• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Niedawno pisaliśmy o różnych rodzajach kawiarek. Zależnie od tego jaki rodzaj Cię interesuje możesz je przejrzeć w poradniku Jak wybrać najlepszą kawiarkę na indukcję? , rankingu dobrych kawiarek elektrycznych lub zestawieniu najładniejszych kawiarek aluminiowych. Dobry młynek do kawy przyda Ci się również jeśli zdecydujesz się na profesjonalny ekspres, który nie ma funkcji mielenia. Jednak niezależnie od tego w jakim urządzeniu będziesz zaparzać kawę – młynek jest ważniejszy niż jakikolwiek sprzęt do parzenia. Już tłumaczymy dlaczego.

Dlaczego najlepiej pić świeżo zmieloną kawę?

Dobry młynek do kawy umożliwia czerpanie pełnej radości z jakości i natury kawy. Jeśli znasz wyłącznie smak kupnej kawy mielonej – wreszcie odkryjesz prawdziwy, wyjątkowy aromat i poczujesz nuty, których zupełnie się nie spodziewasz. Możesz także wybrać się na smakową wycieczkę po świecie i sprawdzić jakiego pochodzenia kawę cenisz najbardziej. Bo warunki upraw także mają niebagatelne znaczenie!

Na zdjęciu znajduje się dobry młynek do kawy wypełniony jej ziarnami.

Mielona kawa traci większość smaku w około 20-30 minut. Drobne, zmielone cząsteczki bardzo łatwo podlegają oksydacji, przez co kawa nabiera gorzkawego posmaku i traci najdelikatniejsze i najciekawsze aromaty. Kawa w formie pełnych ziaren zachowuje pełnię swoich właściwości znacznie dłużej, bo do minimum dwóch tygodni od palenia. Do tego daje możliwość cieszenia się bogactwem smaków. Kawa speciality może mieć na przykład smak owocowy, orzechowy, kakaowy, a nawet kwiatowy. Bywa, że producenci chwalą się tak wyjątkowymi nutami jak dżem agrestowy czy rodzynki. Nie masz szans tego sprawdzić jeśli nie pijesz kawy “na świeżo”.

Dlaczego warto kupić dobry młynek do kawy?

Mówi się, że życie jest za krótkie, żeby pić kiepską kawę. Ale jeśli powyższy akapit nie zachęcił Cię do kupna młynka do kawy to może przekona Cię stwierdzenie, że życie jest za krótkie by mieć tylko jeden ekspres? Różne ekspresy mają różne wymagania co do stopnia zmielenia ziaren. Właściwie kupiona w sklepie mielona kawa jest bezproblemowa tylko w przypadku kawiarki lub podczas zalewania wrzątkiem. Problemy pojawiają się już w przypadku ekspresów przelewowych (może zatykać filtr), taka kawa nie posłuży także do przygotowania prawdziwego espresso. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, że wszystkie lepszej jakości kawy są sprzedawane wyłącznie w formie pełnych ziaren. Kawa mielona jest zazwyczaj po prostu gorsza – w tym przypadku ani smak, ani zapach nie jest na tyle porywający, by było go szkoda.

Na obrazku znajduje się ręczny młynek do kawy  Comandante C40 MKIII Nitro Blade w kolorze ciemnej czerwieni.

Najlepszy młynek ręczny? Comandante C40 MKIII Nitro Blade.

Jaki jest najlepszy młynek do kawy? Żarnowy!

Wierzysz już, że kupno młynka do kawy to rzecz konieczna? Zastanawiasz się teraz jaki młynek będzie najlepszy? Zdecydowanie żarnowy! Ziarna kawy muszą znaleźć się pomiędzy dwoma żarnami, by były maksymalnie równomiernie zmielone. Młynek żarnowy minimalizuje także ilość wytwarzanego podczas mielenia pyłu. Przykładem jednego z lepszych młynków jest Comandante C40 MKIII Nitro Blade – przez pasjonatów bywa nawet uważany za najlepszy ręczny młynek na świecie.

Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości młynka – wybierz żarna o największej średnicy. Bo im większe żarna, tym szybsza praca urządzenia i jeszcze lepsza jakość mielenia kawy. Bardzo przydatną funkcją jest regulacja grubości mielenia – zawsze warto sprawdzić czy wybrany model ją posiada. Teraz pozostaje nam kwestia: młynek elektryczny czy ręczny? Elektryczne młynki żarnowe to najczęściej młynki stalowe, z kolei ręczne młynki do kawy najczęściej posiadają żarna ceramiczne. Z czego to wynika? Już wyjaśniamy.

Młynek do kawy stalowy czy ceramiczny?

Żarna młynka mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różne kształty. Przy okazji poradnika odnośnie ekspresów do kawy do użytku domowego poruszaliśmy już po krótce kwestię czy lepszy jest młynek stalowy czy ceramiczny. Otóż żarna stalowe są dokładniejsze, bo są ostrzejsze. Jednocześnie są także bardziej wytrzymałe. W momencie gdy trafimy na przykład na słabo upalone ziarno kawy młynek stalowy wyjdzie z tego bez szwanku. W tej samej sytuacji żarna ceramiczne nie dają stu procentowej pewności braku uszczerbku. Dlatego też bardzo rzadko spotkamy elektryczne młynki ceramiczne.

Młynki z żarnami ceramicznymi to najczęściej młynki ręczne. Ze względu na mniejszą ostrość żaren w porównaniu z młynkami stalowymi, mamy tu do czynienia bardziej z miażdżeniem i ścieraniem. Wciąż jednak nie jest to złe rozwiązanie i z czystym sumieniem możemy je polecić jako bardziej budżetową opcję.

Na zdjęciu znajduje się dobry i tani młynek do kawy Hario - Smart G Coffee Mill.

Tani młynek do kawy – Hario – Smart G Coffee Mill.

Tani młynek do kawy do 100 zł?

Tanie młynki do kawy dostępne są najczęściej w marketach, ale kupisz je również w sklepach online. Młynki do 100 zł to jednak najczęściej młynki ostrzowe (udarowe), nie żarnowe. To rozwiązanie mija się z celem jeśli zależy nam na prawidłowym zmieleniu kawy. Głównie dlatego, że młynek ostrzowy sieka ziarna na nierówne kawałki i wytwarza duże ilości pyłu. To z kolei prowadzi między innymi do zabicia delikatniejszych nut i większej ilości goryczy w smaku kawy. Innymi słowy – jeśli w grę wchodzi kupno taniego młynka do kawy to już lepiej chyba zostać przy sklepowej, mielonej kawie, bo wyjdzie taniej. Najtańsze, porządne młynki zaczynają się od kwoty około 150 zł. To na przykład ręczny młynek Hario – Smart G Coffee Mill.

Na obrazku przedstawiony został Młynek elektryczny Wilfa Svart WSCG-2 w kolorze szaro - czarnym.

Młynek elektryczny Wilfa Svart WSCG-2

Młynek do kawy – jaki kupić?

Dobry młynek do kawy to podstawa. Warto zainwestować w niego więcej, bo najczęściej im droższy młynek, tym lepsze efekty gwarantuje. Za tym idzie pełnia smaku i jakości kawy. Jeśli kawa będzie poprawnie zmielona to nawet najtańszy ekspres dostarczy nam sporo wrażeń smakowych i zapachowych. Ponadto porządny młynek może nigdy nie wymagać wymiany. Wystarczy, że oszczędzimy mu kaw smakowych, które oblepiają całe wnętrze oraz raz na jakiś czas wyczyścimy żarna alkoholem i ostrzejszą szczotką.

Jeśli zależy Ci na tańszej opcji – młynki ręczne znajdziesz już w cenie od 150 zł. Ale jeśli nie planujesz oszczędzać – możesz przebierać wśród droższych rozwiązań, które dają jeszcze lepsze wrażenia smakowe. Dobre młynki elektryczne w niższych cenach to na przykład Baratza Encore lub Wilfa Svart WSCG-2, te znajdziemy już w cenie od 350 zł. Droższe modele to na przykład Baratza Vario.

Oceń ten post