• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 tygodnie temu

Jednorazowy adres e-mail to bardzo przydatne narzędzie. Co to jest? Czy to bezpieczne? Jak go używać? Już tłumaczymy!

Co to jest tymczasowy e-mail?

Tymczasowy e-mail, znany również jako “tempmail” lub jednorazowy e-mail, to usługa oferująca użytkownikom tymczasowy, anonimowy adres e-mail na określony czas. Po prostu to strona, która generuje nam nasz prywatny adres e-mail, który zniknie po kilkunastu minutach. To wygodne i praktyczne narzędzie do ochrony przed spamem i zachowania anonimowości w internecie. W dodatku proste w użyciu.

Warto również dodać, że tymczasowy e-mail to zazwyczaj po prostu strona internetowa, która nie wymaga logowania. Po wejściu na taką stronę automatycznie generowany jest tymczasowy adres e-mail, który możemy od razu używać. Proces ten jest szybki i wygodny, co sprawia, że korzystanie z tymczasowego e-maila jest bardzo proste.

Tempmail nie jest zatem oprogramowaniem, czymś co musimy pobierać ani umieć go używać. To po prostu strona internetowa. Darmowa i dostępna dla każdego.

Sprawdź: Najlepsze i najtańsze usługi VPN

Dlaczego warto używać jednorazowych adresów e-mail?

No dobrze, ale po co nam jednorazowy adres e-mail skoro mamy nasz zwykły, wielorazowy? To bardzo proste! Jedną z głównych zalet korzystania z tymczasowego e-maila jest ochrona przed spamem. Ponieważ adres jest tymczasowy, wszelkie niechciane wiadomości trafiają do skrzynki, która zostanie usunięta po upływie określonego czasu. To skuteczny sposób na uniknięcie zaśmiecania naszej głównej skrzynki e-mailowej niepotrzebnymi wiadomościami reklamowymi i spamem. Chcecie odebrać kod z newslettera? Zróbcie to tempmailem!

Tymczasowy e-mail jest również cennym narzędziem do zachowania anonimowości w Internecie. Podczas rejestracji na różnych stronach internetowych, forach czy właśnie w newsletterach, nie musimy podawać naszego prawdziwego adresu e-mail, co pomaga chronić naszą tożsamość. Rejestracja na szemranym forum? Tempmail naszym przyjacielem.

Używanie jednorazowego adresu e-mail minimalizuje ryzyko ataków phishingowych i innych form cyberprzestępczości. Główne adresy e-mail są często celem hakerów, którzy próbują zdobyć dostęp do naszych danych osobowych i finansowych. Na wszystkie podejrzane strony rejestrujemy się w ten sposób.

Ostatni, niezbyt etyczny, powód to bonusy za rejestracje. Tempmail umożliwia nam odbieranie ich wielokrotnie, rejestrując nowe adresy e-mail. Ale nie mówcie nikomu, że to napisałem.

Jaki jednorazowy adres e-mail wybrać?

No dobrze, ale z jakiego jednorazowego adresu e-mail warto skorzystać? Które są bezpieczne i bezpłatne? Na szczęście jest trochę takich rozwiązań.

temp-mail.org

jednorazowy adres e-mail

temp-mail.org to absolutny klasyk. Domena jest obsługiwana przez firmę Privatix, która specjalizuje się w usługach związanych z prywatnością i bezpieczeństwem w sieci. Privatix oferuje również inne produkty związane z ochroną prywatności, takie jak VPN-y i inne rozwiązania zabezpieczające. Nie jest to jakaś tzw. firma-krzak, tylko poważne, zarejestrowane przedsiębiorstwo, które wyrobiło sobie renomę w branży i słynie z wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Oczywiście, wszystko jest w 100% darmowe. Strona utrzymuje się z reklam, ale nie ma nic przeciwko temu, że korzystacie z adblocka. Moim zdaniem, to najlepszy wybór, ale z kronikarskiego obowiązku opiszę jeszcze konkurencję.

Sprawdź: Najlepszy program do blokowania reklam

tempail.com

tempail.com (nie, nie zrobiłem literówki) jest zarządzane przez firmę Tasil, która również specjalizuje się w rozwiązaniach technologicznych mających na celu ochronę prywatności użytkowników w Internecie. To część grupy Tuatara, europejskiej firmy, działającej nawet w Polsce. Myślę, że z czystym sumieniem można więc uznać, że to bardzo bezpieczne rozwiązanie.

Ponownie jak w poprzednim przypadku mamy w pełni darmowe korzystanie i reklamy, które nie są wcale zbyt nachalne. Tempail.com nie wymaga rejestracji ani podawania jakichkolwiek danych osobowych.

temp-mail.io

temp-mail.io ma dobre opinie w internecie. To strona działająca od 2017 roku, stworzona przez pasjonatów a nie przez firmę. Konkretne informacje o firmie zarządzającej serwisem nie są powszechnie dostępne. To lekki minus. Niemniej, usługa jest poważna a ich opinia nieposzlakowana. Można korzystać z nich w pełni bezpiecznie!

Zobacz: 15 najlepszych darmowych antywirusów

Jak rozpoznać jednorazowy adres e-mail?

No dobrze, a może macie zupełnie inny problem? Jak rozpoznać, czy ktoś używa jednorazowego adresu e-mail? Jednoznacznego sposobu ze 100% skutecznością nie ma. Ale na szczęście łatwo zrobić to ze skutecznością 99,9%.

Pierwszym krokiem w identyfikacji adresu e-mail jest sprawdzenie domeny, czyli części adresu znajdującej się po znaku „@”. Jeśli widzicie tam gmail.com, protonmail.com, yahoo.com, onet.pl, czy nawet nieszczęsne buziaczek.pl to spokojnie – to stały adres mailowy. wywnxa.com luravel.com czy saradrt.com czy inny bełkot to raczej tempmail.

Zasada jest prosta – jeśli spróbujecie wygoglować domenę i okaże się, że nie ma o niej nawet słowa w internecie to zakładamy, że jest to tempmail. Oczywiście uważać trzeba na adresy firmowe, które mogą wydawać się nieznane, ale w rzeczywistości to zwykłe firmy. Pomoże tutaj dokładny research, który zajmie raptem kilka minut.

Zobacz też:
Antywirus na telefon z Androidem – jaki warto wybrać?
Program do odzyskiwania danych – jaki warto wybrać?

Oceń ten post