Aparaty natychmiastowe lata swojej świetności przeżywały zasadniczo pod koniec XX wieku, jednak na chwilę obecną, rynek tych urządzeń znów cieszy się ogromną popularnością. Dostępna jest szeroka gama modeli, cechujących się niezwykłym wyglądem w stylu retro, a także nowoczesnymi parametrami.

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach większość zdjęć wykonywana jest za pomocą smartfonów czy aparatów cyfrowych – urządzenia te nie są w stanie zastąpić fotografii, która zaraz po naciśnięciu przycisku migawki, pojawia się w naszych dłoniach.

Aparat natychmiastowy to świetne rozwiązanie na wakacyjne wyjazdy czy też spotkania ze znajomymi. Zdjęcia wywołane bezpośrednio przez to urządzenie będą niesamowitą pamiątką, która zostaje na lata.

Jaki aparat natychmiastowy wybrać?

Potocznie wszelkie aparaty natychmiastowe nazywane są Polaroidami. Nie jest to jednak przypadek – nazwa wywodzi się bowiem od firmy, prowadzącej swoją działalność od 1947 roku. Polaroid to po prostu klasyk fotografii błyskawicznej, który wciąż posiada wielu zwolenników.

Drugą niezwykle popularną marką jest Fujifilm. Każdy z nas co najmniej raz w życiu spotkał się z produktami Instax, które zakupić można w praktycznie każdym sklepie elektronicznym.

W związku z tym, jak dobre opinie zbierają powyższe marki, to właśnie ich sprzęty postaramy się przybliżyć w dalszej części tego artykułu.

Sprawdź: Polaroid Go – najmniejszy aparat natychmiastowy

Najlepsze modele od Fujifilm – seria Instax

Produkty z serii Instax to jednym słowem – różnorodność. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wielkości, funkcji, a nawet koloru danego sprzętu. Poniżej przedstawiamy więc najpopularniejsze aparaty natychmiastowe tej marki.

Aparat natychmiastowy FujiFilm Instax mini LiPlay

FujiFilm Instax mini LiPlay

Jest to model, który cechuje się ogromną ilością funkcji. Pomijając już wykonywanie zdjęć oraz ich natychmiastowe drukowanie, LiPlay jest w stanie nagrywać dowolne dźwięki, a następnie zapisywać je w formie kodów QR. Ponadto, za pomocą funkcji Bluetooth łączy się ze smarfonem, umożliwiając wywoływanie zdjęć bezpośrednio z wybranego urządzenia.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, sprzęt zmieści się w każdej każdym plecaku, torebce, a nawet kieszeni. Co więcej, model ten posiada 2,7-calowy wyświetlacz LCD, który znacznie ułatwia wykonywanie zdjęć.

Urządzenie dostępne jest w czterech klasycznych kolorach, które zadowolą miłośników estetyki połączonej z efektywnością.

FujiFilm Instax Mini 11

FujiFilm Instax Mini 11

Klasyczny już model Mini w ulepszonej wersji, to przede wszystkim wygoda użytkowania bez zbędnych problemów.

Sprzęt automatycznie analizuje jasność otoczenia, jednocześnie dopasowując parametry ekspozycji tak, aby zapewnić odpowiedni balans pomiędzy jasnością pierwszego planu i tła. Dzięki temu nawet zdjęcia robione w półmroku są zadowalające, a wszelkie fotografowane obiekty w pełni widoczne.

Po przełączeniu pierścienia na obiektywie uruchamiany jest tryb Selfie, cieszący się dużym zainteresowaniem. Dodatkowo, lusterko znajdujące się tuż przy obiektywie, pozwala na kontrolowanie kadru. Tak więc, w przypadku braku dodatkowych rąk do uwiecznienia danej chwili – nic straconego!

Model dostępny jest w pięknych pastelowych kolorach oraz w wersji czarnej.

Aparat natychmiastowy Fujifilm Instax Mini 9

Aparat natychmiastowy Fujifilm Instax Mini 9

Mini 9 automatycznie dobiera optymalną jasność do danego ujęcia, informując o właściwym ustawieniu poprzez podświetlenie odpowiedniej lampki. Wystarczy więc jedynie przesunąć pokrętło na daną pozycję, a następnie cieszyć się świetnie wyglądającym zdjęciem.

Obsługa jest niezwykle prosta, a zasilanie odbywa się poprzez 2 baterie typu AA. Dodatkowym udogodnieniem jest niewielkie lusterko, znajdujące się tuż przy obiektywie. Umożliwia ono wykonywanie perfekcyjnych selfie, dając podgląd na własną osobę.

Co więcej, z powyższym produktem wykona się świetne i przede wszystkim optymalnie wyostrzone zdjęcia z bliska. Odległość ta może wynosić nawet 35 cm, a wszystko to dzięki specjalnej nasadce do zbliżeń.

Użytkownik może wybierać z szerokiej gamy wyrazistych kolorów, w których występuje Mini 9.

Fujifilm Instax Wide 300

Fujifilm Instax Wide 300

Powyższy model cechuje się przede wszystkim wygodą użytkowania, a także wieloma udogodnieniami. Posiada komfortowy uchwyt, przez który dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej.

Sprzęt wyposażono w wizjer optyczny typu Real Image, dający lepszy pogląd rzeczywistego obrazu. Dzięki niemu możliwe jest uniknięcie rozczarowań związanych z nieodpowiednim dobraniem kadru.

Ponadto na pierścieniu obiektywu umieszczono dwuzakresową regulację strefy ostrości, a w trosce o większą użyteczność aparatu dodano otwór do mocowania statywu.

Wbudowana elektroniczna lampa błyskowa automatycznie dopasowuje intensywność światła do odległości od fotografowanego obiektu. Dodatkowym atutem jest także funkcja błysku dopełniającego. Okazuje się ona niezwykle przydatna w momencie, gdy światło pada zza osoby (czy też rzeczy), której wykonywane jest zdjęcie. Nie należy zapomnieć o kontroli rozjaśniania i przyciemniania, pozwalającej uzyskać niezwykle satysfakcjonujące efekty związane z tonacjami.

Co ciekawe, filmy do modelu Wide 300 są dwukrotnie większe od tych umieszczanych w produktach Mini. Sam aparat obejmuje więc o wiele szersze pole, dając tym samym możliwość ujęcia większej przestrzeni lub liczby osób jednorazowo.

Zobacz także: Instax Mini 40 – nowy aparat od Fujifilm w stylu vintage

Najpopularniejsze aparaty Polaroid

Jak już wspomnieliśmy – Polaroid to kultowa marka, wciąż cieszącą się ogromnym zainteresowaniem. Ich produkty zdecydowanie przyciągają wzrok, ponieważ cechują się retro wyglądem, uzupełnionym o elementy nowoczesności. Takie połączenie musi być gwarancją efektywności, dlatego też nie jest to nic dziwnego. Poniżej znajdują się najbardziej popularne modele tej marki, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

Aparat natychmiastowy Polaroid NOW

Polaroid NOW

Ten aparat analogowy posiada wszystko to, czego można by oczekiwać po takim sprzęcie. Nowo opracowany układ soczewek obiektywu z autofokusem, długa praca akumulatora, precyzyjna lampa błyskowa – a wszystko to w zjawiskowej obudowie w stylu vintage.

Obiektyw automatycznie przełącza się pomiędzy formatem krajobrazowym a portretowym, aby za każdym razem wykonać jeszcze lepsze ujęcie. Dzięki temu sprzęt wykonuje praktycznie całą pracę za użytkownika, a do jego zadań należy jedynie naciśnięcie spustu migawki.

Co ciekawe, produkt jako jeden z bardzo niewielu, posiada funkcję samowyzwalacza. Plusem jest także szeroka gama kolorystyczna, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Polaroid OneStep+

Aparat natychmiastowy Polaroid OneStep+

Produkt wyposażono w obiektyw portretowy, który stanowi uzupełnienie standardowego obiektywu i pozwala na fotografowanie z odległości zaledwie 30 cm. Co więcej, model posiada zintegrowaną aplikację na smartfony, z którą łączy się za pomocą funkcji Bluetooth. Daje ona możliwość:

  • Podwójnej ekspozycji,
  • Malowania światłem,
  • Samowyzwalacza,
  • Migawki reagującej na dźwięk,
  • Trybu ręcznego,
  • Skanera.

Można więc zauważyć, że ten niepozorny na pierwszy rzut oka sprzęt, kryje w sobie wiele udogodnień, o których mało kto by pomyślał.

Dodatkowym atutem jest niezwykle wytrzymały akumulator, umożliwiający pracę urządzenia przez nawet 60 dni.

Podsumowanie

Aparaty natychmiastowe to nie tylko sprzęty dla miłośników fotografii. Ich obsługa na ogół jest nieskomplikowana, a sam zakup bezproblemowy. Zdecydowanie jest to jednak coś, co uwieczni najpiękniejsze wspomnienia każdego użytkownika, zachowując je na długie lata. Zdjęcia wykonywane smartfonami po prostu nie są w stanie dorównać tym, które trzymamy w ręce zaraz po ich wykonaniu.