• Ostatnia modyfikacja artykułu:8 miesięcy temu

Znamy już pełną specyfikację kolejnej nowości od Qualcommu. Snapdragon 8 Gen 3 zadebiutuje już wkrótce!

Ciężko chyba o równie rozpoznawalną markę na rynku smartfonów co procesory Snapdragon. Qualcomm przyzwyczaił nas już dość mocno do tego, że ich najnowsze CPU znajdujemy w największych flagowcach. Wygląda na to, że Snapdragon 8 Gen 3 utrzyma ten trend – specyfikacja prezentuje się po prostu zabójczo.

Przede wszystkim, nowy procesor otrzyma dość niecodzienny układ rdzeni. Wbrew wcześniejszym plotkom, będzie to 1 + 5 + 2 a nie 1 + 4 + 3 jak sugerowano wcześniej. Główną jednostką będzie rewelacyjny Cortex-X4 o taktowaniu 3,72 GHz. Kolejne pięć rdzeni to Cortex-A715 a ostatnie dwa to po prostu energooszczędne Cortex-A515.

Sprawdź: Najlepszy procesor mobilny – jaki model warto wybrać?

Bardzo ciekawie prezentuje się również wbudowane GPU. Będzie to Adreno 750 o taktowaniu zegara 1 GHz. W porównaniu ze Snapdragonem 8 Gen 2 jest to wzrost o ponad 45%! Możemy spodziewać się zatem naprawdę świetnej wydajności w grach mobilnych.

Są też już pierwsze wyniki benchmarków procesora Snapdragon 8 Gen 3. Oczywiście, dotyczą one jedynie próbki inżynieryjnej i ciężko traktować je jako ostateczne. W Geekbench 5 w teście jednowątkowym udało się osiągnąć aż 1930 punktów, w teście wielowątkowym było to już 6236 punktów. Pojawiła się dodatkowo plotka, że nowy Snaopdragon będzie zużywał aż o 20% mniej energii. Na razie warto podejść jednak do niej z dość sporym dystansem, wydaje się to mocno wątpliwe.

Zobacz też:
Snapdragon 8 Gen 2 pokona A16 Bionic – twierdzi Xiaomi
Qualcomm zwiększy dokładność lokalizacji w smartfonach
Apple A16 Bionic pozostaną przy starej litografii 5 nm

Oceń ten post