• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Łączność 5G staje się coraz popularniejsza. Wraz z 5G pojawiają się jednak oznaczenia sub-6 5G oraz mmWave. Jakie są różnice między tymi rozwiązaniami?

Przede wszystkim trzeba spojrzeć na widmo radiowe używane w sieci. Sub-6 5G wykorzystuje częstotliwości poniżej 6 GHz. Jest to ważne z kilku powodów, ale jest też jeden główny. Mówiąc wprost: w przeszłości w tym miejscu działały sieci 4G, 3G i 2G. Sub-6 to więc ta 5G, z którą najprawdopodobniej będziesz mieć kontakt w ciągu najbliższych pięciu lat.

Najlepsi operatorzy 5G byli w stanie szybko wdrożyć „ogólnokrajowe” sieci, korzystając z istniejących wież i widma, ponieważ Sub-6 5G nie wymaga niczego więcej niż modernizacji wież.

Operatorzy po prostu wprowadzają zmiany specyficzne dla 5G w wieżach i mogą zacząć obsługiwać 5G obok 4G. A ponieważ dostawcy mają też znaczne zasoby widma w tych niższych częstotliwościach, mogą zapewnić stosunkowo wysoką moc wyjściową z 5G, bez uszczerbku dla swojej oferty 4G.

Wszystko to oznacza, że przez kilka następnych lat, przez większość czasu, gdy korzystasz z 5G, będzie to poziom poniżej 6 GHz. I niestety, przynajmniej przez kilka następnych lat, Sub-6 5G nie będzie znacznie lepszy od 4G. Tak więc o wiele szybciej nie będzie!

Na czym polega problem Sub-6 5G?

Problem polega na tym, że sieci tego typu nie zapewniają znacznie lepszych wrażeń niż najnowsze sieci 4G. Jest to co prawda 5G, ale działa z takimi samymi ograniczeniami, jak sieci 4G. Sieci Sub-6 są tylko nieznacznie szybsze, z marginalnie mniejszymi opóźnieniami niż sieci 4G.

Jedyna znacząca poprawa doświadczenia, jaką można znaleźć w przypadku Sub-6, dotyczy tak zwanych częstotliwości „środkowego pasma”. Czyli między 2 GHz a 6 GHz, gdzie sieci 4G tradycyjnie nie działały, ale 5G – już tak. Przy dużej ilości nieużywanego widma, braku konkurencji z istniejącymi sieciami 4G i pewnej nowej technologii sieciowej, średniopasmowa 5G może być świetną siecią. Równoważy wyższe prędkości z przyzwoitym zasięgiem i unikaniem obiektów. O wiele lepsze możliwości zapewnia jednak inny rodzaj 5G. Mowa o mmWave 5G.

Zobacz też:
Nowy telefon Nokii ma 5G i będzie rywalizować z Galaxy S20 FE

Oceń ten post