• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Wszyscy dokładnie wiemy, co oznacza pojęcie tabletu. Nie każdy ma jednak świadomość, że tablety graficzne to zupełnie inna kategoria urządzeń. Na chwilę obecną, sprzęty te często okazują się niezbędne, szczególnie u osób zajmujących się zawodowo pracą związaną z grafiką komputerową, projektowaniem, a także obróbką. Nie oznacza to jednak, że tablety graficzne przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.

W dalszej części artykułu przedstawimy dokładnie funkcje tabletów graficznych, ich rodzaje, a także najważniejsze parametry tych urządzeń. Wszystko to, aby skutecznie ułatwić podjęcie decyzji o zakupie tego sprzętu.

Sprawdź: iPad 8. generacji – czy warto kupić w 2021 roku?

Jak działają i do czego służą tablety graficzne?

Tablety graficzne zdecydowanie zaliczyć można do urządzeń wszechstronnych i niezwykle funkcjonalnych. Ułatwiają one pracę nie tylko architektom, ale również ilustratorom, fotografom, a nawet tatuatorom.

Są to produkty, które umożliwiają sprawny retusz zdjęć, rysowanie, pisanie oraz projektowanie. Ich obsługa jest niezwykle prosta – opiera się bowiem o specjalny rysik lub długopis, wyróżniający się niezwykłą czułością, pozwalającą na wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Tablet graficzny to tak naprawdę specyficzna podkładka, która swoim wyglądem przypomina touchpad w laptopie. To właśnie wspomniana podkładka jest przestrzenią do wykonywania określonych ruchów.

Efekty pracy, w zależności od danego modelu, wyświetlane są na ekranie samego tabletu lub na monitorze komputera, do którego podłączony jest sprzęt.

Tablet graficzny – jaki rodzaj wybrać?

Tablet graficzny

Na chwilę obecną, producenci oferują zasadniczo dwa rodzaje urządzeń, różniących się od siebie pod wieloma względami. Zalicza się do nich:

  • Tradycyjne tablety graficzne – zwane również wskazującymi. Są zbudowane z panelu roboczego w formie podkładki oraz rysika. Jego zadaniem jest zastąpienie pracy przy użyciu myszy komputerowej bądź touchpada w laptopie. Modele tego typu są zdecydowanie tańsze, ale także prostsze i dające mniej możliwości.
  • Tablety graficzne LCD – to opcja znacznie bardziej zaawansowana. Sprzęty tego typu wyposażone są w ekran, na którym pracuje się przy użyciu specjalnego piórka. Urządzenia LCD niejednokrotnie są całkowicie autonomiczne, ponieważ posiadają własne systemy i oprogramowania, które nie wymagają podłączania ich do komputera.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tabletu graficznego?

Wybierając sprzęt do użytku własnego, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, do jakiej pracy ma on służyć i czego tak naprawdę oczekujemy. Dużo zależy więc od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Do kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę, należą:

  • Typ tabletu – to, jaki rodzaj najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji, w dużej mierze uzależnione jest od przeznaczenia danego sprzętu. Dla niektórych osób, model z płytką roboczą może okazać się niewystarczający, a dla innych w pełni satysfakcjonujący. Warto więc przetestować dany sprzęt na własnej skórze, czyli sprawdzić, na którym typie praca będzie bardziej komfortowa. Niestety – przepis na idealnie dobrany typ tabletu graficznego nie istnieje.
  • Wielkość powierzchni roboczej – mówi się, że najlepiej zacząć od sprzętu w rozmiarze A4, po czym, w miarę zyskiwania coraz większej wprawy – zmieniać rozmiar wedle upodobań. W rzeczywistości jednak najważniejsze jest to, aby powierzchnia robocza (w przypadku tabletów wskazujących), dokładnie odzwierciedlała proporcje ekranu, na którym ukazywać się będzie obraz.
  • Rozdzielczość – zasada w tym przypadku jest bardzo prosta, ponieważ im większa rozdzielczość – tym lepiej. Praca będzie wówczas znacznie bardziej płynna i przyjemna. Parametr ten przedstawia się w liniach na cal, co w skrócie daje lpi. Minimalna wartość rozdzielczości, przy której praca staje się komfortowa, wynosi 2000 lpi.
  • Rysik – zasadniczo jest to coś, od czego powinniśmy zacząć. Rysik w tablecie graficznym to niezwykle ważne narzędzie. To właśnie on pozwala na wykonywanie wszelkich zamierzonych ruchów. Przede wszystkim należy więc zwrócić uwagę na jego czułość nacisku, reakcję na siłę, rozpoznawanie kątów nachylenia, a także wysokość odczytu piórka. W ofercie sklepowej dostępne są modele zasilane bateryjnie oraz bezbateryjnie.

Zobacz: Klawiatura do tabletu – 5 najlepszych modeli. Jaką wybrać?

Tablet graficzny – czy warto?

Zakup tabletu graficznego w wielu przypadkach będzie ogromnym ułatwieniem pracy, którego pomoc może okazać się nieoceniona. Jak się jednak okazuje, urządzenia tego typu mogą być także formą rozrywki oraz rozwijania swoich zainteresowań. W związku z tym, zadowoleni będą wszyscy pasjonaci rysunku, projektowania, czy tworzenia swojej własnej sztuki.

Dużym plusem tych urządzeń jest fakt ich mobilności. Nowoczesne modele zabierzemy ze sobą w dowolne miejsce, co pozwala zarówno na wykonywanie swojej pracy, jak i kształtowanie pasji w każdych warunkach.

Niestety – im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym będzie ono droższe. Ceny tabletów graficznych są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilkutysięcznych sumach.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku rozpoczynania swojej przygody z tabletami graficznymi, inwestowanie w drogie sprzęty może okazać się nie do końca potrzebne. Szczególnie w momencie, w którym zakup ten był nieprzemyślany i pochopny. Warto więc zapoznać się z ofertą modeli dostępnych na rynku, a także (w miarę możliwości) przetestować ten, który w naszym przekonaniu jest najlepszy.

Polecane programy do tabletów graficznych

Tablet graficzny w użytkowaniu mężczyzny

Po omówieniu wszystkich najważniejszych kwestii związanych z tabletami graficznymi, warto dodać, jakie narzędzia przyczyniają się do jeszcze sprawniejszej pracy z tymi urządzeniami. Poniżej znajduje się więc lista najpopularniejszych programów i aplikacji, wraz z ich krótkim omówieniem.

Adobe Photoshop® – wszystkim dobrze znany program do obróbki fotografii, projektowania modeli 3D, a także edycji grafiki rastrowej. Przy jego użyciu możliwe jest wykonanie zarówno najprostszych czynności, jak i tych znacznie bardziej zaawansowanych. Dostępność: Windows, macOS.

Adobe Illustrator® – to narzędzie, którego głównym przeznaczeniem jest tworzenie grafiki wektorowej. Sprawdzi się w przypadku projektów logotypów, ikon czy też ilustracji do różnego rodzaju materiałów. Dostępność: Windows, macOS.

Procreate – to jeden z najpopularniejszych programów przeznaczonych na iPady oraz system iOS. Sprawdzi się jako narzędzie do rozwijania swojej kreatywności za pomocą szerokiej gamy pędzli, którymi możliwe jest stworzenie nawet tych najbardziej realistycznych prac.

Corel® Painter® Essentials™ – to aplikacja służąca w głównej mierze do malowania. Sprawdzi się także do obróbki zdjęć oraz rysunków, czyniąc je podobnymi do namalowanych obrazów. Dostępność: Windows, macOS.

GIMP – jest to darmowy program przeznaczony do kreowania grafiki rastrowej. Sprawdzi się zarówno do amatorskiego, jak i bardziej profesjonalnego użytku. Będzie to świetna opcja dla początkujących osób, które nie chcą wydawać dużej sumy pieniędzy na płatne programy, nie wykorzystując wszystkich ich funkcji. Dostępność: Windows, Linux, iOS, iPadOS.

Czytaj również: Jakiego iPada wybrać w 2020 r.? Co kupić?

1/5 - (1 vote)