W ciągu ostatnich lat coraz właściciele ogrodów coraz częściej wybierają kosiarki elektryczne. Może i na tym etapie modele elektryczne nie są w stanie przejąć rynku, ale mają w nim coraz większy udział. Czy kosiarki elektryczne mają przewagę nad kosiarkami spalinowymi? W jakich sytuacjach warto wybrać model elektryczny i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Lepsza będzie kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Każdy, kto posiada kosiarkę spalinową potwierdzi, że są to urządzenia długowieczne. Są bardzo trwałe, a nawet jeśli się zepsują – praktycznie zawsze da się je naprawić. Bez problemu radzą sobie nawet z twardszą trawą i nie ma tu żadnego przewodu, który mógłby ograniczać mobilność. Kosiarka spalinowa umożliwia koszenie dużych powierzchni bez czekania na ładowanie akumulatora. Do wad kosiarek spalinowych trzeba jednak zaliczyć generowanie sporego hałasu, stosunkowo trudne uruchamianie i konieczność konserwacji silnika. Ponadto, tego typu sprzęt jest zupełnie nieekologiczny, a jego mobilność jest ograniczona sporą wagą.

Kosiarkę elektryczną możemy kupić w wersji przewodowej i akumulatorowej. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy do zalet tych modeli możemy zaliczyć fakt, że nie trzeba posiadać fachowej wiedzy odnośnie konserwacji. Nie trzeba wymieniać żadnego oleju, świec, ani filtrów paliwa. Nie trzeba lać paliwa więc w wielu przypadkach, z czasem można zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ponadto, kosiarki elektryczne są znacznie cichsze niż spalinowe i o niebo lepsze dla środowiska. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego modelu kosiarki – musisz wiedzieć, że na pewno będzie droższy niż spalinowy i może nie radzić sobie tak dobrze z twardszą trawą. W przypadku kosiarek akumulatorowych do wad zaliczyć trzeba na pewno konieczność ładowania i ograniczony czas na koszenie. Z kolei w przypadku kosiarek przewodowych ograniczeniem jest długość kabla. Dodatkowo trzeba oczywiście zachować wyjątkową ostrożność, by nie przejechać kosiarką po kablu.

Na zdjęciu znajduje się Kosiarka elektryczna Gardena Powermax 37E 407520.

Kosiarka elektryczna Gardena Powermax 37E 407520

Kosiarka akumulatorowa czy przewodowa? Jaką wybrać?

Jeżeli nie masz dużego ogrodu, ani nie masz umiejętności, które pozwoliłyby Ci na konserwację kosiarki spalinowej – kosiarka elektryczna może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Wyobraź sobie, że na początek weekendu czeka cię wymiana oleju i płukanie przewodów paliwowych. Kosiarkę elektryczną podłączasz po prostu do prądu lub wkładasz do niej naładowany akumulator. Tu pada pytanie – lepiej wybrać kosiarkę akumulatorową czy przewodową?

Kosiarki przewodowe są bardziej popularne przede wszystkim dlatego, że są tańsze. Są także lżejsze niż modele z akumulatorami więc mogą być dobrym rozwiązaniem dla małych trawników. Kosiarki bezprzewodowe (akumulatorowe) dają znacznie większy komfort pracy ze względu na brak ograniczenia kablem. Nie będzie tu przewodu, który plącze się pod nogami wymagając swoistej gimnastyki podczas koszenia. Nie musisz także martwić się gniazdkiem, a Twoja mobilność nie będzie niczym ograniczona. Problemem pozostaje konieczność ładowania akumulatora jednak jeśli mówimy o małym ogrodzie – pojedyncze naładowanie może wystarczyć. Zawsze można także wyposażyć się w wymienny akumulator. Kosiarki akumulatorowe dają zatem znacznie większy komfort koszenia niż kosiarki przewodowe. Wiążą się jednak z wyższą ceną. Należy też pamiętać, że kosiarki akumulatorowej nie można używać gdy trawnik jest mokry.

Na obrazku przedstawiona została Kosiarka elektryczna akumulatorowa Black&Decker Bemw481Bh

Kosiarka akumulatorowa Black&Decker Bemw481Bh

Kosiarka elektryczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W naszych rankingach często powtarzamy, że przy zakupie sprzętu, który ma posłużyć przez lata nie warto oszczędzać. Nie inaczej jest w przypadku zakupu kosiarki elektrycznej. Droższy sprzęt będzie miał lepszą jakość i większe możliwości. Niezależnie od tego jaki przedział cenowy przemówi do Ciebie najbardziej – jest kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki elektrycznej. Jednym z kluczowych parametrów jest szerokość robocza. Im większa szerokość koszenia, tym szybciej i łatwiej skosisz ogród – trzeba będzie przejechać trawnik wzdłuż mniejszą ilość razy. Inaczej ma się sprawa w sytuacji, gdy Twój ogród ma sporą ilość wąskich przejść. Kolejną kwestią jest moc silnika. Jak to zazwyczaj bywa – im większa moc, tym większa efektywność urządzenia. Nawet małym ogrodom przyda się mocniejsza kosiarka. Kosiarka do małego ogrodu powinna mieć moc minimum 1400 W. Dla ogrodów powyżej 200 m2 przyda się już moc 1600W, a nawet 1800W. Warto również upewnić się czy wybrana przez Ciebie kosiarka ma kilkustopniową regulację wysokości koszenia i zwrócić uwagę czy regulacja jest centralna czy dla każdego koła osobno.

Na zdjęciu znajduje się Kosiarka elektryczna DLM432Z MAKITA.

Kosiarka elektryczna DLM432Z MAKITA

Kosiarka elektryczna do małego ogrodu – TOP 3

Nazwa Cena Maksymalna powierzchnia trawnika Szerokość koszenia Ustawienia wysokości cięcia
Kosiarka DLM432Z MAKITA 970,00 zł 575 m² 43 cm 13 poziomów (2– 7,5 cm)
Kosiarka Black&Decker Bemw481Bh 578,80 zł 600 m² 42 cm 6 poziomów (2 – 7 cm)
Kosiarka Gardena Powermax 37E 407520 712,79 zł 500 m² 37 cm 5 poziomów (2 – 6 cm)

Wybierając kosiarkę elektryczną warto rzucić okiem na pojemność kosza na ściętą trawę. Oczywistym jest, że praca z koszem jest cięższa więc warto dobrać jego pojemność do rzeczywistych potrzeb. Możesz także uwzględnić głośność pracy kosiarki choć tu różnice także nie są diametralne. Zazwyczaj kosiarki elektryczne generują hałas na poziomie 82 – 96 dB.

Kosiarka elektryczna – jaką wybrać?

Kosiarki elektryczne to rozwiązanie przyjazne środowisku i znacznie prostsze w obsłudze niż kosiarki spalinowe. Łatwość eksploatacji odczujesz szczególnie jeśli wybierzesz kosiarkę akumulatorową. Kabel w kosiarce przewodowej może być o tyle uciążliwy, że wymaga wyjątkowej ostrożności w manewrowaniu. Łatwo go przeciąć i krępuje ruchy. W przypadku kosiarki akumulatorowej wystarczy naładować akumulator przed koszeniem. Na jednym naładowaniu można skosić nawet do 800 m2. Kosiarka elektryczna będzie zatem idealnym rozwiązaniem dla właścicieli małych i średnich ogrodów.

Sprawdź także: Robot koszący – jaki model warto wybrać? Ranking 2021