• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Jeszcze nie tak dawno temu dmuchawy do liści wykorzystywano przede wszystkim w celu oczyszczenia parków, skwerków i pozostałych przestrzeni miejskich. Dziś natomiast sprzęty z tej kategorii z powodzeniem odnajdują się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i podczas jesiennych lub wiosennych porządków na ogródkach działkowych. W praktyce są one bowiem całkowicie nieskomplikowane w użytku, choć w celu uzyskania możliwie najlepszych efektów zdecydowanie warto postawić na sprawdzony i jakościowy sprzęt.

Jak więc wybrać odpowiednią dmuchawę do liści? Które parametry okazują się przy tym kluczowe? Jakie modele wyróżniają się na tle innych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Czy zbierać liście z trawnika? Urządzenia do zbierania liści i trawy

Dmuchawy do liści – rodzaje

Dmuchawy do liści – rodzaje

Pierwszym kryterium, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dmuchawy do liści, jest rodzaj jej napędu. W obrębie sprzętów z tej kategorii wyróżnia się więc dmuchawy:

  • Spalinowe – to zasadniczo najmocniejsze, a zarazem najwydajniejsze urządzenia, które sprawdzają się nawet przy usuwaniu rozmaitych gałązek lub mokrych liści. Takie dmuchawy nieraz okazują się jednak stosunkowo ciężkie, gdyż oprócz samego silnika i wszelkich niezbędnych elementów, swoją wagę ma także zbiornik na paliwo. Dmuchawy spalinowe polecane są więc w szczególności do użytku profesjonalnego, choć z powodzeniem odnajdują się one również w przypadku dużych przydomowych ogrodów lub ogródków działkowych.
  • Akumulatorowe – sprzęty z tej kategorii są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, a jednocześnie okazują się ekologiczne i ekonomiczne. Wadę stanowi natomiast ograniczony czas pracy akumulatora, co z kolei sprawia, że przy większych powierzchniach nieraz konieczne jest rozłożenie pracy w czasie lub wyposażenie się w dodatkową baterię.
  • Elektryczne – dmuchawy elektryczne określane są jako lekkie i poręczne sprzęty, które dodatkowo pracują nieco ciszej niż modele spalinowe i akumulatorowe. Sprzęty z tej kategorii do pracy wymagają jednak podłączenia do źródła zasilania, przez co mogą one okazać się odrobinę mniej wygodne niż urządzenia z pozostałych rodzajów.

Dmuchawa do liści – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Każda dmuchawa do liści, niezależnie od swojego rodzaju, cechuje się konkretną specyfikacją. Przed zakupem upatrzonego sprzętu zdecydowanie warto więc poświęcić odrobinę czasu na dokładne zapoznanie się z oferowanymi przez urządzenie parametrami, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania i zawodu. W celu ułatwienia tego zadania, poniżej opisane zostały najważniejsze cechy sprzętów z tej kategorii.

Moc i prędkość przepływu powietrza

Powyższe parametry są od siebie niejako uzależnione, a większa moc oznacza, że powietrze będzie wyrzucane z dmuchawy z większą prędkością. Producenci nieraz decydują się na podawanie zaledwie jednej z tych cech, co jednak nie powinno stanowić nadmiernego utrudnienia w trakcie zakupów.

Zaleca się, aby prędkość przepływu powietrza wynosiła około 200 km/h, co pozwoli na skuteczne usunięcie suchych liści, a także drobnych gałązek. Nieco bardziej zaawansowane sprzęty, które często wykorzystywane są do pracy z mokrymi liśćmi, lub też znaczącymi ilościami suchych, mogą oferować prędkość na poziomie sięgającym nawet ponad 300 km/h. W użytku domowym tego typu modele często okazują się jednak odrobinę przesadne, a przy tym stanowią nieraz duży wydatek.

Obszar podmuchu

Dmuchawa do liści - Obszar podmuchu

To kolejny parametr, który wywiera bezpośredni wpływ zarówno na pracę samej dmuchawy, jak i komfort jej użytkowania. Sprzęty z szerokim obszarem podmuchu znacznie usprawniają sprzątanie liści oraz wszelkich gałązek, a sam proces zajmuje wówczas o wiele mniej czasu. Z pewnością warto więc stawiać na urządzenia, których obszar podmuchu będzie odpowiednio dopasowany do danych potrzeb i wymagań. Dmuchawy do użytku w ogrodach lub na działkach przeważnie dysponują objętością od 200 do około 400 m³/godz. Bardziej zaawansowane sprzęty mogą natomiast oferować nawet 800 m³/godz.

Dmuchawa do liści – głośność pracy

Dmuchawy do liści przeważnie nie należą do cichych sprzętów, jednak na chwilę obecną do dyspozycji użytkowników dostępne są rozmaite urządzenia, które cechują się znacznie niższą głośnością pracy. Będą to przede wszystkim modele elektryczne i akumulatorowe, choć nowoczesne dmuchawy spalinowe nieraz również okazują się w tej kwestii całkiem zadowalające, gdyż mogą być wyposażone w funkcję tłumienia hałasu.

Pojemność akumulatora

To parametr, który dotyczy zasadniczo wyłącznie dmuchaw akumulatorowych. Decydując się na zakup sprzętu z tej kategorii warto więc dokładnie zapoznać się z cechami baterii, w tym przede wszystkim jej pojemnością. Zasada jest jednak stosunkowo prosta, gdyż im większa będzie pojemność akumulatora, tym dłużej dmuchawa będzie w stanie pracować, a użytkownicy nie zostaną zmuszeni do przerwania pracy w celu podładowania urządzenia. Ważnym aspektem jest również czas ładowania baterii, przez co z pewnością warto jest brać go pod uwagę.

Waga i wielkość sprzętu

Waga i wielkość dmuchawy to aspekty, które wywierają bezpośredni wpływ na komfort użytkowania danego sprzętu. Przeważnie dmuchawy ważą około 6 kg, a ich konstrukcja jest na tyle przemyślana, aby nie stanowiła ona utrudnienia. Nieco bardziej zaawansowane modele, które często wykorzystywane są na większą skalę, mogą jednak być zarówno większe, cięższe, jak i nieco mniej poręczne. Przed zakupem zdecydowanie warto więc określić własne możliwości i oczekiwania wobec sprzętu.

Będąc w temacie konstrukcji dmuchaw do liści z pewnością należy wspomnieć również o długości rury, przez którą przepływa powietrze. Z założenia krótsze rury okazują się nieco bardziej precyzyjne, przez co sprawdzają się np. przy sprzątaniu chodników lub podjazdów z kostki brukowej. Dłuższe natomiast sprawiają, że uprzątnięcie większych przestrzeni, na których znajdują się spore ilości liści, przebiega szybko i sprawnie, a przy tym nie wymaga schylania się.

Niektóre dmuchawy oferują funkcję regulacji długości rury, a inne nieraz zawierają w zestawie wymienne nasadki dedykowane do konkretnych zadań. Tego typu udogodnienia mogą więc okazać się wyjątkowo przydatne zarówno w domowym, jak i zawodowym użytkowaniu.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Na chwilę obecną producenci dmuchaw do liści oferują rozmaite funkcje dodatkowe tych sprzętów, wśród których wyróżnia się chociażby:

  • Blokadę obrotów;
  • Regulację wylotu powietrza;
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Dmuchawa do liści a odkurzacz ogrodowy – co je różni?

Dmuchawa do liści a odkurzacz ogrodowy – co je różni?

Przeglądając oferty rozmaitych producentów możliwe jest natknięcie się na sprzęty takie jak „odkurzacze do liści” lub „odkurzacze ogrodowe”. Zdarzają się również sytuacje, w których urządzenia te mylone są z dmuchawami do liści, co z kolei może wzbudzać niezadowolenie konsumentów, którzy spodziewali się czegoś zupełnie innego. Dlatego też w tym kontekście zdecydowanie warto dokonać rozróżnienia.

Dmuchawy do liści, jak sama nazwa mówi, mają za zadanie zdmuchnąć zalegające listki i drobne gałęzie w jedno miejsce, co następnie ułatwi ich zebranie i wyrzucenie. Odkurzacze natomiast są wyposażone w pojemnik lub worek, który gromadzi zassane liście, aby następnie użytkownicy byli w stanie sprawnie się ich pozbyć.

Obecnie na rynku spotykane są również dmuchawy, które posiadają także funkcję odkurzacza – i na odwrót. Tego typu sprzęty często mają jednak stosunkowo niewielkie zbiorniki na liście, przez co konieczne jest ich częste opróżnianie. Mogą one więc nie być najlepszym wyborem w przypadku dużych powierzchni.

Sprawdź również: Roboty koszące ranking 2023 – TOP 20 najlepszych modeli

#materiałreklamowy

Oceń ten post