• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 tygodnie temu

Korzystanie z jacuzzi niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Oferowany przez nie hydromasaż przyczynia się bowiem do redukcji stresu, poprawy krążenia, a także łagodzenia bólów mięśni i stawów. Co więcej, korzystanie jacuzzi może również okazać się przydatne dla osób zmagających się z poszczególnymi urazami lub nawet przewlekłymi chorobami.

Z łatwością można więc zauważyć, że jest to wszechstronne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu różnorodnych sytuacjach. Jednocześnie warto wspomnieć, że w celu czerpania korzyści z hydromasażu oferowanego przez jacuzzi nie trzeba wybierać się na basen, czy też do aquaparku. Obecny rynek oferuje bowiem dostęp do rozmaitych wariantów jacuzzi – w tym chociażby łazienkowych, a także ogrodowych, którym poświęcony został poniższy artykuł.

Jak jednak wybrać możliwie najlepsze jacuzzi do ogrodu? Jakie cechy powinien posiadać tego typu produkt? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w poniższych akapitach.

Zobacz również: Jaki basen ogrodowy wybrać?

Jacuzzi ogrodowe – rodzaje

Jacuzzi ogrodowe – rodzaje

Zasadniczo rzecz biorąc, w obrębie jacuzzi ogrodowych wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje, do których należą modele:

 • Dmuchane – czyli tańsze, a zarazem wyjątkowo funkcjonalne warianty, które umożliwiają stosunkowo łatwe rozkładanie, a następnie składanie w celu przechowywania poza sezonem letnim. Jacuzzi dmuchane wykonywane są z jakościowych i wytrzymałych materiałów, przez co cechują się zadowalającą trwałością. Są one jednocześnie wyposażone w specjalną pompę, która zasila dysze. Przeważnie oferują one również dostęp do panelu sterowania, a także czujników temperatury, które współdziałają z systemem automatycznego uruchamiania podgrzewania, gdy woda się ochłodzi.
 • Całoroczne – to niejako zewnętrzne wanny, które dedykowane są do stałego montażu. Tego typu warianty okazują się znacznie droższe, choć oferują one przy tym o wiele więcej funkcji i możliwości pracy. Jednocześnie są one dość problematyczne w instalacji, gdyż przyjmują stosunkowo duże rozmiary, a przy tym sporo ważą.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie jacuzzi ogrodowego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie jacuzzi ogrodowego?

Jacuzzi ogrodowe niejednokrotnie okazuje się świetnym rozwiązaniem, które sprawdza się w wielu rozmaitych przypadkach. Aby jednak wybrać możliwie najlepszy model, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kilka kluczowych cech i parametrów oferowanych przez tego typu produkty. Najważniejsze z nich zostały omówione w poniższych akapitach.

Rozmiar i pojemność

Jacuzzi ogrodowe powinno zostać dobrane tak, aby bez problemu zmieściło się na danej powierzchni. Ponadto należy uwzględnić również to, ile osób będzie korzystać z wybranego modelu. Na rynku dostępne są bowiem zarówno mniejsze jacuzzi (np. dwuosobowe), jak i takie, które pomieszczą jednocześnie nawet 8 osób.

W kontekście pojemności, czy też ogólnej głębokości jacuzzi, warto natomiast spojrzeć, czy wybrany model umożliwia swobodne przesiadywanie w nim będąc odpowiednio zanurzonym. Kwestia ta będzie jednocześnie wywierać wpływ na zużycie wody, a co za tym idzie – koszty eksploatacji.

Materiał wykonania

Jacuzzi powinno cechować się solidną i wytrzymałą konstrukcją, która będzie odporna na rozmaite warunki atmosferyczne, a także ewentualne uszkodzenia. Dlatego też zdecydowanie warto stawiać na modele sprawdzonych i renomowanych producentów, które wykonywane są z jakościowych materiałów, a przy tym cechują się odpowiednią trwałością. Wszystko to sprawi bowiem, że zakupiony wariant jacuzzi ogrodowego posłuży przez długie lata, jednocześnie będąc bezpiecznym w użytkowaniu.

Filtracja i uzdatnianie wody

Nowoczesne jacuzzi ogrodowe są wyposażane w odpowiednie systemy filtracji, a także uzdatniania wody, które to ułatwiają utrzymywanie jej w czystości. Tego typu udogodnienia sprawiają, że użytkownicy nie są zobowiązani do regularnego czyszczenia całej powierzchni jacuzzi przy użyciu poszczególnych chemikaliów, a przy tym również nie muszą każdorazowo spuszczać wody, a następnie uzupełniać zbiornika. Z pewnością jest to więc coś, czego warto doszukiwać się w trakcie wyboru jacuzzi.

Liczba i rodzaje dysz

Liczba i rodzaje dysz

Dysze w jacuzzi to nic innego, jak otwory, przez które wypada strumień wody generowany przez pompę. Stanowią one przy tym jeden z najważniejszych elementów każdego jacuzzi, gdyż odpowiadają za funkcję hydromasażu. W praktyce uznaje się, że większa ilość dysz przyczynia się do zwiększonej satysfakcji z efektów pracy danego modelu. Należy przy tym pamiętać, że przy dużej ilości dysz konieczne jest również zwrócenie uwagi na moc pompy, która powinna być wówczas dobrana wprost proporcjonalnie.

Jeśli natomiast chodzi o rodzaje dysz, podstawowy podział uwzględnia warianty powietrzne (AirJet) oraz wodne (HydroJet). W praktyce można jednak wyróżnić także szereg innych rozwiązań, do których należą chociażby dysze:

 • Strumieniowe;
 • Rotacyjne;
 • Pulsacyjne;
 • Ozonowe;
 • Multi-funkcyjne;
 • Masażowe;
 • Kaskadowe;

W tym kontekście warto więc określić, czego dokładnie oczekuje się od jacuzzi, a więc jakie konkretnie funkcje ma ono spełniać. Wówczas możliwe będzie również ustalenie, jakie dysze powinien posiadać konkretny model, aby odpowiednio spełniał on poszczególne wymagania oraz preferencje użytkowników.

Izolacja termiczna

Jacuzzi ogrodowe powinno cechować się odpowiednią izolacją termiczną, która będzie w stanie skutecznie utrzymywać daną temperaturę wody. Dzięki temu użytkownicy nie zostaną bowiem narażeni na zbyt duże koszty związane z eksploatacją jacuzzi.

Sterowanie

Nowoczesne jacuzzi ogrodowe są wyposażane w specjalne panele sterowania, które umożliwiają każdorazowe dostosowywanie poszczególnych parametrów pracy do indywidualnych preferencji. Przed zakupem wybranego modelu z pewnością warto jednak zerknąć, czy konkretny panel (lub pilot) jest intuicyjny, a co za tym idzie – łatwy w obsłudze. Umożliwi to bowiem uniknięcie poszczególnych trudności lub komplikacji związanych z wdrażaniem konkretnych ustawień, co z kolei jest w stanie zwiększyć satysfakcję z użytkowania jacuzzi.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Poszczególne modele jacuzzi nieraz oferują dostęp do różnego rodzaju funkcji oraz poszczególnych udogodnień, wśród których wyróżnia się chociażby:

 • System audio;
 • Funkcję aromaterapii;
 • Oświetlenie LED;
 • Masaż punktowy.

W obrębie udogodnień stosowanych w jacuzzi nieraz zaznacza się także odpowiednio dopasowane zadaszenie lub specjalne pokrywy, których zadaniem jest skuteczna ochrona sprzętu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jacuzzi ogrodowe – czy warto?

Jacuzzi ogrodowe – czy warto?

Zakup jacuzzi ogrodowego może okazać się doskonałą inwestycją, w tym chociażby we własne zdrowie i samopoczucie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że bardzo często jest to całkiem spory wydatek, który może stanowić obciążenie dla domowego budżetu. Co więcej, nieodpowiednio dopasowany model może również okazać się kosztowny w późniejszej eksploatacji. Dlatego też decyzja o zakupie jacuzzi ogrodowego powinna być odpowiednio przemyślana. Należy wówczas uwzględnić również takie kwestie, jak poszczególne wymagania i preferencje, a także możliwości – zarówno w kontekście finansowym, jak i chociażby przestrzennym.

Sprawdź także: Deska SUP – jak wybrać? Poradnik dla początkujących

#materiałreklamowy

Oceń ten post