• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 tygodnie temu

Co może robić sztuczna inteligencja? Jak się okazuje, jest całkiem kompetentna w dziedzinie browarnictwa!

Jak sztuczna inteligencja podbije ludzkość? Kto wie, może przez serwowanie nam doskonałego piwa. Grupa naukowców postanowiła zbadać czy można jeszcze bardziej ulepszyć belgijskie piwo, wykorzystując uczenie maszynowe. W badaniu przeprowadzonym przez Michiela Schreursa, doktoranta z Vlaams Instituut voor Biotechnologie (VIB) we Flandrii, naukowcy zdecydowali się wspomóc w tworzeniu nowych smaków zarówno alkoholowych, jak i bezalkoholowych piw, które będą cieszyły się popularnością wśród różnorodnych konsumentów.

Zespół naukowców z Belgii skatalogował 200 właściwości chemicznych 250 różnych komercyjnych belgijskich piw, reprezentujących 22 różne style, takie jak piwa Blond czy Tripel. Następnie, wykorzystując bazę danych recenzji piw RateBeer, połączyli 180 000 opisów sensorycznych z znanymi składami chemicznymi. W skrócie – zautomatyzowali krytyków piwnych.

Sprawdź: Jak rozpoznać tekst napisany przez sztuczną inteligencję?

Dodatkowo, skorzystali z danych profilowych zebranych od przeszkolonego panelu degustacyjnego, składającego się z 16 osób. Na podstawie tych informacji naukowcy wytrenowali modele uczenia maszynowego, które miały przewidywać smak piwa w zależności od jego profilu chemicznego oraz akceptacji konsumentów.

Według artykułu opublikowanego w Nature Communications, model uczenia maszynowego uzyskał pozytywne oceny od przeszkolonych degustatorów podczas testów w ciemno. Jak się okazuje, ludzki gust nie jest aż tak skomplikowany aby nie ogarnęła go sztuczna inteligencja. Autorzy artykułu sugerują, że to narzędzie może znaleźć zastosowanie nie tylko w piwowarstwie, ale także w poprawie kontroli jakości i opracowywaniu receptur różnych rodzajów żywności i napojów, co przyczyniłoby się do lepszego zaspokajania potrzeb konsumentów. AI nie podbije nas laserami a pysznym ciastem i piwem.

Zobacz też:
WormGPT – sztuczna inteligencja tworzy już wirusy komputerowe
LG Homebrew, czyli “ekspres do piwa” może trafić wkrótce do Europy
Volkswagen wprowadzi ChatGPT do swoich samochodów

Oceń ten post