• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Nothing Chats zaliczyło najmniej udaną premierę w historii. Aplikacja została już usunięta z Google Play.

Firma Nothing wciąż stawia na rozwiązania innowacyjne pod względem designu – tym razem zapowiedzieli odświeżenie aplikacji do przesyłania wiadomości i połączenie dwóch odmiennych światów. Nothing Chats miało pozwalać na obsługę iMessage w systemie Android i obsługiwać RCS zapewniając pełną zgodność między urządzeniami. Brzmi to naprawdę ciekawie i w końcu wyeliminowałoby problem zielonych dymków.

Niestety, zapowiedzi były trochę odbiegające od rzeczywistości. Przede wszystkim obiecano nam bezpieczeństwo i szyfrowanie wiadomości. Tymczasem, Apple ID było przekazywane w protokole http zamiast znacznie bezpieczniejszego HTTPS. Powiedzieć, że to spore niedopatrzenie to jakby nic nie powiedzieć. Dodatkowo, backend opiera się na open-source’owym systemie BlueBubbles.

Wyszło więc na to, że Nothing Chats przetwarzało wszystkie wiadomości, zdjęcia, pliki audio itp, w sposób skrajnie niebezpieczny oraz na cudzych serwerach. Tak naprawdę, wszystko co wysłaliśmy stało się niemal publicznie dostępne. Firma zaliczyła nie tyle wpadkę co małą katastrofę. Aplikacja nie jest już dostępna do pobrania a w oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że to przez kilka błędów, które muszą naprawić. Lekkie niedopowiedzenie.

Oczywiście, Nothing Chats z pewnością powróci niedługo do Google Play. Firma będzie musiała jednak odzyskać zaufanie użytkowników i udowodnić, że nowa wersja jest już w 100% bezpieczna a dane faktycznie są zaszyfrowane. Pozostaje pytanie, ile im to zajmie. Każdy wie, że nie chodzi o naprawienie kilku błędów a o całkowite przebudowanie aplikacji.

Zobacz też:
WhatsApp wprowadza blokadę chatu dla prywatnych wiadomości
Nothing ogłasza nową podmarkę – CMF
Nothing Phone (2) otrzyma procesor Snapdragon 8+ Gen 1

Oceń ten post