• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Nvidia jest już drugim największym klientem TSMC. Oczywiście, wciąż są daleko w tyle za Apple i to raczej się prędko nie zmieni.

Boom na sztuczną inteligencję przynosi Nvidii olbrzymie zyski. Jak możecie słusznie przypuszczać – nie tylko samej Nvidii. Sporo zyskało też TSMC, które produkuje dla niej chipy. W zeszłym roku. Wartość transakcji między NVIDIA a TSMC wyniosła 241,15 miliarda dolarów tajwańskich, czyli około 7,73 miliarda dolarów amerykańskich. Ta ogromna kwota stanowiła aż 11% całkowitych przychodów netto TSMC.

Należy jednak zauważyć, że mimo tak dużych zamówień Nvidia wciąż pozostaje daleko za Apple, które w 2023 roku odpowiadało za aż 25% całkowitych przychodów TSMC. Perspektywy Nvidii zależą teraz od rozwoju rynku w 2024 roku oraz od dalszego wzrostu zapotrzebowania na układy AI. Ale wydaje się, że w tym roku raczej nie muszą martwić się o brak popytu. Sztuczna inteligencja to najgorętszy temat w dziedzinie technologii.

Sprawdź: Tania karta graficzna – jaki model warto kupić?

Posiadanie takiego statusu otwiera przed Nvidią drzwi do specjalnego traktowania. TSMC nie chciałoby stracić tak ważnego gracza, szczególnie w obliczu rosnącej popularności sztucznej inteligencji. Dla Nvidii to również możliwość negocjacji korzystniejszych warunków cenowych i terminów dostaw, a także pierwszeństwo w zamówieniach na nowe procesy litograficzne. Warto jednak dodać, że przy takim wolumenie dostaw raczej nie znajdą innego producenta. Obie firmy są na siebie niejako skazane i muszą wspólnie koegzystować na względnie dobrych warunkach. Innej opcji po prostu nie mają.

Zobacz też:
TSMC nie wybuduje się w Niemczech? Dotacje były nielegalne
Nvidia jest już warta więcej niż Amazon i Google!
TSMC ostrzega: rozwój AI spowolni przynajmniej do 2025

Oceń ten post