• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Większość garnków przeznaczonych na indukcję ma uniwersalne zastosowanie. Oznacza to mniej więcej tyle, że sprawdzą się one również w przypadku innych rodzajów kuchenek. Niestety – nie działa to w drugą stronę. Nie wszystkie naczynia, które sprawdzają się na kuchence gazowe, czy też elektrycznej, będą więc odpowiednie w przypadku kuchenek indukcyjnych. Wynika to bezpośrednio z mechanizmu działania tych urządzeń, ponieważ cewki znajdujące się pod płytą grzewczą wytwarzają pole elektromagnetyczne. Garnki natomiast posiadają właściwości ferromagnetyczne, przez co po umieszczeniu ich na płycie, są one rozpoznawane, a prąd zamienia się w ciepło.

Wszyscy ci, którzy choć raz mieli do czynienia z płytą indukcyjną wiedzą, że źle dobrane naczynia powodują brak wspomnianej wyżej interakcji. W związku z tym, przygotowanie posiłku staje się praktycznie niemożliwe.

Odpowiednio dobrane garnki na indukcję powinny równomiernie i sprawnie rozprowadzać ciepło na całej swojej powierzchni, a także być odporne na wysokie temperatury i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Ich najważniejszą funkcją okazuje się jednak zapewnianie możliwie najlepszego smaku, a także aromatu potraw. Niezwykle istotny jest więc materiał, z którego wykonano dane naczynia, ponieważ niektóre tworzywa mogą wchodzić w szkodliwą dla zdrowia człowieka interakcję z żywnością.

Jak więc wybrać najlepsze garnki, będące jednocześnie odpowiednimi do użytkowania w połączeniu z płytą indukcyjną? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części artykułu.

Zobacz: Płyty indukcyjne do zabudowy – ranking 2021

Jak rozpoznać garnki na indukcję?

Garnki na indukcję - symbol

W celu upewnienia się, że dany produkt lub zestaw jest odpowiedni do użytku w połączeniu z płytą indukcyjną, warto spojrzeć na spód od zewnętrznej strony. To właśnie tam powinny znajdować się wszelkie oznaczenia, w tym zwojnica, czyli symbol indukcji.

Wielofunkcyjne naczynia zawierają również informację o tym, czy mogą one być stosowane na kuchenkach innego typu, na przykład gazowych czy elektrycznych. Istotną kwestią może okazać się także możliwość umieszczenia danego garnka w zmywarce, w celu jego wyczyszczenia.

W momencie, w którym producent nie zdecydował się na umieszczenie takich informacji na spodzie swoich naczyń lub też zakupy odbywają się przez Internet – najprostszym sposobem jest dokładne zweryfikowanie opakowania, bądź przeszukanie opisu. Jeśli natomiast uzyskanie odpowiedzi na pytanie dotyczące przeznaczenia garnków nie znajdzie się w żadnym z tych miejsc, warto sprawdzić opinie innych użytkowników.

Sprawdź: Płyty indukcyjne dwupalnikowe do zabudowy – ranking 2021

Na co zwrócić uwagę przy zakupie garnków na indukcję?

Przy zakupie naczyń odpowiednich do płyt indukcyjnych, koniecznym jest zwrócenie szczególnej uwagi na kilka istotnych parametrów. Będą one bowiem decydować o szeregu kwestii związanych zarówno z użytkowaniem, jak i wytrzymałością czy też funkcjonalnością produktów.

Do najważniejszych parametrów zaliczają się:

  1. Odpowiednie dno – to właśnie ono ma bezpośredni kontakt z kuchenką. Musi więc wykazywać właściwości ferromagnetyczne, ponieważ bez tego, płyta po prostu nie zadziała. Dno powinno również posiadać odpowiednią grubość, mieszczącą się w przedziale 5-10 mm. W przypadku, gdy będzie ono zbyt cienkie, dłuższe użytkowanie może powodować jego deformację, co natomiast skutkuje nierównomiernym rozprowadzaniem ciepła. W związku z tym, czas przygotowywania potraw ulegnie znacznemu wydłużeniu. Co ciekawe, dno naczyń niejednokrotnie składa się z kilku warstw. Najlepsze dostępne na rynku modele posiadają od 3 do 6 warstw, przy czym każda z nich pełni nadaną jej rolę. Przykładowo – w trójwarstwowym naczyniu, zewnętrzna część wykonana jest przeważnie z ferromagnetycznego materiału, środkowa może być stopem stali nierdzewnej bądź aluminium, a wewnętrzna gwarantuje nieprzywierającą powłokę. Takie rozwiązanie zawiera wszystko to, czego użytkownik będzie potrzebował.
  2. Materiał wykonania – jest to kwestia, która ma bezpośredni wpływ na jakość oraz trwałość naczyń. Najczęściej spotykane materiały to, między innymi:
  • Stal nierdzewna,
  • Aluminium,
  • Miedź.

Wyróżnia się również specjalne powłoki, takie jak emaliowana bądź ceramiczna, które także odgrywają istotną rolę. Zapewniają one bowiem dodatkową trwałość, odporność na zarysowania, a także nieprzywieranie produktów. Niejednokrotnie powłoki są również gwarancją unikatowego wyglądu, ponieważ występują w różnych kolorach i odmianach.

  1. Rozmiar i kształt – w przypadku tych parametrów, duże znaczenie mają indywidualne preferencje oraz to, do czego dane naczynia będą używane. Na rynku dostępna jest niezwykle zróżnicowana oferta garnków w dowolnych rozmiarach oraz kształtach, dlatego też na wybór odpowiednich nie ma idealnego przepisu. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy dana płyta indukcyjna nie posiada paneli sensorycznych. Wówczas, wszelkie naczynia bezwzględnie muszą posiadać średnicę mniejszą lub dokładnie takiej samej wielkości jak pole grzewcze. Jeśli naczynie będzie zbyt duże, kuchenka nie będzie w stanie go wykryć, co wiąże się bezpośrednio ze znacznym utrudnieniem pracy.
  2. Pokrywki i uchwyty – wszelkie odstające elementy, takie jak boczne lub górne uchwyty, powinny być wykonane z nienagrzewających się materiałów, aby nie narażać użytkownika na poparzenie. Mogą one być także antypoślizgowe, co zdecydowanie będzie dużym plusem. Jeśli natomiast chodzi o pokrywy – przeważnie wykonuje się je z żaroodpornego szkła bądź stali nierdzewnej. Co istotne, powinny one posiadać otwór odprowadzający nadmiar pary wodnej, a także występować w odpowiednich rozmiarach, które są dopasowane do naczyń.
  3. Ilość elementów w zestawie – zakup kompletu naczyń często jest o wiele bardziej rozsądną, a także opłacalną decyzją. Wówczas warto jednak spojrzeć na to, za ile elementów tak naprawdę płacimy i czy są one warte swoich cen. Istotną kwestią jest także to, jak bardzo produkty znajdujące się w zestawie spełniają nasze potrzeby. Jeśli opakowanie zawiera naczynia o dziwnych rozmiarach lub kształtach, być może warto pomyśleć o innym komplecie. Zestaw należy wybrać tak, aby dokupowanie dodatkowych elementów było zbędne. Takie rozwiązanie zadowoli również wszystkich fanów spójnej estetyki posiadanych naczyń.
  4. Producent i cena – wszelkie naczynia, z ogólnego założenia, są produktami mającymi służyć przez dłuższy okres czasu. W związku z tym, nie warto inwestować w sprzęty słabej jakości. Mając więc na względzie wszelkie powyższe kwestie, istotnym może okazać się wybór renomowanego producenta, który po prostu zna się na rzeczy. Niestety – przeważnie dzieje się tak, że za markowe naczynia należy zapłacić trochę więcej. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że garnki będą użytkowane nawet przez wiele lat, można stwierdzić, że jest to całkiem opłacalna inwestycja.

Co cechuje najlepsze garnki na indukcję?

Garnki na indukcję - kobieta korzystająca z płyty indukcyjnej

Podsumowując powyższy materiał – podpowiadamy, jakie cechy naczyń są najistotniejsze, jeśli chodzi o garnki na indukcję.

  • Płaskie, ferromagnetyczne dno, posiadające optymalną grubość i średnicę odpowiadającą danej kuchence. Ważna jest także ilość warstw, z których składa się ten element.
  • Solidne wykonanie z odpowiednich do tego materiałów, które nie wchodzą w reakcję z żywnością i są bezpieczne dla zdrowia człowieka.
  • Nienagrzewające się, antypoślizgowe uchwyty oraz pokrywa odporna na wysokie temperatury, wyposażona dodatkowo w otwór odprowadzający parę.
  • Wyraźnie zaznaczone przeznaczenie naczyń, zgodne z metodą działania płyt indukcyjnych.
  • Adekwatna do jakości cena i nieprzypadkowy producent.

Zobacz: Jak wybrać najlepszą kawiarkę na indukcję?

 

5/5 - (1 vote)