• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 dni temu

Qualcomm ogłosił, że zmienia nazewnictwo swoich flagowych procesorów Snapdragon. Trzycyfrowe oznaczenia modeli odchodzą już do lamusa.

Wszyscy zapewne dość dobrze kojarzymy procesory Snapdragon. Qualcomm wyrósł dzięki nim na prawdziwego lidera w segmencie układów mobilnych. W końcu 888 to niemal obowiązek w każdym solidnym smartfonie. No, chyba że mowa tutaj o Samsungu lub Google, ale to już inna sprawa.

Przywykliśmy też dość mocno do ich trzycyfrowego systemu nazewnictwa. Qualcomm od 2013 roku był w nim bardzo konsekwentny. Pierwsza z trzech cyfr oznaczała po prostu moc danego procesora. Dzięki temu od razu wiedzieliśmy, że 430 to znacznie słabszy układ od 670.

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Dalej sprawa dość mocno się jednak komplikowała. Kolejna cyfra zależała już od generacji procesora, a trzecia świadczyła ewentualnie o niewielkich poprawkach, tak jak w przypadku Snapdragona 765 i 768. Problem w tym, że takie nazewnictwo nie było do końca przejrzyste. Następca modelu 875 to przecież model 888, a modele 670 i 870 pomimo tego samego drugiego numeru dzielą aż trzy lata.

Qualcomm zdecydował się więc, że czas na uproszczenie systematyki. Wszystkie nowe procesory będą zawierały już tylko informację o serii i generacji. Dla przykładu, wkrótce ukaże się Snapdragon 8 gen 1. Pozbyto się również oznaczenia „5G” – jest to już standard, o którym nie trzeba informować.

Przy okazji, seria Snapdragon ma wyodrębnić się od samej firmy. Oznacza to, że nazwa Qualcomm nie będzie już widniała przy oznaczeniu produktów. Ale to już akurat zmiana czysto kosmetyczna.

Zobacz też:
MediaTek zapowiada nowy procesor mobilny – Dimensity 9000
Snapdragon Spaces – Qualcomm stawia na rozwój AR
OnePlus celowo ogranicza prędkość procesora Snapdragon 888

Oceń ten post