• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Elektrośmieci to niezwykle poważny problem. Podpowiadamy więc jak powinna przebiegać prawidłowa utylizacja baterii.

Niewielkie śmieci – olbrzymi problem

Nowoczesne społeczeństwo mierzy się z wieloma różnymi problemami. Bez najmniejszych wątpliwości jednym z nich są elektrośmieci. Każdego roku generujemy tony zbędnych urządzeń, których w dodatku nie poddajemy prawidłowemu recyklingowi. Niestety, jest to coraz większe zagrożenie dla naszego środowiska.

Do elektrośmieci możemy zaliczyć również wszelkie akumulatora oraz baterie alkaliczne czy cynkowo-węglowe. To niezwykle popularne produkty, które kupujemy w sklepach za bardzo niewielkie pieniądze. Napędzają one nasze piloty, zegary, pady do gier, latarki, głośniki czy jakąkolwiek inną drobną elektronikę.

Niestety, jak wynika ze statystyk niewielu z nas przejmuje się tym, co stanie się z baterią po jej rozładowaniu. Niektórzy decydują się na kupno specjalnych ładowarek, które mogą dać im drugie życie (co nie jest polecanym pomysłem!). Jeszcze inni po prostu wyrzucają je na śmietnik i idą do sklepu kupić nową partię. Niestety, to bardzo poważny błąd i coś czego powinniśmy się wystrzegać.

Dlaczego prawidłowa utylizacja baterii jest aż tak ważna?

utylizacja baterii

Mogłoby się wydawać, że problem starych baterii jest bardzo prosty – zalegają one na wysypiskach śmieci tworząc góry niepotrzebnych odpadów. To jednak tylko wierzchołek całej góry lodowej. Cała kwestia jest znacznie poważniejsza i właśnie dlatego utylizacja bateria to niezbędny krok dla naszej planety.

Baterie i akumulatory zawierają w sobie metale ciężkie i liczne elektrolity. Z czasem, obudowa wyrzuconej na śmietnik baterii przestaje być jednak szczelna i zaczynają one powoli przenikać do gleby. Stamtąd bardzo szybko przedostają się do wód gruntowych a następnie do roślin, organizmów zwierząt i oczywiście ludzi. Dokładnie dlatego utylizacja baterii jest aż tak ważna. Zamieniają się one inaczej w tykające bomby biologiczne zagrażające naszemu życiu.

Sprawdź: Ładowarka bezprzewodowa – jaką warto wybrać?

Warto tutaj dodać, że mowa tutaj o prawdziwych truciznach. Wśród metali ciężkich w bateriach znajdziemy ołów będący dla nas bardzo niebezpiecznym związkiem oraz kadm powodujący uszkodzenie wątroby czy nerek. Dokładnie dlatego, baterii nie powinniśmy wyrzucać do śmietnika.

Gdzie wyrzucać zużyte baterie?

Wiemy już, że prawidłowa utylizacja baterii to coś absolutnie niezbędnego. Jak jednak należy to robić? Gdzie wyrzucać zużyte baterie? Cóż, na samym początku zaznaczymy jedną rzecz – na pewno nie do śmietnika! Musimy zostawić je w specjalnych punktach odbioru odpadów. Na szczęście, dość łatwo je znaleźć.

Zgodnie z prawem, każdy sklep o powierzchni powyżej 25 metrów kwadratowych, którzy sprzedaje baterie musi mieć specjalny pojemnik, w którym możemy zostawić zużyte egzemplarze. Oznacza to, że znajdziemy go w Biedronkach, Lidlach, Dino czy nawet w większych Żabkach. Oczywiście, są one obecne też w każdym sklepie RTV czy AGD. To naprawdę proste – kupując nowe baterie możemy od razu zanieść stare.

Pojemniki na baterie są zwykle dość dobrze oznaczone, aczkolwiek nie ma tutaj wymogu co do ich jednolitości. Jeśli macie problem z ich zlokalizowaniem to poproście po prostu pracownika – z pewnością wam je wskaże. Baterii nie musimy w nic pakować, wrzućcie je tam po prostu luzem.

Sprawdź: Zasilacz awaryjny – jaki UPS wybrać?

Każdy pojemnik na baterie wyłożony jest specjalnym tworzywem, które odporne jest na zawarte w nich substancje i kwas. Dzięki temu, mogą leżeć tam bezpiecznie aż do zapełnienia. Dopiero wtedy cała zawartość wynoszona jest do specjalistycznego punktu recyklingu.

Nie macie w pobliżu żadnego sklepu? Baterie można oddać również do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Czasami stoją one również w urzędach miast i gmin a nawet i w szkołach. Są one naprawdę dobrze dostępne – nasz kraj ma jeden z lepszych wyników, jeśli chodzi o recykling baterii.

Dlaczego warto recyklingować baterie?

Wiemy już, że recykling zużytych baterii jest ważny pozwala on na zadbanie o ochronę środowiska. Baterie zawierają szkodliwe substancje chemiczne, takie jak ołów i kadm, które mogą zatruwać glebę oraz wodę. Przy okazji jednak, niezwykle ważne jest ich oszczędzanie. Wydobywanie ołowiu, kadmu i litu jest procesem dość wyniszczającym naturalne środowisko. Dodatkowo, złoża nie są przecież nieograniczone.

Podczas procesu recyklingu, baterie są rozbierane na poszczególne składniki. Następnie, surowce są poddawane procesom chemicznym i mechanicznym pozwalającym na ich oczyszczenie a następnie odzyskanie. Otrzymane w ten sposób surowce są następnie ponownie wykorzystywane do produkcji nowych baterii lub innych produktów.

Poprawna utylizacja baterii pomaga również w redukcji emisji gazów cieplarnianych, ponieważ proces produkcji baterii z surowców odzyskanych jest bardziej energooszczędny niż proces produkcji baterii z surowców pierwotnych. Odpada nam przecież całe wydobycie, które jeszcze szczególnie groźnym dla środowiska procesem. Po co produkować więcej śmieci, skoro można je przecież ponownie wykorzystać, prawda?

Warto również dodać, że materiały powstałe z recyklingu baterii nie zawsze muszą być wykorzystywane do ich ponownej produkcji. Doskonale sprawdzają się również do tworzenia innej elektroniki takiej jak płytki drukowane czy akumulatory do samochodów elektrycznych. Są również ważne w przemyśle chemicznym, a konkretniej przy produkcji farb oraz lakierów.

Czy zużyte baterie alkaliczne można ponownie ładować?

Mogłoby się wydawać, że najlepszym sposobem na dbanie o środowisko jest nie recykling, a ponowne naładowanie zużytych baterii. Niestety, baterie alkaliczne są jednorazowymi bateriami chemicznymi, które nie mogą być ponownie naładowane. Są one zasilane przez reakcję chemiczną między elektrodami a elektrolitem, która po pewnym czasie ulega zwyczajnie wyczerpaniu. Dlatego też po ich zużyciu nie można ich już ponownie naładować. Teoretycznie jest to co prawda możliwe, ale tylko i wyłącznie w bardzo niewielkim i nieopłacalnym stopniu. W dodatku, może być to dość niebezpieczne.

Jeśli chcecie, możecie kupić natomiast akumulatory litowo-jonowe przypominające kształtem baterie AAA i AA. W tym przypadku ponowne ładowanie jest już jak najbardziej możliwe. To doskonały sposób na to, aby ograniczyć produkcję elektrośmieci

Sprawdź też:
Jaki powerbank wybrać – na co zwrócić uwagę? Poradnik kupującego
Smart Home – jaki system wybrać? Ranking 2022

1/5 - (1 vote)