• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Stosunkowo niedawno przestronny basen ogrodowy kojarzony był z pewnego rodzaju luksusem, na który nie wszyscy mogli sobie pozwolić. Dziś natomiast dostępna jest pokaźna oferta modeli z tej kategorii, dlatego też każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie.

Oczywistym jest fakt, że budowa profesjonalnego basenu zarówno w domu, jak i w obrębie ogrodu, to ogromny wydatek. Na szczęście, aktualny rynek oferuje przeróżne modele stelażowych, rozporowych, a nawet drewnianych odpowiedników, których koszt jest znacznie mniejszy.

Sprawdź: Najtrwalsze meble wypoczynkowe – z czego powinny być zrobione?

Czy warto kupić basen ogrodowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ kwestia zakupu danego modelu jest niezwykle indywidualna. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście jest to niezbędne udogodnienie, które będzie użytkowane częściej niż sporadycznie.

Istotnym jest również fakt, że niezależnie od tego, na jaki basen się zdecydujemy – każdy z nich będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia, które często może okazać się uciążliwe.

Rozważmy więc wszystkie zalety, a także wady, które niesie za sobą posiadanie basenu wolnostojącego.

Zalety Wady
Doskonały sposób na ochłodę i relaks w upalne dni Duże koszty zakupu, utrzymania oraz pielęgnacji
Świetna opcja na naukę pływania oraz zabawę dla dzieci Zwiększone zużycie wody
Duże i głębokie baseny umożliwiają swobodne pływanie Większych rozmiarów baseny zajmują znaczą część miejsca w ogrodzie
Możliwość wykonywania różnorodnych ćwiczeń i przeprowadzania rehabilitacji Niekontrolowane użytkowanie przez dzieci może stwarzać ryzyko

Rodzaje basenów ogrodowych – który wybrać?

Basen ogrodowy - pływająca kobieta

Pierwszym wyborem, którego należy dokonać jest stałość konstrukcji danego basenu.

Wyróżnia się baseny stacjonarne, czyli takie, które na stałe umieszcza się w jednym wybranym miejscu. Są to modele profesjonalne, niosące za sobą jednak zwiększone koszty stałego utrzymania, a także czyszczenia.

Drugą możliwością są baseny przenośne, będące znacznie lepszym wyborem. Modele przenośne cechują się optymalnym stosunkiem ceny do jakości, a także możliwością złożenia w celu odpowiedniego przechowywania. Dzięki temu basen da się rozłożyć w dowolnym miejscu i czasie, nie narażając się na koszty związane z pielęgnacją w okresie jesienno-zimowym. W tej kategorii dostępne są konstrukcje rozporowe, stelażowe, a także dmuchane czy drewniane. Kilka słów o każdej opcji znajduje się w dalszej części artykułu.

Baseny rozporowe

Basen ogrodowy - kobieta pływająca na dmuchanym kole

Są to modele, które pomieszczą jednocześnie od kilku do nawet kilkunastu osób. Występują w różnorodnych rozmiarach, a także głębokościach, przez co możliwe jest dobranie tych parametrów odpowiednio do danych potrzeb.

Konstrukcja basenów rozporowych wykorzystuje hydrostatyczne ciśnienie wody napierającej na ścianki, jednocześnie usztywniając je.

Tego typu produkty sprawdzą się zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, zapewniając jednocześnie ogrom zabawy i funkcjonalność. Są one łatwe do złożenia, dzięki czemu po zakończeniu lata ich przechowywanie nie będzie problematyczne. Kwestia ta tyczy się również przenoszenia w inne miejsce.

Baseny stelażowe

Konstrukcje basenów stelażowych są oceniane jako najbardziej wytrzymałe, co niestety wiąże się z wysoką ceną. Cała budowa opiera się w tym przypadku o ścianki wzmacniane metalowymi stelażami, gwarantującymi odporność na wszelkie uszkodzenia. Zdecydowanie będzie to opcja dla osób dorosłych, które chcą mieć możliwość swobodnego pływania, a także wykonywania różnorodnych ćwiczeń. Baseny stelażowe występują bowiem w wielu rozmiarach, kształtach oraz głębokościach, przez co każdy znajdzie coś, co w idealnym stopniu będzie odzwierciedlało dane wymagania i potrzeby.

Do wad należy zaliczyć jednak skomplikowany proces rozkładania, a następnie składania basenu. Ponadto przeważnie są to sprzęty stosunkowo duże, przez co zajmują sporą część miejsca w ogrodzie.

Baseny dla najmłodszych

Basen ogrodowy dla dzieci

Najpopularniejszymi rozwiązaniami dla dzieci są baseny dmuchane. Przeważnie są to modele niewielkich rozmiarów, które cechują się również niską ceną. Zarówno rozkładanie, jak i składanie tych produktów jest niezwykle łatwe i szybkie. Przenoszenie ich z miejsca na miejsce także nie powinno sprawiać żadnych problemów – są one lekkie i poręczne.

Niestety, basen dmuchany z łatwością można uszkodzić. Wystarczy bowiem położyć go w nieodpowiednim miejscu, co spowoduje pęknięcie. Do wad należy zaliczyć również fakt płytkości modeli tego typu. Nie od dziś wiadomo, że dzieci rosną niezwykle szybko, dlatego też zastanawiając się nad zakupem danego basenu, warto dołożyć trochę więcej pieniędzy i zainwestować, na przykład, w model rozporowy, z którego korzystać mogą także osoby dorosłe.

Warto zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie dla zwierząt. Jeśli więc chcemy zagwarantować pupilowi możliwość ochłody w upalne dni, warto zainwestować w model do tego przeznaczony. Baseny dla zwierząt posiadają dodatkowe wzmocnienia, które zapobiegają uszkodzeniom, takim jak przypadkowe przebicie pazurkami.

Jaki basen ogrodowy kupić?

W naszym przekonaniu, wyboru należy dokonać pomiędzy basenami rozporowymi, a stelażowymi. Kwestią są w tym przypadku oczekiwania użytkowników, a także budżet, którym dysponują. Istotna jest również wielkość dostępnej przestrzeni, na której możliwe będzie ustawienie danego basenu.

Do małego ogrodu zdecydowanie lepszym będzie basen rozporowy. Do dużego natomiast, odpowiednim wyborem może okazać się model stelażowy, będący w stanie pomieścić znacznie większą ilość osób, umożliwiając jednocześnie swobodne pływanie oraz zabawę w wodzie.

Jak pielęgnować basen ogrodowy?

W celu przedłużenia żywotności zakupionego już basenu, warto zadbać o jego staranne eksploatowanie oraz stosowanie się do określonych reguł, takich jak:

  • Produkt powinien być napełniony w około 80%, ponieważ większa ilość wody może powodować odkształcenia, a także zalewanie obszaru wokół i pod basenem.
  • Należy regularnie filtrować wodę, co zapobiega namnażaniu się wszelkich bakterii i drobnoustrojów. Filtracja czyni wodę odpowiednią do kąpieli nawet przez cały sezon – zbędne okazuje się więc ponowne napełnianie. W czasie filtrowania zabronione jest korzystanie z basenu.
  • W przypadku pojawienia się glonów lub innych zanieczyszczeń, warto sięgnąć po odpowiednie specyfiki. Ich zadaniem jest dezynfekcja, regulacja pH wody, a także ochrona zbiornika przed algami i glonami. Często niezbędne okazują się preparaty zawierające chlor, które w ciągu zaledwie jednej nocy, są w stanie oczyścić cały basen.

Zobacz: Filtry UV – dlaczego codzienne ich stosowanie jest tak istotne?

Oceń ten post