• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Nadeszła jesień i choć wcale się jeszcze na dobre nie rozkręciła, wiele osób już zabrało się za grabie i czyszczenie swoich posesji oraz ogrodów. Podobne podjeście jest stosowane nawet w części parków. Czy zbierać liście z trawnika?

Szukamy odpowiedzi na pytanie, czy warto w ogóle zawracać sobie tym głowę, jaki ma to potencjalny sens oraz czy pozostawienie liści przynosi jakieś korzyści. Dla tych, którzy są zdeterminowani na zbieranie liści z trawnika, sprawdzamy z kolei czym najlepiej zbierać liście.

Czytaj także: Kosiarki elektryczne do małego ogrodu – Ranking

Czy zbierać liście z trawnika?

Zbieranie liści z trawnika okazuje się być zupełnie niepożądane z punktu widzenia ekosystemu, w którym żyjemy. Liście pełnią bowiem istotną rolę w środowisku – tworzą ściółkę, która jest miejscem do życia licznych organizmów glebowych. Te organizmy odżywiają się martwą organiczną materią, rozkładają ją, tworząc jednocześnie warunki do życia mikroorganizmów, które to z kolei tworzą próchnicę.

I choć może brzmi to mało zachęcająco, żeby hodować w ogrodzie próchnicę, warto wiedzieć, że jest ona wyjątkowo ważnym składnikiem gleby, decydującym o jej właściwościach odżywczych i strukturze. Jeśli więc zależy nam na tym, by rośliny w naszym ogrodzie mogły pięknie rozkwitać, warto pozostawić liście na trawniku. Tym bardziej, że rozkładające się liście chronią korzenie i nasiona przed mrozem. Dzięki temu, że gleba nie odparowuje nadmiernie, nie wysycha.

Co więcej, dzięki temu, że taka liściasta ściółka jest schronieniem dla organizmów glebowych, w swoim ogrodzie będziemy mogli obserwować i słyszeć ptaki. Gatunki m.in. takie jak kosy, jerzyki, rudziki czy kwiczoły nie będą zainteresowane skrzynkami lęgowymi. Bez naturalnego pokarmu, który mogą samodzielnie znaleźć w ściółce, nie zobaczymy ich ani nie usłyszymy.

Wydaje się więc, że zamiast zaburzać naturalny proces krążenia materii i wyrzucać tony liści do kompostowni albo je palić, powinniśmy wspierać bioróżnorodność i funkcjonowanie różnorodnych gatunków zwierząt.

Takie podejście jest już stosowane m.in. w stolicy Niemiec. Dzięki pozostawianym pod drzewami, krzewami i żywopłotami liściom, w stolicy bytują jeże, a nawet z natury rzadko spotykane słowiki.

Wyjątkiem są jednak liście kasztanowca. Z uwagi na rozprzestrzeniającą się na tym gatunku drzew inwazję szkodnika, którego poczwarki są w stanie przeżyć nawet 30-stopniowe mrozy, te liście należy zbierać i utylizować.

Czym najlepiej zbierać liście?

Wiedząc już jak duże znaczenie mają liście dla ekosystemu, ale i naszych roślin oraz drzew w ogrodzie, najpewniej będziesz chciał lub chciała ograniczyć ich zbieranie. Jeśli jednak mowa o oczyszczaniu podjazdu, ścieżek czy innych miejsc, na których trzeba zapewnić bezpieczeństwo poruszania się, warto wiedzieć czym najlepiej zbierać liście.

Rozwiązań jest kilka, a poniżej pokażemy dwa najciekawsze i najbardziej praktyczne. Poza nimi w opcji są jeszcze aeratory z funkcją zbierania liści, takie jak na przykład Bosch UniversalRake 900 060088A001, jednak jest to rozwiązanie dość drogie, a funkcja zbierania jest w jego przypadku wyłącznie dodatkiem.

Ręczny zbieracz liści Gardena 3565-20

Ręczny zbieracz liści

Ręczny zbieracz liści to urządzenie do zbierania liści i trawy, któremu napęd nadają nasze ręce, dzięki czemu nie ma ono silnika. Przykładem takiego urządzenia jest Gardena 3565-20, które zbiera praktycznie same pozytywne opinie użytkowników.

Gardena 3565-20 radzi sobie bowiem nie tylko z liśćmi, ściętą trawą i pozostałościami po wertykulacji trawnika, ale i z igłami z sosny czy kwiatami katalpy. W niektórych przypadkach potrafi zebrać nawet szyszki.

Obsługa urządzenia jest prosta i wygodna, a dzięki temu również wyjątkowo satysfakcjonująca. Co więcej, pozwala nie obciążać pleców i nie generuje hałasu. Dzięki możliwości regulacji wysokości, pracę zbieracza można dostosować do różnych rodzajów nawierzchni – od trawnika po asfalt. Składana konstrukcja umożlwia łatwe przechowywanie.

Jeśli więc zastanawiasz się czym najlepiej zbierać liście z większych powierzchni, ręczny zbieracz liści będzie prawdopoodbnie najsensowniejszym rozwiązaniem.

Zamiatarka do traktorka Cub Cadet

Zamiatarka do traktorka

Zbieracz do liści może też przybrać formę dodatkowego akcesorium do traktorka ogrodowego. Marki takie jak Cub Cadet, Oleo-Mac czy Cedrus oferują takie kompatybilne rozwiązania, umożliwiając łatwe zbieranie liści, trawy.

Takie zagrabiarki oferują dodatkowo funkcję opróżniania z pozycji kierowcy. Są jednak bardzo drogie w porównaniu do ręcznych zbieraczy liści, które oferują podobny poziom wygody.

Zbieranie liści z trawnika – co z nimi zrobić?

Zebrane liście warto zgromadzić w jednym miejscu ogrodu albo osiedla. Dzięki temu będą stanowiły kompost dla roślin, ale i schronienie dla takich zwierząt jak jeże. Jeżeli chcemy wspomóc przetrwanie tych przyjaznych i pożytecznych zwierząt, możemy nawet bardziej postarać się w przygotowywaniu dla nich domu.

Te zwierzęta jesienią szukają ciepłego i bezpiecznego noclegu, w którym będą mogły zapaść w zimowy sen. Przedtem jednak spożywają jak najwięcej pokarmu w postaci gąsienic, ślimaków, dżdżownic i chrząszczy, które chętnie bytują w ściółce z liści.

Chcąc przygotować dom dla jeży, zebrane liście powinniśmy umieścić w zacisznej, mało uczęszczanej, a zarazem przewiewnej i suchej części ogrodu, działki czy osiedla. Domek może znajdować się na podwyższeniu, w bliskości krzewów, żywopłotów albo drzew, z dala od kotów i psów, które mogą na nie polować.

Tak naprawdę wystarczy wyłożyć pod liśćmi trochę słomy, mchu i drobnych gałązek, z kolei większymi gałązkami można zabezpieczyć liście z góry, żeby nie porywał ich wiatr. Jeżeli chcemy, między gałęziami i liśćmi możemy dodatkowo położyć nieprzemakalny materiał, który będzie chronił jeża przed wilgocią.

Czy zbierać liście z trawnika i czym najlepiej? Podsumowanie

Coroczne zbieranie liści z trawnika może osłabiać nasze rośliny oraz drzewa, a także negatywnie wpłynąć na jakość gleby. Każdy z nas powinien zatem indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie czy zbierać liście z trawnika.

Są jednak sytuacje, kiedy tą czynność bezwzględnie trzeba wykonać. Dotyczy to nie tylko liści kasztanowca, ale przede wszystkim wszelkich alejek, dojazdów i dróg. Te miejsca powinny bowiem być bezpieczne, a liście, zwłaszcza mokre, mogą powodować poźlizg. Czym najlepiej zbierać liście w takich sytuacjach?

Zamiast kupować dmuchawy do liści, które są dostępne w podobnych cenach co dobry ręczny zbieracz liści, możemy wybrać rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku i naszemu najbliższemu ekosytemowi.

Pozostawiając zebrane liście w pobliżu drzew, krzewów i żywopołotów umożliwiamy organizmom glebowym niezaburzony rozwój, użyźniamy glebę, a jednocześnie – przy odrobinie szczęścia – będziemy mogli podziwiać ptaki. Zebrane z alejek liście mogą też posłużyć nam do stworzenia schronienia dla jeży.

Sprawdź także: Roboty koszące – TOP 20 najlepszych modeli

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post