Dobre kiszone ogórki to nie tylko smaczna, tradycyjna przekąska. To prawdziwa bomba witaminowa i minerałowa. Bogactwo antyoksydantów, prebiotyków i acetylocholiny sprawia, że kiszone ogórki mają wielowymiarowe działanie na nasz organizm.
Więcej o tym, dlaczego warto je spożywać, a także jak znaleźć swój najlepszy, domowy sposób na kiszenie ogórków – w poniższym materiale.
Sprawdź też: TOP 15 najlepszych lunchboxów termicznych
Spis treści
Dobry przepis na kiszenie ogórków – klucz do sukcesu
Choć pewnie każdy uważa, że przepis na kiszenie ogórków babci czy mamy jest najlepszy, domowy sposób, który znajdziesz poniżej cieszy się uznaniem nie tylko w oczach moich, jako córki, ale praktycznie wszystkich osób, które kiedykolwiek spróbowały kiszonek mojej mamy.
TIP: okazuje się, że dobre kiszone ogórki można zrobić tylko wtedy, kiedy ich poszczególne składniki są bardzo dobrej jakości. Po ogórki, chrzan, czosnek i koper warto więc wybrać się na własną działkę, a jeśli jej nie mamy – kupić je na sprawdzonym targu czy miejskim straganie.
Dobre kiszone ogórki – co dodawać?
Każdy dobry przepis na kiszenie ogórków obejmuje podobne składniki. Sztuką jest znać odpowiednie proporcje. Poniżej znajdziesz listę produktów na około 20 słoików:
- ogórki gruntowe – 10 kg
- chrzan – ok. 2 szt
- czosnek – potrzebne będzie około 40 ząbków, czyli co najmniej 7 główek czosnku
- koper ogrodowy – na każdy słoik potrzebujemy jedną gałąź i jedną mniejszą gałązkę na wierzch słoika
- ok 20 dużych i średniej wielkości słoików z nakrętkami
- woreczki foliowe
Kiszenie ogórków – co zrobić krok po kroku? Przygotowania
Według mojego domowego sposobu na kiszenie ogórków, przygotowania zaczynamy od gotowania nakrętek i mycia słoików oraz poszczególnych półproduktów.
- Słoiki dokładnie myjemy z użyciem płynu do naczyń (nawet jeśli wcześniej wstawiliśmy je do zmywarki) i pozostawiamy na suszarce.
- Nakrętki wstawiamy do garnka z wodą i pozostawiamy aż do zagotowania.
- Wycinamy woreczki foliowe w kwadraty wielkości wieczka słoika.
Kiszone ogórki – ile soli na litr wody? Zimna czy gorąca woda?
W następnym kroku przygotowujemy duży garnek z wodą, który zasalamy w proporcji: 2 płaskie łyżki soli na litr wody.
Nie bez znaczenia jest także rodzaj soli – najlepiej użyć niejodowanej soli do przetworów. Wodę pozostawiamy do ostygnięcia, ponieważ będziemy jej używać dopiero wtedy, kiedy będzie całkowicie zimna.
Mycie ogórków
Ogórki najlepiej najpierw namaczamy w zimnej wodzie – powinny pozostać zalane przez około 15 minut. Po upływie tego czasu myjemy każdy ogórek z osobna pod bieżącą wodą.
Kiszenie ogórków – chrzan
Chrzan obieramy, płuczemy pod bieżącą wodą i kroimy na średniej grubości paski o długości 7-10 cm.
Czosnek
Podobnie z czosnkiem – obieramy ząbki i płuczemy je pod wodą. Kopru myć nie musimy, bo z natury nie jest zabrudzony.
Domowy sposób na kiszenie ogórków – wypełniamy słoiki
- Na dno przygotowanych słoików wkładamy zgięty kilkukrotnie koper. Powinien leżeć na dnie, tak, by nie utrudniać układania ogórków.
- Do każdego słoika wrzucamy po 2-3 ząbki czosnku.
- Ogórki układamy pionowo na wyłożony na dnie koprze. Dobieramy je tak, żeby zmieściło się ich jak najwięcej. Najmniejsze ogórki możemy ułożyć na górze. Najgrubsze ogórki możemy z kolei odłożyć do zjedzenia albo do przygotowania ogórków w musztardzie (gdzie używamy pokrojonych plastrów, więc wielkość, ani grubość ogórków nie ma znaczenia).
- Do słoika dokładamy po 2 paski chrzanu tam, gdzie jest wolne miejsce.
- Na czubek słoika wkładamy dodatkową małą gałązkę kopru, ale tak, żeby nie wystawała poza poziom ogórków.
- Ostudzoną wodą zalewamy słoiki do poziomu ogórków, pilnując jednocześnie, żeby ani ogórki, ani koper nie wystawały ponad poziom wody. Od pokrywki do poziomu wody powinniśmy zostawić co najmniej centymetr. Jeśli przed zalaniem widzimy, że coś wystaje – dopychamy palcami.
- Szmatką albo ręcznikiem papierowym wycieramy wieczko słoika i nakrętkę. Na wieczko nakładamy przygotowany uprzednio woreczek foliowy i mocno zakręcamy nakrętkę.
Czytaj także: Dobre filtry nakranowe [TOP 10]
Jak długo kisić ogórki małosolne?
Żeby ogórki zrobiły się małosolne wystarczy 3-4 dni.
Jak długo kisić ogórki żeby nie były puste w środku?
Dobre kiszone ogórki potrzebują z kolei minimum tygodnia, a najlepiej dwóch tygodni. Przechowujemy je w chłodnym, zacienionym miejscu. Podobnie w przypadku, gdy kisimy ogórki do słoików na zimę.
Czy odwracać słoiki?
Słoików z ogórkami nie trzeba odwracać, ale warto przechowywać je na szmatce albo ręczniku papierowym, ponieważ mogą wypuszczać wodę w trakcie kiszenia.
Czy kiszone ogórki są zdrowe?
Dobre kiszone ogórki to nie tylko doskonały dodatek do wielu potraw. Posiadają one cenne zdrowotne właściwości, choćby dlatego że są źródłem wielu witamin (A, C, E, K, witamin z grupy B – w tym B2 i PP), a także minerałów (zawierają wapń, fosfor, magnez, żelazo i potas).
Wiele z tych witamin, w tym C, E oraz A, to silne antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które neutralizują szkodliwe dla zdrowia i przyspieszające starzenie wolne rodniki.
Co więcej, wytwarzający się podczas kiszenia kwas mlekowy, działa immunostymulująco. Funkcja wspierająca odporność jest doskonałym powodem, by po kiszone ogórki sięgać jako wsparcie w walce z bakteriami i wirusami.
Ogórki kiszone, a flora bakteryjna
Kwas mlekowy ma jeszcze jedną funkcję. Jest naturalnym prebiotykiem, czyli pokarmem dla dobrych bakterii zasiedlających nasze jelita. Ze względu na korzystny wpływ na florę jelitową, po kiszonki warto sięgać przede wszystkim po kuracjach antybiotykowych czy długotrwałym przyjmowaniu leków przeciwbólowych, ale i na co dzień w ramach wzmacniania mikrobioty.
Czytaj również: Ranking suszarek do grzybów
Odchudzanie, a kiszone ogórki
W procesie kiszenia powstaje jeszcze jeden, cenny dla naszego organizmu związek chemiczny, a mianowicie acetylocholina. Jak wskazują badania wpływu acetylocholiny na fizjologię, usprawnia ona perystaltykę, mając dobroczynny wpływ na nasze jelita. Dobry przepis na kiszenie ogórków może okazać się zatem cennym także w momencie, gdy opracowujemy plan odchudzania.
Ogórki kiszone, a zespół jelita drażliwego
Wiele osób zastanawia się czy ogórki kiszone można spożywać cierpiąc na zespół jelita drażliwego. Ta niepoznana do końca z medycznego punktu widzenia choroba – co potwierdza nawet Harvard Medical School – nie pozwala na ustalenie jednoznacznych zaleceń, ponieważ u każdego pacjenta pokarmy wywołujące zaostrzenie objawów są nieco inne.
Ogórki kiszone mogą być ryzykownym wyborem, kiedy objawy zespołu jelita drażliwego są zaostrzone. Jednak w okresach, kiedy mamy panowanie nad chorobą, czyli wiemy co nam służy i unikamy produktów, które nam nie służą, warto wdrożyć do diety kiszonki w małych ilościach.
Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy ogórki kiszone służą nam, mimo zespołu jelita drażliwego, jest wdrażanie ich do codziennej diety w małych ilościach, stopniowo tą ilość zwiększając. W ten sposób najłatwiej znajdziemy swój limit – może to być jeden ogórek dziennie, dodany do sałatki, ale może być i tak, że nawet jedna sztuka zbyt mocno oddziałuje na nasz układ pokarmowy.
Sprawdź również: Najlepsze kiełkownice – jaką wybrać? Właściwości zdrowotne kiełków