• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Pandemia miała wiele skutków: niedobory procesorów i komponentów, kwitnący przemysł gier wideo, praca w domu stała się norma itp. Jedną z mniej oczekiwanych konsekwencji jest jednak ogromna ilość pieniędzy utraconych w wyniku… oszustw romantycznych.

W 2020 r. mnóstwo samotnych osób oszukano na łączną kwotę 304 mln dol. To wzrost ok. 50% w porównaniu z 2019 r.

W raporcie amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FKH) czytamy, że przez trzy lata z rzędu ludzie tracili więcej pieniędzy na oszustwach romantycznych, niż na jakikolwiek innym typie oszustwa zidentyfikowanego w bazie FKH. Przeciętna ofiara straciła 2500 dol. w ubiegłym roku.

Zobacz: Najlepszy VPN

Oszuści mają coraz lepsze wyniki

Fałszywe romanse online to jak widać rozwijająca się gałąź online. Oszuści wykorzystują często przerobione zdjęcia znalezione w sieci, wraz z fałszywymi nazwiskami, aby zwabić ludzi zainteresowanych związkiem. Następnie prowadzą konwersacje, nawiązują znajomość, aż w końcu pojawią się różnego typu prośby i oferty.

"Romantyczni oszuści" zarobili na pandemii 304 mln dol. w 2020

Nagie zdjęcia pięknej dziewczyny, która przekonuje, że cię kocha? Jasne, tylko zapłać jej kilkaset złotych. Zasilenie karty na tel., bo akurat się wyładowała, a dana osoba wręcz pragnie do ciebie zadzwonić? Nic prostszego – przelej 100 zł i za chwilę otrzymasz telefon. Albo w inną stronę: twoja miłość ma kłopoty i chce pożyczyć 500 zł. Odda za tydzień.

Tego typu przekręty i oszustwa to codzienność internetu. I niestety wiele osób naiwnie wierzy swoim “wirtualnym partnerom”, przelewając środki. W zeszłym roku sprawę ułatwił Covid-19, bo oszuści często prosili o pieniądze na leki, czy też mówili, że mają trudną sytuację w pracy i chcą pożyczyć trochę środków.

Sprawdź: Office crack 2016 nie jest ci potrzebny. Mamy coś lepszego!

Najwięcej ataków jest skierowanych w ludzi z przedziału wiekowego 20-29 lat, jednak to ci starsi, w wieku 40-69 lat, płacą najczęściej. Zwyczajnie nie są świadomi, że tego typu oszuści działają w internecie. Co ważne, osoby w wieku 70 lat miały największe straty finansowe – średnio 9475 dol. na użytkownika.

Apelujemy: jeśli ktoś zaprasza cię do znajomych w aplikacji randkowej czy jakiejkolwiek innej, miej się na baczności. Zwłaszcza gdy ta kobieta/mężczyzna stale cię komplementuje, a nawet twierdzi, że się zakochała. To może być oszust, tym bardziej gdy wygląda jak Henry Cavill czy Scarlett Johansson.

Zobacz też:
Kafejki internetowe zmieniają się w kopalnie
Ransomware: słabnie skuteczność okupów internetowych
Technik się przyznał: “Podglądałem ludzi z kamerek internetowych, kiedy uprawiali seks”

Źródło: TechSpot.com

Oceń ten post