Kuchenki nastawne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych, pełnowymiarowych kuchenek w wersjach wolnostojących lub do zabudowy. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ograniczona przestrzeń uniemożliwia wstawienie klasycznej kuchenki. Ponadto warianty nastawne bardzo często stosuje się również w domkach letniskowych, na działkach, czy też nawet w kamperach. Tego typu sprzęty z powodzeniem odnajdują się także w rozmaitych punktach gastronomicznych oraz foodtruckach. Z łatwością można więc zauważyć, że kuchnie nastawne to praktyczne i funkcjonalne sprzęty. Wybór odpowiedniego do danych potrzeb wariantu może jednak okazać się nieco problematyczny, dlatego też z pomocą przychodzi poniższy artykuł.
Sprawdź również: Patelnia elektryczna – jak wybrać odpowiednią?
Spis treści
Rodzaje kuchenek nastawnych
W obrębie kuchenek nastawnych wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje, do których należą modele gazowe, elektryczne oraz indukcyjne.
Kuchenka nastawna gazowa
Warianty gazowe to popularne rozwiązania, które gwarantują możliwość łatwego i precyzyjnego kontrolowania mocy podgrzewania. Tego typu sprzęty okazują się stosunkowo tanie zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Co więcej, przeważnie są one wyposażane w wymienne dysze, dzięki czemu użytkownicy mogą podłączyć je do gazu ziemnego lub płynnego. Nastawne kuchenki gazowe niejednokrotnie sprawdzają się więc nawet w przypadku rozmaitych wyjazdów, czy też biwaków.
W przypadku tego typu sprzętów należy jednak zachowywać szczególną ostrożność, a także stosować się do wszelkich zaleceń i wymagań producentów. Kuchenki gazowe mają to do siebie, że stwarzają ryzyko ulatniania się gazu, co z kolei stanowi poważne zagrożenie. Decydując się na ustawienie zakupionego urządzenia w danym pomieszczeniu konieczne jest więc spełnienie poszczególnych warunków technicznych, które dotyczą chociażby wielkości konkretnej przestrzeni, odległości sprzętu od okna, czy też zastosowanej formy wentylacji.
Kuchnia elektryczna
Elektryczne kuchenki nastawne to świetna alternatywa dla wariantów gazowych, która jednocześnie okazuje się o wiele bezpieczniejsza, a przy tym również bardziej komfortowa w użytkowaniu. Tego typu modele są łatwe w montażu, gdyż zasadniczo można je ustawić wszędzie tam, gdzie znajduje się nieograniczony dostęp do gniazdka elektrycznego. Ponadto są one również bezproblemowe w czyszczeniu, a użytkownicy z łatwością są w stanie je przenosić, czy też przechowywać bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenia.
Niestety, kuchenki elektryczne niejednokrotnie mogą cechować się znaczącym poborem prądu. Z tego względu, nawet pomimo niskiej ceny, nieraz okazują się one stosunkowo drogie w eksploatacji. Jeśli jednak dana kuchenka użytkowana jest wyłącznie okazjonalnie, kwestia ta nie będzie stanowiła nadmiernego utrudnienia.
Kuchenka nastawna indukcyjna
Kuchenki nastawne indukcyjne, choć nieraz okazują się stosunkowo drogie w zakupie, stanowią prawdopodobnie najlepsze możliwe rozwiązanie, które łączy w sobie najbardziej pożądane cechy powyższych sprzętów. Takie warianty są bowiem wyjątkowo bezpieczne, a zarazem nieskomplikowane w użytkowaniu, przez co odnajdują się w niemal każdych warunkach. Kuchenka indukcyjna nie sprawia również trudności przy utrzymywaniu jej w czystości, a jednocześnie tym będzie ona wysoce energooszczędna. Jedyną komplikacją okazuje się w tym wypadku konieczność posiadania naczyń z ferromagnetycznym dnem, ponieważ bez tego gotowanie na kuchence stanie się zasadniczo niemożliwe.
Sprawdź: Najlepsze naczynia na indukcję – Ranking
Jak wybrać kuchenkę nastawną? Najważniejsze parametry
Wybór odpowiednio dopasowanej kuchenki nastawnej jest uzależniony od kilku najważniejszych czynników. W trakcie podejmowania decyzji z pewnością warto określić jednocześnie własne potrzeby, wymagania, a także oczekiwania względem danego sprzętu. Przydatnym może być również ustalenie budżetu, którym się dysponuje. Następnie należy zwrócić uwagę na takie cechy i parametry, jak chociażby:
Typ urządzenia
Kuchenka nastawna powinna być dopasowana zarówno do preferencji, jak i możliwości użytkowników. Ponadto każdy z dostępnych rodzajów posiada swoje wady, a także zalety. Dlatego też na samym początku należy rozważyć, który wariant możliwie najlepiej odnajdzie się w danej sytuacji.
Moc
To parametr wywierający bezpośredni wpływ na szybkość nagrzewania się, a także skuteczność pracy danego urządzenia. Im większa będzie moc, tym lepiej sprzęt poradzi sobie z rozmaitymi zadaniami. Duża wartość tego parametru będzie jednak oznaczać również większe zużycie prądu lub gazu, co z kolei wpływa na koszty eksploatacji danego modelu.
Rozmiar
Na rynku dostępne są kuchenki nastawne jedno-, dwu-, trzy- a nawet i czteropalnikowe (lub polowe). Wybór konkretnego wariantu będzie więc zasadniczo uzależniony od indywidualnych potrzeb, a także przeznaczenia kuchenki. Jeśli bowiem urządzenie będzie wykorzystywane na porządku dziennym do przygotowywania rozmaitych posiłków, zdecydowanie warto postawić na rozwiązanie z większą ilością palników lub pól. Natomiast w momencie, gdy z danej kuchenki użytkownicy będą korzystać wyłącznie sporadycznie (np. w trakcie biwaku lub przy szczególnych okazjach), w pełni wystarczającym rozwiązaniem będzie mniejszy wariant.
Bezpieczeństwo
Jakościowe kuchenki nastawne posiadają wszelkie niezbędne zabezpieczenia, których zadaniem jest zapobieganie rozmaitym możliwym komplikacjom. Kuchenki gazowe powinny posiadać przede wszystkim zabezpieczenia przed wyciekiem gazu, natomiast warianty elektryczne oraz indukcyjne muszą dysponować odpowiednimi zabezpieczeniami przed przegrzaniem. Nieraz oferują one także funkcję automatycznego wyłączania po określonym czasie, co może okazać się wyjątkowo przydatne.
Funkcje i programy pracy
Poszczególne kuchenki nastawne mogą dysponować ciekawymi rozwiązaniami w postaci dedykowanych programów pracy, czy też dodatkowych funkcji mających na celu ułatwianie korzystania ze sprzętu. Z łatwością można się jednak domyślić, że za zwiększoną liczbą udogodnień idzie także wyższa cena. Przed zakupem konkretnego wariantu z pewnością warto więc określić, czy dodatkowe funkcje rzeczywiście będą wykorzystywane w codziennym użytkowaniu. Nieraz mogą one bowiem okazać się zbędnym wydatkiem.
Kuchenka nastawna – czy warto?
Zasadniczo rzecz biorąc, kuchenki nastawne są dedykowane konkretnym grupom odbiorców. Będą to więc przede wszystkim osoby, które z rozmaitych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na zakup pełnowymiarowych kuchenek. Sprzęty z tej kategorii doskonale sprawdzą się jednak również w przeróżnych punktach gastronomicznych, czy nawet foodtruckach.
Co więcej, z powodzeniem odnajdują się one również wszędzie tam, gdzie przy okazji rozmaitych wydarzeń (np. świątecznych kolacji) potrzebny jest dodatkowy palnik, który usprawni przygotowywanie potraw. Jednocześnie kuchenki nastawne mogą stanowić także świetną opcję do kamperów i przyczep campingowych. Nieraz wykorzystuje się je również na polach namiotowych lub przy okazji różnego rodzaju biwaków.
Z łatwością można więc zauważyć, że kuchenki nastawne oferują wiele możliwości. W związku z tym ostateczna odpowiedź na pytanie o to, czy tego typu sprzęt jest wart zakupu, powinna zostać udzielona w oparciu o indywidualne potrzeby i oczekiwania każdego użytkownika.
Sprawdź również: Ranking kuchenek gazowych – TOP 20 modeli
#materiałreklamowy