Pomimo tego, że rowery szosowe jeszcze do niedawna kojarzone były przede wszystkim z profesjonalnymi zawodami kolarskimi, na dzień dzisiejszy tego typu jednoślady z powodzeniem odnajdują się w wielu rozmaitych sytuacjach, a przy tym są wybierane chociażby do sprawnego i szybkiego poruszania się po mieście. Tak więc – aby kupić szosówkę wcale nie trzeba być zawodowcem. Przed wyborem danego modelu warto jednak poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z rodzajami rowerów szosowych, a także ich najważniejszymi cechami.
Zobacz również: Rodzaje rowerów – jaki będzie najlepszy dla ciebie?
Spis treści
Rower szosowy – charakterystyka
Rowery szosowe, zwane również szosówkami i kolarzówkami, to warianty jednośladów, które dedykowane są poruszaniu się po utwardzonych i płaskich powierzchniach, takich jak asfaltowe drogi, czy też ścieżki rowerowe. Z założenia mają one umożliwiać pokonywanie długich tras w możliwie najkrótszym czasie i to właśnie dlatego tak dobrze sprawdzają się w wyścigach.
Cechą charakterystyczną każdej szosówki jest specyficzna kierownica, zwana barankiem. Jej konstrukcja nie jest przypadkowa, gdyż ma ona dawać możliwość bezproblemowej zmiany uchwytu w celu rozluźnienia mięśni. Co więcej, rowery szosowe posiadają również ramę o specjalnie zaprojektowanej formie i geometrii, co redukuje opór powietrza do minimum. Na uwagę zasługują także wąskie opony kolarzówek, które cechują się niskim oporem toczenia. To właśnie dzięki nim możliwe jest szybkie osiąganie dużych prędkości na trasie – o ile oczywiście nie znajdą się na niej nierówności.
Rodzaje rowerów szosowych – który wybrać?
Zasadniczo rzecz biorąc, w obrębie rowerów szosowych dokonuje się podziału na 3 podstawowe kategorie. Wśród nich znajdują się kolarzówki typu race, aero, a także endurance.
- Rower szosowy endurance – w praktyce jest to najbardziej „zwyczajny” typ szosówki. Modele endurance nie są bowiem aż tak wyspecjalizowane, jak pozostałe warianty, przez co zaleca się je do użytku amatorskiego, a także poruszania się po miastach. Tego typu rowery nieraz posiadają szersze opony, które są w stanie zagwarantować użytkownikom wygodną jazdę nawet wówczas, gdy drogi lub ścieżki rowerowe posiadają wyboje i nierówności.
- Szosówka aero – modele aerodynamiczne stworzono bezpośrednio w celu osiągania największych możliwych prędkości. Tego typu rowery szosowe wykorzystywane są przede wszystkim przez profesjonalistów, gdyż raczej nie sprawdzają się one w codziennym użytkowaniu. Szosówki w wariancie aero posiadają bowiem cięższe ramy, a przy tym nie są one wyposażone w jakiekolwiek udogodnienia, które można spotkać w pozostałych rowerach szosowych.
- Rower szosowy race – czyli prawdopodobnie najpopularniejszy wariant w kategorii szosówek. Takie rowery wykorzystuje się zarówno przez bardziej doświadczonych użytkowników, jak i tych, którzy dopiero zyskują wprawę. Nieraz zastrzega się jednak, że rower szosowy typu race nie będzie dobrym rozwiązaniem dla całkowicie niedoświadczonych osób, którym jednocześnie zależy przede wszystkim na jednośladzie do jeżdżenia po mieście. Takie kolarzówki tworzy się bowiem z myślą o szybkim pokonywaniu długich tras – w tym chociażby górskich dróg cechujących się wieloma zakrętami.
Obecnie producenci proponują jednak również czwarty typ, czyli all-road. Tego typu szosówki cechują się szerszymi oponami, które są w stanie pokonać poszczególne nierówności na trasie.
Rowerów szosowych nie ominęła również modyfikacja w postaci elektrycznego napędu, choć warto mieć na uwadze fakt, iż tego typu rozwiązanie z pewnością nie będzie należało do najtańszych.
Szosówka a grawel
Jednocześnie warto wspomnieć, że niektórzy do rodzajów szosówek zaliczają także rowery szutrowe, zwane grawelami. W praktyce jednak tego typu stwierdzenia nie są prawdą, gdyż pomiędzy wspomnianymi wariantami istnieje wiele różnic.
Zobacz również: Grawel, czyli rower grawelowy – co to jest i jaki model wybrać?
Rower szosowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Najważniejsze cechy
Jakościowe i wytrzymałe szosówki niejednokrotnie stanowią stosunkowo duży wydatek. Dlatego też przed zakupem upatrzonego modelu zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kilka cech i zastosowanych rozwiązań, które w praktyce wywierają bezpośredni wpływ zarówno na zadowolenie użytkowników z jednośladu, jak i cenę, którą należy za niego zapłacić.
Rozmiar i geometria ramy
Rower szosowy należy możliwie najlepiej dopasować do każdego użytkownika z osobna. Rozmiar ramy ma przy tym niebagatelne znaczenie, gdyż zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała rama, będzie w stanie znacznie obniżyć komfort jazdy, a w konsekwencji również zadowolenie z kupionego roweru. Ramę należy dobrać zarówno do wzrostu, jak i proporcji ciała osoby, która będzie korzystać z danej szosówki. W tym celu można skorzystać z pomocy profesjonalisty w sklepie, lub też zdecydować się na obliczenie odpowiedniej wielkości roweru szosowego przy użyciu jednego z wielu internetowych kalkulatorów. Ponadto rozmiar ramy można także dopasować w oparciu o wytyczne producenta, które powinny znajdować się w specyfikacji technicznej wybranego modelu szosówki.
Jeśli natomiast chodzi o geometrię roweru, czyli kształt ramy, kąty nachylenia poszczególnych rur, czy też wszelkie pozostałe parametry decydujące o położeniu i pozycji kierowcy jednośladu, jej dopasowanie również okazuje się wyjątkowo indywidualną kwestią. Warto wówczas zwrócić uwagę między innymi na to, czy dany model projektowany był do użytku przez kobietę, czy też mężczyznę. Warianty damskie są bowiem niższe, a przy tym górna rura bardzo często jest odpowiednio wygięta, czy też poprowadzona pod danym kątem, co z założenia ma ułatwiać wsiadanie i zsiadanie z roweru.
Rower szosowy – materiał wykonania ramy
Rowery szosowe przeważnie wykonuje się z aluminium lub włókna węglowego, zwanego karbonem. Szosówki z aluminiową ramą są przy tym tańsze i wytrzymalsze. Ramy karbonowe to natomiast warianty wykorzystywane przez profesjonalistów, które to jednak są w stanie kosztować niemałe pieniądze. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż tego typu rowery są lżejsze, a jednocześnie o wiele lepiej radzą sobie z tłumieniem rozmaitych drgań. Niezaprzeczalnie są one również ładniejsze, przez co skupiają wokół siebie wielu zwolenników.
Hamulce
Wybierając szosówkę należy zwrócić uwagę także na rodzaj hamulców. W tym kontekście wyróżnia się przede wszystkim warianty szczękowe oraz tarczowe. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze, choć specjaliści twierdzą również, że ich jakość nieraz okazuje się wątpliwa. Tego typu hamulce będą jednak doskonałym rozwiązaniem dla początkujących osób.
Jeśli natomiast chodzi o hamulce tarczowej, można spotkać je zarówno w rowerach do użytku profesjonalnego, jak i również amatorskiego. Umożliwiają one bowiem szybkie i wyjątkowo skuteczne hamowanie – nawet podczas rozmaitych sytuacji awaryjnych.
Rodzaj pedałów
W szosówkach spotyka się zarówno charakterystyczne pedały wpinane, jak i warianty platformowe. Początkującym użytkownikom zdecydowanie bardziej poleca się typ platformowy, gdyż umożliwia on jazdę w dowolnym rodzaju obuwia, a przy tym jest również tańszy. Pedały wpinane wymuszają natomiast zakup specjalnych butów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Sprawdź również: Buty na rower – jakie wybrać? Co to są buty SPD?
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy