Planujecie skompletować swój zestaw do streamingu? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy mikrofon do streamowania.
Spis treści
Dlaczego potrzebujesz dobrego mikrofonu?
Streaming to prawdopodobnie najciekawsza odmiana grania w gry komputerowe. Nie tylko zapewniamy sobie w ten sposób rozrywkę, ale równocześnie gwarantujemy ją wszystkim naszym widzom. Interakcje z oglądającymi sprawiają, że wszystko przybiera bardzo przyjemny społeczny aspekt, a wokół najpopularniejszych twórców tworzą się całe społeczności.
W streamowaniu najważniejszy jest oczywiście kontakt z widzami. Potrzebujemy więc do tego bardzo prostego zestawu – kamery i mikrofonu dobrej jakości. O ile często wybieramy kamery o wysokiej rozdzielczości, o tyle w przypadku mikrofonu dopuszczamy się nieco większych zaniedbań. A to bardzo poważny błąd – jeśli nie będziemy doskonale słyszalni to widzom będzie ciężko nas zrozumieć. A nikt przecież nie chce oglądać takiego widowiska, prawda?
Zobacz: Używana karta graficzna – czy warto ją kupić?
Dobry mikrofon jest zatem niezbędnym elementem do budowania naszej marki i podtrzymywania interakcji z widzami. Nieważne czy zajmujemy się tym czysto amatorsko czy może planujemy całą karierę. To najważniejsze narzędzie w naszym arsenale, które powinniśmy traktować na równi z kamerą.
Pojemnościowy czy dynamiczny? Jaki mikrofon do streamowania będzie lepszym wyborem?
Jak wybrać dobry mikrofon do streamowania? Na samym początku musimy określić jego rodzaj. Na rynku znajdziemy dwa podstawowe modele – dynamiczny lub pojemnościowy. Spójrzmy więc co kryje się pod tymi nazwami.
Co to jest mikrofon dynamiczny?
Mikrofon dynamiczny to urządzenie, które najczęściej wykorzystujemy podczas występów na żywo, karaoke czy uroczystości w plenerze. Powód jest bardzo prosty – nie jest on zbyt czuły. Oznacza to, że wiatr, deszcz hałas otoczenia czy inne czynniki zewnętrzne nie zaburzą naszego głosu. Znacznie lepiej radzi on sobie również z głośnymi dźwiękami.
Modele dynamiczne są bardzo odporne na przesterowania i sprzężenia. Skutecznie eliminuje on zbędne trzaski czy piski. Niestety, coś za coś, jest on przy tym znacznie mniej dokładny i może niezbyt dobrze odwzorowywać nasz głos. Dodatkowo wymaga on do pracy sporej mocy – nie możemy tak po prostu wpiąć go do komputera. Konieczna będzie nam dobra karta dźwiękowa lub przedwzmacniacz. W innym wypadku jakość nie będzie akceptowalna.
Sprawdź: Rodzaje klawiatur do komputera – czym się od siebie różnią?
Co to jest mikrofon pojemnościowy?
Po drugiej stronie barykady stoją mikrofony pojemnościowe. To bardzo czułe narzędzia, które zarejestrują niemalże najlżejszy szmer. W niektórych przypadkach jest to spora wada. W kategorii mikrofon do streamowania należy uznać to jednak za sporą zaletę. Nasi odbiorcy znacznie lepiej nas usłyszą. Dodatkowo, mikrofon pojemnościowy nie potrzebuje żadnego przedwzmacniacza, może on być podpięty bezpośrednio do komputera.
Krytycy mikrofonów pojemnościowych zarzucają im, że słabo adaptują się do warunków pomieszczenia. To niewątpliwy fakt – zabranie go na scenę jest absurdalnie złym pomysłem. Co innego postawienie go jednak na biurku – wystarczy, że jeden raz dopasujemy parametry brzmienia. Właściwości naszego pokoju przecież się nie zmieniają. Dokładnie dlatego, to właśnie mikrofon pojemnościowy będzie najlepszym wyborem do streamowania.
Najważniejsze parametry mikrofonu
Wiemy już, że najlepszym wyborem do streamowania będzie mikrofon pojemnościowy. Czas zatem przyjrzeć się jego pozostałym parametrom. Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę?
Zacznijmy od pasma przenoszenia, czyli tego, jakie częstotliwości obsługuje dany mikrofon. Zasada jest tutaj w miarę prosta – im szersze pasmo tym lepszy dźwięk. Warto również dobrać mikrofon do charakterystyki naszego głosu. Jeśli jest on dość niski to koniecznie upewnijmy się, czy dolna granica jest odpowiednio pokryta. Przypominamy, że ludzkie ucho wychwytuje dźwięki w granicy 20 – 20000 Hz, ale częstotliwość ludzkiego głosu zwykle mieści się w zasięgu 125 – 8000 Hz.
Kolejny parametr to czułość, czyli to, jak wiele dźwięków zbierze mikrofon. W przypadku urządzenia pojemnościowego będzie ona oczywiście zbyt duża. Nie należy jednak przesadzić – w innym wypadku nasi widzowie usłyszą dźwięki z ulicy czy drugiego pokoju.
Mało który producent podaje nam ten parametr, ale wielkość membrany to bardzo cenna informacja przed zakupem. Mikrofony małomembranowe sprawdzą się lepiej przy wyższych tonach, czyli raczej do kobiecego głosu. Jeśli zależy nam na lepszym przenoszeniu niskich dźwięków postawmy lepiej na model wielkomembranowy.
Ostatnia rzecz to sam sposób połączenia. Najwygodniej będzie kupić oczywiście mikrofon ze złączem USB. W innym wypadku będziemy przecież potrzebować interfejsu czy przejściówki.
Charakterystyka mikrofonu – jaką wybrać?
Charakterystyka kierunkowości mikrofonu określa to, z jaką czułością docierają do niego dźwięki z różnych kierunków lub kątów. To jaki konkretnie model warto wybrać zależy głównie od naszych preferencji oraz tego, czy streamujemy sami czy z innymi osobami.
Podstawowa i najczęściej wybierana charakterystyka to wersja kardioidalna. Cechuje się ona bardzo dobrą czułością z przodu i maksymalnym tłumieniem z tyłu. Jeśli umieścimy więc mikrofon pomiędzy nami a klawiaturą, to dźwięki klawiszy nie będą zbyt mocno słyszalne. Możemy spotkać również modele superkardioidalne z nieco węższym polem odbioru, ale większą czułością na dźwięki z tyłu.
W ofercie producentów możemy natknąć się również na mikrofony wszechkierunkowe. Nie są one jednak dobrym wyborem dla streamerów. Zbierają one dźwięki całego otoczenia – w tym irytujące klikanie myszki i klawiatury.
Sprawdź: Jaki laptop do 2000 zł?
Mikrofon do streamowania – jakie musi mieć dodatkowe funkcje?
Powyższe parametry odnoszą się do wszystkich mikrofonów na rynku. Z racji, że szukamy modelu do streamingu musimy zainteresować się jednak dodatkowymi funkcjami. Przede wszystkim, potrzebujemy regulowanego ramienia. Nie możemy przecież trzymać go cały czas na ręku, a regulacja i odpowiednie dopasowanie do naszego biurka to absolutna podstawa.
Kolejno, zwróćmy uwagę, czy nasz mikrofon ma przycisk mute, służący do tymczasowego wstrzymania nagrywania dźwięku. To niezwykle wygodne w sytuacji, w której chcemy go na chwilę wyłączyć nie przerywając przy tym rozgrywki. Szukanie tej opcji w ustawieniach wymaga przecież zminimalizowania danego okna.
Przyjemnym dodatkiem będzie też pop filtr, czyli niewielka membrana, której zadaniem jest tłumienie trzasków i niedoskonałości w dźwięku. Nie jest to jednak parametr najważniejszy – zawsze możemy dokupić go po prostu osobno. Upewnijcie się jednak, czy ramię mikrofonu pozwala na jego montaż.
Zobacz też:
Najlepsza kamerka do komputera – TOP 5!
Laptop do pracy i gier – czy laptop gamingowy nadaje się do pracy?