• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Piękny trawnik wynika z właściwej pielęgnacji i dbałości o detale. Obrzeża ogrodu i miejsca, w które ciężko się dostać mogą być nieosiągane dla kosiarki, ale nie dla podkaszarki. Podobnie jak w przypadku kosiarek – wybór właściwego modelu podkaszarki zależy w głównej mierze od tego jak duży teren masz do skoszenia oraz jak często kosisz swój trawnik. Podpowiemy zatem jak dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

Sprawdź również: Kosiarka elektryczna do małego ogrodu – jaką wybrać?

Podkaszarki – rodzaje. Jaką wybrać?

Na rynku ogrodniczym znajdziemy zarówno podkaszarki, jak i wykaszarki. W praktyce działają na tej samej zasadzie, ale urządzenia sklasyfikowane jako wykaszarki zazwyczaj mają większą moc. Niezależnie od tego który rodzaj sprzętu wybierzemy – kwestią pozostaje wybór zasilania. Podkaszarki mogą być spalinowe, zasilane z sieci lub akumulatorowe. Warto zauważyć, że wybór  akumulatora często daje możliwość zasilania także innych urządzeń tego samego producenta.

Przy wyborze podkaszarki zasilanej prądem trzeba liczyć się z tym, że kabel będzie ograniczał ruchy i będzie wymagał wyjątkowej ostrożności. Modele akumulatorowe mają z kolei mniejszą moc niż przewodowe i trzeba pamiętać o naładowaniu akumulatora przed koszeniem. Jednak w momencie koszenia jedynym ograniczeniem pozostaje już tylko określony przez producenta czas pracy urządzenia na pojedynczym naładowaniu. A ten, w przypadku ogrodów małych i średnich, zazwyczaj jest w zupełności wystarczający. W praktyce zarówno podkaszarki z akumulatorem, jak i te przewodowe są skierowane do właścicieli mniejszych trawników.

Do większych powierzchni raczej trzeba będzie wyposażyć się w kosę spalinową. Ten model poradzi sobie nawet z najbardziej zaniedbanymi działkami, nada się do karczowania trawy, a także wycinki małych krzewów i młodych drzew. Sprzęty spalinowe mają dużą moc, a ich praca nie jest praktycznie niczym ograniczona. Do wad trzeba jednak zaliczyć ich wagę, głośność pracy (niezbędne są ochronne nauszniki) i generowanie zanieczyszczeń.

Na obrazku znajduje się Podkaszarka elektryczna RLT6130 RYOBI w rękach mężczyzny, który pielęgnuje ogród.

Podkaszarka elektryczna RLT6130 RYOBI

Najlepsza podkaszarka – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze podkaszarki warto zastanowić się jaka średnica części tnącej będzie najlepsza do danego trawnika. Od niej zależy jak duży obszar skosisz za jednym razem, a jednocześnie – czy uda Ci się skutecznie skosić trudniejsze, wąskie przejścia. Ten parametr ma zatem odzwierciedlenie w skuteczności pracy i ma wpływ na to ile czasu zajmie Ci skoszenie działki lub ogrodu. Duży wpływ na efektywność koszenia ma także moc urządzenia. To, co w sporej mierze wpływa na komfort użytkowania podkaszarki to również waga urządzenia i sposób uruchamiania. Oczywistym jest, że znacznie wygodniejsze jest korzystanie w przycisku włącznika niż szarpanie za linkę – nie zawsze jednak jest to w opcji. Bardzo komfortową funkcją jest możliwość regulowania długości rączki podkaszarki, co pozwala na dostosowanie urządzenia do wzrostu użytkownika.

Chcesz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie podkaszarka w pełni odpowie Twoim potrzebom? Upewnij się co stanowi element tnący lub wyposaż się w dodatkowe akcesoria. Standardowa żyłka tnąca jest rozwiązaniem uniwersalnym i precyzyjnym. Noże są z kolei mocniejsze więc posłużą do cięcia twardszej i gęstszej roślinności. Do podkaszarek spalinowych można dokupić tarcze tnące dostosowane do określonych zadań. W opcji są szpule z żyłką tnącą do podcinania trawników, trójzębna tarcza sprawdzi do zarośli, a tarcza tnąca, która przypomina tarczę pilarki, poradzi sobie z gęstszą roślinnością i krzakami.

Na zdjęciu znajduje się idealnie wykoszony ogród.

Tanie podkaszarki elektryczne – ranking

Nazwa Cena Moc Szerokość cięcia Głowica tnąca
Podkaszarka przewodowa MAKITA UR 3000 255,30 zł 450 W 30 cm Żyłka
Podkaszarka przewodowa RLT6130 RYOBI 239,00 zł 600W 30 cm Żyłka
Kosiarka bezprzewodowa WORX - WG157E.9 224,85 zł 20 V 25 cm Żyłka
Podkaszarka przewodowa Verto - 52G547 153,50 zł 600W 30 cm Żyłka
Kosiarka przewodowa RYOBI - RLT3525 118,90 zł 350W 25 cm Żyłka

Powyższy ranking podkaszarek elektrycznych jest dość dobrym zobrazowaniem przekroju asortymentu dostępnego na rynku i parametrów podkaszarek elektrycznych. Tanie podkaszarki elektryczne w zupełności poradzą sobie z pracami przy domu. Zarówno te o mniejszej mocy, jak i te mocniejsze skutecznie usuną kępki trawy z trudno dostępnych miejsc i wyrównają trawnik przy brzegach. Wyposażone w żyłkę zapewniają szerokość cięcia w zakresie 25 – 30 cm.

Najlepsze podkaszarki spalinowe – TOP 3

Nazwa Cena Moc Pojemność baku Głowica tnąca
Podkaszarka spalinowa 1.4kW Verto - 50G490 398,40 zł 1400 W 1,2 l Nóż trójzębny / żyłka
Podkaszarka spalinowa ER2600L MAKITA 698,30 zł 830 W 0,6 l Żyłka
Podkaszarka spalinowa EBH341U MAKITA 1 452,00 zł 1070 W 0,65 l Żyłka

Jeśli decydujesz się na zakup podkaszarki spalinowej – zapewne masz do koszenia sporą ilość terenu lub cięższe warunki koszenia. W tym wypadku lepiej jest kupić urządzenie droższe i mieć pewność, że sprzęt poradzi sobie z trudniejszymi zaroślami i krzewami oraz że nie zawiedzie Cię jego żywotność. Są jednak wyjątki od tej zasady – tanie modele spalinowe o porządnych specyfikacjach również będą dobrym wyborem. Szczególnie jeśli mówimy o łatwym do skoszenia terenie np. boisku czy pracach związanych z porządkami miejskimi.

Podkaszarka elektryczna czy spalinowa – które rozwiązanie będzie dla Ciebie?

Jeżeli należysz do grona właścicieli większych ogrodów lub działek i masz problem z zaroślami lub nie masz czasu na regularne dbanie o trawnik – podkaszarka spalinowa będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Duża moc zapewnia uniwersalne zastosowanie – modele spalinowe poradzą sobie nawet z gęstszymi krzakami. Jeśli jednak sprzęt ten ma posłużyć do systematycznej pielęgnacji małego lub średniego ogrodu – więcej zalet będzie dla Ciebie miało urządzenie elektryczne. Podkaszarka przewodowa będzie miała więcej mocy niż bezprzewodowa, ale jeśli wiesz, że ciężko będzie Ci nią manewrować tak, by nie uszkodzić przewodu – wybierz raczej model z akumulatorem. To najwygodniejsze rozwiązanie zapewniające lepszą mobilność.

Sprawdź także: Robot koszący – jaki model warto wybrać? Ranking 2021

Oceń ten post