Dzbanek filtrujący to produkt, który doskonale sprawdza się w codziennym użytku. Pozwala on na oszczędność sporej sumy pieniędzy, która zostałaby przeznaczona na systemy filtrujące wodę kranową. Produkt ten niesie za sobą wiele zalet, do których należy między innymi oczyszczanie wody z niekorzystnych dla zdrowia substancji.
Najczęściej stosowanym filtrem w różnego rodzaju dzbankach jest filtr węglowy, który zmiękcza wodę, poprawia jej smak, usuwa rdzę oraz sole wapnia i magnezu. Woda z dzbanka staje się więc zdatna do picia, czy też przelania do czajnika celem zagotowania. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie pod względem osadzania się kamienia na różnego rodzaju sprzętach domowych.
Odpowiednio używane filtry wymienne mogą być ekologicznym rozwiązaniem i doskonałą alternatywą dla wody butelkowanej. W obliczu rosnącego zanieczyszczenia plastikiem recykling nabiera ogromnego znaczenia, a wybory każdego z nas mają niebagatelne znaczenie.
Sprawdź również: Dobre filtry nakranowe – Ranking
Dzbanek filtrujący Philips AWP2938GNT/10
Spis treści
- 1 Dobry dzbanek filtrujący – na co zwrócić uwagę?
- 2 Co zrobić z filtrem wymiennym do dzbanka filtrującego?
- 3 Najlepsze dzbanki filtrujące – Ranking 2024
- 4 Dobre dzbanki filtrujące – przykładowe modele, opinie
- 4.1 Dzbanek filtrujący Aquaphor Time 2,5l
- 4.2 Dzbanek filtrujący Dafi Astra LED
- 4.3 Dzbanek filtrujący szklany Dafi Crystal LED
- 4.4 Brita Elemaris
- 4.5 Dzbanek szklany Wessper Crystalline
- 4.6 Philips AWP2938GNT/10
- 4.7 Dzbanek Aquaphor Onyx 4,2l
- 4.8 Aquaphor Amethyst
- 4.9 Dzbanek Brita Marella
- 4.10 Brita Style XL
- 5 Najlepsze dzbanki filtrujące – podsumowanie
Dobry dzbanek filtrujący – na co zwrócić uwagę?
Modele dostępne na rynku różnią się od siebie pod kilkoma względami. Łączą je jednak niektóre parametry, przebieg procesu filtrowania oraz jakość i smak wody.
Do kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem dzbanka filtrującego, należą:
- Pojemność – w zależności od potrzeb i wymagań, w przypadku mniejszej ilości domowników odpowiednim będzie dzbanek o klasycznej pojemności (ok. 1,2l – 1,4l). Jeśli jednak z przefiltrowanej wody będzie korzystać większa liczba osób, warto zainwestować w produkt w wersji XL lub XXL. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że dużą część dzbanka zajmuje pokrywa z filtrem.
- Dostępność filtrów – jest to sprawa kluczowa, ponieważ dzbanek bez filtrów po prostu nie będzie spełniał swojej roli. Przed zakupem należy więc sprawdzić gdzie i w jakiej cenie możliwy jest zakup odpowiednich do danego modelu filtrów.
- Materiał wykonania – na rynku przeważają dzbanki wykonane z tworzywa sztucznego. Modele te są lekkie, poręczne, łatwo dostępne i bezpieczne nawet dla młodszych domowników. Niemniej jednak, nie każdy użytkownik będzie z tego faktu zadowolony. Producenci dzbanków wyszli z inicjatywą stworzenia produktów znacznie bardziej ekologicznych. Innymi słowy – dostępne są również dzbanki szklane, których działanie jest dokładnie takie samo jak w przypadku tych wykonanych z tworzyw sztucznych.
Co zrobić z filtrem wymiennym do dzbanka filtrującego?
Wiele osób, które decydują się na to rozwiązanie ze względów ekologicznych, w pierwszej kolejności zadaje sobie pytanie co zrobić z filtrem wymiennym do dzbanka filtrującego. Ostatecznie, jeśli dzbanek ma nam zastąpić dziesiątki wód butelkowanych to miło byłoby gdyby nie lądował na wysypisku zamiast nich.
Niestety, jak podaje Greenpeace, zaledwie 9% plastiku w skali globalnej jest poddawana recyklingowi, a około 50% w krajach rozwiniętych. Większość naszych śmieci ląduje w krajach, które nie mają polityki gospodarowania odpadami. Plastik pływa w głębinach oceanów, ląduje na arktycznym lodzie i na bezludnych wyspach. Co gorsza, rozkładając się na mikroplastik, jest praktycznie niemożliwy do usunięcia z gleby i wód.
Choć większość producentów zapewnia, że ich filtry nie są szkodliwe dla środowiska, oznacza to tylko i wyłącznie tyle, że nie uwalniają toksycznych substancji, które mogłyby zagrażać życiu zwierząt i ludzi. Nie wszyscy producenci podkreślają jednak fakt, że jeśli wyrzucimy wkład do śmietnika to prawdopodobnie wyląduje on na najbliższym wysypisku i będzie rozkładał się kilkaset do tysiąca lat zmieniając się stopniowo we wspomniany już mikroplastik.
Jak więc brzmi odpowiedź na pytanie co zrobić z filtrem wymiennym do dzbanka filtrującego? Przed zakupem produktu trzeba sprawdzić czy producent określił miejsce zbierania wkładów lub czy organizuje odbiór zużytych filtrów od prywatnych użytkowników (np. Brita). Żaden z producentów nie zapewnia filtrów biodegradowalnych, więc to czy dostaną drugie życie czy skończą na wysypisku zależy tylko od nas.
Czytaj też: Jak wybrać dobry filtr na prysznic?
Najlepsze dzbanki filtrujące – Ranking 2024
Sprawdź też: Jak wybrać cichy czajnik elektryczny?
Dobre dzbanki filtrujące – przykładowe modele, opinie
Na ten moment użytkownik ma możliwość wyboru spośród wielu różnorodnych dzbanków, które różnią się od siebie pod względem zarówno niektórych parametrów, jak i wyglądu i tworzywa wykonania. Nasz ranking dzbanków filtrujących to produkty w różnych przedziałach cenowych, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników i doskonale sprawdzą się w każdym domu.
Dzbanek filtrujący Aquaphor Time 2,5l
Aquaphor Time to model o pojemności całkowitej wynoszącej 2,5 l. Jak wszystkie najlepsze dzbanki filtrujące, model jest wyposażony w pokrywę typu „flip-top”. Umożliwia ona łatwe i bezproblemowe napełnienie dzbanka wodą bez konieczności całkowitego jej zdejmowania.
Produkt wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu bez problemu można go umieścić w lodówce, czy też umyć w zmywarce. Wszystko to sprawia, że jest to sprzęt niezwykle funkcjonalny.
Zamontowany filtr usuwa z wody kranowej zanieczyszczenia takie jak chlor, rdza, związki organiczne, fenole czy metale ciężkie, które są szkodliwe dla zdrowia. W zestawie znajduje się co prawda tylko jeden wymienny filtr, lecz ich dostępność jest bardzo duża, dlatego zakup dodatkowych nie będzie sprawiał problemów.
Dzbanek filtrujący Dafi Astra LED
Dafi Astra LED to kolejny funkcjonalny produkt, który sprawdzi się w każdej kuchni. Filtr Mg+ Unimax, w który wyposażono powyższy model, usuwa z wody składniki szkodliwe dla organizmu, jednocześnie wzbogacając ją w potrzebny do prawidłowego funkcjonowania magnez. Co więcej, poprawia on smak oraz zapach wody, dzięki czemu jest ona zdatna i smaczna do picia bez wcześniejszego przegotowania.
Dzbanek można przechowywać w lodówce oraz myć w zmywarce bez jakichkolwiek obaw o jego uszkodzenie. Wykonany został z tworzywa sztucznego, co czyni go lekkim i poręcznym. Ponadto, do dyspozycji użytkownika dostępny jest manualny wskaźnik zużycia wkładu filtrującego, który informuje o konieczności jego wymiany.
Pojemność całkowita wynosi w tym przypadku 3l, jednak w rzeczywistości, produkt filtruje 1,5l wody. Jest to efekt dużej pokrywy, która – jak w każdym z polecanych dzbanków filtrujących – naturalnie zajmuje sporo miejsca wewnątrz.
Dzbanek filtrujący szklany Dafi Crystal LED
Dla wielu będzie to najlepszy dzbanek filtrujący ponieważ jest to model, którego obudowa wykonana została z wysokiej jakości szkła. Pokrywa oraz uchwyt stworzono natomiast z polipropylenu, który cechuje się dużą wytrzymałością. Produkt doskonale sprawdzi się w przypadku mniejszej ilości domowników – jego pojemność całkowita wynosi bowiem 2l.
Dużym udogodnieniem może okazać się inteligentny wskaźnik wymiany filtra, który informuje użytkownika o konieczności zamontowania nowego elementu.
Urządzenie skutecznie redukuje twardość wody, usuwa chlor, metale ciężkie oraz detergenty znajdujące się w wodzie kranowej. Przefiltrowana woda nadaje się więc do picia bez wcześniejszego jej gotowania. Można ją również przelać do czajnika czy też garnka, w celu uniknięcia osadzania się kamienia.
W zestawie znajduje się jeden filtr, jednak zakup dodatkowych nie powinien sprawić najmniejszego problemu.
Brita Elemaris
Choć szklane dzbanki wciąż należą do rzadkości, model tego typu oferuje także marka Brita. Elemaris ma pojemność 3,5 litra i jest to wersja XL. Gumowa, antypoślizgowa podstawa zapobiega ślizganiu się szkła, bezpieczeństwo zapewnia też ergonomiczny uchwyt. Mimo stabilizującego dodatku u podstawy, dzbanek można myć w zmywarce. Trzeba tylko wyjąć wskaźnik zużycia filtra.
Ze względu na przemyślane wykonanie Brita Elemaris to jeden z najlepszych dzbanków filtrujących na rynku. Mechanizm przelewowy otwiera się automatycznie, dzięki czemu nie trzeba zdejmować pokrywy, ani unosić klapki ręcznie.
Elektroniczny wskaźnik Brita Meter automatycznie informuje kiedy należy wymienić filtr, ponieważ na bieżąco monitoruje ilość filtrowanej wody oraz czas użytkowania wkładu.
Dzbanek szklany Wessper Crystalline
Skoro już jesteśmy przy najlepszych dzbankach filtrujących ze szkła warto wspomnieć także o eleganckim modelu Wessper. Unikalny kształt i estetyczne wykonanie mają jednak swoją cenę. Jest to jeden z droższych modeli w naszym rankingu dzbanków filtrujących. Warto jednak zwrócić uwagę, że w cenie jest aż 9 wkładów dodatkowych.
Objętość całkowita w tym modelu wynosi 2,5 litra, co oznacza, że dzbanek może przefiltrować jednorazowo 1,5 litra wody. Szkło jest żaroodporne, więc dzbanek może posłużyć także do przygotowywania gorących napojów.
Właściwie odporność szkła, z którego został wykonany dzbanek, wynosi od -40°C do 300°C. Dzięki temu może posłużyć zarówno do mrożonej herbaty, kawy czy soku, jaki i do pogrzewania różnorodnych napojów.
Filtry Wessper AquaMax składają się z siatki filtrującej, węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej, dzięki czemu usuwają z wody zanieczyszczenia i nadmiar twardości. Żywotność jednego filtra wynosi z kolei 200 litrów lub miesiąc czasu.
Philips AWP2938GNT/10
Do eleganckich modeli zaliczyć trzeba też na pewno zielony dzbanek z serii Philips AWP2938GNT/10. Wykonany z tworzywa sztucznego oferuje pojemność 4l. Filtr PHILIPS Micro X-Clean umożliwia stosowanie zarówno zimnej, jak i ciepłej wody, co charakteryzuje wyłącznie najlepsze dzbanki filtrujące.
Filtr zmniejsza ilość chloru, kamienia, metali ciężkich i innych zanieczyszczeń, takich jak mikroplastik i PFOA. Licznik cyfrowy automatycznie informuje o konieczności wymiany filtra.
Pokrywkę niestety trzeba ściągnąć ręcznie, żeby napełnić dzbanek, ale za to model zapewnia pełną szczelność. Specjalny dziobek zapobiega dostawaniu się kurzu do wody, zapewniając świeżość i higienę.
Dzbanek Aquaphor Onyx 4,2l
Aquaphor Onyx to kolejny dobry dzbanek filtrujący, o unikalnym kształcie. Wykonany jest z tworzywa sztucznego, a jego pojemność wynosi 4,2l. Bardzo dobrze sprawdzi się więc w przypadku większej liczby domowników, zapewniając dostateczną ilość przefiltrowanej i zdatnej do picia wody.
We wnętrzu znajduje się wkład B25Mg, który nie tylko usuwa zanieczyszczenia takie jak chlor, rdza czy metale ciężkie, ale również wzbogaca wodę w magnez. Filtr zawiera włókno o nazwie Aqualen, dzięki któremu usuwanie różnego rodzaju zbędnych elementów oraz niwelowanie nieprzyjemnego posmaku czy też zapachu, jest łatwe i bezproblemowe.
Dzbanek jest lekki i poręczny, a ergonomiczny uchwyt zapewnia łatwość jego przenoszenia. Warto wspomnieć, że jest to model odporny na przeciekanie. Istotnym może okazać się również fakt, że w zestawie znajdują się aż 3 dodatkowe, wymienne filtry.
Aquaphor Amethyst
Poza dwoma innymi modelami, które znalazły się w naszym rankingu dzbanków filtrujących, marka Aquaphor oferuje jeszcze jeden rodzaj dzbanka. Aquaphor Amethyst także jest wykonany z tworzywa sztucznego, ale wyróżnia się kształtem.
W zestawie znajdziesz 3 dodatkowe wkłady B25 Maxfor Plus, które wzbogacają wodę wodociągową w cenny magnez oraz skutecznie usuwają chlor, fenol, pestycydy, żelazo i niwelują nieprzyjemny posmak oraz zapach.
Żebrowana pokrywka typu “slider”, umożliwia nalewanie wody bez konieczności jej zdejmowania, co jest cechą charakterystyczną najlepszych dzbanków filtrujących. Mechaniczny licznik wskazuje poziom zużycia wkładu i przypomina o konieczności terminowej wymiany wkładów.
Na wygodę użytkowania wpływa także fakt, że dzbanek mieści się w drzwiach lodówki, posiada ergonomiczny uchwyt i jest odporny na przeciekanie. Model jest dostępny także w kolorze czerwonym i zielonym.
Dzbanek Brita Marella
Dzbanek Brita Marella choć nie należy do najtańszych, jest jednym z najlepszych dzbankó filtrujących. Został wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest on lekki i poręczny. Pojemność całkowita wynosi w tym przypadku 2,4 l.
W zestawie znajdują się 3 wymienne filtry, które w precyzyjny sposób usuwają z wody wszelkie zbędne i szkodliwe substancje, które mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Co więcej, niwelują one nieprzyjemny posmak i zapach, czyniąc wodę zdatną do picia bezpośrednio po przefiltrowaniu.
Uchylny wlew pozwala na napełnianie dzbanka bez konieczności zdejmowania całej pokrywy, co może okazać się znacznym ułatwieniem. Warto wspomnieć, że model ten dostępny jest również w wersji XL, której pojemność całkowita wynosi 3,5l.
Brita Style XL
Kolejnym ciekawym i bardzo dobrym dzbankiem filtrującym jest Brita Style w wersji XL. Przez wielu uważany za jeden z najlepiej wykonanych dzbanków dostępnych na rynku, posiada m.in. otwieraną uchylnie klapkę wlewu.
Pojemność tego modelu wynosi 3,6 litrów, z kolei tworzywem wykonania jest polipropylen, podobnie zresztą jak w większości polecanych dzbanków filtrujących. Inteligentny wskaźnik LED przypomina o wymianie filtra, któego żywotność ocenia w oparciu o czas użytkowania i ilość zużytej wody.
Dzbanek bez obaw można myć w zmywarce.
Najlepsze dzbanki filtrujące – podsumowanie
Kupno dobrego dzbanka filtrującego nie jest trudne. Warto jednak wiedzieć na czym dokładnie zależy domownikom. Jeśli produkt ma być przede wszystkim kompaktowy – będzie to wiązało się z mniejszą ilością wody filtrowanej za jednym razem. Z kolei jeśli oczekujemy większej pojemności dzbanka, raczej nie należy spodziewać się, że zmieści się na półce w drzwiach lodówki.
Nasz ranking dzbanków filtrujących zawiera zarówno modele przeznaczone wyłącznie do wody zimnej, jak i takie, do których można wlewać również ciepłą wodę. Są modele z tworzywa sztucznego i różnej wielkości modele szklane. Wszystko zależy tak naprawdę od tego czego oczekujesz i ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel.
Mamy nadzieję, że nasze polecane dzbanki filtrujące pokazały Ci czego możesz spodziewać się po tego typu produktach, dzięki czemu będzie Ci łatwiej podjąć najlepszą decyzję.
Czytaj także: Najładniejsze czajniki elektryczne w stylu retro [TOP 10]
#materiałreklamowy