• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 tydzień temu

Świeżo skoszona trawa pięknie pachnie i świetnie wygląda. Ten kto ma ogród wie jednak, że jeśli nie zleca usługi koszenia trawnika firmie zewnętrznej, taki efekt kosztuje go sporo czasu i wysiłku. Możesz więc spędzać kilka godzin tygodniowo na pielęgnacji ogrodu w tradycyjny sposób. Jeśli jednak masz lepsze rzeczy do roboty niż koszenie trawnika – nasz ranking robotów koszących pomoże Ci wybrać zastępcę i pozwoli Ci zająć się tym, na co masz ochotę.

Roboty koszące trawę to nie tylko idealne rozwiązanie dla tych, którzy często przebywają poza domem i tych, którzy preferują spędzać czas w sposób bardziej pożyteczny niż kosząc trawnik. To także propozycja dla tych, których fizyczne poruszanie się jest ograniczone.

Alternatywnie sprawdź: Kosiarka elektryczna do małego ogrodu – jaką wybrać?

Robot koszący Worx Landroid WR142E

1. Worx Landroid WR142E

Z marką Worx warto zapoznać się ze względu na świetne specyfikacje produktów. Za przykład weźmy model Landroid WR142E, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu robotów koszących. Model ma wyjątkowo długi czas pracy, który wynosi dwie godziny. Maksymalne nachylenie terenu, które obsługuje robot wynosi 35%.

Worx Landroid WR142E wyróżnia się wysoką efektywnością dzięki inteligentnej nawigacji. Posiada także funkcję cięcia na krawędź, która pozwala na koszenie jak najbliżej brzegów trawnika. Ostrze tnące to 3-obrotowe żyletki dające możliwość regulacji wysokości cięcia między 30-60 mm. Mamy tu adaptacyjny automatyczny harmonogram, a także silnik bezszczotkowy, jak w samochodach elektrycznych.

Gardena Sileno Minimo 500

2. Gardena Sileno Minimo 500

Kosiarki automatyczne Gardena przodują wśród najpopularniejszych robotów koszących. Podobnie jak roboty Husqvarna prezentują wysoką jakość wykonania i pełną funkcjonalność. Nowa seria kosiarek samojezdnych Gardena – SILENO Minimo została stworzona z myślą o skomplikowanych trawnikach w różnych kształtach, a nawet złożonych z wielu fragmentów. Nie straszne są jej wąskie przejazdy i ciasne przestrzenie, poradzi sobie także z nachyleniem 25%.

Funkcja CorridorCut pozwala robotowi wydostać się nawet ze ślepego zaułka. Czujnik mrozu aktywuje się w temperaturach w okolicy zera i wstrzymuje koszenie, dzięki czemu chroni trawnik. Prócz niego mamy także czujniki kolizji i czujnik podnoszenia, który zatrzymuje noże. System koszenia posiada 3 uchylne ostrza, które mogą pracować także podczas deszczu. Robot ładuje się 75 min, a maksymalny czas pracy wynosi 70 minut. Co ciekawe, to robot oblicza sobie optymalny czas koszenia. Funkcja SensorControl pozwala na automatyczne dopasowanie harmonogramu koszenia do tempa wzrostu trawy.

Husqvarna Automower 305

3. Husqvarna Automower 305

Roboty koszące trawę marki Husqvarna są równie popularne co roboty Gardena. Zbierają same dobre opinie. Podobnie jak w przypadku marki Gardena – kluczem do sukcesu jest po prostu wysoka jakość. Automower® 305 to nowość roku 2020 skierowana do ogrodów małych i średnich. Co prawda ten robot koszący jest przeznaczony głównie do trawników o nieskomplikowanych powierzchniach, ale radzi sobie z nachyleniem 40%.

Z wąskimi przejściami radzi sobie dzięki możliwości przełączenia z trybu losowego na systematyczny. Podobnie jak w przypadku Sileno Minimo – robot Husqvarny posiada czujnik mrozu oraz czujnik wzrostu trawy. Wraz z zegarem pogodowym czujnik pozwala dostosować czas koszenia do warunków pogodowych (np. suszy lub intensywnych opadów). Mamy tu także opcję koszenia spiralnego, która będzie niezwykle przydatna dla posiadaczy trampolin. System koszenia stanowią 3 uchylne ostrza.

Robot koszący Ambrogio L20 Deluxe

4. Ambrogio L20 Deluxe

Ambrogio L20 Deluxe mimo wysokiej ceny jest zdecydowanie wart polecenia przede wszystkim ze względu na świetne osiągi. Robot jest w stanie pracować nawet do dwóch godzin na jednym ładowaniu. Generuje przy tym niski hałas na poziomie 57 dB. Regulacja wysokości koszenia jest możliwa w zakresie 25 – 70 mm, a szerokość koszenia wynosi 18 cm.

Kosiarka Ambrogio L20 Deluxe wyróżnia się nie tylko wyjątkowym designem. Obsługuje do czterech stref koszenia, posiada funkcję koszenia spiralnego i Smart Assistant. Smart Assistant to nic innego jak umiejętność współpracy z asystentami głosowymi takimi jak Siri, Google Home czy Alexa. Kosiarka jest także wyposażona w czujnik deszczu, który zapobiega ewentualnemu skalpowaniu mokrej trawy. Czujnik wysokości trawy wpływa z kolei na efektywność pracy robota. Wykrywa w których miejscach trawa jest za długa i ogranicza swoją pracę wyłącznie do tych miejsc.

Gardena Sileno City 500

5. Gardena Sileno City 500

Dlaczego nasz ranking robotów koszących obejmuje Sileno Minimo na wyższej pozycji niż Sileno City 500? Oczywiście przez wzgląd na stosunek ceny do jakości. Sileno Minimo, jak niejako wskazuje sama nazwa, posiada wszystko, czego można oczekiwać od robotów koszących. Jednocześnie zachowuje dobrą cenę. Za co dopłacamy w przypadku kosiarek automatycznych Gardena Sileno City 500?

Robot koszący Gardena Sileno City 500 uwzględnia nachylenie terenu do 35%. Sileno Minimo poradzi sobie z trawnikiem o maksymalnym nachyleniu 25%. W przypadku Sileno City 500 mamy do wyboru zarówno wersję z aplikacją GARDENA Bluetooth, jak i aplikację GARDENA smart. Sileno Minimo ma w opcji wyłącznie Bluetooth. Sileno City 500 ma też o 5 mm wyższą regulację koszenia. Poza tym te dwa roboty koszące trawę nie różnią się od siebie zanadto.

Worx Landroid WR141E

6. Worx Landroid WR141E

Kosiarki automatyczne z serii Worx Landroid WR141E to idealna propozycja do trawników o powierzchni do 500 m². Wysoką wydajność i skuteczność zapewnia inteligentny system planowania i nawigacji. Co ciekawe, akumulator można wymieniać na inne akumulatory PowerShare Worx 20V. Funkcja koszenia krawędzi zapewnia, że pobocze trawnika także będzie wyglądało estetycznie.

Robot obsługuje trawniki o maksymalnym nachyleniu  35%. W opcji mamy także zarządzanie wieloma strefami. Jest połączenie Wi-Fi oraz czujnik deszczu. Robot bazowo jest wyposażony w zabezpieczenia w postaci alarmu, mechanizmu blokującego i kodu PIN. Opcjonalnie można włączyć funkcję Znajdź mój Landroid.

Ambrogio Tech D1

7. Ambrogio Tech D1

Choć z łatwością znajdziesz tańsze roboty koszące trawę odpowiednie dla powierzchni 600 m², warto rozważyć także model Ambrogio Tech D1. Podobnie jak omawiana wcześniej kosiarka Ambrogio L20 Deluxe, model Tech D1 także charakteryzuje się świetnymi osiągami. Pracuje do dwóch godzin na jednym ładowaniu i obsługuje trawniki o nachyleniu do 45%.

Ciekawy, futurystyczny design idzie w parze z bogatą funkcjonalnością. Mamy tu czujnik deszczu oraz czujnik wysokości trawy, który znacząco wpływa na efektywność pracy robota. W opcji jest także koszenie spiralne. Tech D1 może obsługiwać nawet do 4 oddzielnych obszarów. Jest wyposażony w Bluetooth więc może być programowany i obsługiwany zdalnie za pomocą aplikacji. Innymi słowy – nie bez powodu zamyka TOP 7 naszego rankingu robotów koszących.

Robot koszący LANDXCAPE LX812I

8. LANDXCAPE LX812I

LANDXCAPE LX812I to jeden z mniej popularnych modeli. Nie wymaga programowania więc koszenie możesz rozpocząć tuż po wyciągnięciu z pudełka. Ten model radzi sobie z prostymi i wąskimi przejściami i samodzielnie wraca do stacji ładującej. Posiada 3-ostrzowy system, który umożliwia mulczowanie. Ostrza, które obracają się zarówno do przodu, jak i do tyłu mają dwukrotnie dłuższą żywotność.

Ten robot koszący spełnia wszelkie standardy oczekiwań rynkowych, a więc posiada czujnik bezpieczeństwa na wypadek przechylania i podnoszenia, czujnik wstrząsów, a także czujnik deszczu. Wysokość koszenia pomiędzy 30 mm, a 60 mm ustawisz za pomocą jednego przycisku. Cyfrowy wyświetlacz ułatwia ustawianie i programowanie kodu PIN. To, co wyróżnia kosiarkę automatyczną LX812I od tańszego modelu LX790I, to przede wszystkim ultradźwiękowy czujnik do omijania przeszkód.

Gardena Sileno Life

9. Gardena Sileno Life

Gardena Sileno Life obsługuje trawniki do 750 m². W praktyce to główna różnica pomiędzy tym modelem, a jego mniejszym bratem Sileno City 500, który zajął piąte miejsce w naszym rankingu robotów koszących. Pozostałe parametry i funkcje pozostają bowiem takie same. Sileno Life radzi sobie z nachyleniem do 35% i posiada regulację wysokości koszenia w zakresie 20 – 50 mm. Działa maksymalnie 65 min i nie generuje dużego hałasu podczas pracy.

Robot Gardena Sileno Life nie posiada czujnika deszczu, ale ma funkcję koszenia spiralnego oraz czujnik wysokości trawy. Podobnie jak w przypadku Sileno City 500, możemy wybrać wersję z aplikacją GARDENA Bluetooth, jak i wersję z aplikacją GARDENA Smart.

Bosch Indego M+ 700

10. Bosch Indego M+ 700

Bosch Indego M+ 700 jest robotem bardzo wydajnym, bo obsługuje maksymalną powierzchnię 700 m² i pracuje do 75 minut na jednym ładowaniu. Nie posiada czujnika deszczu, ani czujnika wysokości trawy, ale posiada system LogiCut, funkcję MultiArea i BorderCut. Funkcja BorderCut pozwala na koszenie krawędzi trawnika na początku cyklu koszenia. Opcja MultiArea w praktyce pozwala na koszenie większej niż jednego trawnika. Jeśli łączna powierzchnia trawników nie przekracza 700 m², Bosch Indego M 700 może skosić nawet do trzech trawników jednocześnie.

System LogiCut gwarantuje koszenie równoległymi pasami, co z kolei zapewnia ładny wygląd trawnika. Kierunek koszenia jest zmieniany dla każdego cyklu, by zapobiegać trwałym śladom koszenia. Wyposażona w system LogiCut pracuje do 40% wydajniej niż kosiarka, która poruszałaby się w sposób losowy. Na efektywność robota wpływają także silniki bezszczotkowe, które wydłużają jego żywotność.

Stiga Autoclip M5

11. Stiga Autoclip M5

Kosiarki samojezdne Stiga Autoclip M5 obsługują dwa osobne obszary trawnika. Mogą być programowane zarówno w trybie ręcznym, jak i automatycznym, za pomocą wstępnie skonfigurowanych trybów. Wszelkie ustawienia ułatwia aplikacja Autoclip Remote połączana przez Bluetooth.

4-zębne ostrza koszą trawnik na szerokość 25 cm. Zakres wysokości koszenia jest regulowalny w zakresie 25-60 mm. Wśród funkcji znajdziemy koszenie spiralne, a maksymalne nachylenie terenu wynosi aż 45 %. Stiga Autoclip M5 wyposażony jest w czujnik deszczu, żyroskop i zabezpieczający kod PIN. Opcjonalnie można wyposażyć się w osłonę stacji dokującej.

Robot koszący NAC RLM800

12. NAC RLM800

Wśród tanich robotów koszących wymienić trzeba takie marki jak LANDXCAPE i NAC. To, co łączy oba roboty to system koszenia oparty na trzech ostrzach, które będą pracowały poprawnie przy maksymalnym nachyleniu 35% (20°). Mamy tu także zabezpieczenie przed podniesieniem i przewróceniem oraz zabezpieczenie przed kradzieżą w postaci kodu PIN.

Różnice w cenach w porównaniu z wyższymi modelami wynikają przede wszystkim z ograniczenia funkcji urządzeń. W przypadku robota NAC RLM800 mamy do czynienia z niezłą wydajnością, ale nie mamy na przykład opcji sterowania za pomocą Wi-fi.

Robot koszący LANDXCAPE LX790I

13. LANDXCAPE LX790I

Jeśli weźmiemy pod lupę robota LANDXCAPE LX790I – tu parametry techniczne są niższe niż w przypadku robota koszącego NAC RLM800, ale sterowanie jest łatwiejsze ze względu na Wi-fi. Robot może być sterowany i programowany za pomocą aplikacji LandXcape. Mamy tu także dodatkowe funkcje w postaci czujnika deszczu i funkcję mulczowania.

Kosiarka samojezdna LANDXCAPE LX790I to połączenie nowych rozwiązań i łatwości użytkowania. Robot kosi trawę do samej krawędzi, nie pozostawiając za sobą nieestetycznych pasów. Akumulator ma długą żywotność, a kosiarka kosi na jednym ładowaniu do 600 m² i jest wyposażona w inteligentną nawigację.

AL-KO Robolinho 500 E

14. AL-KO Robolinho 500 E

AL-KO Robolinho 500 E to wyjątkowy robot koszący. Opinie użytkowników zdają się to potwierdzać. Pozbawiony wszelkich dodatkowych funkcji, ale mocno ukierunkowany na zapewnienie maksymalnej jakości i najlepszych technologii. To propozycja dla fanów i fanek niemieckiej jakości. Opracowany w Niemczech i produkowany w Austrii, Robolinho 500 E jest wyposażony w wytrzymałe podzespoły. Dzięki czemu jest jednym z najbardziej niezawodnych robotów na rynku.

Robot koszący AL-KO Robolinho 500 E potrafi pokonywać wzniesienia o pochyleniu maksymalnym 45%. Instalacja jest łatwa, a obsługa intuicyjna. System DCS (Double Cut System) czyli podwójne ostrze, zapewnia perfekcyjne koszenie. Możliwość odwracania noży zapewnia im nawet 4-krotnie dłuższą żywotność. AL-KO E 500 kupisz też w wersji białej.

NAC RLM600-FS

15. NAC RLM600-FS

NAC RLM600-FS to najtańszy model w naszym rankingu robotów koszących. Opinie jego użytkowników są jednak wyjątkowo pozytywne. Brak powszechnie dostępnych funkcji jest tu rekompensowany niezłymi osiągami. Ta kosiarka jest w stanie pracować 180 minut na jednym ładowaniu będąc przy tym całkiem cicha. NAC RLM600-FS obsługuje trawniki o maksymalnym nachyleniu terenu 20 % i posiada regulację wysokości koszenia w zakresie 30 – 30 mm.

Komunikacja jest ręczna, brak także czujnika wysokości trawy i zabezpieczenia w postaci kodu PIN. Mamy tu jednak czujnik deszczu, czujnik wykrywania przeszkód oraz podnoszenia. Robot jest także wyposażony w wyłącznik bezpieczeństwa.

Robot koszący Gardena Sileno Minimo 500

Robot koszący Gardena Sileno Minimo 500

Ranking robotów koszących 2022 – TOP 15

Nasz ranking robotów koszących obejmuje modele zalecane do powierzchni o wielkości 500 m² – 700 m². Taka powierzchnia odpowiada najczęstszym potrzebom klientów i pozwala na najbardziej obiektywne porównanie poszczególnych modeli. Nawet jeśli Twój metraż jest większy, w asortymencie poszczególnych marek z łatwością znajdziesz odpowiedni model dla siebie. Na rynku dostępne są roboty obsługujące od 300 m² do 2000 m² powierzchni. W tabeli znajdziesz zestawienie wszystkich modeli, które zostały omówione we wcześniejszej części tego poradnika.

Nazwa Cena Zalecana powierzchnia Czas pracy Głośność pracy Funkcje dodatkowe Gdzie kupić?
Worx Landroid WR142E 4 299,00 zł 700 m² 120 min 67 dB Wi-Fi, Czujnik deszczu, Alarm + PIN
Gardena Sileno Minimo 500 3 199,00 zł 500 m² 70 min 57 dB Bluetooth, Czujnik mrozu, PIN
Husqvarna Automower 305 4 999,00 600 m² 70 min 59 dB Bluetooth, Czujnik mrozu, Alarm + PIN
Ambrogio L20 Deluxe 5 999,00 zł 700 m² 120 min 57 dB Bluetooth, Czujnik deszczu, Smart Assistant, PIN
Gardena Sileno City 500 3 999,00 zł 500 m² 65 min 57 dB Bluetooth lub Smart System, Czujnik mrozu, PIN
Worx Landroid WR141E 3 399,00 zł 500 m² 60 min 67 dB Wi-Fi, Czujnik deszczu, Alarm + PIN
Ambrogio Tech D1 5 199,00 zł 600 m² 120 min 57 dB Bluetooth, Czujnik deszczu, PIN
LANDXCAPE LX812I 2 609,00 zł 600 m² 60 min 41 dB Wi-Fi, Mulczowanie, Czujnik deszczu, PIN, ultradźwiękowy czujnik przeszkód
Gardena Sileno Life 4 865,00 zł 750 m² 65 min 57 dB Bluetooth lub Smart System, Czujnik mrozu, PIN
Bosch Indego M+ 700 4 425,00 zł 700 m² 75 min 61 dB Wi-Fi, BorderCut, MultiArea, LogiCut
Stiga Autoclip M5 4 519,00 zł 500 m² 50 min 65-72 dB Bluetooth, Czujnik deszczu, PIN
NAC RLM800 2 299,00 zł 800 m² 90 min 60 dB Harmonogram pracy, PIN
LANDXCAPE LX790I 2 599,00 zł 600 m² 60 min 41 dB Wi-Fi, Mulczowanie, Czujnik deszczu, PIN
AL-KO Robolinho 500 E 3 399,00 zł 500 m² 45 min 60 dB -
NAC RLM600-FS 2 900,00 zł 600 m² 180 min 57 dB Czujnik deszczu

Robot koszący – jaki wybrać z myślą o bezpieczeństwie?

Niezależnie od tego, ile zdecydujesz się przeznaczyć na tego typu sprzęt – zawsze warto sprawdzić zabezpieczenia przed kradzieżą. Urządzenia z GPS często dają możliwość sprawdzenia lokalizacji urządzenia i jego śledzenia w razie kradzieży. Automower® Connect w robotach Husqvarna, po opuszczeniu terenu chronionego wysyła bieżące współrzędne urządzenia do właściciela. Roboty zabezpieczone PIN-em stają się bezużyteczne w momencie kradzieży. Urządzenie może odblokować tylko serwis, a ten z kolei każdorazowy problem blokady musi zgłosić do centrali. Stamtąd już łatwa droga do prawowitego właściciela.

Większość robotów koszących jest dość bezpieczna w codziennym użytkowaniu, bo noże tnące wyłączają się po podniesieniu urządzenia. Jeśli jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że w nasz czworonożny pupil wyjdzie bez szwanku po przypadkowym starciu z robotem – lepiej będzie wybrać model z tarczą i małymi nożykami. Roboty Automower Husqvarny i roboty Gardena mają nawet uchylne nożyki na tarczy tnącej. Tarcze tnące mają większą szansę ograniczyć się do powierzchownych uszkodzeń. Znacznie mniejsze szanse mamy na to w przypadku noża tnącego, który znamy z konwencjonalnych kosiarek. Jeśli na Twoim ogródku nie ma zagrożeń w postaci zwierząt lub małych dzieci – możesz uwzględnić roboty z nożami stałymi np. Robomow lub Ambrogio.

Jak działają kosiarki samojezdne?

Określenie obszaru pracy kosiarki automatycznej jest możliwe dzięki przewodowi ograniczającemu poprowadzonemu wokół krawędzi trawnika. Przewód, położony na trawniku lub wkopany w ziemię, zapewnia pełne bezpieczeństwo roślin, mebli i pozostałych obiektów, a instalacja jest łatwa i tania. Inne modele mają czujniki kolizji, które w momencie uderzenia w obiekt zmuszają kosiarkę do zawrócenia.

Część modeli pokrywa całość trawnika w sposób losowy. Są jednak także kosiarki automatyczne z systemem GPS, który umożliwia programowanie określonych ścieżek, którymi będzie podążał robot koszący. Opinie odnośnie różnych sposobów określania trasy kosiarki automatycznej są podzielone. W dużej mierze zależą bowiem od indywidualnych preferencji użytkownika i od budżetu, który chcemy przeznaczyć na robota koszącego.

Czytaj także: Kosiarka elektryczna do małego ogrodu – jaką wybrać?

Jak dobrać robota koszącego do powierzchni?

Roboty koszące trawę mogą pokrywać zarówno powierzchnię 20-metrowego ogródka przy bloku, jak i 2 000 m2 trawnika o nieregularnym kształcie przy domu jednorodzinnym. Wybierając urządzenie dla siebie warto jednak wiedzieć w jaką wydajność celować.

Otóż przyjmuje się założenie, że nie należy przekraczać 70% maksymalnej znamionowej wydajności kosiarek automatycznych. Przykładowo – jeśli Twój trawnik mierzy 700 m2, powinieneś wybrać model o deklarowanej wydajności 1000 m2. Im bardziej skomplikowany jest rozkład ogrodu oraz im bardziej strome są na nim zbocza, tym mniejsza będzie realna wydajność urządzenia.

Co musisz wiedzieć o instalacji robota koszącego?

Jeśli wybrany robot koszący nie opiera swojej pracy na czujnikach kolizji oznacza to, że będziesz musiał wyznaczyć krawędzie trawnika za pomocą przewodu obwodowego. Możesz to zrobić wycinając szczelinę w ziemi i umieszczając drut na głębokości około 5 cm

Zaleca się nie zasypywać szczeliny przez kilka pierwszych dni lub tygodni pracy robota, bo podczas tego okresu niezbędne mogą okazać się poprawki w ułożeniu drutu. Na przykład mające na celu zwiększenie wydajności koszenia przy krawędziach trawnika. Proces konfiguracji przed pierwszym użyciem może potrwać nawet kilka godzin, jednak jest na tyle prosty, że poradzi sobie z nim każdy, nawet bez żadnego doświadczenia z tego typu urządzeniami.

Jak zaprogramować robota koszącego?

Większość modeli zamieszczonych w naszym rankingu robotów koszących posiada możliwość zaprogramowania według preferencji użytkownika. Kosiarki automatyczne najczęściej posiadają panel sterujący z ekranem LCD, który pozwala na zmianę ustawień. Zmieniać można na przykład tryby pracy urządzenia. Przykładowo przejazdy losowe minimalizują ryzyko powstawania śladów po kołach na trawniku, z kolei tryb krawędziowy będzie bardziej przydatny, jeśli w danym momencie zależy Ci na czasie.

Istotną kwestią jest fakt, że kosiarki samojezdne najczęściej mają możliwość uczenia się mapy ogrodu, co wpływa na szybkość ich pracy i ich skuteczność. Robot wyposażony w inteligentne sensory może nawet samodzielnie dobierać najlepszy tryb pracy dla bieżącego stanu trawnika.

Panel sterowania pozwala również w łatwy sposób ustalać harmonogram pracy robota. Możemy zatem decydować, kiedy i na jakim obszarze kosiarka automatyczna ma pracować. Dzięki tej opcji świeżo skoszony ogród może przywitać Cię na przykład tuż po powrocie z pracy.

Jeszcze łatwiejszym sposobem programowania robota koszącego jest obsługa za pomocą aplikacji. Wybrany model musi jednak posiadać Wi-Fi lub Bluetooth. W takim wypadku poszczególne prace robota można zlecać natychmiast, bez fizycznego kontaktu z urządzeniem, a dodatkowo robot powiadomi nas osobiście jeśli napotka jakikolwiek problem. Najnowocześniejsze kosiarki samojezdne współpracują również z systemami smart home i systemami głosowymi (Amazon Alexa i Asystent Google).

Koszenie podczas deszczu, jesienią i w zimie.

Wśród częstych pytań padających od nowych użytkowników robotów koszących najczęściej pojawia się temat koszenia podczas deszczu, a także koszenia jesienią i w zimie. Kosiarki automatyczne w większości mogą pracować w deszczu. Część z nich posiada czujniki deszczu i może pomijać jedno koszenie z harmonogramu jeśli wykryje opady. Taką funkcję można jednak najczęściej konfigurować według własnych preferencji.

Większość użytkowników anuluje harmonogram koszenia w okolicy października lub listopada. Choć roboty koszące mogłyby sprawdzić się wszędzie tam, gdzie ciężko byłoby wejść lub wjechać z kosiarką z powodu rozmiękczonej ziemi, trawa w tym okresie i tak przestaje rosnąć. Robota koszącego można ponownie uruchomić w okolicy marca lub kwietnia, zależnie od pogody i warunków.

Kosiarki automatyczne – co z trawą?

W przypadku robotów koszących problem z wywożeniem skoszonej trawy przestaje istnieć. Oczywiście przy założeniu, że kosiarka będzie mogła pracować odpowiednio często i kosić małe ilości drobnej trawy. Śladowe ilości trawy zostają przesiane przez trawnik i szybko się rozkładają stanowiąc dodatkowe użyźnienie dla ziemi. Pielęgnowany w ten sposób trawnik ma szansę być mocniejszy, zdrowszy, dzięki czemu prezentuje się znacznie lepiej niż te, koszone konwencjonalnymi kosiarkami.

Funkcja mielenia pokosu to nic innego jak mulczowanie i posiada ją każda kosiarka automatyczna. Innymi słowy decydując się na zakup robota koszącego, możesz zapomnieć o zbieraniu trawy po każdym koszeniu, a co jeszcze lepsze – beztrosko pozostawione na trawniku resztki przyniosą Ci dodatkowe korzyści.

Czytaj także: Tanie i dobre podkaszarki – ranking urządzeń

Czy kosiarki samojezdne dojeżdżają do krawędzi?

Kosiarki automatyczne co do zasady są programowane tak, by móc dojeżdżać maksymalnie blisko krawędzi trawnika i zapewniać maksymalnie estetyczny efekt równomiernie skoszonej trawy. Jednak jedne modele tną bliżej krawędzi, inne pozostawiają sobie większy margines. Użytkownicy, którzy cenią sobie idealny porządek mogą odczuć różnicę, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt jeśli wiadomo, że będzie miał znaczenie dla któregoś z domowników.

Od czego zależy czy kosiarki samojezdne dojeżdżają do krawędzi? Przede wszystkim od umiejscowienia systemu ostrzy. Roboty koszące z ostrzami umiejscowionymi pośrodku zazwyczaj koszą trawę w odległości 6-10 cm od krawędzi swojej obudowy. W praktyce oznacza to, że trawnik będzie miał nieskoszone pasma o grubości 8-15 cm przy granicach, wyznaczanych przez twarde krawędzie. Przesunięty system ostrzy sprawia, że robot może ciąć nawet od 3 do 5 cm od własnej zewnętrznej granicy. Dzięki czemu pasmo nieskoszonego trawnika wynosi od 5 do 10 cm, jeśli granicę wyznacza twarda krawędź.

Niektórzy producenci, chcąc wychodzić naprzeciw potrzebom estetyków, programują w swoich urządzeniach funkcje cięcia na krawędź. Przykładem robota koszącego z taką funkcją będzie Worx Landroid WR142E i Bosch Indego M+ 700.

Sposoby pracy robotów koszących trawę

Każda kosiarka automatyczna ma bazowo zaprogramowany jakiś sposób poruszania się po wyznaczonej trasie. Urządzenie może znać jedną lub kilka metod koszenia trawy. Jakie to ma znaczenie dla Ciebie? Wiedząc w jaki sposób pracuje dany model robota koszącego, możesz łatwiej dopasować go do specyfiki swojego ogrodu.

Straight Cut – to najprostszy sposób poruszania się po trawniku i koszenia trawy. Robot będzie kosił w linii prostej aż napotka przewód graniczny lub fizyczną przeszkodę. Po tym zdarzeniu zmieni kierunek i będzie kontynuował koszenie na wprost.

Koszenie spiralne – jeśli kosiarka ma możliwość doboru trybu pracy do warunków, może uruchomić ten tryb jeśli wyczuje, że trawa jest długa lub gruba.

GPS Assist – robot koszący, który potrafi tworzyć wirtualną mapę obszaru, kosi wyznaczoną powierzchnię dzieląc ją na mniejsze kawałki. Ten sposób pozwala mu pamiętać ostatnio zakończoną sesję koszenia i monitorować które obszary zostały już skoszone.

Łączność w kosiarkach automatycznych

Nie każdy z użytkowników potrzebuje możliwości łączenia się ze swoją kosiarką automatyczną. Jednak z myślą o tych, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą producenci robotów koszących trawę proponują kilka rozwiązań:

  • Bluetooth – umożliwia łączenie się z urządzeniem za pomocą aplikacji (w zasięgu Bluetooth). Dzięki połączeniu Bluetooth powinieneś móc ustawić wszystkie funkcje kosiarki. To rozwiązanie zastosowano w najpopularniejszych robotach – Gardena, Husqvarna, a także Ambrogio i Stiga.
  • Wi-Fi – to alternatywne rozwiązanie, które umożliwia łączenie się z urządzeniem dzięki temu, że posiada moduł lub zintegrowaną sieć Wi-Fi. Aplikacje obsługiwane dzięki połączeniu Wi-Fi są najczęściej intuicyjne i pozwalają na łatwe zlecanie robotowi dowolnych prac. Spośród modeli w naszym rankingu robotów koszących moduł Wi-fi posiadają kosiarki Worx Landroid, Landxcape i Bosch Indego.
  • GPS i 3G/4G – własne połączenie z siecią komórkową i pozycjonowanie satelitarne pozwala na zdalny dostęp i śledzenie pozycji robotów koszących. W naszym rankingu robotów koszących aktualnie nie znajdziesz modelu wyposażonego w funkcję łączenia się poprzez sieć GPS i 3G/4G. Tego typu rozwiązania są bardziej popularne na zagranicznych rynkach.

Automatyczna kosiarka – czy warto? Wady i zalety

Zastanawiasz się czy kosiarki automatyczne są skuteczne? Kosiarki samojezdne to gwarancja schludnie utrzymanego trawnika, bez żadnego wkładu pracy. Pod warunkiem, że robot koszący będzie używany kilka razy w tygodniu, każdorazowo przycinając drobne ilości trawy. To rozwiązanie to także brak emisji spalinowych, bo roboty posiadają akumulatory litowo-jonowe. Dodatkową zaletą braku silnika jest bardzo cicha praca tych urządzeń.

Obsługa i konserwacja kosiarek automatycznych nie jest trudna, ale jest tą jedną rzeczą, którą trzeba wykonać samodzielnie. Kosiarki samojezdne wymagają czasem przetarcia szczotką lub wymiany nożyków czy noża tnącego. Jeśli wybierzemy porządny sprzęt – serwis i części zamienne nie będą naszym problemem, nawet jeśli naprawy okażą się niezbędne. Do wad robotów koszących zaliczyć trzeba jednak także stosunkowo niską zaradność wobec trudnych nierówności i wzgórz. Z tego powodu te urządzenia najczęściej wybiera się w miastach i na ich obrzeżach, gdzie ogródki przygotowane przez dewelopera są raczej równe.

Warto zachować czujność będąc posiadaczem bujnej trawy. Gęste trawy, takie jak na przykład Buffalo i Kikuyu (szczególnie świeżo ułożone), mogą stanowić problem dla niektórych kosiarek samojezdnych.

Zalety Wady
zawsze estetyczny i zdrowy trawnik nie nadaje się do zbyt pochyłych powierzchni
brak konieczności własnoręcznego koszenia nie nadaje się do zbyt gęstych traw (wyjątki)
brak problemu ze skoszoną trawą większość kosiarek nie przycina idealnie krawędzi
rozwiązanie bez spalin  
cicha praca  
łatwa konserwacja urządzenia  
mniej wody do podlewania (samonawożenie)  
bezpieczniejsze niż kosiarki  
tanie w utrzymaniu  

Automatyzacja przychodzi nam z pomocą wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać pracę żmudną, czasochłonną i mało satysfakcjonującą. To dzięki niej możesz cieszyć się pięknym ogrodem bez wysiłku, a zaoszczędzony czas możesz poświęcić na urządzenie ogrodu marzeń – wybranie oświetlenia zewnętrznego, najwytrzymalszych mebli wypoczynkowych, grilla, basenu ogrodowego, czy trampoliny dla dzieci.

Roboty koszące trawę – podsumowanie

Koszenie trawy nie należy do przyjemności i ci, którzy mają ogrody na pewno się w tej kwestii zgodzą. Duży wysiłek fizyczny, najczęściej w pełnym słońcu, potrafi odebrać radość z reszty dnia. Szczęśliwie, postępująca automatyzacja przychodzi z pomocą i oferuje ułatwienia codziennego życia, także w tym aspekcie. Nasz ranking robotów koszących to zestawienie najnowszych i najpopularniejszych urządzeń, które ściągają z właściciela domu odpowiedzialność za utrzymanie ogrodu w świetnym stanie.

Choć zdajemy sobie sprawę, że wybór odpowiedniego robota koszącego dla potrzeb danego gospodarstwa może nie być łatwy, mamy nadzieję, że powyższe zestawienie najlepszych kosiarek automatycznych, wraz z dodatkowymi wskazówkami, okaże się wystarczająco pomocne. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj ostrzy tnących (szczególnie posiadając zwierzęta lub małe dzieci) i określony przez producenta obszar pracy robota. Zanim jednak wybierzesz odpowiednie urządzenie – upewnij się czy Twój ogród nie ma zbyt ostrych kątów nachylenia i czy ogólne ukształtowanie terenu nie będzie zbyt dużym utrudnieniem dla robota koszącego.

3.6/5 - (7 votes)