• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Czy technologia AMD mająca zwiększyć wydajność robi wrażenie? Jeden z użytkowników przetestował to na płycie głównej Asusa i karcie graficznej Radeon RX 6800 XT. Wykorzystał do tego procesor Ryzen pierwszej generacji. Wnioski? Bez rewelacji.

Przeczytaj: Nvidia chce mieć swoje “Smart Access Memory”. Pozazdrościła AMD?

Technologia AMD Smart Access Memory (SAM) ułatwia procesorowi współpracę z pamięcią karty graficznej, znosząc pewne ograniczenia i mając zapewniać wzrost wydajności nawet o 10 proc. w niektórych grach. To z jednej strony niezbyt dużo, ale jest to darmowe 10 proc. – a to już warto docenić!

Ranking: Najlepsze karty graficzne 2021 – do gier i dla gracza

Obecnie SAM działa tylko z kartami graficznymi AMD Big Navi, w tandemie z procesorami Ryzen z serii 5000 i płytą główną z serii 500. Podejrzewano, że technologia nie będzie dostępna dla starszych układów, jednak okazuje się, że wcale tak nie jest.

Smart Access Memory raczej dla nowszych sprzętów

AMD potwierdziło, że SAM będzie działać także na starszych urządzeniach, a niektórzy producenci płyt głównych wprowadzili nawet odpowiednie aktualizacje dla modeli z chipsetem z serii 400, zarówno dla AMD, jak i Intela.

Użytkownik serwisu reddit, niejaki Merich98, twierdzi że mógł skorzystać z funkcji SAM na swojej płycie głównej Asus B450-PLUS, bo producent zapewnił odpowiednią aktualizację. Co jednak najciekawsze, SAM współpracowało z kilkuletnim procesorem – AMD Ryzen 7 1700.

Merich98 przetestował komputer w grach Doom Eternal i Shadow of the Tomb Raider. Okazało się jednak, że SAM nie zapewnił w tym wypadku zbyt dużej różnicy. Kiedy technologia była wyłączona, w Doomie udało się uzyskać 125,6 kl./s, a po włączeniu jej wynik zmienił się na średnio 125,9 kl./s. To w granicy błędu pomiarowego.

Sprawdź: AMD pokazuje Radeona RX 6000 i wyniki wydajności

Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, aby uznać, że SAM to kiepska funkcja. Wygląda jednak na to, że nie działa za dobrze ze starszym sprzętem i jest przeznaczona raczej do najnowszych układów i kart graficznych.

Źródło: TechRadar.com

Oceń ten post