• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Apple zaprezentowało już oficjalnie nowy system iOS 15. Znamy datę premiery i najciekawsze nowości. Warto czekać?

W trakcie konferencji WWDC 2021 firma Apple zaprezentowała i omówiła najnowszy system mobilny – iOS 15. Oprogramowanie zastąpi iOS 14 i trafi na wszystkie kompatybilne telefony iPhone. Doda wiele nowych funkcji oraz kilka zmian w ogólnym wyglądzie.

Choć iOS 15 został oficjalnie zaprezentowany, Apple udostępni go dopiero w ostatnich miesiącach tego roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji, należy się spodziewać, że premiera nastąpi jesienią. Prawdopodobnie będzie to wrzesień 2021 r., kiedy firma pokaże też iPhone’a 13.

W lipcu z kolei nowy iOS zostanie udostępniony w formie wersji beta dla developerów, aby mogli już testować oprogramowanie i wprowadzić poprawki w swoich aplikacjach.

iOS 15 – najciekawsze funkcje

Lepsze dzielenie się treścią z przyjaciółmi

ios 15 dzielenie się treścią

W ramach SharePlay zyskamy więcej funkcji dla FaceTime’a oraz Wiadomości. Mechanizm SharePlay dotyczy słuchania, oglądania i wspólnego dzielenia się treściami z przyjaciółmi i rodziną. Dla przykładu, w trakcie połączenia FaceTime możesz nacisnąć przycisk odtwarzania w Apple Music i wspólnie posłuchać utworu z osobą, z którą aktualnie rozmawiasz. Każdy uczestnik spotkania może odtwarzać czy wstrzymywać dane nagranie, co daje dodatkową kontrolę nad rozrywką.

Zobacz: Ping test

Nowe funkcje działają również z filmami, które możemy przesyłać strumieniowo do Apple TV w tym samym czasie, pozostając “na linii” w FaceTime. Apple zapowiedziało też, że w ramach SharePlay API firmy trzecie, np. Disney+, Hulu czy HBO Go (Max) również zyskają możliwość wprowadzenia podobnych funkcji do swoich aplikacji. Możliwe jest również udostępnianie ekranu swojego iPhone’a osobom prowadzącym połączenie. Dzięki temu możemy komuś pozwolić np. na przeglądanie internetu, czy nawet udzielanie porad jak zmienić poszczególne ustawienia. Tego typu zdalny dostęp nie był wcześniej dostępny w tak łatwy sposób.

Funkcja Shared With You działa na całym iPhonie, począwszy od aplikacji Zdjęcia, przez Wiadomości, Podcasty, kończąc na przeglądarce Safari. W ramach aplikacji Zdjęcia możemy też skorzystać z chmury iCloud, aby automatycznie posortować pliki od znajomych i rodziny, które kolejno trafią do Twojej Galerii.

Tekst na żywo

live text ios 15

Apple wprowadza również funkcję skanowania tekstu do aparatu iPhone’a. Live Text (tekst na żywo) umożliwia uzyskiwanie tekstu ze zdjęć – działa nieco jak funkcja OCR ze skanerów dobrej jakości. Możemy korzystać z Live Text zarówno w przypadku zdjęć, jak i zrzutów ekranowych. Tekst zostaje rozpoznany, a następnie możemy go skopiować i wkleić np. do wiadomości e-mail lub dokumentu tekstowego, nad którym pracujemy. Możemy też wybrać dany tekst i skorzystać z funkcji “znajdź w internecie”. Rozpoznawane są także numery telefonów, na które zadzwonimy bezpośrednio ze zdjęcia.

Poradnik: Jak wybrać mocne hasło

Najnowszy system mobilny Apple’a ma również funkcję Visual Look Up, która umożliwia wyszukiwanie na podstawie zdjęcia informacji o sztuce, książkach, przyrodzie czy punktach orientacyjnych. Z kolei Spotlight pozwoli na wyszukiwanie ze zdjęć na podstawie tekstu, czyjegoś imienia, a nawet wybranych elementów ze zdjęć. Nie musimy też szukać kogoś, kto już znamy i mamy np. na wcześniejszych zdjęciach w bibliotece telefonu. Spotlight rozpozna takie osoby, podobnie jak rozpozna znanych aktorów i popularne nazwiska.

Wspomnienia ze zdjęć

Apple zintegrowało usługę Apple Music z aplikacją Memories (wspomnienia). I tak, najnowszy iOS tworzy bardziej ekscytujące, osobiste kolaże zdjęć i filmów na podstawie naszych działań. Może też zbudować krótkie programy z utworami Apple Music, spersonalizowanymi zgodnie z naszymi upodobaniami. Następnie zsynchronizuje zdjęcia z rytmem muzyki. W ten sposób szybko stworzymy atrakcyjne prezentacje, by np. pokazać kolekcję zdjęć z wakacji rodzinie, kiedy podłączymy telefon do telewizora.

Aby zapewnić jeszcze większą personalizację, Apple pozwala też na edycję za pomocą funkcji Memory Mixes. Umożliwia to zmianę tempa, utworów, a nawet wyglądu przy użyciu różnych filtrów. Zyskamy też dostęp do rekomendacji utworów, których możemy użyć do swoich prezentacji. System przeanalizuje to, czego lubimy słuchać, by kolejno przedstawić konkretne propozycje ze zbiorów Apple Music. Tego typu możliwości sprawiają, że dla wielu osób usługa Apple Music może stać się atrakcyjna i lepsza niż Spotify.

Odświeżone powiadomienia

powiadomienia

W iOS 15 otrzymujemy nowe, odświeżone powiadomienia. Największą zmianą wizualną będzie tzw. Podsumowanie powiadomień. To blok wyświetlany na ekranie blokady, ze wszystkimi powiadomieniami uporządkowanymi według priorytetu. Uzyskamy dzięki temu lepszy podgląd tego, co jest dla nas ważne.

Aby upewnić się, że nie przegapisz niczego ważnego, Apple zapewnia podsumowanie, które odpowiednio kategoryzuje powiadomienia. Przykładowo powiadomienia z aplikacji, którymi możesz zająć się później, będą mniej ważne i rzadziej wyświetlane niż to, co może okazać się pilne (np. nagła zmiana cen akcji na giełdzie). System wykorzysta tutaj “inteligencję urządzenia”, aby ocenić, które powiadomienia są dla ciebie ważniejsze. Ustali to m.in. na podstawie tego, jak często korzystasz z danej aplikacji. Priorytety powiadomień będziesz mógł również ustalić samodzielnie.

Sprawdź: AirTag

Kolejna funkcja ma nazwę Focus (skupienie) i jeszcze bardziej rozszerza funkcjonalność podsumowań. Zyskujemy tutaj możliwość wyboru trybu pracy: praca, osobiste, sen, nie przeszkadzać. Powiadomienia możemy przypisać do poszczególnych trybów, aby iOS 15 nadał im odpowiednie priorytety w zależności od tego, jakiego trybu dotyczą. Na ekranie blokady pojawią się również nowe widżety, pozwalające na oglądanie powiadomień w trybie Focus. Apple przeprojektowało też ikony aplikacji i czcionki, aby poprawić czytelność w całym interfejsie.

iOS 15 to również lepsze Mapy i Portfel

Apple Maps

Aplikacja Mapy rozszerzy zasięg na Hiszpanię i Portugalię, a przed końcem roku pojawią się jeszcze Włochy i Australia. Firma dodaje również widok AR, czyli rzeczywistości rozszerzonej, do wybranych miast.

Sama aplikacja została poddana przeglądowi i teraz prezentuje się atrakcyjniej i jest bardziej interaktywna. Oferuje m.in. świetny przegląd kuli ziemskiej.

Pojawiło się też wiele innych szczegółów, w tym specjalnie zaprojektowane ikony punktów orientacyjnych, odległości, wysokości, czy też tryb nocny z wyglądem księżyca. Zaktualizowano też wskazówki dojazdu – mamy bardziej szczegółowe informacje na mapie, w tym pasy dla autobusów, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe oraz lepsze wskazówki na skomplikowanych skrzyżowaniach i pasach do skrętów.

Początkowo nowe zmiany trafią do iOS w Stanach Zjednoczonych, ale stopniowo będą wprowadzane w innych krajach. Co ważne, wszystko to dotyczy na razie systemu iOS 15, niemniej Apple doda tego typu Mapy również do CarPlay. Zrobi to jeszcze w tym roku.

Apple Wallet

portfel

Apple Wallet, czyli portfel Apple, przechowuje już nasze karty płatnicze, karty członkowskie, czy nawet kluczyki do samochodu (zależy od tego, jaki mamy samochód). Teraz aplikacja ta zaoferuje jeszcze większe możliwości, obsługując klucze hotelowe. Hyatt Hotels to pierwszy z partnerów Apple’a w tym zakresie – wprowadzi obsługę kluczy z 1000 hoteli na całym świecie do iOS 15. Wallet przechowa również nasze służbowe dowody tożsamości.

Do Apple Wallet dodamy np. prawo jazdy, które zostanie zaszyfrowane i bezpiecznie przechowywane w przestrzeni iPhone’a. Apple twierdzi, że w Administracja Transportu i Bezpieczeństwa (chodzi o jednostkę działającą w USA) wkrótce zacznie akceptować cyfrowy identyfikator Apple’a i jeśli go udostępnimy, pojawi się lista tego, do czego mamy uprawniony dostęp. Na razie firma nie zdradziła czy tego typu funkcje trafią również do innych krajów, ale możemy założyć, że tak się stanie – przynajmniej częściowo.

Możemy sobie więc wyobrazić, że w przyszłości wszelkie dokumenty i klucze będziemy przechowywać w Apple Wallet. Aplikacja stanie się zdecydowanie czymś więcej, niż tylko narzędziem do obsługi płatności. Ot, po prostu zastąpi zwykły portfel.

 

Oceń ten post