• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Głośnik Bluetooth jest urządzeniem, które doskonale sprawdzi się w każdym miejscu i czasie. Sprzęty te cieszą się coraz większą popularnością, a najbardziej podstawowe modele można kupić nawet za kilkanaście złotych. Pomimo to, warto postawić na produkt, który może i będzie kosztował trochę więcej, ale fakt ten wynagrodzi znacznie lepszą jakością dźwięków i wygodą użytkowania.

Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych opcji, dlatego też wybór odpowiedniego głośnika może okazać się sprawą niełatwą. Artykuł ten ma na celu przybliżenie najbardziej istotnych parametrów owych urządzeń oraz zwrócenie uwagi na kilka kluczowych kwestii.

Rodzaje głośników bezprzewodowych

Na ten moment istnieją dwa najbardziej spopularyzowane rozwiązania dotyczące bezprzewodowych modeli głośników. Należą do nich:

  • Bluetooth – czyli modele, które omówione zostaną w dalszej części materiału. Cechują się niezwykle wygodną formą łączności z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony czy tablety. Jedynym możliwym problemem w tym przypadku może być sparowanie głośnika z wybranym urządzeniem, jednak w większości przypadków kwestia ta jest banalnie prosta. Wbudowany akumulator oraz brak zbędnego okablowania sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie w przypadku podróży lub spędzania czasu ze znajomymi na świeżym powietrzu. Plusem urządzeń Bluetooth jest stosunkowo duży zasięg łączności. Nawet w tańszych i mniej zaawansowanych egzemplarzach wynosi on przynajmniej 10 metrów.
  • Wi-Fi – w tym przypadku wykorzystywana jest transmisja danych po sieci lokalnej. Takie głośniki cechują się znacznie lepszym odtwarzaniem dźwięku bez strat na jego jakości. Dużą zaletą jest również znacznie większy zasięg działania, który jednak uzależniony jest w głównej mierze od mocy sygnału sieci. Minusem może okazać się ograniczenie owego zasięgu, który może powodować zakłócenia w transmisji dźwięków.

Wspomnieć można również o systemie AirPlay, który stosowany jest w produktach marki Apple. Oprócz przesyłania różnorodnych plików pomiędzy urządzeniami, funkcja AirPlay gwarantuje również bezprzewodowe strumieniowanie dźwięku z wykorzystaniem Wi-Fi. Istotnym jest w tym wypadku fakt, że funkcja ta dedykowana jest tylko i wyłącznie produktom od Apple – nie będzie to więc rozwiązanie dla użytkowników innych modeli.

Głośnik Bluetooth – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Zdjęcie przedstawia głośnik LG XBOOM Go PL7W w kolorze białym.

LG XBOOM Go PL7W

Istnieje kilka niezwykle istotnych parametrów danych urządzeń, które w dużej mierze wpływają na aspekty takie jak jakość słyszanego dźwięku, wygoda użytkowania oraz łatwość obsługi. Zalicza się do nich:

  • Moc – świadczy ona między innymi o tym, jaka wartość decybeli jest możliwa do osiągnięcia przez konkretny model. Parametr ten w głośnikach Bluetooth przeważnie waha się w granicach od 10 do 20 W. Jak można zauważyć – liczby te nie są powalające. Jest to natomiast uzależnione od rozmiarów danego głośnika. W przypadku głośników moc podawana jest zazwyczaj według dwóch różnych skali: PMPO i RMS. Większą wartość ma jednak skala RMS, ponieważ mówi ona o maksymalnej mocy, przy której nie nastąpi jakiekolwiek uszkodzenie głośnika.
  • Pasmo przenoszenia– innymi słowy jest to zakres częstotliwości tonów wydobywających się z danego modelu. Optymalnym zakresem częstotliwości dla człowieka jest od 20 Hz do 20 kHz. Głośniki bezprzewodowe operują natomiast na częstotliwościach 80-150 Hz. Dla niektórych mogą to być wartości niewystarczające. Pamiętać należy natomiast o tym, że modele Bluetooth nie są nastawione na jak najczystszą jakość dźwięku – nie jest to bowiem ich główna rola.
  • Liczba głośników w obudowie – niejednokrotnie większa ich liczba wcale nie przekłada się na lepszą jakość dźwięku. Należy więc zwracać szczególną uwagę na samą konstrukcję urządzenia. Jeśli istnieje taka możliwość, warto również przetestować dany głośnik pod względem różnych efektów dźwiękowych. Zapewni to pełny obraz wybranego modelu, co przyczyni się do późniejszej satysfakcji z jego użytkowania.

Na obrazku znajduje się model LG XBOOM Go PN1 w kolorze czarnym.

 

LG XBOOM Go PN1

  • Zasilanie – najlepszą opcją w przypadku głośników bezprzewodowych są te, które posiadają akumulator. Może on być wbudowany, ale także wymienny. Najbardziej uniwersalnymi są w tym przypadku modele ładowane przez zasilacz lub kabel USB.
  • Czas pracy – jest to kwestia niezwykle istotna w przypadku produktów, których przeznaczeniem jest ich przenoszenie z miejsca na miejsce. Zdecydowanie nie warto inwestować w sprzęt, którego maksymalny czas pracy będzie wynosił na przykład – godzinę czy dwie. Lepsze modele są w stanie pracować przynajmniej 7-10 godzin bez konieczności podłączenia do zasilania. Istnieją również głośniki, których czas pracy może wynosić nawet całą dobę.
  • Skuteczność – parametr ten mówi o poziomie dźwięku zmierzonego w pewnej odległości od danego głośnika, do którego zużyto 1 W mocy. Im większa jest skuteczność, tym bardziej energooszczędny będzie sprzęt. Parametr ten ma więc spore znaczenie w przypadku braku możliwości podłączenia głośnika do zasilania, na przykład w podróży czy na ognisku.
  • Zniekształcenia – nie jest to informacja aż tak istotna, jak wszystkie wymienione powyżej. Parametr ten jest podawany w procentach, przy czym z reguły nie powinien on przekraczać wartości 1%. Wartość ta mierzona jest w labolatoriach, przez co w warunkach domowych pozostaje praktycznie niezauważalna.

Dodatkowe funkcje głośników Bluetooth

Na obrazku znajduje się Głośnik bezprzewodowy Bluetooth LG XBOOM Go PL5 w kolorze czarnym.

Głośnik bezprzewodowy LG XBOOM Go PL5

W przypadku urządzeń, jakimi są bezprzewodowe głośniki Bluetooth, producenci nieraz stosują różnorodne dodatkowe udogodnienia, mające na celu poprawę funkcjonalności danych modeli.

Warto więc zwrócić uwagę na kwestie takie jak, na przykład, intuicyjność obsługi, funkcja radia, wbudowany mikrofon umożliwiający prowadzenie rozmów, czy też odtwarzacz MP3. Dla wielu użytkowników przydatnym aspektem może okazać się wbudowana pamięć, czy też dedykowana do danego sprzętu aplikacja mobilna.

Warto również postawić na markę, która jest sprawdzona. Na chwilę obecną praktycznie każdy producent urządzeń elektrycznych posiada w swojej ofercie głośniki Bluetooth. Dużą popularnością cieszą się marki takie jak AEG, Beats, Creative, JBL, Marshall, Philips czy Sony. W ostatnich latach spore uznanie zyskuje również Xiaomi. Dużym plusem w tym przypadku są stosunkowo niskie ceny, które przyczyniają się do zwiększonej sprzedaży.

 

Sprawdź również:

Jaka drukarka do zdjęć z telefonu? – Ranking i opinie

Klawiatura do tabletu – 5 najlepszych modeli. Jaką wybrać?

#materiałreklamowy

Oceń ten post