• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Dobieranie kolorów ścian, designu mebli i harmonijnych dodatków może być ekscytujące jeżeli masz plan. Jeśli jednak niezupełnie wiesz czego chcesz – entuzjazm może łatwo zamienić się we frustrację. Urządzanie kuchni jest przyczyną wielu problemów, które rozpoczynają się już na etapie poszukiwania weny odnośnie aranżacji. Gotowe inspiracje, choć często świetnie dopracowane, są problematyczne w bezpośredniej realizacji. Najlepiej zatem zacząć od określenia budżetu. Sprawdzamy za Ciebie jakie rozwiązania masz do wyboru w różnych przedziałach cenowych. 

Urządzanie mieszkania: kuchnia

Ten artykuł jest pierwszym z serii poradników dotyczących urządzania mieszkania. Przedstawimy jak łatwo i skutecznie zaplanować wyposażenie poszczególnych pomieszczeń – w ten sposób unikniesz niespodzianek dotyczących kosztów. Do każdego wnętrza przygotowujemy trzy zestawienia w różnych przedziałach cenowych. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka zobaczysz różnice pomiędzy jakością sprzętu i umeblowania, a potem podejmiesz najlepsze decyzje odnośnie kategorii cenowych, w które chcesz celować.

Jeśli Twoim celem jest tania i ładna kuchnia – poniższa lista pomoże Ci zaplanować wydatki tak, by oszczędzić jak najwięcej, jak najmniejszym kosztem pod względem jakości i funkcjonalności. Wśród pozostałych poradników dotyczących urządzania kuchni znajdziesz także zestawienie komfortowe (bez przepłacania) oraz w pełni nowoczesne – bardziej ekskluzywne.

Na zdjęciu znajduje się Chłodziarko-zamrażarka AMICA FK 244.4X w kolorze srebrnym.

Chłodziarko-zamrażarka AMICA FK 244.4X

Wyposażenie kuchni od podstaw – lista. Co kupić?

Wyposażenie kuchni od podstaw będzie wymagało odpowiedzenia sobie na pytanie jak korzystasz z kuchni, jakiego sprzętu najczęściej używasz i przede wszystkim – jak dużą przestrzeń masz do dyspozycji. W poniższej liście kierowaliśmy się jednak najbardziej standardowymi wytycznymi i wybieraliśmy najprostsze rozwiązania. Wszystko po to, by nie trzeba było łamać sobie głowy nad zabudową AGD czy jakimikolwiek przeróbkami. To minimalistyczne zestawienie powinno być odpowiednie dla każdego. Oczywiście konieczne będzie zrobienie wszelkich pomiarów i rozplanowanie aranżacji, ale szacunkowe koszty nie powinny się znacznie zmienić. Lista przyda się także tym z Was, którzy wyposażenie kuchni kupują na wynajem.

Produkt Dodatkowe informacje Cena
Kuchnia COMPLETE ze zlewozmywakiem i ociekarką 7 drzwi + szuflada 840,70 zł
Kuchnia BEKO FSS 52020 DW Kuchnia gazowa z piekarnikiem elektrycznym 782,00 zł
Okap TEKA TL 6310 Obiegowy, o wydajności 332 m³/godz 226,00 zł
Bateria kuchenna PYRAMIS   139,00 zł
Chłodziarko-zamrażarka AMICA FK 244.4X Technologia No Frost; pojemność 206 l; wymiary 144x54x55 cm 1 089,00 zł
Lampa wisząca AJE-HOLLY Średnica 40 cm 97,50 zł
SUMA   3174,20 zł

Kuchnia SET 2M – przykładowe urządzenie kuchni

Kuchnia SET 2M – przykładowe urządzenie kuchni

Tanie urządzanie kuchni jest możliwe jeśli podchodzisz do sprawy minimalistycznie. Nasza lista wyposażenia nie obejmuje drobnego AGD, które także można ograniczyć wyłącznie do realnych potrzeb. W praktyce nie wszyscy korzystają z gofrownicy, ekspresu, blendera, wyciskarki do owoców i maszynki do mielenia mięsa. Ostatecznie są i tacy, którym na co dzień wystarczy czajnik, a reszta małego AGD mogłaby równie dobrze nie istnieć. Pozostawiamy więc temat otwartym i odsyłamy do artykułów poświęconych małemu AGD. Na portalu znajdziesz sporo zestawień, które pozwolą Ci zdecydować jaki dodatkowy sprzęt będzie dla Ciebie niezbędny.

Jeśli chodzi o podstawowy sprzęt, który znajdziemy w większości domów – poniżej znajdziesz kilka naszych rankingów z najbardziej sensownym asortymentem.

Najlepsze opiekacze do pieczywa

Ranking gofrownic

Tostery do codziennego użytku

Ranking blenderów kielichowych

Wyposażenie kuchni – ile kosztuje?

Wróćmy do elementarnego wyposażenia kuchni. Nasza minimalistyczna aranżacja kosztuje niecałe 3200 zł i zawiera praktycznie wszystkie niezbędne elementy. Zestaw COMPLETE to nowoczesny i praktyczny komplet mebli kuchennych marki Tuckano. W zestawie jest już blat, lewostronny zmywak (w opcji jest też wersja prawostronna) i biały ociekacz. Subtelny kolor ramy (dąb sonoma) połączony z neutralną bielą gwarantuje łatwe dopasowanie pozostałych elementów wyposażenia. Alternatywnie możemy polecić białą kuchnię SET 200 z blatem Artisan – tu jednak trzeba będzie uwzględnić dodatkowo kupno zlewozmywaka (ok 380 zł). Do obu wariantów możesz dokupić osobne, dodatkowe szafki.

Okap TEKA TL 6310 – przykładowa aranżacja

Okap TEKA TL 6310 – przykładowa aranżacja

Jeśli chodzi o wybór okapu – ten sprzęt można kupić już za 130 zł. Czemu wybraliśmy droższe rozwiązanie? Bo stawiając na najlepszy stosunek jakości do ceny nie jesteśmy w stanie polecić czegoś, co nie będzie skutecznie pełniło swojej funkcji. Okap jest istotnym elementem wyposażenia, który w dużej mierze wpływa na komfort mieszkańców. Dlatego na naszej liście wyposażenia kuchni znalazł się okap TEKA TL 6310, o wyjątkowo wysokiej wydajności jak na ten przedział cenowy. Jeśli chcesz upewnić się co do swojego wyboru i zgłębić temat – sprawdź poradnik: Nowoczesne okapy kuchenne – jaki wybrać?

Kierując się chęcią polecania możliwie najlepszych rozwiązań z uwzględnieniem niskich cen w zestawieniu ujęlibyśmy najchętniej kuchnię BEKO FSS 57000 GW. Na liście znajdziesz jednak model z palnikami gazowymi, bo zdajemy sobie sprawę, że w dalszym ciągu jest to rozwiązanie najbardziej popularne. Za to chłodziarko-zamrażarki AMICA FK 244.4X nie zamienilibyśmy na nic innego, bo to faktycznie jeden z najlepszych modeli, które można wybrać z taniego asortymentu. Nieprzesadzony pod względem funkcji, maksymalnie praktyczny i wyposażony w niezbędne technologie (No Frost) – czego chcieć więcej?

Kuchnia BEKO FSS 52020 DW

Kuchnia BEKO FSS 52020 DW

Urządzanie kuchni – najczęstsze błędy

Wyposażenie kuchni od podstaw wiąże się z ryzykiem pomyłek i niedociągnięć. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę kilka kluczowych zasad – unikniesz najczęstszych błędów w urządzaniu kuchni. Jedną z elementarnych kwestii jest zasada trójkąta roboczego (funkcjonalnego) – lodówka, zlew i kuchenka powinny znajdować się w optymalnych odległościach. Takie rozwiązanie daje największy komfort podczas wykonywania jakichkolwiek czynności. A to dlatego, że najczęściej zaczynasz od wzięcia składników z lodówki, potem myjesz je i obrabiasz, żeby na końcu ugotować lub upiec konkretną potrawę. Zasada trójkąta roboczego wymaga także przestrzeni na blat kuchenny pomiędzy tymi trzema strefami.

Większość z Was na pewno zdaje sobie z tego sprawę, ale być może warto podkreślić, że nie należy ustawiać kuchenki tuż przy ścianie. Podobnie jest ze zlewozmywakiem. Takie rozmieszczenie utrudni ruchy i znacznie ograniczy swobodę poruszania się po kuchni. Nie wspominając już nawet o fakcie, że kuchenka przy ścianie nie jest w ogóle pomysłem bezpiecznym. A stawianie jej przy oknie jest wręcz prawnie zabronione. Oczywiście nie zawsze uda się wszystko idealnie rozplanować, ale próby wykorzystania przestrzeni pomieszczenia w sposób maksymalnie funkcjonalny na pewno w przyszłości się opłacą.

Lampa wisząca AJE-HOLLY – przykładowa aranżacja

Lampa wisząca AJE-HOLLY – przykładowa aranżacja

Tanie urządzanie kuchni

Jak widzisz wyposażenie kuchni od podstaw wcale nie kosztuje majątku, a urządzenie taniej i ładnej kuchni jest jak najbardziej wykonalne. Mamy nadzieję, że nasza lista pomoże Ci zdecydować czego tak naprawdę potrzebujesz, co kupić i jak nie przepłacić. Dzięki niej urządzisz zarówno małą kuchnię w bloku, jak i kuchnię pod wynajem. Jeżeli jednak okaże się, że zawarte tu porady są niewystarczające – zachęcamy do zadawania pytań, chętnie pomożemy we wszelkich aspektach urządzania mieszkania.

5/5 - (1 vote)