego wszystkiego – parę dni temu został zablokowany kanał Sueski. Niemal cały handel Azja-Europa odbywa się właśnie za jego pośrednictwem. Sytuacja naprawdę nie jest zatem zbyt dobra. Na tę chwilę nie ma ani jednego powodu, dla którego karty graficzne mogłyby zacząć tanieć.

Nasza rada: Jeśli chcecie kupić komputer w ciągu najbliższych kilku miesięcy – zróbcie to natychmiast. Jeśli możecie poczekać miesiące lub nawet ponad rok – warto zaczekać. Niemniej jednak – zupełnie nie opłaca się składać samodzielnie swojego PC. Gotowe komputery gamingowe wychodzą po prostu taniej – kupujmy je jednak z głową i nie wpadnijmy w pułapki od nieuczciwych sprzedawców.

Zobacz też:
Jaki laptop kupić – poradnik 2021. Najważniejsze informacje
Ping test – masz duży ping? Nie pograsz online
Mysz gamingowa – Razer, Logitech, SteelSeries, ranking

Oceń ten post