• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Każdemu z nas niemal na pewno przytrafiła się sytuacja, kiedy prognoza pogody absolutnie nie pokrywała się z rzeczywistością. Nic dziwnego, przecież czujniki pomiarowe których używają popularne strony internetowe są często bardzo daleko od naszych domów. Z pomocą może przyjść wtedy dla nas stacja pogodowa WiFi.

Stacja pogodowa to urządzenie dające nam możliwość bardzo dokładnej kontroli tego, co dzieje się za naszymi oknami. Jeśli prowadzimy natomiast własny ogródek lub trzymamy rośliny na tarasach – są absolutnie niezbędne.

Ze względu na swoją budowę możemy wyróżnić dwa główne typy tych urządzeń. Tradycyjne stacje składające się z czujnika i wyświetlacza i stacje pogodowe WiFi. To właśnie te drugie modele przedstawimy w rankingu.

Wyposażenie stacji pogodowej w WiFi zapewnia im szereg funkcjonalności niemożliwych do osiągnięcia dla innych urządzeń. Przede wszystkim – odczyty z czujników możemy sprawdzić w dowolnym miejscu używając tylko swojego smartfona. To znacznie wygodniejsze niż konieczność patrzenia na stacjonarny wyświetlacz, mamy też dostęp do danych ze stacji pogodowej poza domem.

Co powinna mieć stacja pogodowa WiFi?

Kiedy myślimy o stacji pogodowej mamy przed oczami głównie pomiar temperatury. W jakie jeszcze czujniki powinna być wyposażona stacja pogodowa WiFi?

Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy staja pogodowa WiFi ma wbudowany barometr. Ciśnienie atmosferyczne bardzo silnie wpływa na nasze samopoczucie, jego monitorowanie jest również ważne dla osób chorujących na nadciśnienie.

Kolejne potrzebne funkcje, które powinniśmy rozważyć przy zakupie to higrometr, miernik jakości powietrza i czujnik prędkości wiatru. Oczywiście ciężko jest znaleźć model wyposażony we wszystkie te funkcje. Powinniśmy więc wybrać taki, z którego wszystkich funkcji będziemy korzystać na co dzień.

Przedstawimy teraz, naszym zdaniem, kilka najciekawszych modeli na rynku.

Stacja pogodowa Netatmo

Stacja pogodowa WiFi Netatmo

Netatmo to jedne z najlepszych tego rodzaju urządzeń na rynku. Składa się z dwóch modułów – wewnętrznego i zewnętrznego. Wszystkie zbierane przez oba urządzenia pomiary możemy kontrolować na bieżąco poprzez dedykowaną aplikację.

Zewnętrzny moduł, przeznaczony do trzymania poza naszym domem, wyposażony jest w dokładny do dziesiętnych części stopnia termometr, barometr, higrometr oraz czujnik jakości powietrza.

Wszystkie zbierane dane wysyłane są falami radiowymi do wewnętrznego modułu. Musimy zatem pamiętać, żeby umieścić go odpowiednio blisko domu. Urządzenie jest oczywiście całkowicie wodoodporne, nie zaszkodzi mu również długotrwała ekspozycja na słońce. Moduł zasilany jest po prostu bateriami.

Drugą część stacji pogodowej Wifi umieszczamy już bezpośrednio w naszym domu. Wyposażona jest w niemal identyczne czujniki, dodatkowo otrzymujemy jednak miernik CO2. Kiedy jego stężenie przekroczy akceptowany pułap, aplikacja wyśle nam powiadomienie o konieczności przewietrzenia mieszkania.

Stacja pogodowa Wifi Netatmo kosztuje 789zł. Za tę cenę otrzymujemy niezwykle zaawansowany i przydatny produkt.

Stacja SP-73 Meteo

Stacja Pogodowa Meteo

SP73 Meteo to rozwiązanie znacznie uboższe od opisywanej wcześniej Netatmo. Na jego korzyść przemawia za to znacznie lepsza cena – 280zł.

Tak samo jak poprzednik, składa się z dwóch modułów. Moduł wewnętrzny wyposażony jest za to w wyświetlacz, z którego możemy odczytywać wszystkie pomiary. Aplikacja na telefon jest tutaj jedynie dodatkiem, stacja jest w pełni funkcjonalna również bez niego.

W obu modułach znajdziemy precyzyjny termometr oraz miernik wilgotności powietrza. Stacja mierzy dodatkowo ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz. Ponadto, wyposażona jest w funkcję prognozy pogody. Na wyświetlaczu codziennie poza rzeczywistymi pomiarami będziemy mogli odczytać warunki atmosferyczne na najbliższe godziny.

SP-73 Meteo sprawdzi się również bardzo dobrze w bardziej specjalistycznych zastosowaniach. Fani astronomii z pewnością docenią wskaźnik fazy księżyca. Opcja ta przyda się również żeglarzom do przewidywania pływów morskich.

Całe urządzenie zasilane jest bateriami. Według producenta trzeba je wymieniać jedynie 2 razy do roku.

Eurochron EFWS 2900

Stacja pogodowa Wifi Eurochron EFWS 2900

Eurochron EFWS to jedno z najbardziej rozbudowanych urządzeń w tym rankingu. Kierowane jest raczej do pasjonatów meteorologii lub osób podchodzących bardzo poważnie do swoich przydomowych upraw.

Już na pierwszy rzut oka, możemy zauważyć, że moduł zewnętrzny wygląda tutaj znacznie inaczej niż w pozostałych modelach. Na trzech ramionach możemy znaleźć miernik szybkości wiatru, jego kierunku i czujnik opadów. Z punktu widzenia domowego ogródka, to bardzo ważne elementy.

Poza tymi nieco bardziej zaawansowany funkcjami otrzymamy również oczywiście dwa termometry, higrometr oraz dwa barometry. Na module wewnętrznym można z łatwością odczytywać wszystkie parametry.

Producent razem ze stacją pogodową oferuje też swoją aplikację, dzięki której wszystkie dane będziemy mieli zawsze pod ręką. Możemy również ustalić własne alarmy, dzięki którym szybko dowiemy się, jeśli któryś z parametrów będzie dla nas niepokojący. Ponownie – doskonała opcja dla domowego ogródka.

Eurochron EFWS możemy kupić już od 680zł. Jak na tak bogatą funkcjonalność cena jest bardzo uczciwa.

Stacja pogodowa Wifi W2 Meteo-Logic

Stacja W2 Meteo-Logic

Jeśli przeraziła was mnogość opcji w poprzednich urządzeniach, to W2 Meteo-Logic to stacja pogodowa właśnie dla was. Jest to zdecydowanie najprostsze urządzenie w tym rankingu, a co za tym idzie również najtańsze. Możemy kupić ją już za niecałe 150zł.

W stacji Meteo-Logic znajdziemy tylko najprostsze funkcje – termometr, barometr oraz higrometr. Wszystkie czujniki znajdziemy zarówno w zewnętrznym jak i wewnętrznym module.

Producent postanowił nie tworzyć własnej aplikacji, a zintegrować zamiast tego stację pogodową z istniejącą już na rynku WeatherSense. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z bardzo dopracowanego produktu z mnóstwem ciekawych opcji.

Prawdopodobnie najważniejsze z nich to dokładna prognoza pogody na najbliższe trzy dni oraz możliwość ustawiania własnych alarmów pogodowych. Całe urządzenie zasilane jest bateriami, jest również wodoodporne.

Zobacz też nasze inne rankingi:
Najlepsze hulajnogi elektryczne dla dorosłych
Fajne gadżety na prezent
Ranking smartwatch

#materiałreklamowy

Oceń ten post