• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Uwielbiacie pisać i tworzyć ciekawe treści? Podpowiadamy, jak zarabiać na blogu w 10 prostych krokach!

Czy w 2022 roku dalej można zarabiać na blogu?

Wydaje się, że czasy blogów bezpowrotnie już przeminęły. Prym w internecie przejęły duże grupy mediowe i social media. Czy w tym wszystkim jest jeszcze miejsce na niezależne strony? A co znacznie ważniejsze – czy można na nich jakkolwiek zarabiać?

Odpowiedź na to pytanie jest wcale aż taka oczywista. Na samym początku zaznaczymy jednak wyraźnie – na blogu da się zarabiać, ale nie nastawiajcie się, że będzie to od samego początku wasze główne źródło dochodu. Dojście do odpowiedniego poziomu z pewnością zajmie wam nawet kilka lat.

Absolutna podstawa to treści jakie tworzycie – musicie znaleźć swoją niszę, w której jesteście naprawdę wybitni. Tylko wartościowe artykuły mają szansę na przebicie się w internecie. Dodatkowo, musicie poświęcić sporo czasu na dobrą promocję – użytkownicy nie pojawią się na waszej stronie znikąd. Treści najwyższej jakości to podstawa, bez które sukces nie będzie absolutnie możliwy.

Zobacz: Laptop do 3000 zł – najlepsze modele

Jak zarabiać na blogu? 10 najlepszych sposobów

No dobrze, załóżmy, że macie już ciekawego bloga, którego codziennie odwiedzają użytkownicy. W tym artykule pokażemy wam 10 sposób na to, jak zarabiać na blogu.

Reklamy – nikt ich nie lubi, ale każdy ich potrzebuje

Google AdSense

Pierwszy i najbardziej oczywisty krok to reklamy, które umieszczacie na swojej stronie. To najprostszy, ale też przy tym najmniej dochodowy pomysł. Niestety, ponad 60% internautów w Polsce używa już oprogramowania do blokowania reklam. Zyski z reklam będą więc niemiarodajne do liczby odwiedzających was użytkowników. Pozostali użytkownicy mogą za to zostać przez nie zniechęceni.

Najlepszym sposobem na dodanie reklam do swojego bloga jest program Google AdSense. Dzięki niemu sami wybierzecie umiejscowienie oraz rozmiar reklam. Raz jeszcze tylko dodamy – zyski nie będą imponujące. Niemniej faktycznie można na tym zarobić!

Sprawdź: Praca zdalna – najlepsze platformy

Treści sponsorowane, czyli reklamy na miarę 2022 roku

Tradycyjne reklamy to zdecydowanie najprostszy sposób na zarabianie na blogu. Znacznie skuteczniejsze są jednak treści sponsorowane. Są to po prostu teksty pisane na zlecenie innej firmy, które umieszczacie na swoim blogu. Oczywiście, wymaga to od was aktywnego szukania klientów powiązanych z tematyką bloga.

Pamiętajcie też o złotych zasadach treści sponsorowanych, czyli o etyce dziennikarskiej. Polecajcie tylko i wyłącznie produkty, które naprawdę są tego warte. W przypadku recenzji nie obiecujcie też z góry, że będzie ona pozytywna – kłamstwo ma krótkie nogi i bardzo szybko możemy stracić zaufanie naszych czytelników.

Sprzedaż przestrzeni na treści sponsorowane

Bardzo podobną do zwykłych treści sponsorowanych metodą jest również sprzedaż miejsca na takowe. Cały system działa bardzo podobnie – firma zgłasza się do nas i wykupuje możliwość zaprezentowania swoich materiałów na naszym blogu.

Różnica jest tutaj jednak dość zasadnicza – tym razem to firma samodzielnie pisze swój tekst. My z kolei wyraźnie zaznaczamy, że są to materiały partnera a nie nasze własne dzieło. Dzięki temu możemy niejako zachować większą wiarygodność. Niestety, nie mamy za to żadnej sensownej kontroli nad treścią.

Programy partnerskie

program partnerski ceneo jak zarabiać na blogu

Kolejny ciekawy sposób to programy partnerskie. Jeśli wymieniacie w swoich tekstach jakiś produkt, to możecie od razu dodać link prowadzący na stronę, gdzie możemy go kupić. W ramach programu partnerskiego otrzymacie wtedy niewielką sumę za każdym razem, kiedy ktoś kupi go z waszego polecenia.

Istnieją też programy partnerskie wynagradzające was jedynie za samo wejście użytkownika na daną stronę z waszego polecenia. Możliwości jest tutaj mnóstwo. W przypadku produktów dość mocno polecamy jednak Ceneo, ze względu na przejrzyste i jasne zasady.

Współprace z firmami

Współprace to bardzo ciekawy sposób na zarabianie na blogu. W dodatku, jest to jedno z najbardziej etycznych rozwiązań jakie możemy znaleźć. Zasady są bardzo proste – firma płaci nam, abyśmy stworzyli coś wykorzystując ich produkt bądź usługę.

Efekt jest zadowalający dla obu stron – firma zwiększa swoją widoczność a my otrzymujemy pieniądze i nierzadko bardzo ciekawy materiał. Cały haczyk polega oczywiście na tym, żeby takowa współpraca była interesująca.

Sprawdź: Motywy WordPress – co warto wybrać?

Dodatkowo płatne treści, czyli paywall

paywall

paywall na portalu wyborcza.pl

Nie możemy oczekiwać, że cała wiedza w internecie będzie dostępna dla nas w 100% za darmo. Twórcy również muszą mieć za co żyć. Coraz powszechniejsze staje się więc ukrywanie treści za tzw. paywallem. Oznacza to, że jest ona dostępna dopiero po opłaceniu abonamentu lub jednorazowej opłaty.

Oczywiście, nie możemy ukryć całego bloga za paywallem. To coś z czym nie poradziłyby sobie nawet największe w Polsce portale takie jak Gazeta.pl czy Onet. Dobrym pomysłem jest więc dodatkowe monetyzowanie tylko niektórych treści. Jeśli prowadzicie bloga na jakiś konkretny temat to dobrym rozwiązaniem będzie utrzymywanie treści dla początkujących za darmo, ale wymaganie przy tym opłat za treści dla zaawansowanych i zgłębionych w temat użytkowników.

Stwórz własne produkty

jak zarabiać na blogu

Kolejny popularny i przy tym niezwykle etyczny sposób na zarabianie na blogu to sprzedaż własnych produktów! Może to być tak naprawdę wszystko o czym tylko pomyślicie. Prowadzicie blog kulinarny? Nóż szefa kuchni z waszym logo będzie świetnym prezentem dla każdego fana. Zajmujecie się fitnessem? Postawcie na odżywki i sprzęt do ćwiczeń.

Oczywiście, nie musicie sami produkować tych rzeczy. Wiele sklepów pozwala na sprzedaż chociażby koszulek z waszym logo, które sami produkują i wysyłają. Od każdej takiej sprzedaży dostaniecie po prostu pewien procent zysków.

Napisz książkę!

jak zarabiać na blogu

Jeśli spojrzymy na to z odpowiedniej perspektywy, to blog jest tak naprawdę książką, a każdy wpis to osobny rozdział. Co powstrzymuje nas zatem przed samodzielnym wydaniem książki? Jeśli mamy dużo odwiedzających to z pewnością będzie ona prawdziwym hitem sprzedażowym. Zarówno w postaci papierowej jak i e-booka.

Oczywiście, zwróćcie uwagę na to, aby wasza książka zawierała treści, które nigdy nie pojawiły się na blogu. Musicie nagrodzić waszych najwierniejszych fanów, którzy zdecydowali się was wesprzeć.

Stwórz własne kursy

Jeśli tematem waszego bloga jest pewna wąska, specjalistyczna branża, to z pewnością jesteście już ekspertami w tym temacie. W związku z tym możecie pomóc innym w nauce, tworząc kurs online. Oczywiście, dostęp do niego będzie możliwy za odpowiednią opłatą.

Kursy to specyficzny, ale bardzo dobry pomysł na to jak zarabiać na blogu. Niestety, nie wszystkie treści mogą być w ten sposób monetyzowane.

Sięgaj po wsparcie

patreon

Ostatni pomysł na zarabianie na blogu to po prostu sięgnięcie po wsparcie fanów. Być może nie chcecie umieszczać żadnych reklam, treści sponsorowanych ani sprzedawać produktów. Wasi fani z pewnością to doceniają. Jeśli podobają się im wasze treści, to możecie poprosić ich o wsparcie w ich tworzeniu.

Doskonałym wyborem będzie tutaj chociażby serwis Patreon czy Wspieram.to. To doskonałe narzędzia dla twórców do pozyskiwania środków.

Zobacz też:
Gdzie założyć bloga – najlepsze platformy blogowe
Darmowe edytory tekstu – TOP 10 najlepszych programów do pisania

3/5 - (2 votes)