• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

Czy laptop gamingowy nadaje się do pracy? Podpowiadamy, jak wybrać laptop, który sprawdzi się idealnie zarówno do pracy jak i do gier.

Laptop do pracy i gier – czy to możliwe?

laptop gamingowy do pracy i gier

Wybierając laptopa bardzo często możemy natknąć się na różne kategorie. Sklepy wyróżniają laptopy biznesowe, gamingowe, dla rodziny, dla grafików czy nawet dla programistów. Czy możliwe jest jednak nieco bardziej uniwersalnego modelu, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach?

Sprawdź: Jaki laptop dla ucznia wybrać?

Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście „Tak”. Wiele modeli dostępnych na rynku sprawdzi się doskonale nawet we wszystkich tych zastosowaniach. Oczywiście, będziemy musieli liczyć się z pewnymi kompromisami. Bez wątpienia, największym z nich będzie fakt, że laptop gamingowy nie jest zwykle zbyt poręczny. Jeśli często musicie pracować poza domem, to będziecie musieli nastawić się na dźwiganie nieco większego ciężaru.

Pomijając jednak tę drobną niedogodność, kupno uniwersalnego modelu nie powinno sprawić nam żadnego problemu. Oczywiście, musimy najpierw wiedzieć, na jakie parametry szczególnie należy zwrócić uwagę.

Czy laptop gamingowy nadaje się do pracy?

laptop do gier i do pracy

Wiemy już, że dość prosto będzie kupić laptop do gier i do pracy. Czy powinniśmy zatem wybierać modele typowo biurowe i liczyć na to, że sprawdzą się w grach, czy może lepiej postawić na model gamingowy z myślą o użytkowaniu go do pracy? Zasada jest tutaj bardzo prosta – mało który typowy laptop do pracy sprawdzi się w grach komputerowych! Niemal każdy laptop gamingowy będzie za to idealny do pracy.

Dlaczego właśnie tak jest? To bardzo proste! Spójrzcie na przeciętne wymagania do pracy. Potrzebujemy dość dużego i dobrze czytelnego ekranu, wygodnej klawiatury oraz nowoczesnych standardów komunikacji. Gracze szukają w swoich laptopach dokładnie identycznych rzeczy a dodatkowo zależy im na bardzo wysokiej wydajności!

Zobacz: Laptop czy komputer dla grafika?

Oczywiście, w pracy również potrzebujemy dość wysokiej wydajności. Ważne będą mocne procesory, duża ilość pamięci RAM oraz pojemny dysk SSD, aby mieć miejsce na pliki i aplikacje oraz zapewnić szybki dostęp do danych. Dokładnie tego potrzebują jednak gracze. W ich przypadku ważna będzie jednak karta graficzna, którą zwykle możemy pominąć szukając modelu typowo do biura.

Jakie parametry musi mieć laptop gamingowy do pracy?

No dobrze, na jakie parametry powinniśmy zwrócić zatem uwagę? Na samym początku skupimy się na dwóch zdecydowanie najważniejszych z nich. Laptop do gier i do pracy powinien być wyposażony w bardzo wydajny procesor najnowszej generacji. Zapewnia on nam możliwość uruchamiania wielu procesów jednocześnie, szybkie działanie programów, wysoką wydajność obliczeniową w przypadku programowania, baz danych czy nawet Excela, ale również wysoką wydajność w grach komputerowych.

Dodatkowo, koniecznie musimy wesprzeć go odpowiednio pojemną pamięcią RAM, w której nasz komputer przechowuje tymczasowo dane dla aktualnych procesów. W tym przypadku, rozsądnie będzie wybrać minimum 16 GB.

Kolejno, spójrzmy na dysk. Zarówno gry jak i dokumenty do pracy mogą zajmować dość dużo miejsca, zależy nam zatem na dużej pojemności. Doskonale sprawdzą się tutaj modele od 256 GB w górę. Oczywiście, pod uwagę bierzemy tylko znacznie szybsze dyski SSD. To nie jest jednak zbyt duży problem, bardzo ciężko kupić już laptopa z dyskiem twardym.

Sprawdź: Jaki laptop do 3000 zł wybrać?

Parametr, który odróżnia komputer tylko do pracy od modelu również gamingowego to jednak karta graficzna. Decydując się na laptop do gier i do pracy nie możemy pominąć tego najważniejszego i niestety również najkosztowniejszego podzespołu. Wyróżniamy ich dwa główne rodzaje – karty dedykowane i wbudowane. Te drugie, są po prostu bezpośrednio wbudowane w procesor i dzielą z nim dostępne zasoby.

Niestety, z perspektywy gracza wydajność będzie po prostu wtedy zbyt niska. Musimy więc zdecydować się na model z dedykowaną kartą graficzną. Warto postawi też na dość nowoczesną kartę, dzięki której nasz laptop nie będzie wymagał zbyt szybko wymiany. Doskonałym wyborem będą więc modele z najnowszej generacji AMD lub serii RTX 3000.

Co jeszcze warto wiedzieć wybierając laptop do pracy i gier?

Znacie już podstawowe parametry, na które musimy zwrócić uwagę wybierając laptopa do pracy i gier. Pozostaje zatem kilka szczegółów, które mogą okazać się bardzo przydatne przy decydowaniu się na konkretny model. Przede wszystkim, zwróćcie uwagę na to, czy laptop ma już zainstalowany system Windows. W innym wypadku do jego ceny będziecie musieli doliczyć około 200 złotych.

Kolejno, zwróćcie uwagę na akumulator. Jeśli zawsze korzystacie z laptopa w domu czy w pracy, gdzie macie dobry dostęp do gniazdka elektrycznego to nie będzie on wcale zbyt istoty. Jeśli dużo jednak podróżujecie to koniecznie postawcie na model mający pojemność przynajmniej 45 watogodzin. Wystarczy wam to nawet na 6 godzin gier i przynajmniej 10 godzin pracy.

Zwróćmy też uwagę na odpowiednio dużą liczbę złącz takich jak USB czy HDMI. Czasami będziemy przecież chcieli podłączyć do laptopa dodatkowe urządzenia peryferyjne albo skorzystać z dodatkowego monitora.

Zobacz też:
Bottleneck – co to jest i jak go unikać? Jak dobrać procesor do karty graficznej?
Tania karta graficzna – czy warto ją kupić? Jaki model wybrać?
Jak podłączyć dwa monitory? Praktyczny poradnik krok po kroku

Oceń ten post