• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Uprawianie sportu, niezależnie od wybranej dyscypliny, jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego samopoczucia oraz poprawienia kondycji fizycznej organizmu. Oczywistym jest fakt, że każdy sportowiec potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. Dla jednych będą to buty do biegania, a dla drugich ochraniacze czy też kask. Bez względu na to, jaki sport się wybierze – smartband może okazać się niezwykle przydatny.

Zadaniem opaski sportowej jest bieżące monitorowanie aktywności i śledzenie postępów użytkownika. Nie jest to jednak produkt przeznaczony tylko i wyłącznie dla sportowców. Sprawdzi się bowiem nawet jako zwykły zegarek o nieco innym wyglądzie, czy też dodatek zastępujący biżuterię.

Wszechstronność, jaką oferują opaski fitness, sprawia, że są one doskonałymi gadżetami do użytku codziennego.

Opaska sportowa – co to jest i do czego służy?

Smartband to niewielkie urządzenie, które wyglądem zbliżone jest do pewnego rodzaju zegarka sportowego. W miejscu koperty znajduje się jednak elektroniczny moduł, którego kształt przypomina zaokrąglony prostokąt, jakkolwiek to brzmi.

Obecnie dostępne na rynku opaski w większości posiadają wyświetlacz, który jest dotykowy. Niektóre z nich wciąż obsługiwane są jednak za pomocą przycisku w dolnej części ekranu.

Urządzenia te są niezwykle lekkie i dobrze dopasowane do nadgarstka. Ich noszenie nie powinno wprawiać w dyskomfort, ponieważ pasek jest przeważnie regulowany.

Z reguły sprzęty te są wodoodporne, dzięki czemu mogą być użytkowane w dosłownie każdych warunkach – na basenie, pod prysznicem czy podczas ulewy.

Warto wspomnieć również o stosunkowo wytrzymałych bateriach oraz małym zużyciu energii, które oferują smartbandy. Nieraz zdarza się, że urządzenie może pracować nieprzerwanie nawet 2 tygodnie bez konieczności ponownego ładowania.

Istotnym może okazać się fakt, że są to sprzęty, które można dostać w naprawdę niskich cenach. Zadowalający produkt, który będzie spełniał wszystkie postawione mu wymagania, nie musi kosztować majątku.

Jakie funkcje oferuje dobry smartband?

Do najbardziej podstawowych funkcji oferowanych przez opaski sportowe zalicza się między innymi liczenie kroków i przebytego dystansu oraz monitorowanie spalania kalorii.

Wbudowane w urządzenie czujniki monitorują aktywność w ciągu dnia, ale także podczas snu. Wszelkie dane i wyniki osiągane podczas wysiłku fizycznego przesyłane są z urządzenia na smartfona, co pozwala na ich analizę oraz ewentualne udoskonalenia.

W zależności od poziomu zaawansowania danego modelu, do dyspozycji użytkownika dostępnych jest wiele różnorodnych funkcji. Należy do nich na przykład wyliczanie czasu aktywności czy tempa przemieszczania się. Lepsze urządzenia potrafią również monitorować czas i jakość snu. Warto wspomnieć także o sprzętach, które oferują analizę pracy serca lub mierzą puls.

Przykładowe modele

Na obrazku znajduje się smartband Xiaomi Mi Band 4 w kolorze czarnym.

Xiaomi Mi Band 4

Sprzęt wyposażony został w dotykowy ekran AMOLED, którego przekątna wynosi 0,95 cala. Dzięki temu odczytywanie informacji staje się o wiele łatwiejsze nawet w pełnym słońcu.

Opaska umożliwia zarządzanie dowolnymi powiadomieniami przychodzącymi bezpośrednio z telefonu. Mogą to być komunikaty o połączeniach, SMS-y czy też alarmy. Na ekranie umieszczone zostały również informacje takie jak godzina, data, liczba przebytych w ciągu dnia kroków oraz stan naładowania baterii. Co więcej, możliwe jest również sterowanie muzyką ze Spotify bez konieczności sięgania po smartfon, co może okazać się sporym udogodnieniem.

Smartband rozpoznaje 6 rodzajów treningu: bieżnia, ćwiczenia, bieganie, spacer, jazda na rowerze, pływanie. Użytkownik otrzymuje również bieżące informacje takie jak ilość spalonych kalorii, przebyty dystans oraz tętno.

Produkt posiada klasę wodoodporności 5ATM (do głębokości 50m), co ucieszy wszystkich pływaków. Dodatkowym atutem jest również intuicyjne rozpoznawanie stylu pływania.

Warto wspomnieć o analizie snu, podczas której sprzęt mierzy czas, kiedy był on głęboki a kiedy płytki. Co więcej, nowoczesny system uczy się nawyków spania użytkownika i dba o odpowiedni poziom snu w trakcie nocy, po czym wybudza w odpowiednim momencie.

Urządzenie można połączyć z aplikacją mobilną Mi Fit, dostępną zarówno na Androida, jak i iOS.

Na obrazku przedstawiony został Smartband Xiaomi Mi Band 5 w kolorze czarnym.

Smartband Xiaomi Mi Band 5

Urządzenie sprawdzi się nie tylko u sportowców – pozwala ona na odbieranie powiadomień, sterowanie muzyką oraz monitorowanie snu.

W produkcie zastosowano wysokiej jakości ekran dotykowy AMOLED o przekątnej 1,1 cala. Oferuje on maksymalną jasność na poziomie 450 nitów, a jego rozdzielczość to 124 x 294 px.

Sterowanie sprzętem jest niezwykle łatwe i intuicyjne. Jednym kliknięciem można sprawdzić bieżący stan licznika kroków czy ostatnie mierzone tętno. Z łatwością uruchomić można również tryb treningowy oraz wdrożyć ćwiczenia oddechowe.

Mi Band 5 posiada tryby treningowe takie jak:

 • Bieganie na zewnątrz
 • Trening na bieżni
 • Jazda na rowerze
 • Jazda na rowerze stacjonarnym
 • Spacer
 • Jazda na rowerku eliptycznym
 • Trening na wioślarzu
 • Joga
 • Skakanie na skakance
 • Pływanie

Tak szeroki wybór opcji sprawia, że każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie.

Dodatkowe funkcje jakie oferuje opaska to między innymi zaawansowany czujnik tętna, akcelerometr, barometr i czujnik zbliżeniowy. Posiada również możliwość łączności NFC, Bluetooth 5.0 oraz czujnik Spo2. Będzie ona więc kompatybilna z większością urządzeń mobilnych z systemem Android bądź iOS.

Warto wspomnieć również o niezwykle wytrzymałej baterii, która umożliwia pracę urządzenia przez nawet 14 dni bez konieczności ładowania.

Obudowa o wodoszczelności na poziomie 5 ATM umożliwia trening zarówno w wodzie, jak i przy nieciekawych warunkach pogodowych.

Inteligentna opaska jest w pełni kompatybilna z aplikacją Mi Fit, która pozwala na bieżące monitorowanie postępów poprzez dostęp do statystyk oraz porad treningowych.

Na zdjęciu znajduje się smartband Huami Amazfit BAND 5 w kolorze czarnym.

Huami Amazfit BAND 5

Urządzenie waży zaledwie 24 g, dzięki czemu jest praktycznie niewyczuwalne na nadgarstku, gwarantując tym samym dużą wygodę noszenia.

Wytrzymała bateria sprawia, że opaska jest w stanie pracować nawet 15 dni bez konieczności ładowania. Jeśli jednak taka potrzeba nastąpi – już w 2 godziny bateria będzie w pełni naładowana.

Dotykowy ekran AMOLED o przekątnej 1,1 cala i rozdzielczości 126 x 294 px jest niezwykle czytelny nawet w pełnym słońcu.

Sprzęt jest wodoodporny (5 ATM), dzięki czemu może być użytkowany na głębokości do 50 metrów oraz w niesprzyjających warunkach pogodowych. Co więcej, obudowa wykonana została z niezwykle trwałego i solidnego materiału, jakim jest polikarbonat.

Smartband posiada wbudowaną łączność Bluetooth w wersji 5.0, dlatego też jego połączenie ze smartfonem (Android lub iOS) jest bezproblemowe i łatwe.

Do funkcji, jakie oferuje model Huami Amazfit BAND 5 należą:

 • Monitor pracy serca
 • Obliczanie przebytego dystansu
 • Monitorowanie jakości snu oraz przespanych godzin
 • Monitorowanie treningu
 • Akcelerometr
 • Żyroskop
 • Minutnik
 • Alarm i alarm wibracyjny

Niespotykanym elementem jest w tym przypadku pulsoksymetr, który monitoruje ciśnienie cząstkowe tlenu we krwi. Sprawdzi się on więc przede wszystkim u osób z chorobami układu oddechowego.

Ponadto możliwe jest również wyświetlanie informacji o pogodzie oraz powiadomień z kalendarza. Na wyświetlaczu znajduje się także obecny stan naładowania baterii.

Oceń ten post