• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Twój telefon nie czyta karty SIM? Co zrobić, kiedy smartfon nie widzi sieci komórkowej? Na szczęście, jest na to kilka sposobów.

Jak działa karta SIM?

Karta SIM to doskonale znany nam mały chip umieszczany wewnątrz telefonu komórkowego. Jej głównym zadaniem jest uwierzytelnianie urządzenia w sieci telekomunikacyjnej. Po włożeniu karty SIM do telefonu, urządzenie łączy się z siecią operatora komórkowego, identyfikując się za pomocą danych zapisanych na karcie. To sprawia, że operator wie, który telefon jest aktywny w jego sieci, oraz pozwala na świadczenie usług, takich jak rozmowy, wiadomości tekstowe i dostęp do internetu.

Przy okazji, karta SIM zawiera również informacje o numerze telefonu oraz książkę telefoniczną, która przechowuje kontakty. To wszystko jest zapisane w formie danych cyfrowych na małym chipie. Główną ideą jest jednak identyfikacja – z tego powodu karty SIM muszą być też rejestrowane.

Ciekawą nowością jest też eSIM, które w przeciwieństwie do tradycyjnych kart SIM, jest zintegrowane bezpośrednio w urządzeniu i nie można go fizycznie wymieniać. Zamiast tego, eSIM jest programowalnym układem scalonym, który można zdalnie aktywować i konfigurować. Bez wątpienia technologia ta sprawi, że zwykłe karty SIM nie będą wkrótce potrzebne. Ale jak na razie są i na tym się skupimy.

Telefon nie czyta karty SIM – co zrobić?

telefon nie czyta karty sim

Bez karty SIM niemożliwe jest nawiązanie połączenia telefonicznego czy połączenie się z internetem. Sprawia to, że telefon jest tak naprawdę bezużyteczny poza siecią Wi-Fi. Co zrobić w takiej sytuacji? Już podpowiadamy!

Czy problemem jest na pewno karta SIM?

Na samym początku sprawdźmy, gdzie w ogóle leży problem. Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś coś przypadkiem kliknąć. Być może wasz telefon „nie czyta” karty SIM dlatego, że macie uruchomiony tryb samolotowy. To opcja w urządzeniu, która świadomie pozbawia nas zasięgu, używana do podróży samolotem. Czasami chcielibyśmy skorzystać z funkcji offline naszego telefonu podczas podróży, ale teoretycznie jest to zabronione. Tryb samolotowy stanowi zdrowy kompromis.

Kolejny problem może być jeszcze bardziej prozaiczny. Być może po prostu nie macie zasięgu? Sprawdźcie to wychodząc z mieszkania, lub nawet podchodząc do okna. Czasami w blokach występują spore problemy z siecią komórkową. Jeśli żaden z tych sposobów nie pomógł, to faktycznie problem może leżeć gdzieś indziej.

Sprawdź fizycznie kartę SIM

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, to upewnić się, że karta SIM jest poprawnie umieszczona w telefonie. Otwórzmy więc tackę telefonu i sprawdźmy, czy karta SIM jest włożona we właściwy sposób. Upewnij się, że jest ona prawidłowo umieszczona, a srebrne kontakty na karcie są czyste i nie uszkodzone.

Przy okazji wykluczmy uszkodzenia mechaniczne, sprawdźmy czy chip nie jest pęknięty ani wygięty w dziwny sposób. Jeśli tak się stało, to nie ma powodu do paniki, duplikat karty SIM otrzymacie błyskawicznie u operatora.

Zobacz: Telefon się nie ładuje – co zrobi w takiej sytuacji?

Sprawdź kartę SIM w innym telefonie

Następny krok jest już bardzo prosty – przełóżmy kartę SIM do innego telefonu, co do którego mamy pewność, że działa. Da nam to niezwykle cenną informację – jeśli karta zadziała, problem leży w telefonie, jeśli nie, to w karcie. W tym drugim przypadku jedyne co nam pomoże, to kontakt z operatorem i prawdopodobnie wyrobienie duplikatu. Spokojnie, to darmowa usługa!

Sprawdź: Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu?

Restart telefonu

Załóżmy jednak, że problem dotyczy telefonu. Często problem z czytaniem karty SIM może być spowodowany drobnymi błędami w systemie operacyjnym telefonu. Zdarza się to nawet, kiedy urządzenie jest nowe i w pełni sprawne i nie powinno stanowić powodu do obaw, jeśli była to jednorazowa awaria.

W takim przypadku warto zresetować telefon. Istnieje całkiem spora szansa, że problem zniknie sam z siebie a nawet już więcej nie wróci.

Sprawdź ustawienia sieci komórkowej

Ustawienia sieci komórkowej mogą mieć wpływ na to, czy Twój telefon „czyta kartę SIM”, a tak naprawdę czy może się stabilnie połączyć z siecią.  Oto kilka rzeczy, które warto sprawdzić:

  • Tryb sieci: W ustawieniach sieci komórkowej znajdziesz opcję wyboru trybu sieci, np. 2G, 3G, 4G, czy LTE. Warto pozwolić sobie na odrobinę eksperymentów. Zwykle to LTE czy 5G dają najlepsze rezultaty, ale w rzadkich przypadkach i miejscach ze słabym zasięgiem stabilniejsze może być stare dobre 3G.
  • Automatyczny wybór operatora: Upewnijmy się, że nasz telefon automatycznie wybiera dostępnego operatora komórkowego. Jeśli jesteś za granicą, może być konieczne ręczne wybranie operatora, który oferuje roaming. Przy okazji, pomóc może nam również krajowy roaming i skorzystanie z nadajników innego operatora.

Skontaktuj się z serwisem

Jeśli nic nie pomogło, pozostał nam kontakt z serwisem, który powinien szybko sprawdzić, co nie działa w naszym telefonie i naprawić usterkę. Jeśli mamy jeszcze gwarancję, to nie musimy przejmować się też kosztami.

Warto zwrócić tutaj również uwagę na pewną rzecz. Jeśli kupiliście telefon z niezaufanego źródła, to może być on zablokowany. Dzieje się tak w momencie, w którym ktoś wziął telefon od operatora w ramach abonamentu (popularne oferty w stylu telefon za złotówkę do dwuletniej umowy), sprzedał urządzenie i przestał płacić raty. Operatorzy blokują wtedy takie urządzenia i nie pomoże nam żaden serwis.

Zobacz też:
Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Najlepsze rozwiązania
Emulator Androida –  co to jest i jak go zainstalować?

 

Oceń ten post