• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 miesiące temu

Roboty koszące trawę to idealne rozwiązanie dla tych, którzy często przebywają poza domem. To także świetny pomysł dla tych, którzy preferują spędzać czas w sposób bardziej pożyteczny niż kosząc trawnik. Nie należy także zapominać o tych, których fizyczne poruszanie się jest ograniczone. Nasz ranking robotów koszących pomoże wybrać idealny model do każdych potrzeb i do każdego rodzaju trawnika.

Jak działają kosiarki samojezdne?

Określenie obszaru pracy kosiarki automatycznej jest możliwe dzięki przewodowi ograniczającemu poprowadzonemu wokół krawędzi trawnika. Przewód, położony na trawniku lub wkopany w ziemię, zapewnia pełne bezpieczeństwo roślin, mebli i pozostałych obiektów, a instalacja jest łatwa i tania. Inne modele mają czujniki kolizji, które w momencie uderzenia w obiekt zmuszają kosiarkę do zawrócenia.

Część modeli pokrywa całość trawnika w sposób losowy. Są jednak także kosiarki automatyczne z systemem GPS, który umożliwia programowanie określonych ścieżek, którymi będzie podążał robot koszący. Opinie odnośnie różnych sposobów określania trasy kosiarki automatycznej są podzielone. W dużej mierze zależą bowiem od indywidualnych preferencji użytkownika i od budżetu, który chcemy przeznaczyć na robota koszącego.

Czytaj także: Kosiarka elektryczna do małego ogrodu – jaką wybrać?

Kosiarki automatyczne – co z trawą?

W przypadku robotów koszących problem z wywożeniem skoszonej trawy przestaje istnieć. Jeśli kosiarka będzie mogła pracować odpowiednio często i kosić małe ilości drobnej trawy. Śladowe ilości trawy zostają przesiane przez trawnik i szybko się rozkładają stanowiąc dodatkowe użyźnienie dla ziemi. Pielęgnowany w ten sposób trawnik ma szansę być mocniejszy, zdrowszy, dzięki czemu prezentuje się znacznie lepiej niż te, koszone konwencjonalnymi kosiarkami.

Robot koszący Gardena Sileno Minimo 500

Robot koszący Gardena Sileno Minimo 500

Automatyczna kosiarka – czy warto? Wady i zalety

Zastanawiasz się czy kosiarki automatyczne są skuteczne? Robot koszący jest gwarancją schludnie utrzymanego trawnika bez żadnego wkładu pracy. Pod warunkiem, że będzie używany kilka razy w tygodniu, każdorazowo przycinając drobne ilości trawy. To rozwiązanie to także brak emisji spalinowych, bo roboty posiadają akumulatory litowo-jonowe. Dodatkową zaletą braku silnika jest bardzo cicha praca tych urządzeń.

Obsługa i konserwacja kosiarek automatycznych nie jest trudna, ale jest tą jedną rzeczą, którą trzeba wykonać samodzielnie. Robot koszący wymaga czasem przetarcia szczotką lub wymiany nożyków czy noża tnącego. Jeśli wybierzemy porządny sprzęt – serwis i części zamienne nie będą naszym problemem, nawet jeśli naprawy okażą się niezbędne. Do wad robotów koszących zaliczyć trzeba jednak także stosunkowo niską zaradność wobec trudnych nierówności i wzgórz. Z tego powodu te urządzenia najczęściej wybiera się w miastach i na ich obrzeżach, gdzie ogródki przygotowane przez dewelopera są raczej równe.

Sprawdź również: Tanie i dobre podkaszarki – ranking urządzeń

Kosiarka automatyczna Husqvarna Automower

Kosiarka automatyczna Husqvarna Automower

Robot koszący – jaki wybrać z myślą o bezpieczeństwie?

Niezależnie od tego ile zdecydujesz się przeznaczyć na tego typu sprzęt – zawsze warto sprawdzić zabezpieczenia przed kradzieżą. Urządzenia z GPS często dają możliwość sprawdzenia lokalizacji urządzenia i jego śledzenia w razie kradzieży. Automower® Connect w robotach Husqvarna, po opuszczeniu terenu chronionego wysyła bieżące współrzędne urządzenia do właściciela. Roboty zabezpieczone PIN-em stają się bezużyteczne w momencie kradzieży. Urządzenie może odblokować tylko serwis, a ten z kolei każdorazowy problem blokady musi zgłosić do centrali. Stamtąd już łatwa droga do prawowitego właściciela.

Większość robotów koszących jest dość bezpieczna w codziennym użytkowaniu, bo noże tnące wyłączają się po podniesieniu urządzenia. Jeśli jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że w nasz czworonożny pupil wyjdzie bez szwanku po przypadkowym starciu z robotem – lepiej będzie wybrać model z tarczą i małymi nożykami. Roboty Automower Husqvarny i roboty Gardena mają nawet uchylne nożyki na tarczy tnącej. Tarcze tnące mają większą szansę ograniczyć się do powierzchownych uszkodzeń. Znacznie mniejsze szanse mamy na to w przypadku noża tnącego, który znamy z konwencjonalnych kosiarek. Jeśli na Twoim ogródku nie ma zagrożeń w postaci zwierząt lub małych dzieci – możesz uwzględnić roboty z nożami stałymi np. Robomow lub Ambrogio.

Ranking robotów koszących 2021 – TOP 15

Nasz ranking robotów koszących obejmuje modele zalecane do powierzchni o wielkości 500 m² – 700 m². Taka powierzchnia odpowiada najczęstszym potrzebom klientów i pozwala na najbardziej obiektywne porównanie poszczególnych modeli. Nawet jeśli Twój metraż jest większy, w asortymencie poszczególnych marek z łatwością znajdziesz odpowiedni model dla siebie. Na rynku dostępne są roboty obsługujące od 300 m² do 2000 m² powierzchni.

Nazwa Cena Zalecana powierzchnia Czas pracy Głośność pracy Funkcje dodatkowe
Worx Landroid WR142E 3 999,00 zł 700 m² 120 min 67 dB Wi-Fi, Czujnik deszczu, Alarm + PIN
Gardena Sileno Minimo 500 2 820,98 zł 500 m² 70 min 57 dB Bluetooth, Czujnik mrozu, PIN
Husqvarna Automower 305 3 199,00 zł 600 m² 70 min 59 dB Bluetooth, Czujnik mrozu, Alarm + PIN
Ambrogio L20 Deluxe 4 979,00 zł 700 m² 120 min 57 dB Bluetooth, Czujnik deszczu, Smart Assistant, PIN
Gardena Sileno City 500 3 634,99 zł 500 m² 65 min 57 dB Bluetooth lub Smart System, Czujnik mrozu, PIN
Worx Landroid WR141E 3 197,00 zł 500 m² 60 min 67 dB Wi-Fi, Czujnik deszczu, Alarm + PIN
Ambrogio Tech D1 4 229,00 zł 600 m² 120 min 57 dB Bluetooth, Czujnik deszczu, PIN
LANDXCAPE LX812I 3 099,00 zł 600 m² 60 min 41 dB Wi-Fi, Mulczowanie, Czujnik deszczu, PIN, ultradźwiękowy czujnik przeszkód
Gardena Sileno Life 4 049,78 zł 750 m² 65 min 57 dB Bluetooth lub Smart System, Czujnik mrozu, PIN
Bosch Indego M+ 700 3 498,00 zł 700 m² 75 min 61 dB Wi-Fi, BorderCut, MultiArea, LogiCut
Stiga Autoclip M5 4 519,00 zł 500 m² 50 min 65-72 dB Bluetooth, Czujnik deszczu, PIN
NAC RLM800 2 049,00 zł 800 m² 90 min 60 dB Harmonogram pracy, PIN
LANDXCAPE LX790I 2 599,00 zł 600 m² 60 min 41 dB Wi-Fi, Mulczowanie, Czujnik deszczu, PIN
AL-KO Robolinho 500 E 3 789,00 zł 500 m² 45 min 60 dB -
NAC RLM600-FS 1 599,00 zł 600 m² 180 min 57 dB Czujnik deszczu

Robot koszący Worx Landroid WR142E

1. Worx Landroid WR142E

Z marką Worx warto zapoznać się ze względu na świetne specyfikacje produktów. Za przykład weźmy robota koszącego Landroid WR142E, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu. Model ma wyjątkowo długi czas pracy, który wynosi dwie godziny. Maksymalne nachylenie terenu, które obsługuje robot wynosi 35%.

Worx Landroid WR142E wyróżnia się wysoką efektywnością dzięki inteligentnej nawigacji. Posiada także funkcją cięcia na krawędź, która pozwala na koszenie jak najbliżej brzegów trawnika. Ostrze tnące to 3-obrotowe żyletki dające możliwość regulacji wysokości cięcia między 30-60 mm. Mamy tu adaptacyjny automatyczny harmonogram, a także silnik bezszczotkowy, jak w samochodach elektrycznych.

Gardena Sileno Minimo 500

2. Gardena Sileno Minimo 500

Kosiarki automatyczne Gardena przodują wśród najpopularniejszych robotów koszących. Podobnie jak roboty Husqvarna prezentują wysoką jakość wykonania i pełną funkcjonalność. Nowy robot koszący Gardena – SILENO Minimo został stworzony z myślą o skomplikowanych trawnikach w różnych kształtach, a nawet złożonych z wielu fragmentów. Nie straszne mu są wąskie przejazdy i ciasne przestrzenie, poradzi sobie także z nachyleniem 25%.

Funkcja CorridorCut pozwala robotowi wydostać się nawet ze ślepego zaułka. Czujnik mrozu aktywuje się w temperaturach w okolicy zera i wstrzymuje koszenie, dzięki czemu chroni trawnik. Prócz niego mamy także czujniki kolizji i czujnik podnoszenia, który zatrzymuje noże. System koszenia posiada 3 uchylne ostrza, które mogą pracować także podczas deszczu. Robot ładuje się 75 min, a maksymalny czas pracy wynosi 70 minut. Co ciekawe, to robot oblicza sobie optymalny czas koszenia. Funkcja SensorControl pozwala na automatyczne dopasowanie harmonogramu koszenia do tempa wzrostu trawy.

Husqvarna Automower 305

3. Husqvarna Automower 305

Roboty koszące trawę marki Husqvarna są równie popularne co roboty Gardena. Zbierają same dobre opinie. Podobnie jak w przypadku marki Gardena – kluczem do sukcesu jest po prostu wysoka jakość. Automower® 305 to nowość roku 2020 skierowana do ogrodów małych i średnich. Co prawda robot jest przeznaczony głównie do trawników o nieskomplikowanych powierzchniach, ale radzi sobie z nachyleniem 40%.

Z wąskimi przejściami radzi sobie dzięki możliwości przełączenia z trybu losowego na systematyczny. Podobnie jak w przypadku Sileno Minimo – robot Husqvarny posiada czujnik mrozu oraz czujnik wzrostu trawy. Wraz z zegarem pogodowym czujnik pozwala dostosować czas koszenia do warunków pogodowych (np. suszy lub intensywnych opadów). Mamy tu także opcję koszenia spiralnego, która będzie niezwykle przydatna dla posiadaczy trampolin. System koszenia stanowią 3 uchylne ostrza.

Robot koszący Ambrogio L20 Deluxe

4. Ambrogio L20 Deluxe

Ambrogio L20 Deluxe mimo wysokiej ceny jest zdecydowanie wart polecenia przede wszystkim ze względu na świetne osiągi. Robot jest w stanie pracować nawet do dwóch godzin na jednym ładowaniu. Generuje przy tym niski hałas na poziomie 57 dB. Regulacja wysokości koszenia jest możliwa w zakresie 25 – 70 mm, a szerokość koszenia wynosi 18 cm.

Kosiarka Ambrogio L20 Deluxe wyróżnia się nie tylko wyjątkowym designem. Obsługuje do czterech stref koszenia, posiada funkcję koszenia spiralnego i Smart Assistant. Smart Assistant to nic innego jak umiejętność współpracy z asystentami głosowymi takimi jak Siri, Google Home czy Alexa. Kosiarka jest także wyposażona w czujnik deszczu, który zapobiega ewentualnemu skalpowaniu mokrej trawy. Czujnik wysokości trawy wpływa z kolei na efektywność pracy robota. Wykrywa w których miejscach trawa jest za długa i ogranicza swoją pracę wyłącznie do tych miejsc.

Gardena Sileno City 500

5. Gardena Sileno City 500

Dlaczego nasz ranking robotów koszących obejmuje Sileno Minimo na wyższej pozycji niż Sileno City 500? Oczywiście przez wzgląd na stosunek ceny do jakości. Sileno Minimo, jak niejako wskazuje sama nazwa, posiada wszystko, czego można oczekiwać od robotów koszących. Jednocześnie zachowuje dobrą cenę. Za co dopłacamy w przypadku kosiarki automatycznej Gardena Sileno City 500?

Robot koszący Gardena Sileno City 500 uwzględnia nachylenie terenu do 35%. Sileno Minimo poradzi sobie z trawnikiem o maksymalnym nachyleniu 25%. W przypadku Sileno City 500 mamy do wyboru zarówno wersję z aplikacją GARDENA Bluetooth, jak i aplikację GARDENA smart. Sileno Minimo ma w opcji wyłącznie Bluetooth. Sileno City 500 ma też o 5 mm wyższą regulację koszenia. Poza tym te dwa roboty koszące nie różnią się od siebie zanadto.

Worx Landroid WR141E

6. Worx Landroid WR141E

Kosiarka automatyczna Worx Landroid WR141E jest idealną propozycją do trawników o powierzchni do 500 m². Wysoką wydajność i skuteczność zapewnia inteligentny system planowania i nawigacji. Co ciekawe, akumulator można wymieniać na inne akumulatory PowerShare Worx 20V. Funkcja koszenia krawędzi zapewnia, że pobocze trawnika także będzie wyglądało estetycznie.

Robot obsługuje trawniki o maksymalnym nachyleniu  35%. W opcji mamy także zarządzanie wieloma strefami. Jest połączenie Wi-Fi oraz czujnik deszczu. Robot bazowo jest wyposażony w zabezpieczenia w postaci alarmu, mechanizmu blokującego i kodu PIN. Opcjonalnie można włączyć funkcję Znajdź mój Landroid.

Ambrogio Tech D1

7. Ambrogio Tech D1

Choć z łatwością znajdziesz tańsze roboty koszące trawę odpowiednie dla powierzchni 600 m², warto rozważyć także model Ambrogio Tech D1. Podobnie jak omawiana wcześniej kosiarka Ambrogio L20 Deluxe, model Tech D1 także charakteryzuje się świetnymi osiągami. Pracuje do dwóch godzin na jednym ładowaniu i obsługuje trawniki o nachyleniu do 45%.

Ciekawy, futurystyczny design idzie w parze z bogatą funkcjonalnością. Mamy tu czujnik deszczu oraz czujnik wysokości trawy, który znacząco wpływa na efektywność pracy robota. W opcji jest także koszenie spiralne. Tech D1 może obsługiwać nawet do 4 oddzielnych obszarów. Jest wyposażony w Bluetooth więc może być programowany i obsługiwany zdalnie za pomocą aplikacji.

Robot koszący LANDXCAPE LX812I

8. LANDXCAPE LX812I

LANDXCAPE LX812I to jeden z mniej popularnych modeli. Nie wymaga programowania więc koszenie możesz rozpocząć tuż po wyciągnięciu z pudełka. Ten model radzi sobie z prostymi i wąskimi przejściami i samodzielnie wraca do stacji ładującej. Posiada 3-ostrzowy system, który umożliwia mulczowanie. Ostrza, które obracają się zarówno do przodu, jak i do tyłu mają dwukrotnie dłuższą żywotność.

Ten robot koszący posiada czujnik bezpieczeństwa na wypadek przechylania i podnoszenia, czujnik wstrząsów, a także czujnik deszczu. Wysokość koszenia pomiędzy 30 mm, a 60 mm ustawisz za pomocą jednego przycisku. Cyfrowy wyświetlacz ułatwia ustawianie i programowanie kodu PIN. To, co wyróżnia kosiarkę automatyczną LX812I od tańszego modelu LX790I, to przede wszystkim ultradźwiękowy czujnik do omijania przeszkód.

Gardena Sileno Life

9. Gardena Sileno Life

Gardena Sileno Life obsługuje trawniki do 750 m². W praktyce to główna różnica pomiędzy tym modelem, a jego mniejszym bratem Sileno City 500. Pozostałe parametry i funkcje pozostają bowiem takie same. Sileno Life radzi sobie z nachyleniem do 35% i posiada regulację wysokości koszenia w zakresie 20 – 50 mm. Działa maksymalnie 65 min i nie generuje dużego hałasu podczas pracy.

Robot Gardena Sileno Life nie posiada czujnika deszczu, ale ma funkcję koszenia spiralnego oraz czujnik wysokości trawy. Podobnie jak w przypadku Sileno City 500, możemy wybrać wersję z aplikacją GARDENA Bluetooth, jak i wersję z aplikacją GARDENA Smart.

Bosch Indego M+ 700

10. Bosch Indego M+ 700

Bosch Indego M+ 700 jest robotem bardzo wydajnym, bo obsługuje maksymalną powierzchnię 700 m² i pracuje do 75 minut na jednym ładowaniu. Nie posiada czujnika deszczu, ani czujnika wysokości trawy, ale posiada system LogiCut, funkcję MultiArea i BorderCut. Funkcja BorderCut pozwala na koszenie krawędzi trawnika na początku cyklu koszenia. Opcja MultiArea w praktyce pozwala na koszenie większej niż jednego trawnika. Jeśli łączna powierzchnia trawników nie przekracza 700 m², Bosch Indego M 700 może skosić nawet do trzech trawników jednocześnie.

System LogiCut gwarantuje koszenie równoległymi pasami, co z kolei zapewnia ładny wygląd trawnika. Kierunek koszenia jest zmieniany dla każdego cyklu, by zapobiegać trwałym śladom koszenia. Wyposażona w system LogiCut pracuje do 40% wydajniej niż kosiarka, która poruszałaby się w sposób losowy. Na efektywność robota wpływają także silniki bezszczotkowe, które wydłużają jego żywotność.

Stiga Autoclip M5

11. Stiga Autoclip M5

Robot koszący Stiga Autoclip M5 obsługuje dwa osobne obszary trawnika. Jest programowany zarówno w trybie ręcznym, jak i automatycznym, za pomocą wstępnie skonfigurowanych trybów. Wszelkie ustawienia ułatwia aplikacja Autoclip Remote połączana przez Bluetooth.

4-zębne ostrza koszą trawnik na szerokość 25 cm. Zakres wysokości koszenia jest regulowalny w zakresie 25-60 mm. Wśród funkcji znajdziemy koszenie spiralne, a maksymalne nachylenie terenu wynosi aż 45 %. Stiga Autoclip M5 wyposażony jest w czujnik deszczu, żyroskop i zabezpieczający kod PIN. Opcjonalnie można wyposażyć się w osłonę stacji dokującej.

Robot koszący NAC RLM800

12. NAC RLM800

Wśród tanich robotów koszących wymienić trzeba takie marki jak LANDXCAPE i NAC. To, co łączy oba roboty to system koszenia oparty na trzech ostrzach, które będą pracowały poprawnie przy maksymalnym nachyleniu 35% (20°). Mamy tu także zabezpieczenie przed podniesieniem i przewróceniem oraz zabezpieczenie przed kradzieżą w postaci kodu PIN.

Różnice w cenach w porównaniu z wyższymi modelami wynikają przede wszystkim z ograniczenia funkcji urządzeń. W przypadku robota NAC RLM800 mamy do czynienia z niezłą wydajnością, ale nie mamy na przykład opcji sterowania za pomocą Wi-fi.

Robot koszący LANDXCAPE LX790I

13. LANDXCAPE LX790I

Jeśli weźmiemy pod lupę robota LANDXCAPE LX790I – tu parametry techniczne są niższe niż w przypadku robota koszącego NAC RLM800, ale sterowanie jest łatwiejsze ze względu na Wi-fi. Robot może być sterowany i programowany za pomocą aplikacji LandXcape. Mamy tu także dodatkowe funkcje w postaci czujnika deszczu i funkcję mulczowania.

Kosiarka samojezdna LANDXCAPE LX790I to połączenie nowych rozwiązań i łatwości użytkowania. Robot kosi trawę do samej krawędzi, nie pozostawiając za sobą nieestetycznych pasów. Akumulator ma długą żywotność, a kosiarka kosi na jednym ładowaniu do 600 m² i jest wyposażona w inteligentną nawigację.

AL-KO Robolinho 500 E

14. AL-KO Robolinho 500 E

AL-KO Robolinho 500 E to wyjątkowy robot koszący. Opinie użytkowników zdają się to potwierdzać. Pozbawiony wszelkich dodatkowych funkcji, ale mocno ukierunkowany na zapewnienie maksymalnej jakości i najlepszych technologii. To propozycja dla fanów i fanek niemieckiej jakości. Opracowany w Niemczech i produkowany w Austrii, Robolinho 500 E jest wyposażony w wytrzymałe podzespoły. Dzięki czemu jest jednym z najbardziej niezawodnych robotów na rynku.

Robot koszący AL-KO Robolinho 500 E potrafi pokonywać wzniesienia o pochyleniu maksymalnym 45%. Instalacja jest łatwa, a obsługa intuicyjna. System DCS (Double Cut System) czyli podwójne ostrze, zapewnia perfekcyjne koszenie. Możliwość odwracania noży zapewnia im nawet 4-krotnie dłuższą żywotność. AL-KO E 500 kupisz też w wersji białej.

NAC RLM600-FS

15. NAC RLM600-FS

NAC RLM600-FS to najtańszy w naszym rankingu robot koszący. Opinie jego użytkowników są jednak wyjątkowo pozytywne. Brak powszechnie dostępnych funkcji jest tu rekompensowany niezłymi osiągami. Ta kosiarka jest w stanie pracować 180 minut na jednym ładowaniu będąc przy tym całkiem cicha. NAC RLM600-FS obsługuje trawniki o maksymalnym nachyleniu terenu 20 % i posiada regulację wysokości koszenia w zakresie 30 – 30 mm.

Komunikacja jest ręczna, brak także czujnika wysokości trawy i zabezpieczenia w postaci kodu PIN. Mamy tu jednak czujnik deszczu, czujnik wykrywania przeszkód oraz podnoszenia. Robot jest także wyposażony w wyłącznik bezpieczeństwa.

Oceń ten post