• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 dni temu

Dart, czyli potocznie „gra w rzutki”, to jedna z najstarszych rozrywek barowych. I choć grę stworzono z myślą o zapewnieniu dodatkowych wrażeń podczas rozmaitych spotkań towarzyskich, tak z czasem zyskała ona również miano dyscypliny sportowej, która skupia wokół siebie miłośników z całego świata. Kwestia ta nie powinna być jednak zadziwiająca – dart jest w końcu wyjątkowo pasjonującą rozrywką, która potrafi wciągnąć graczy nawet na długie godziny, tym samym gwarantując zaciętą rywalizację.

Jeszcze nie tak dawno temu, aby skorzystać z tarczy do darta, konieczne było udanie się do wybranego baru lub pubu, który akurat dysponował tego typu udogodnieniem. Dziś zasadniczo każdy z nas ma jednak możliwość zaopatrzenia się w tarczę i rzutki, aby korzystać z rozrywki w domowym zaciszu – zarówno samodzielnie, jak i w gronie znajomych.

Jak jednak wybrać możliwie najlepszą tarczę do darta? Co powinno cechować jakościowy produkt z tej kategorii? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Deska SUP – jak wybrać? Poradnik dla początkujących

Co to jest dart?

Co to jest dart?

Gra w rzutki to popularna gra barowa, która obejmuje naprzemienne rzucanie przez graczy lotkami w kierunku odpowiednio zaprojektowanej tarczy składającej się z odmiennie punktowanych sektorów, zwanych też segmentami punktowymi.

Zakłada się, że dart miał swoje początki już w średniowieczu, a inspiracją do stworzenia gry było nic innego, jak łucznictwo. Rozwój gry datuje się natomiast na XIX wiek, kiedy to w Wielkiej Brytanii wzrosła popularności rozmaitych pubów. Ważną postacią okazuje się przy tym Brian Gamlin, który w 1896 roku opracował układ numeracji sektorów na tarczy stosowany aż do dnia dzisiejszego. Gamlin wprowadził wówczas innowacyjny system numeracji, który zwiększył atrakcyjność gry i uczynił ją o wiele większym wyzwaniem.

Dart zyskał szczytową popularność w XX wieku, kiedy to gra z Wielkiej Brytanii przeniosła się również na inne zakątki świata. To właśnie wtedy rozpoczęły się również pierwsze rozgrywki na szczeblu profesjonalnym, co z kolei obejmowało również standaryzację sprzętu i zasad gry.

Współcześnie dart uległ znacznej modernizacji, a w trakcie gry nieraz wykorzystywane są elektroniczne tarcze i profesjonalne lotki. Ponadto utworzono również ligi darta, do których zalicza się chociażby PDC (Professional Darts Corporation), czy też BDO (British Darts Organisation).

Dart – zasady gry

Dart – zasady gry

Gra w darta może przyjmować wiele odmiennych postaci, przez co zasady poszczególnych rozgrywek bywają odmienne. W każdej grze, niezależnie od jej wariantu, funkcjonują jednak również podstawowe reguły, w tym przede wszystkim związane z tarczą, lotkami oraz linią rzutu.

Standardowa tarcza do darta ma 18 cali średnicy (ok. 45 cm) i jest podzielona na 20 ponumerowanych sektorów oraz środek, zwany bullseye. Bullseye ma przy tym dwa obszary – zewnętrzny (warty 25 punktów) oraz wewnętrzny (warty 50 punktów). Ponadto tarcza posiada również charakterystyczne pierścienie, które również dzieli się na zewnętrzny (podwajający wartość punktów danego sektora) oraz wewnętrzny (potrajający punkty sektora).

W rozgrywce każdy gracz ma do dyspozycji zestaw składający się z trzech lotek. Są one jednocześnie zbudowane z trzech głównych elementów, czyli:

 • Grota – przeważnie metalowego;
 • Korpusu – wykonanego z metalu lub tworzywa sztucznego;
 • Stabilizatorów lotki – czyli zakończenia w postaci charakterystycznych piórek.

Podczas gry wszyscy zawodnicy powinni znajdować się za linią rzutu, zwaną oche, która znajduje się około 2,37 m od tarczy.

Gra w „501”/”301”

Gra w „501”/”301”

Rozgrywka w „501” lub ”301” to zdecydowanie najpopularniejsze warianty gry w darta. Jej zasady okazują się przy tym całkowicie nieskomplikowane, a sama gra jest w stanie przynosić ogrom zabawy połączonej z rywalizacją.

W tym wariancie każdy gracz zaczyna z 501 lub 301 punktami. Następnie rzucają oni naprzemiennie do tarczy każdorazowo trzema lotkami. Zdobyte w trakcie rzutów punkty odejmowanie są wówczas od ich początkowej liczby, a rozgrywkę zwycięża gracz, który jako pierwszy wyzeruje swoje punkty. Zakłada się również, że ostatni rzut musi zostać zakończony trafieniem w podwójny pierścień lub wewnętrzny środek (bullseye). Jeśli natomiast gracz przekroczy liczbę punktów potrzebnych do osiągnięcia zera (tzw. bust), jego wynik z zakończonej rundy nie jest zaliczany, a liczba punktów wraca do stanu z jej początku.

Inne warianty gry

W darta można grać również z uwzględnieniem innych zasad, które obowiązują przy konkretnych rozgrywkach. Wśród nich można wyróżnić chociażby takie warianty, jak:

 • Killer – podczas gry każdy zawodnik wybiera swój „numer”, co odbywa się poprzez trafienie lotką w konkretny sektor. Zadaniem pozostałych graczy staje się wówczas trafienie w numery przeciwników, aby wyeliminować ich z rozgrywki. Ten wariant darta doskonale sprawdza się przy rywalizacji w większym gronie.
 • Around the clock – to rozgrywka, której zasady obejmują konieczność trafiania przez graczy w sektory ułożone w kolejności od 1 do 20, a następnie w środek, czyli bullseye. Grę wygrywa uczestnik, który jako pierwszy trafi we wszystkie sektory w odpowiedniej kolejności.
 • Cricket – czyli gra, podczas której zawodnicy wykorzystują jedynie sektory od 15 do 20, a także bullseye. Ich zadaniem jest „zamknięcie” wszystkich liczb poprzez trafienie każdej z nich trzykrotnie.

Jak wybrać tarczę do darta?

Jak wybrać tarczę do darta?

Przy wyborze tarczy do darta należy uwzględnić przede wszystkim trzy podstawowe kwestie, takie jak:

 • Przeznaczenie tarczy – czy będzie ona użytkowana amatorsko, czy może profesjonalnie;
 • Budżet – na rynku dostępne są bowiem zarówno tańsze, jak i znacznie droższe rozwiązania;
 • Preferencje użytkowników – w tym chociażby dotyczące materiału, z jakiego wykonana jest tarcza.

Po wstępnych ustaleniach zdecydowanie warto zapoznać się również z podstawowymi rodzajami tarcz do darta, czyli produktów sizalowych, papierowych, a także elektronicznych.

Tarcze wykonane z sizalu (Bristle Dartboards) to produkty cechujące się wysoką jakością, a zarazem trwałością. Tego typu tarcze posiadają właściwości samoregenerujące, co oznacza, że po wyjęciu lotki włókna materiału niejako wracają na swoje miejsce, co z kolei znacznie wydłuża żywotność tarczy. W tej kategorii można trafić zarówno na nieco tańsze, jak i droższe tarcze, które dedykowane są często do użytku profesjonalnego.

Tarcze papierowe (Paper Dartboards) to natomiast wyjątkowo budżetowe rozwiązania, z których korzystają często początkujący gracze. Jak jednak można się domyślić, tarcze do darta wykonane z papieru nie będą oferowały zbyt dużej trwałości, a przy tym często wymuszają one regularną wymianę.

Jeśli natomiast chodzi o tarcze elektroniczne (Electronic Dartboards), mogą one przyjmować zarówno postać dedykowaną do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Ich zaletą okazuje się przy tym możliwość automatycznego zliczania punktów, czy też wyboru pożądanego trybu gry. Zaawansowane modele często okazują się jednak stosunkowo drogie, przez co mogą stanowić spory wydatek.

Tarcza do darta – najważniejsze cechy

Tarcza do darta – najważniejsze cechy

Po wyborze rodzaju tarczy warto uwzględnić również poszczególne cechy tego typu produktów, które wywierają bezpośredni wpływ zarówno na komfort, jak i zadowolenie z rozgrywek. Wśród nich można zaznaczyć między innymi:

 • System drutów – druty w tarczy do darta służą do oddzielania poszczególnych segmentów punktowych. Kwestia ta znajduje swoje odzwierciedlenie między innymi w jakości gry, trwałości samej tarczy, a także ilości sytuacji, podczas których lotka odbija się od tarczy (tzw. „bounce-out”). Cienkie druty zmniejszają ryzyko odbić i zwiększają powierzchnię trafień, podczas gdy grube warianty mogą przyczyniać się do obniżenia jakości rozgrywki.
 • System montażu – tarcza do darta powinna być stosunkowo łatwa do zamontowania w wybranym miejscu, a przy tym musi gwarantować odpowiednią stabilność.
 • Segmenty – przed zakupem konkretnej tarczy warto upewnić się, że posiada ona wyraźne segmenty z precyzyjnym podziałem, gdyż ułatwia to nie tylko celowanie, ale i późniejsze zliczanie punktów, nie pozostawiając przy tym wątpliwości i niedopowiedzeń.

Najlepsze tarcze do darta – ranking [TOP 7]

Model Rodzaj tarczy Średnica Cena Gdzie kupić?
Winmau Blade 6 Sizalowa 45 cm 238,09 zł
Winmau Blade 6 Triple Core Sizalowa 45 cm 397,14 zł
Garlando Antares Elektroniczna 34,5 cm 345,00 zł
Geologic Canaveral ED310 Elektroniczna 43 cm 149,99 zł
Physionics DSHB02 Elektroniczna 34,3 cm 505,00 zł
Worker WJ300 Elektroniczna 35 cm 369,90 zł
Meteor 24693 Elektroniczna 38 cm 99,00 zł

Tarcza do darta Winmau Blade 6

Tarcza do darta Winmau Blade 6

Winmau Blade 6 to profesjonalna tarcza do darta zatwierdzona przez Światową Organizację Darta (WDF). Model ten cechuje się jednocześnie wysoką jakością wykonania, a przy tym umożliwia długie godziny rozgrywek zarówno na poziomie amatorskim, jak i bardziej zaawansowanym.

Średnica tarczy Winmau Blade 6 wynosi 45 cm, przez co jest ona wygodna w użytkowaniu. Co więcej, wykonano ją z niezawodnego sizalu, a obrotowy pierścień sprawia, że możliwe jest swobodne zmienianie ułożenia tarczy w celu równomiernego zużywania sektorów.

Ponadto model Blade 6 wzbogacono również w nowoczesny system odrutowania „pająka” Density Control™, co zmniejsza ryzyko odbicia lotek i ułatwia ich grupowanie.

Do atutów tarczy od Winmau zdecydowanie warto zaliczyć również całkowicie nieskomplikowany system montażu Rota-Lock, który umożliwia zawieszenie tarczy na praktycznie każdej powierzchni. Producent zadbał również o to, aby w zestawie znalazły się niezbędne akcesoria montażowe.

Winmau Blade 6 Triple Core

Winmau Blade 6 Triple Core

Blade 6 Triple Core to nieco droższa, a zarazem bardziej zaawansowana technicznie tarcza od Winmau, która sprawdza się nawet przy okazji rozgrywek na profesjonalnym poziomie. Została ona bowiem wykonano ze specjalnie wyselekcjonowanego sizalu, a przy tym jest również zatwierdzona przez Światową Organizację Darta (WDF), co jest niejako zapewnieniem o wysokiej jakości.

Model ten wyposażono w potrójny rdzeń z włóknem węglowym, który stanowi gwarancję trwałości i wytrzymałości tarczy. Ponadto posiada ona również „pająk” Density Control™ przyczyniający się do zmniejszenia ryzyka odbicia lotek.

Co więcej, tarczę wzbogacono również w system Rota-Lock, dzięki któremu jej montaż staje się łatwy i całkowicie bezproblemowy.

Tarcza do darta Garlando Antares

Tarcza do darta Garlando Antares

Garlando Antares to elektroniczna tarcza do darta, w zestawie z którą znajduje się również 6 rzutek z wymiennymi końcówkami.

Model ten doskonale sprawdza się w wielu rozmaitych sytuacjach, tym samym gwarantując użytkownikom dostęp do 28 zaprogramowanych gier oraz 131 różnych wariantów rozgrywek. Co więcej, tarcza posiada również funkcję „Cyber Match”, która pozwala grać z komputerem na 5 poziomach zaawansowania.

Do atutów sprzętu z pewnością warto zaliczyć również dostęp do kolorowych wyświetlaczy, a także funkcję zapamiętywania rzutów wykonanych nawet przez 16 graczy. Ponadto model ten wyposażono także w funkcję Sleeep, która skutecznie oszczędza energię, gdy tarcza nie jest użytkowana. Jednocześnie warto wspomnieć również o blokadzie Game Guard, która zapobiega niepożądanym skutkom idącym za trafieniem rzutką w przyciski.

Użytkownicy mogą również skorzystać z rozmaitych efektów dźwiękowych, a w razie konieczności także odpowiednio dostosować ich głośność lub całkowicie wyciszyć.

Geologic Canaveral ED310

Geologic Canaveral ED310

Geologic Canaveral ED310 to nowoczesna, a zarazem solidna i wytrzymała tarcza elektroniczka, która kryje w sobie szereg funkcji oraz przydatnych udogodnień.

Model ten wykonano z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, ale i wzbogacono w czytelne wyświetlacze ukazujące bieżące wyniki graczy. Co więcej, tarcza posiada również wiele trybów działania, co pozwala na urozmaicenie rozgrywek i dostosowywanie ich do różnych poziomów zaawansowania uczestników.

Do zalet tego urządzenia z pewnością należy zaliczyć także łatwość i bezpieczeństwo jego użytkowania, a także mobilność tarczy, dzięki której możliwe jest zamontowanie jej w niemal dowolnym miejscu.

Tarcza do darta Physionics DSHB02

Tarcza do darta Physionics DSHB02

Model Physionics DSHB02 to solidne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w amatorskim użytku domowym, jak i nawet w salonach gier, czy też barach lub pubach.

W zestawie wraz z tarczą znajduje się także 12 rzutek oraz 100 zapasowych końcówek, które można wymienić, gdy zajdzie taka konieczność. Co więcej, sprzęt będzie doskonałym rozwiązaniem nawet w przypadku wieloosobowych rozgrywek, dając przy tym radość oraz satysfakcję ze zdobywanych punktów.

Tarcza Physionics DSHB02 okazuje się jednocześnie nie tylko prosta w obsłudze, ale i łatwa w montażu.

Worker WJ300

Worker WJ300

Worker WJ300 to elektroniczna tarcza do darta przeznaczona do użytku przez maksymalnie 8 graczy.

Model ten cechuje się solidnym i wytrzymałym wykonaniem, a przy tym posiada on również pewne udogodnienia, w tym chociażby jakościowe i czytelne wyświetlacze ułatwiające korzystanie ze sprzętu.

Co więcej, tarcza oferuje aż 27 zaprogramowanych gier i 216 różnych wariantów rozgrywek, co pozwala na urozmaicenie zabawy, a także zwiększenie dreszczyku emocji w trakcie rywalizacji pomiędzy użytkownikami.

Do atutów modelu z pewnością warto zaliczyć również takie cechy, jak chociażby zabezpieczające drzwiczki, funkcja automatycznego wyłączania, wygodny montaż, czy też funkcja sygnalizacji dźwiękowej.

Tarcza do darta Meteor 24693

Tarcza do darta Meteor 24693

Meteor 24693 to elektroniczna tarcza do darta zasilana poprzez klasyczne baterie AA. Model, pomimo stosunkowo niskiej i przystępnej ceny, kryje w sobie szereg zalet i praktycznych rozwiązań. Wśród nich należy wyróżnić chociażby dostęp do 18 zaprogramowanych gier i 159 odmiennych wariantów rozgrywek, dzięki którym nie ma szans na monotonię, czy też nudę w starciach z innymi uczestnikami.

Co więcej, sprzęt cechuje się solidną i wytrzymałą konstrukcją, a w zestawie znalazły się także niezbędne do gry rzutki. Ponadto tarcza posiada również czytelny wyświetlacz LCD do łatwego śledzenia wyników. Użytkownicy mogą również skorzystać z oferowanych przez urządzenie efektów dźwiękowych, które dodają emocji i atmosfery podczas gry.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post