• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

W obecnych czasach wydaje się to już mało realne, ale jednak. Karty graficzne psują się przez grę New World Amazona.

Firma EVGA już zdecydowała się na wymianę zepsutych kart graficznych RTX 3090. Klienci, którzy zgłosili awarię, otrzymali nawet już gotowe, nowe RTX 3090. Trzeba pochwalić EVGA za tak ekspresową obsługę klienta. Jeszcze zanim firma zdążyła przetestować martwe karty, jej pracownicy wysłali zamienniki do smutnych i sfrustrowanych klientów. Producent nawet kupował karty z innych miejsc, aby skrócić czas dostawy.

Jeśli masz kartę RTX 3090, która umarła przez New World lub z innego powodu, nie będziesz miał problemu z wymianą w EVGA.

Karty graficzne psują się przez New World

Okazuje się, że gra New World zwiększała zużycie energii przez EVGA RTX 3090 aż o 20% powyżej limitu mocy. Przekłada się to na ponad 400 W używanej energii elektrycznej, a limit wynosi 360-375 W.

Zobacz: Gotowy komputer do gier

Co ciekawe, karta RTX 3090 marki MSI nie miała tego problemu. W jej przypadku gra nie prowadziła do takich skoków w użyciu energii – grafika działała z dozwoloną mocą w Watach. Wygląda więc na to, że niektóre karty wykazują nieprawidłowe wartości zapotrzebowania na prąd, z obecnie nieznanych powodów.

Kiedyś, zanim AMD i Nvidia zaczęły wdrażać ograniczniki mocy w swoim sprzęcie, było całkowicie możliwe usmażenie niektórych procesorów graficznych. Dziwne jest więc, że New World doprowadza do takiej sytuacji. Gra jest co prawda ciągle w wersji beta, ale i tak nie powinno dochodzić do takich problemów. Gdy poznamy już przyczynę, na pewno o tym poinformujemy. Obecnie są podejrzenia, że w kodzie gry jest wirus, który zmusza karty do kopania Ethereum lub innych kryptowalut. To tłumaczyłoby bardzo duże obciążenie. Na razie jednak nie ma żadnych dowodów.

Zobacz też:
Nvidia: nowe karty graficzne dostaną limiter kopania kryptowalut
Karty graficzne nowej generacji nawet 3-krotnie szybsze niż obecne

Źródło: Tom’s Hardware.com

Oceń ten post