• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Twój smartfon działa zdecydowanie za wolno? Podpowiadamy, jak przyspieszyć telefon z Androidem w kilku prostych krokach.

Dlaczego twój telefon działa zbyt wolno?

Zbyt wolno działający smartfon to problem, z którym z pewnością spotkał się każdy z nas. Bardzo często zrzucamy to na wiek urządzenia. Tymczasem, to dość popularny błąd. W wielu przypadkach kupno nowego modelu nie będzie konieczne. Zamiast tego, wystarczy nam bardzo drobna konwersacja, którą wykonamy z zacisza własnego domu.

Najczęściej problemy z naszym telefonem nie dotyczą wcale hardware’u. Dużo częściej jest to wynik zaniedbywania częstych aktualizacji, nagromadzenia zbędnych aplikacji i zwyczajnego przeciążania całego systemu. Kilka prostych kroków wystarczy, aby nasz telefon działał znacznie szybciej.

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

Jak przyspieszyć telefon z Androidem w kilku prostych krokach?

jak przyspieszyć telefon z androidem

Zresetuj urządzenie

Krok pierwszy może brzmieć nieco bananie i przypominać klasyczną poradę z pomocy technicznej. Niemniej, ma on naprawdę dużo sensu. Wyłączenie i ponowne włączenie telefonu pozwala na usunięcie wielu błędów, które z czasem mogą nakładać się na siebie i znacząco spowalniać pracę urządzenia.

Dodatkowo, jeśli problem minie po zresetowaniu urządzenia to mamy pewność, że nie był on poważny i nie potrzebujemy podejmować pozostałych kroków.

Zwolnij miejsce

dysk

Kolejno, musimy zabrać się za lekkie porządki. Aby nasz telefon działał w pełni poprawnie konieczne jest zapewnienie mu odpowiednio dużo wolnej pamięci wbudowanej. W przypadku karty pamięci nie musicie zbytnio się tym przejmować – może być ona nawet w całości zapełniona. Pamięć wbudowana w nasz telefon powinna mieć jednak przynajmniej 10% wolnego miejsca.

Usuńcie więc niepotrzebne i stare pliki. Być może możecie również przerzucić część zdjęć na komputer albo dysk zewnętrzny. 10% wolnego miejsca to absolutne minimum, aby zachować płynność pracy.

Sprawdź: Tani smartfon z dobrym aparatem – najlepsze modele

Usuń niepotrzebne aplikacje

Jak przyspieszyć telefon z Androidem? Przede wszystkim, usuńcie wszystkie niepotrzebne aplikacje. Znaczna część z nich pracuje ciągle w tle, obciążając nasze urządzenie niepotrzebnymi procesami. Jeśli nie używaliście czegoś od paru dobrych miesięcy to szansa na to, że ich potrzebujecie jest bardzo niewielka. W razie potrzeby, możecie je przecież zawsze ponownie zainstalować.

Aby usunąć aplikację po prostu przyciśnijcie nieco dłużej jej ikonkę. Wysunie się wtedy krótkie menu pozwalające na odinstalowanie. Jeśli ten sposób nie zadziała to udajcie się do Ustawień, znajdźcie tak zakładkę Aplikacje i wybierzcie wszystkie te, które chcecie odinstalować.

Usuń niepotrzebne widżety

Kolejnym winowajcą, odpowiadającym za zbyt wolne działanie naszego telefonu są liczne widżety. Oczywiście, że wyglądają one bardzo dobrze, ale obciążają niepotrzebnie cały system. Ograniczcie więc takie gadżety jak animowane zegarki, prognozy pogody czy odtwarzacze muzyczne.

Siłą rzeczy, część widżetów będzie nam potrzebne i ułatwiała codzienne korzystanie z telefonu. Zdecydujcie po prostu czy każdy z nich jest aż tak bardzo potrzebny jak mogłoby się wam wydawać.

Nie korzystaj z animowanych tapet

Animowane tapety wyglądają bardzo efektownie i upiększają nasz telefon. Niestety, animacje przy okazji dość mocno go spowalniają. Zdecydowanie lepszym wyborem będą neutralne dla szybkości systemu tapety statyczne. Wybierzcie zatem po prostu wasze ulubione zdjęcie i wykorzystajcie je jako tapetę – nie musi być wcale animowane.

Wyczyść pamięć cache

Jak przyspieszyć telefon z Androidem? Koniecznie wyczyść pamięć podręczną (cache) niektórych aplikacji. To miejsce, w którym programy mogą przechowywać dane na potrzebny swoich procesów. Niestety dość często może zdarzyć się, że twórcy nieco z tym przesadzają i aplikacje, z pozoru zajmujące bardzo niewiele miejsca na dysku „pożerają” gigabajty pamięci poprzez cache.

Aby usunąć pamięć cache danych aplikacji udajcie się do Ustawień i zakładki Aplikacje. Po kliknięciu w daną z nich zobaczycie opcję usuń pamięć cache. Dość klasycznymi kandydatami do usunięcia powinien być Instagram oraz Facebook. Uwaga – konieczne będzie wtedy ponowne zalogowanie.

Sprawdź: Smartfon do 1500 zł – najlepsze modele

Ogranicz zbędne animacje

Jak zapewne doskonale już zauważyliście, animacje potrafią obciążać niepotrzebnie nasz system i spowalniać system Android. Na szczęście, zdecydowaną większość z nich można dość prosto ograniczyć. Na samym początku musicie uzyskać dostępu do opcji deweloperskich. Proces ten różni się zależnie od modelu smartfona, najlepiej sprawdzić to po prostu w internecie.

Kolejno, w opcjach deweloperskich (bądź też programistycznych) powinniście znaleźć 3 pozycje – skala okna animacji, skala przemiany animacji oraz skala czasu trwania animacji. Zmniejszcie wartość każdego z tych parametrów do 0.5x. Zmiana nie będzie wyraźnie widoczna, a system zauważalnie przyspieszy.

Wyłącz funkcje działające w tle

Bixby

Ostatni krok, na który warto się zdecydować to ograniczenie wszystkich procesów działających w tle. Część z nich pożera znaczną część dostępnych zasobów efektywnie spowalniając nasz telefon. Pojedyncze z nich nie stanowią raczej problemu, ale kilka lub kilkanaście nakładających się na siebie identycznych efektów to znacznie poważniejsza sprawa.

Oczywiście mowa tutaj o wszystkich asystentach głosowych, sterowaniu gestami przy wyłączonym ekranie, krokomierzu, NFC, czy aktywnym Wi-Fi i Bluetooth. Jeśli nie używacie zbyt często którejś z tych funkcji to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie po prostu uruchamianie ich tylko wtedy, kiedy naprawdę są potrzebne.

Jak przyspieszyć telefon z Androidem – podsumowanie

Jak widzicie, wymiana telefonu to dopiero ostateczność. Wszystkie powyższe kroki mogą bardzo szybko przywrócić mu pełną sprawność. Ważne jest również to, aby wykonywać regularnie czyszczenie danych i dbać stale o wystarczająco dużo wolnego miejsca.

Oprócz tego, nie ufajcie zbytnio aplikacjom przyspieszającym wasz system. Większość z nich jedynie niepotrzebnie go obciąży zamiast realnie wam pomóc.

Zobacz też:
Jak dbać o baterię w telefonie – 10 prostych kroków do zrobienia
Smartfon z dobrym aparatem – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Oceń ten post