• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Niektórzy z was może kojarzą mem Nyan Cat. Jest to po prostu gif z lecącym przez galaktykę kotem z ciałem zrobionym z ciastka, zostawiającym za sobą ślad tęczy. Brzmi całkiem absurdalnie, prawda? Tymczasem stał się on najdroższym memem w historii – został sprzedany za niemal 600 000 dolarów.

Twórca Nyan Cat – Chris Torres – postanowił wystawić go na sprzedaż w internetowym serwisie aukcyjnym. Końcowa kwota z pewnością przeszła jego najśmielsze oczekiwania – anonimowy kupiec zapłacił za niego około 580 tys. dolarów w kryptowalucie Ethereum.

Po co jednak właściwie kupować mema którego można znaleźć wszędzie w Internecie przerobionego na milion sposobów? Właściwie, okazuje się, że kupiec może się jedynie nim… pochwalić.

Anonimowy nabywca nie otrzymał żadnych praw autorskich, znaków towarowych ani nawet wyłącznej własności mema. Kupił jedynie prawo do przechwalania się i wiedzę, że jego kopia jest autentyczna.

Memy obejrzysz już też nawet na zegarkach – sprawdź nasz ranking smartwatch

Jakkolwiek ta sytuacja nie wydawałaby się absurdalna, chętnych w licytacji było całkiem sporo. Cena wywoławcza wynosiła zaledwie 3 Ethereum, końcowa już 300.

Niepodważalna autentyczność

Okazuje się, że jest to już całkiem powszechny trend. NBA sprzedało krótki filmik z LeBronem Jamesem blokującym przeciwnika za 100 tys. dolarów. Podobnie jak w przypadku mema, nabywca dostał jedynie certyfikat autentyczności.

Co ciekawe jednak, certyfikat taki nie jest zwykłym dokumentem – jest absolutnie niepodrabialny. Opiera się na technologii blockchain. Dzięki temu, certyfikat jest publiczny, nie może być też zarówno modyfikowany jak i usunięty. W dużym skrócie – ciężko o rzecz trudniejszą do podrobienia niż coś oparte na blockchainie, przecież opierają się na nim wszystkie kryptowaluty.

Nieważne jak absurdalnie to wszystko wygląda, pewien fakt jest niepodważalny. Mem Nyan Cat został sprzedany za jak najbardziej realne 580 000 dolarów. Wow.

Zobacz też:
Dogecoin – czyli jak mem stał się warty miliardy dolarów
Kryptowaluty już również w Google i Samsung Pay
The Mandalorian najczęściej piraconym filmem w 2020

Źródło: New York Times

Oceń ten post