• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Dostęp do internetu na iPhonie, podobnie jak na innych smartfonach, jest kluczowy. Jeśli jednak nazwałeś sieć Wi-Fi w określony sposób, mogłeś na stałe wyłączyć Wi-Fi. O co chodzi?

Carl Schou to specjalista ds. bezpieczeństwa. Napisał na Twitterze, że jeśli iPhone znajdzie się w zasięgu sieci o nazwie %secretclub%power, urządzenie nie będzie mogło korzystać z Wi-Fi ani żadnych powiązanych funkcji. Co więcej, po zresetowaniu ustawień sieci błąd może nadal występować, sprawiając że Wi-Fi na danym urządzeniu z iOS stanie się bezużyteczne.

Dostęp do internetu na iPhonie zablokowany

Schou i jego organizacja non-profit Secret Club zajmuje się testowaniem oprogramowania do celów badawczych. Odkrył, że jeśli iPhone połączy się z siecią o nazwie SSiD %p%s%s%s%s%n, spowoduje to błąd w systemie iOS. Ten z kolei wyłączy Wi-Fi, jak również funkcje sieciowe takie jak AirDrop. Wydaje się, że zastosowanie znaku “%” ma tutaj duże znaczenie.

Sprawdź: WiFi mesh

Jak podaje serwis 9to5Mac, skłądnia “%” jest powszechnie używana w językach programowania do formatowania zmiennych w ciągu wyjściowym. Podsystem Wi-Fi prawdopodobnie przekazuje nazwę sieci Wi-Fi (SSID) do jakiejś wewnętrznej biblioteki, która wykonuje formatowanie poszczególnych ciągów, co z kolei powoduje zapis w pamięci i najwyraźniej przepełnienie bufora. To prowadzi do uszkodzenia pamięci, co sprawia, że system automatycznie zabija proces, skutecznie wyłączając Wi-Fi dla użytkownika.

Apple prawdopodobnie pracuje nad poprawką oprogramowania, niemniej już teraz jasna sugestia dla użytkowników: nie twórz dziwnych nazw sieci. Przez “dziwne” mamy na myśli stosowanie znaku”%” w nazwie. Nie łącz się także z sieciami, które mają znak “%” w nazwie. Może to sprawić, że twój system wyłączy Wi-Fi na stałe i będziesz miał problem, aby przywrócić później możliwość łączenia się z internetem na urządzeniu z iOS.

Zobacz też:
Sieć WiFi 6E czy WiFi 6
Nowy telefon Nokii ma 5G i będzie rywalizować z Galaxy S20 FE

Źródło: The Verge.com

Oceń ten post