Mogłoby się wydawać, że sama nazwa „zupowar” bezpośrednio mówi o konkretnym przeznaczeniu tego urządzenia. Okazuje się jednak, że jest ono w stanie zrobić znacznie więcej, niż by się mogło wydawać.
Będzie to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących zdrowe i świadome odżywianie, a także tych, którzy nie chcą inwestować pieniędzy w masę odrębnych sprzętów, pełniących różne funkcje.
Zupowar jest urządzeniem wielozadaniowym, które w znacznym stopniu przyczynia się do ułatwienia wykonywania różnorodnych potraw, czyniąc je gotowymi do spożycia. O tym, co niesie za sobą zakup zupowaru, opowiadamy w dalszej części artykułu.
Czytaj także: Najlepsze ryżowary(w których także zrobisz zupę).
Spis treści
Co to jest zupowar?
Zupowar, zwany również podgrzewaczem zup, to urządzenie przypominające swoją budową czajnik lub specyficzny blender. Sprzęty tego typu składają się z kielicha, wykonanego przeważnie ze stali nierdzewnej, antypoślizgowej podstawy, specjalnej pokrywy oraz płyty grzewczej, znajdującej się wewnątrz kielicha. Co więcej, w środku urządzenia umieszczane są noże, jednak ich położenie może być różne w zależności od modelu.
Niektóre produkty posiadają również szereg przydatnych funkcji i udogodnień, takich jak sygnalizacja zakończonej pracy, automatyczne podtrzymywanie temperatury posiłku, regulacja prędkości noży, czy też intuicyjne dobieranie czasu przygotowywania potrawy. Część z nich posiada także funkcję łatwego czyszczenia, która oszczędza użytkownikowi sporo pracy po zakończeniu gotowania.
Ranking zupowarów [TOP 7]
Na rynku dostępna jest całkiem pokaźna oferta urządzeń z tej kategorii, dlatego też wybór odpowiedniego modelu może dla części użytkowników okazać się problematyczny. W naszym rankingu zupowarów podpowiadamy więc, w jaki sprzęt warto zainwestować.
Rommelsbacher SVD1400
Rommelsbacher SVD1400 Vera wyróżnia solidny i trwały zbiornik ze stali nierdzewnej. Z uwagi na najwyższą jakość zastosowanych materiałów, to numer jeden z naszym rankingu zupowarów. Stal nierdzewna jest tworzywem w pełni bezpiecznym – nie trzeba martwić się o to czy wchodzi w reakcję z jakimiś surowcami albo czy na pewno jest odporna na działanie wysokich temperatur.
To bardzo dobry zupowar, który posłuży do przygotowywania różnorodnych odmian wegetariańskich dań i z pewnością pobudzi kreatywność w kuchni. Urządzenie sprawdzi się także przy mieszaniu kremów, napojów i owsianek.
To także urządzenie, które sprawdzi się do własnoręcznego przygotowywania posiłków dla dzieci, niezawierających dużych kawałków. 9 różnych programów uzupełnia tryb mieszania pulsacyjnego.
Tescoma President 90905000
Pełnię bezpieczeństwa użytkowania, a także najwyższą jakość prezentuje także nieco tańszy, bardzo dobry zupowar – Tescoma President 90905000. Co więcej, ten model w swojej szklanej misie z wytrzymałego szkła borokrzemowego oferuje pojemność 1,75 litrów.
Ten nowoczesny mikser ze zintegrowanym dnem grzewczym, ugotuje za nas nie tylko pożywne zupy i zupy krem, ale i naturalne buliony, sosy, smoothie, koktajle mleczne lub purée. A wszystko to za pomocą 4 zaprogramowanych funkcji.
Nie brakuje tu także wyjątkowo przygatnej funkcji podgrzewania (aż do 60 minut) i odgrzewania. Oczywiście urządzenia można także używać w formie klasycznego miksera kielichowego, którego czas i szybkość miksowania można dowolnie regulować. Można także korzystać z funkcji miksowania pulsacyjnego.
Choć jego wydajność w takiej formie jest niższa niż w przypadku najlepszych blenderów kielichowych, bo wynosi tylko 22 000 obrotów na minutę, jest to zdecydowanie przydatna funkcja.
Duronic BL78
Duronic BL78 to jeden z tańszych, ale wciąż dobry zupowar, w którym przygotujesz zupy i – tak naprawdę – wszelkie sezonowe warzywa. Mimo niższej ceny, do dyspozycji mamy bezpieczny, szklany kielich o pojemności 1,7 litra.
4 programy pozwalają ustalić pożądaną konsystencję zupy lub innej potrawy. Pomocny jest także tryb pulsacyjny, który ułatwia tworzenie jednorodnych, kremowych zup.
Sprawną pracę zapewniają 4 ostrza wykonane ze stali nierdzewnej i silnik o mocy 300 W. Stopień mocy podgrzewacza wynosi z kolei 800 W.
Morphy Richards 501014
Morphy Richards 501014 to kolejny dobry zupowar, wykonany z połączenia stali nierdzewnej i wysokiej klasy tworzywa sztucznego, który oferuje szereg przydatnych w codziennym użytkowaniu funkcji. Należy do nich, między innymi, możliwość przygotowywania różnego rodzaju zup i zup-kremów, a także blendowania, a nawet podsmażania.
Wnętrze modelu pokryto nieprzywierającą powłoką, która w dużej mierze ułatwia czyszczenie urządzenia, czyniąc je znacznie bardziej komfortowym. Powłoka może być jednak zarówno zaletą, jak i wadą, ponieważ jej odporność na uszkodzenia mechaniczne jest znacznie niższa niż w przypadku stali nierdzewnej.
Sprzęt posiada pojemność aż 1600 ml, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie dania nawet dla całej rodziny, bez konieczności gotowania „na raty”. Przydatnym okazuje się również przycisk wstrzymujący pracę. Dzięki niemu dodanie składników do tworzonej potrawy staje się banalnie proste.
Russell Hobbs 21480-56
Russell Hobbs 21480-56 to model o pojemności sięgającej aż 1750 ml, co czyni go jednym z najbardziej pojemnych urządzeń w naszym rankingu zupowarów. Podobnie jak inne tańsze modele, wykonano go z połączenia stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Jego wnętrze pokryte zostało nieprzywierającą powłoką, ułatwiającą utrzymanie sprzętu w czystości.
Do dyspozycji użytkownika dostępnych jest 8 różnych programów, w których skład wchodzą:
- Zupy,
- Zupy-kremy,
- Sosy,
- Gotowanie i gotowanie na parze,
- Smoothie,
- Blendowanie,
- Kruszenie lodu,
- Automatyczne podtrzymywanie ciepła po zakończonej pracy.
Pokrywa sprzętu wyposażona została w specjalny otwór, który umożliwia łatwe i bezproblemowe dodawanie składników nawet podczas pracy. Plusem jest także blokada bezpieczeństwa, która zapobiega przypadkowemu otworzeniu pokrywy.
Urządzenie zaprojektowano tak, aby idealnie wpasowało się w dowolny wystrój kuchni. Klasyczny wygląd sprawia, że zupowar będzie prezentował się dobrze na każdym blacie, jednocześnie nie rzucając się w oczy.
Zupowar Morphy Richards Total Control
Model marki Morphy Richards to nowoczesna i innowacyjna propozycja do każdego domu. Wyposażony został w wyświetlacz LED, dzięki któremu obsługa sprzętu jest niezwykle łatwa i intuicyjna. Dużym udogodnieniem okazuje się także sensor wypełnienia, którego zadaniem jest automatyczne dostosowywanie mocy tak, aby zapewnić stałą i optymalną prędkość pracy.
Dużym atutem jest również funkcja podsmażania, dzięki której w szybki sposób możliwe jest przygotowanie chrupiących dodatków w postaci cebulki, czosnku czy też boczku.
Producent pomyślał także o osobach, które nie przepadają za czyszczeniem urządzeń tego typu. Funkcja wstępnego mycia sprawia, że pozostałości po zrobionym daniu stają się o wiele łatwiejsze do usunięcia. Co więcej, wyjmowany pojemnik w znacznym stopniu ułatwia cały ten proces.
Pojemność urządzenia wynosi 1600 ml, a obudowę wykonano z połączenia stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego.
Princess Soup 212040
Dobrym zupowarem jest też urokliwie nazwany model – Princess Soup 212040. Swoim wyglądem (a także pojemnością) przypomina prosty termos obiadowy, ale oferuje znacznie więcej.
Niepozorna konstrukcja skrywa moc 1000 W, 3 prędkości i automatyczne programy gotowania, w tym także funkcję podgrzewania, mieszania i blendowania. Przewód jest odłączany dla wygody przechowywania.
Do czego posłuży dobry zupowar?
Zupowary są w stanie odegrać dużą rolę na kuchennych blatach, ponieważ dają ogromną ilość możliwości. Przy ich użyciu bezproblemowe może stać się gotowanie, szatkowanie, krojenie, ucieranie, miksowanie, a także gotowanie produktów na parze.
Do potraw, które przygotuje zupowar, zalicza się:
- zupy i zupy-kremy,
- musy,
- przeciery,
- koktajle i smoothie,
- soki,
- pesto,
- desery.
Co więcej, najlepsze zupowary mogą umożliwiać nawet mieszanie ciast, gotowanie warzyw na parze, a nawet kruszenie lodu czy podsmażanie. Zdecydowanie są to więc funkcje, których nie oczekuje się po tak niepozornych sprzętach.
Jakie zupy można robić w zupowarze? Inspiracje
Jeśli jednak chodzi o podstawowe zastosowanie, nawet w tej materii dobry zupowar oferuje wiele. Pozwoli on bowiem odżywiać się zdrowo i realizować wszelkie przepisy, które nas zainspirują. Jakie zupy warto przygotować samodzielnie, by sprawdzić ich oryginalny smak?
Najciekawsze zupy krem to na przykład:
- z czerwonej soczewicy i cebuli,
- z papryki i warzyw korzeniowych,
- z pora i batata,
- z marchewki i chilli,
- z kalafiora, selera, pietruszki i ziemniaków,
- ze świeżych pomidorów – z selerem lub papryką,
- z buraków z dodatkiem koziego sera,
- ze szpinaku z dodatkiem sera ricotta,
- z brokułów i ziemniaków (wspiera pracę mózgu),
- z dyni i imbiru,
- z awokado z dodatkiem łososia,
- z cukini, ziemniaków i cebuli,
- z pieczarek lub grzybów leśnych,
- curry z imbirem.
Jak wybrać zupowar?
Chcąc wybrać dobry zupowar, który posłuży przez wiele lat, warto zainwestować w model, który jest wykonany z trwałego i wysokiej jakości tworzywa. Modele, które wyróżnialiśmy w naszym rankingu zupowarów to przede wszystkim takie, które mają kielich ze stali nierdzewnej albo szkła odpornego na wysokie temperatury, na przykład szkła borokrzemowego.
Przywiązywanie wagi do tworzyw, z jakich wykonane są nasze sprzęty AGD ma znaczenie nie tylko w kategorii długowieczności sprzętu, ale także w kwestii bezpieczeństwa kontaktu z żywnością.
Kwestią indywidualną jest pojemność urządzenia. Będzie ona zależała przede wszystkim od tego, dla jak dużej liczby osób najczęściej przygotowujemy takie posiłki jak zupy czy desery. Ewentualnie na jak długo dana potrawa ma nam wystarczyć. Urządzenie o pojemności około 1,7 litra będzie sprawdzało się dla 3-4 osób.
Zupowar – czy warto? Wady i zalety
Zakup podgrzewacza zup zdecydowanie niesie za sobą wiele pozytywów. Pomijając szereg oferowanych funkcji, zupowary to sprzęty sprawdzające się w każdym domu. Występują bowiem w niewielkich rozmiarach, ułatwiających ich przenoszenie oraz transportowanie. Dzięki temu będą także świetnym rozwiązaniem na wyjazd, szczególnie w momencie, gdy dostęp do kuchenki jest ograniczony.
Do zalet należy zaliczyć również nieskomplikowaną obsługę, która jednocześnie nie wymaga zbyt dużego zaangażowania ze strony użytkownika. Wielu użytkowników może zachęcić to do eksperymentów w kuchni – nie tylko przygotowywania oryginalnych zup, ale i innych potraw lub deserów.
Jeśli natomiast chodzi o wady, można wspomnieć o głośności pracy. Na ogół są to urządzenia ciche, jednak w przypadku rozdrabniania twardych składników, mogą powodować uciążliwy hałas. Jak można zauważyć z naszego rankingu zupowarów – dobre modele, z wysokiej jakości tworzywa, są dość drogie.
Sensowność zakupu zupowarów warto ocenić indywidualnie, także przez pryzmat obecnych od niedawna na rynku multicookerów, które wypierają coraz większą ilość poszczególnych urządzeń.
Najlepsze zupowary – podsumowanie
Urządzenie, jakim jest podgrzewacz zup, tak naprawdę jest niezwykle wielofunkcyjnym produktem, posiadającym szeroką gamę zastosowań. To właśnie dlatego sprzęty z tej kategorii cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem wśród użytkowników.
Zakup zupowaru może być więc strzałem w dziesiątkę, szczególnie w przypadku osób ceniących sobie innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Sprzęt tego typu jest w stanie zastąpić szereg innych urządzeń oraz ich funkcji, co pozwala na sporą oszczędność pieniędzy.
Sprawdź także: Jak wybrać dobry wolnowar? Ranking
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.