• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Tesla podpisała nową umowę partnerską z kopalnią niklu w Nowej Kaledonii. Czy zapewnienie sobie stałych dostaw tego niezbędnego do produkcji samochodów elektrycznych surowca wpłynie pozytywnie na akcje firmy Tesla na giełdzie?

Nikiel to surowiec, bez którego nie może powstać żaden samochód elektryczny. Stanowi on zaraz po licie, najważniejszy element akumulatorów litowo-jonowych, a jakby nie patrzeć – bez nich elektryczny pojazd nie pojedzie.

Razem ze stale rosnąca liczbą elektrycznych samochodów wzrosło też oczywiście zapotrzebowanie na ten surowiec. Problem polega jednak na tym, że nie produkujemy go dostatecznie dużo w stosunku do przyszłego zapotrzebowania. W ciągu ostatniego roku jego cena wzrosła aż o 26%.

Sprawdź też SUVy do 150 tys złotych

Producenci będą więc musieli ograniczać swoje plany produkcyjne, tak aby nie nadwyrężyć łańcucha dostaw. Tesla zdecydowała się na zupełnie inny krok.

Zamiast dostosowywać swoją produkcję, Tesla zadbała o to, żeby zwyczajnie nie zabrakło im surowca. Podpisali umowę partnerską na wyłączne dostawy niklu z kopalni Goro w Nowej Kaledonii.

Biorąc pod uwagę wielkość złóż w tym rejonie, można zaryzykować stwierdzenie, że Goro może być wkrótce największym producentem niklu na świecie. W ramach partnerstwa, Tesla otrzyma wyłączne dostawy w konkurencyjnej cenie. Kopalnia natomiast olbrzymi zastrzyk finansowy i technologiczny.

Czy akcje Tesla wkrótce wzrosną?

Zapewnienie tak trwałego łańcucha dostaw tego kluczowego surowca może wpłynąć bardzo korzystnie na akcje Tesli. Firma od ponad dwóch tygodni znajduje się w złej sytuacji na giełdzie – akcje cały czas tracą wartość. W ciągu miesiąca spadły o ponad 200 dolarów.

Oczywiście, na tę sytuacje znaczny wpływ miał zakup Bitcoinów przez firmę na początku stycznia. Powiązało to w pewien sposób akcje Tesla z wartością tej kryptowaluty. Niemniej jednak, tak kluczowe partnerstwo biznesowe z pewnością pozwoli przekonać inwestorów co do pewnej przyszłości firmy.

Zobacz też:
Czemu samochody elektryczne wymagają nowych kopalni?
Tesla zarobiła na Bitcoinie więcej niż na sprzedaży samochodów
General Motors zmuszone do zamknięcia 3 fabryk

Źródło: BBC

Oceń ten post