Jakość i prędkość Internetu w naszym domu nie zależy jedynie od dostawcy usług. Olbrzymią rolę odgrywa również router. Często, te które dostajemy razem z podpisaniem umowy z operatorem okazują się niewystarczające. Jest to istotne w szczególności, jeśli mieszkamy w dużym domu jednorodzinnym. Jak więc wykonać test routera, by mieć pewność, że podoła naszym wymaganiom?
Aby dokładnie sprawdzić nowe urządzenie i porównać je z innymi, należy pamiętać, że każdy test musi być przeprowadzony w dokładnie identycznych warunkach. W innym razie, jakiekolwiek porównanie nie będzie już wiarygodne.
Oczywiście, jeśli chcemy wykonać test routera Wi-Fi do użytku domowego, powinniśmy zrobić to właśnie w warunkach domowych. Skoro urządzenie będzie używane tylko i wyłącznie w miejscu zamieszkania, sprawdzanie jego parametrów w innych warunkach nie ma sensu.
Zobaczmy zatem, wykonać test routera tak, aby otrzymać miarodajne wyniki.
Spis treści
- 1 Test routera: najpierw zadbaj o odpowiednie warunki
- 2 Jak sprawdzić router? Oceń prędkość transmisji
- 3 Test routera przy pomocy narzędzi pomiarowych
- 4 Test routera a moc sygnału
- 5 Jak przetestować router: sprawdź czy jest energooszczędny
- 6 Pozostałe funkcje routera
- 7 Pamiętaj aby postawić router we właściwym miejscu – dla zasięgu i zdrowia
Test routera: najpierw zadbaj o odpowiednie warunki
Przed przystąpieniem do badania parametrów koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie warunki testowe. Pierwszym krokiem będzie wyłączenie wszystkich innych routerów i sprzętu do komunikacji bezprzewodowej w możliwie najbliższej okolicy.
Oczywiście, jeśli mieszkamy w bloku to nie damy rady poprosić naszych sąsiadów o wyłączenie swoich urządzeń, pozbądźmy się jednak przynajmniej tych działających w mieszkaniu. W innym wypadku, sygnały mogłyby interferować ze sobą, co wprowadziłoby niepewność pomiarową.
Następnie przystąpmy do samej instalacji routera. Przeczytajmy dokładnie instrukcję od producenta i wykonajmy krok po kroku wszystkie polecenia w niej zawarte. Jeśli mamy już sprzęt zainstalowany, warto z kolei zadbać o pobranie najnowszej aktualizacji oprogramowania.
Router Wi-Fi powinniśmy testować w zamkniętej (prywatnej) sieci. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość – wyłączmy wszystkie jego zabezpieczenia.
Jeśli wiemy już jak prawidłowo przygotować urządzenie, sprawdźmy pod kątem jakich parametrów należy wykonywać test routera.
Zobacz: Co to jest WiFi Mesh?
Jak sprawdzić router? Oceń prędkość transmisji
Bez wątpienia, podstawowym i najważniejszym parametrem będzie prędkość samej transmisji w obu kierunkach. Dzielimy ją oczywiście na część przewodową i radiową.
Wydajność komunikacji przewodowej możemy oszacować wstępnie bez jakichkolwiek testów – po prostu sprawdźmy, czy router obsługuje standard transmisji Gigabit Ethernet.
Maksymalna prędkość urządzeń z tym standardem to 1000 Mbit/s. Routery bez niego, zawsze, z definicji, będą miały maksymalną prędkość przewodową aż dziesięciokrotnie niższą. Wówczas do dyspozycji jest jedynie Fast Ethernet (100 Mbit/s), co tworzy przy transmisji plików wąskie gardło na poziomie ok. 12 MB/s.
Gdy nasz operator dostarcza nam Internet światłowodowy rzędu 1 Gbit/s, router ma porty Gigabit Ethernet, to jedyne co może nas zaniepokoić jest to, czy mamy w domu dostatecznie wydajny komputer. Nierzadko to właśnie on może stać się wąskim gardłem komunikacji.
Test routera przy pomocy narzędzi pomiarowych
Przejdźmy jednak do samego testu routera. Popularnym błędem jest sprawdzenie przepustowości sieci poprzez przesłanie pliku pomiędzy dwoma komputerami.
Nie jest to rozwiązanie do końca złe – wynik powinien być względnie zbliżony do prawdziwego. Niestety, mogą wystąpić wtedy opóźnienia związane z samą obsługą pliku przez komputer. Znacznie lepiej użyć profesjonalnego narzędzia.
W Internecie dostępnych jest wiele darmowych i jednocześnie rewelacyjnie działających programów pozwalających na przetestowanie przepustowości sieci. Najpopularniejsze z nich to nuttcp, iperf i netperf.
Pozwalają one na uruchomienie komputera w trybie serwera i następnie wysłanie i odbiór pakietów danych. Na tej podstawie, wyznaczają rzeczywistą przepustowość łącza.
Powinniśmy wykonać taki test dla każdego rodzaju dostępnego połączenia – przewodowego, bezprzewodowego w paśmie 2,4 GHz i jeśli router na to pozwala, bezprzewodowego w paśmie 5 GHz. Dla pewności, pomiar w każdej konfiguracji warto powtórzyć trzykrotnie i wynik uśrednić.
Sprawdź: Czy warto kupić gotowy komputer do gier?
Test routera a moc sygnału
Moc sygnału routera jest jednym z jego najważniejszych parametrów. Jeśli okaże się zbyt słaba, w niektórych miejscach naszego domu mogą pojawić się problemy z szybkością i stabilnością łącza. Niestety, fale radiowe używane przez Wi-Fi nie przenikają zbyt dobrze przez betonowe ściany. Dotyczy to przede wszystkim pasma 5 GHz, które jest silnie tłumione przez wszystkie domowe przeszkody.
Aby poprawnie ją zmierzyć powinniśmy ustalić stałe punkty pomiarowe i wyposażyć się w odpowiedni czujnik. W celu uzyskania możliwie najdokładniejszego porównania, pamiętajmy, żeby każdy testowany router umieszczony był dokładnie w tym samym miejscu.
Punkty pomiarowe powinniśmy wyznaczyć przynajmniej w jednym miejscu każdego pokoju. Jeśli jednak pomieszczenie jest duże, warto zrobić to chociażby w każdym rogu.
Na szczęście do zbadania mocy sygnału nie jest nam absolutnie niezbędne drogie urządzenie pomiarowe. W pełni wystarczy nam po prostu nasz telefon z aplikacją do analizy sygnału Wi-Fi. Naszym zdaniem jest to nawet lepsze rozwiązanie, jeśli testujemy dany sprzęt z myślą o użytku domowym – przecież to właśnie z telefonu będziemy korzystali z Internetu najczęściej.
Moc sygnału mierzona jest w jednostce dBm, czyli w decybelach odniesionych do 1 miliwata mocy. Im wyższy wynik, tym silniejszy nasz sygnał. Uważajmy jednak na porównywanie decybeli. 0 dBm to moc 1 mW, wartości dodatnie oznaczają moc większą od 1 mW, wartości ujemne mniejszą. +20 dBm to 100 mW, a -20 dBm to 0,01 mW. W zdecydowanej większości routerów otrzymamy wyniki ujemne – nie jest to absolutnie nic złego.
Jak przetestować router: sprawdź czy jest energooszczędny
Trzecim ważnym parametrem, o którym warto pamiętać jest energooszczędność. Warto sprawdzić, ile router pobiera prądu w trybie spoczynku oraz w trakcie pracy.
Do tego celu niezbędny będzie nam miernik poboru energii. Te względnie niedrogie urządzenia znajdziemy niemal w każdym markecie budowlanym. Wystarczy wpiąć je w gniazdko, a następnie podłączyć do niego zasilacz routera.
Aby uzyskać optymalny i uczciwy wynik, postarajmy się dokonać przynajmniej godzinnych pomiarów, zarówno podczas bezczynności jak i przy obciążeniu.
Pobór mocy przez routery waha się od około 10 W do nawet 25 W. Z reguły, te od kablówki pobierają więcej prądu, routery światłowodowe mniej. Im szybszy router tym niestety więcej pobiera prądu.
Można przyjąć, że koszt prądu do zasilania routera przez rok to wydatek rzędu 100 zł. Oczywiście jest to jedynie przybliżenie i punkt odniesienia do własnych porównań.
Warto też zobaczyć w opcjach zaawansowanych routera, czy pozwala on na wyłączenie w danych godzinach, np. w nocy. Automatyczne uśpienie nawet na kilka nocnych godzin to spora oszczędność w skali roku.
Test: Gigabyte GeForce RTX™ 3060 GAMING OC
Pozostałe funkcje routera
Tak naprawdę, opisane wyżej parametry są jedynymi trzema, które trzeba mierzyć. Wszystkie pozostałe ważne cechy dobrego routera Wi-Fi możemy odczytać już prosto z danych producenta. Podpowiemy więc, na co warto zwrócić szczególną uwagę wykonując test routera.
Jeśli korzystamy z Internetu światłowodowego powinniśmy zaopatrzyć się w router wyposażony w wejście optyczne. W innym wypadku, konieczne będzie dodatkowe urządzenie zamieniające sygnał transmitowany światłowodem na przewód miedziany, czyli tzw. ONT (Optical Network Terminal). Oczywiście nie jest to duży problem i raczej nie wpływający na jakość łącza, niemniej, jeśli możemy zrezygnować z dodatkowego pudełka, kabli i kolejnego zasilacza, to czemu tego nie zrobić?
Kolejny ważny punkt, to samo oprogramowanie routera. Powinno umożliwiać nam znaczną samodzielną konfigurację interesujących nas ustawień. W szczególności mowa tutaj o zarządzaniu adresami IP, możliwości ustawienia przekierowywania portów i obsługą dynamicznego DNS.
Jeśli chodzi o same wyjścia, standardem będzie jeden port WAN i cztery LAN. Wszystko poniżej tego, może okazać się na dłuższą metę niewystarczające i zmuszające do dodania zewnętrznego switcha rozszerzającego liczbę gniazd LAN. Bardzo ważna jest też opcja autokrosowania w portach LAN – dzięki temu nie będziemy mieli problemu czy użyć kabli sieciowych w standardzie połączeń A czy B. Często może okazać się to okazać naprawdę kłopotliwe.
Ranking: Projektor 4K HDR
Pamiętaj aby postawić router we właściwym miejscu – dla zasięgu i zdrowia
Na koniec ważna uwaga! Router należy postawić możliwie w środku mieszkania lub domu, najlepiej na wysokości ponad metra i zapewnić, aby jego anteny były odsunięte od przedmiotów metalowych. Dzięki temu zyskamy możliwie wyrównany zasięg w całym domu.
Dużym błędem jest montaż routera blisko miejsca, gdzie często przebywamy lub śpimy. Te urządzenia są drugim po telefonach komórkowych źródłem domowym silnej emisji radiowej i lepiej jest, jeśli znajdują się daleko od głowy.
Z tych powodów, jeśli nie wykorzystujemy zakresu 2,4 GHz, warto wyłączyć w ustawieniach nadajnik na to pasmo. W zakresie pasma 5 GHz warto poeksperymentować z ustawieniami mocy nadajnika, aby nie była za duża, gdy np. mieszkanie jest malutkie i z zasięgiem nie ma problemu.
A na koniec – wiele dobrych routerów pozwala wyłączyć Wi-Fi na noc po to, aby ograniczyć promieniowanie radiowe. Warto z tej opcji skorzystać, jeśli nie jesteśmy oczywiście nocnymi markami.
Oczywiście, pamiętajmy jednak że promieniowanie routera nie jest absolutnie szkodliwe dla człowieka. Jest znacznie niższe niż nawet to z telefonu. Działania te mają raczej charakter prewencyjny, nie są zupełnie konieczne, a jeśli macie router w sypialni – spokojnie, nic wam nie grozi!
Zobacz też nasze inne poradniki:
Smart home – co to jest? Co musi zawierać inteligentny dom?
Sieć WiFi 6E czy WiFi 6? I czy można korzystać w Polsce?