• Ostatnia modyfikacja artykułu:8 miesięcy temu

Pierwsza na świecie mysz komputerowa została sprzedana na aukcji. Ostateczne kwota przyprawia o prawdziwe zawroty głowy.

Mysz komputerowa to raczej coś bez czego nie wyobrażamy sobie życia. No dobrze, a raczej nie wyobrażaliśmy 10 lat temu. Obecnie z dość sporym powodzeniem możemy korzystać przecież tylko z touchpada w laptopie. Tak czy inaczej, dla wielu z nas myszka jest absolutnie niezbędna. Tymczasem, na aukcji pojawił się pierwszy wyprodukowany egzemplarz.

Pierwsza mysz komputerowa przypominająca chociaż trochę te, które znamy dzisiaj powstała ponad 50 lat temu. Wstępny projekt opracował Douglas Engelbart, który opatentował cały system i wykonał prototyp wyposażony w 3 przyciski. W zestawie była również mini klawiatura wyposażona w 5 przycisków. Dzięki temu, mogliśmy rozszerzać funkcjonalność myszki o zupełnie nowe komendy – w sumie do dyspozycji mieliśmy więc 31 różnych kombinacji.

Sprawdź: Mysz gamingowa – najlepsze modele

Jak zapewne sami widzicie, mini klawiatura nie okazała się największym hitem. Sama mysz była jednak strzałem w dziesiątkę. Bez najmniejszego wahania możemy powiedzieć, że Engelbart zrewolucjonizował w ten sposób całą branżę komputerową. Nic zatem dziwnego, że to łakomy kąsek dla kolekcjonerów.

Mysz komputerowa została wystawiona przez Davida Pottera, który pracował w zespole Engelbarta w SRI International. To oryginalna pierwsza na świecie myszka, w dodatku bardzo intensywnie używana w rozwoju cyfryzacji. Cena nie powinna zatem nikogo dziwić. Po długiej licytacji mysz sprzedała się za 178 936 dolarów, czyli za prawie 800 tysięcy polskich złotych!

Zobacz też:
iPhone za 280 tysięcy złotych? Rekordowa aukcja
Podanie o pracę Steve’a Jobsa w formie NFT trafi na aukcję
Światowy Dzień Wody – na co zużywamy wodę i czy jej zabraknie?

Oceń ten post