• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Windows 10 – błąd dysku. Wykryto nowy, dość paskudny błąd w systemie. Może on potencjalnie uszkodzić dysk twardy wtedy, gdy zwyczajnie przeglądasz folder z plikami.

Cyberprzestępca może osadzić specjalnie spreparowany ciąg w skrócie lub folderze, który natychmiast uszkodzi MFT. Można tego uniknąć, nie otwierając załączników wiadomości e-mail ani nie używając dysków zewnętrznych, którym nie ufasz.

Ale po kolei.

Nowy błąd, nowe awarie

Wcześniej w tym tygodniu badacze bezpieczeństwa odkryli błąd w systemie Windows 10, który uszkadza dysk twardy. Wystarczy otworzyć folder lub kliknąć na spreparowany skrót. Użytkownik Twittera Jonas L jako pierwszy zwrócił uwagę na tę lukę.

Zobacz: Wsparcie Windows 7 – do kiedy? Już dawno się skończyło!

Analityk CERT, CC Will Dormann, później zweryfikował błąd i dodał, że ma on jeszcze kilka innych wariantów. Może występować także przy otwarciu ISO, VHD lub VHDX, wyodrębnieniu pliku Zip, otwarciu pliku HTML bez MoTW, i nie tylko. Może to być szczególnie niebezpieczne, jeśli kod jest osadzony w skrócie do legalnej aplikacji.

Po uruchomieniu błąd automatycznie uszkodzi NTFS MFT (główna tabela plików). Sprawi to, że w systemie wyskoczy powiadomienie o ponownym uruchomieniu komputera, aby ten mógł przeprowadzić naprawę dysku. Jednak Dormann twierdzi, że nie zawsze tak jest i czasami użytkownicy będą musieli przeprowadzić ręczną naprawę.

Windows 10 – błąd dysku: Microsoft pracuje nad poprawką

Microsoft wie o problemie i powiedział, że pracuje nad poprawką. W międzyczasie zachęca użytkowników do zachowania ostrożności i odpowiedniej higieny w sieci.

„Jesteśmy świadomi tego problemu i udostępnimy aktualizację w przyszłym wydaniu. Korzystanie z tej techniki opiera się na inżynierii społecznej i jak zawsze zachęcamy naszych klientów do praktykowania dobrych nawyków komputerowych online, w tym zachowania ostrożności podczas otwierania nieznanych plików” – sugeruje Microsoft.

Sprawdź: Windows 10X w pierwszej połowie 2021 r.

Dormann pozostaje pesymistą co do poprawki pochodzącej od Microsoftu, twierdząc, że dwa lata temu zgłosił podobny błąd NTFS, który nadal nie został naprawiony. Powiedział, że na razie nie ujawni specjalnej nazwy pliku, która powoduje uszkodzenie. Chce najpierw dać Microsoftowi szansę na rozwiązanie problemu.

Źródło: The Verge.com

Oceń ten post