• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Jakie są najlepsze telewizory do PS5 lub Xboksa Series X? Wybór jest duży i łatwo kupić coś, z czego nie będziesz potem zadowolony. Zapoznaj się z naszym rankingiem, aby kupić coś, co na pewno spełni twoje oczekiwania.

Chcesz kupić telewizor do PS5? Albo do nowego Xboksa Series X? Powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby oferował HDMI 2.1, a także rozdzielczość 4K. Jeśli chodzi o wielkość ekranu, pod uwagę weź przede wszystkim odległość, z jakiej zamierzasz grać czy oglądać filmy na telewizorze. W przypadku modeli 4K i 55-calowych zalecaną odległością jest 2,35 m. Przy 65-calowym ekranie to 2,77 m, a przy 75-calowym będzie to już 3,20 m. Rozważasz zakup wielkiego, 85-calowego wyświetlacza? Wtedy optymalna odległość to 3,63 m.

Najlepsze telewizory do PS5 lub Xboksa Series X – świetne modele

Poradnik: Jaki telewizor do grania na konsoli

W rankingu znajdziesz telewizory, które są optymalne do współpracy z najnowszymi konsolami do gier. Wybierz taki, który ci odpowiada, biorąc pod uwagę technologię matrycy (OLED czy LED), a także inne parametry i design.

Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym piszemy jaki telewizor będzie najodpowiedniejszy dla konsoli nowej generacji. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje!

LG CX OLED – najlepszy telewizor OLED do PS5 i XSX

najlepsze telewizory do ps5 i xsx

Typ: OLED | Rozdzielczość: 4K | Modele: 48”, 55”, 65”, 77”

To najlepszy telewizor do PS5 z panelem OLED, jaki aktualnie znajdziesz na rynku. Ekran OLED może indywidualnie wyłączać piksele, co daje nieskończony współczynnik kontrastu. Ma też szerokie kąty widzenia, co jest idealne do gier rozgrywanych w trybie kooperacji.

Model LG CX to OLED klasy premium. Został wyposażony we wszystkie funkcje, które doceni wymagający gracz i posiadacz PlayStation 5. Telewizor ma aż cztery złącza HDMI 2.1, które obsługują rozdzielczość 4K przy odświeżaniu 120 Hz. Ponadto można liczyć na obsługę HDMI Forum VRR, który płynnie dopasuje liczbę klatek do częstotliwości odświeżania. Plus: opóźnienie input wejściowe (input lag) jest niewiarygodnie niskie, a czas reakcji niemal natychmiastowy – docenią to zwłaszcza gracze stawiający na dynamiczną rozgrywkę multiplayer.

LG CX to świetny telewizor również do wyświetlania treści HDR, ponieważ obsługuje bardzo szeroką gamę kolorów, ma doskonałą obsługę gradientu i jest też wystarczająco jasny przy HDR. To wystarcza, aby wydobyć najważniejsze elementy z obrazu.

Niestety jak każdy telewizor OLED, istnieje tutaj ryzyko trwałego wypalenia ekranu. Może to być problematyczne w przypadku ciągłego wyświetlania tych samych, statycznych elementów (np. interfejsu z gry). Jeśli lubisz grać w jedną grę przez długie godziny i każdego dnia, pamiętaj, aby robić przerwy. LG CX ma także wbudowane funkcje do ochrony ekranu przed wypaleniem, więc warto z nich korzystać.

Choć telewizor zapewnia niesamowitą czerń w ciemnych pomieszczeniach, należy go pochwalić również za świetną wydajność w jasnym otoczeniu. Oferuje bowiem wystarczająco wysoką jasność, a ekran nie jest aż tak błyszczący jak w przypadku innych urządzeń. Biorąc to wszystko pod uwagę, jeśli szukasz telewizora OLED 4K do PlayStation 5, jest to obecnie najlepszy wybór na rynku.

Najlepsze telewizory do PS5 i XSX: Samsung Q80/Q80T QLED

samsung qled

Typ: LED | Rozdzielczość: 4K | Modele: 50″, 55″, 65″, 75″, 85″

W 2020 r. najlepszym telewizorem LED dla konsoli PS5 jest Samsung Q80/Q80T QLED. Ma dostęp do gamingowych funkcji, a przy tym oferuje świetną jakość obrazu niezależnie od tego, czy jesteśmy w ciemnym, czy jasnym pomieszczeniu. Ale uwaga! Model 55-calowy i większe mają odświeżanie 120 Hz oraz obsługę funkcji VRR, natomiast mniejsze warianty zostały ograniczone do 60 Hz i nie zawierają VRR.

Jak na ekran LED, telewizor Samsunga ma bardzo dobry czas reakcji i funkcję Black Frame Insertion, która zapewnia płynny ruch dla szybko zmieniających się treści. Możesz również liczyć na bardzo niski input lag, zarówno przy odświeżaniu 60, jak i 120 Hz. Telewizor oferuje również złącze HDMI 2.1, obsługujące rozdzielczość 4K@120 Hz.

Telewizor opiera się na matrycy VA, która oferuje świetny współczynnik kontrastu. Jest on jednak nieco niższy niż w innych urządzeniach, ponieważ Samsung zastosował tutaj technologię Ultra Viewing Angle. Poprawia ona kąty widzenia, które są wystarczająco dobre do rozgrywki w trybie kooperacji. Firma zastosowała tutaj również funkcję lokalnego ściemniania (wybranych obszarów), która ma poprawiać poziom czerni.

Wady ekranu to problemy z podświetlaniem – nie ma tutaj tak jednolitego podświetlania, jak w modelu OLED firmy LG. W zależności od tego, jaki model kupimy, równomierność podświetlania będzie inna i np. na środku czy z boku będziemy widzieć “lampy” dostarczające światło. Jest to jednak typowa cecha dla ekranów LED. Jak na telewizor tej klasy, to i tak najlepsza opcja dla gracza i posiadacza PS5.

Warto dodać, że na rynku jest model Q90, następca Q80, niemniej różnice są niewielkie, a cena – wyraźnie wyższa. Z tego powodu polecamy zakup starszej wersji. Jakie inne najlepsze telewizory do PS5 i XSX możemy polecić? Mamy jeszcze kilka modeli!

Sony XH90 LED

najlepsze telewizory do ps5 i xsx

Typ: LED | Rozdzielczość: 4K | Modele: 55″, 65″, 75″, 85″

Sony sprzedawało te telewizory bez obsługi 4K@120 Hz, ALLM czy VRR, ale firma zapowiedziała, że doda ją poprzez aktualizację oprogramowania. Było to konieczne, ponieważ ta sama firma ma przecież PlayStation 5 i byłoby wręcz dziwne, gdyby jej topowy telewizor nie był w stanie zapewnić pełnych możliwości. Kiedy więc kupisz ten model, upewnij się, aby zaktualizować oprogramowanie firmware (niezbędne będzie połączenie z internetem).

Telewizor ma technologię Full Aray LED, która zapewnia dobrej jakości podświetlenie i zwiększa kontrast. Potrafi niezależnie sterować jasnością poszczególnych diod LED, by np. zmniejszyć jasność ciemnych fragmentów i rozjaśnić jasne.

Gracze docenią też obsługę HDR, jak również X-Motion Clarity. Jest to technologia, która pozwala uzyskać możliwie płynne sceny akcji i sportu. Plus: object-based HDR remaster, czyli rozwiązanie sprawiające, że kolory poszczególnych obiektów są analizowane, a ich kontrast odpowiednio dostosowywany.

LG NANO906

lg nano

Typ: LED | Rozdzielczość: 4K | Modele: 55″, 65″, 75″, 86″

Najlepsze telewizory do PS5 i XSX to również coś ze stajni LG, z rodziny NANO. Są wyposażone w lokalne podświetlanie LED z pełną funkcją przyciemniania (z 48 strefami). Automatycznie mogą dostosować jasność w zależności od tego, w jakim znajdują się pomieszczeniu, jak również obsługują tryb HDR. Potrafią też przekształcać dźwięk 2.0 w środowisko wirtualne 5.1. Oferują nominalne 100 Hz, HDR Dolby Vision i są kompatybilne z Dolby Atmos. Do tego znajdziemy złącza HDMI 2.1 zapewniające tryb 4K@120 Hz.

Wartą uwagi cechą jest Ultra Luminance, która może zwiększać jasność poprzez przeniesienie niewykorzystanej energii świetlnej w ciemnych obszarach obrazu do jasnych obszarów. Oprócz zarządzania HDR10 i HDR HLG, obsługa Dolby Vision IQ pozwala cieszyć się obrazem Dolby Vision HDR zawsze idealnie skonfigurowanym, niezależnie od warunków oświetleniowych. Jak tłumaczy LG, te telewizory zapewniają po prostu “czyste kolory”.

Wadą telewizora, w porównaniu do LG CX OLED, jest to, że ma większy input lag i gorszy kontrast. Mimo wszystko to kolejny z telewizorów, które świetnie nadają się do współpracy z konsolami nowej generacji. Szkoda tylko, że na razie wybór jest tak ograniczony i będziemy musieli poczekać do 2021 r. na więcej modeli z HDMI 2.1 – zwłaszcza od innych producentów.

Kilka modeli wyróżnionych

LG BX OLED: podobny do LG CX i tańszy, jednak nie oferuje tak wysokiej jasności i jest trudno dostępny.
Samsung Q90/Q90T QLED: modele nowsze niż Q80/Q80T, jednak wprowadzają niewiele nowych i wartych uwagi funkcji i usprawnień. Nie warto dopłacać.
Samsung Q800T QLED: świetny telewizor do gier, ale oferujący rozdzielczość 8K. Jeśli zależy ci na tak wielkiej rozdzielczości, polecamy.
Panasonic TX-50HX800: dobrej jakości telewizor z niskim input lagiem i obsługą HDR, ale bez HDMI 2.1, tak więc maks. 60 Hz i brak VRR.

Oceń ten post