• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Piraci mogą otwierać już beczkę rumu. Zabezpieczenia PlayStation 5 nareszcie zostały złamane – mamy pełen jailbreak.

Od wejścia na rynek PlayStation 5 minęły już prawie dwa lata. Do tego czasu konsola dzielnie broniła się jednak przed piratami komputerowymi (lub może raczej konsolowymi). Wbudowane zabezpieczenia nie pozwalały nam na instalację programów z niezaufanych źródeł ani na jakąkolwiek modyfikację plików systemowych. Wygląda jednak na to, że ten stan rzeczy już wkrótce ulegnie zmianie.

Osoba ukrywająca się pod Nickiem SpecterDev ujawniła właśnie teoretycznie i praktycznie działający sposób na jailbreak PlayStation 5. Wszystko możliwe jest dzięki luce w zabezpieczeniach WebKit. Niestety, najprawdopodobniej cały sposób możliwy jest tylko i wyłącznie na konsolach z oprogramowaniem w wersji 4.03 lub starszym. Niestety mowa więc o modelach nieaktualizowanych przez ostatni rok.

Sprawdź: Słuchawki do PS5 – najlepsze modele

W dodatku, SpecterDev nie ukrywa, że jak na razie jailbreak działa tylko i wyłącznie w około 33% procentach przypadków. Niemniej, zdecydowanie jest to krok w dobrym dla piratów kierunku. Skoro konsolę udało się złamać raz to bez wątpienia oznacza to, że można będzie powtórzyć tę sztuczkę wykorzystując nieco inny exploit.

Jak na razie, zdecydowanie nie mówimy jednak o czymś co zainteresuje przeciętnych odbiorców. Jailbreak jest bardzo niestabilny oraz nie pozwala na instalowanie własnego oprogramowania metodą sideloadingu. W dodatku, Sony może bardzo łatwo zablokować konta modderów, co może wiązać się nawet z koniecznością kupna nowej konsoli. Jak na razie warto więc zostać przy oficjalnej dystrybucji gier.

Zobacz też:
PlayStation VR2 zadebiutuje już na początku 2023 roku
PlayStation 5 nareszcie obsługuje rozdzielczość 1440p
Sony podnosi ceny PS5. Microsoft nie planuje podobnego ruchu

Oceń ten post