Telefony komórkowe zastąpiły nam tak naprawdę aparaty fotograficzne. Jak jednak wybrać smartfon z dobrym aparatem? Na co musimy zwrócić uwagę?
Czy smartfon może zastąpić aparat?
Zacznijmy od najważniejszego pytania – czy smartfon może tak naprawdę w pełni zastąpić nam aparat fotograficzny? Odpowiedź nie jest tutaj wbrew pozorom aż taka oczywista jak mogłoby nam się wydawać. Jeśli jesteście jednak amatorami i nie robicie zdjęć zawodowo to brzmi ona niemal na pewno tak.
Oczywistym jest natomiast to, że telefony nie sprawdzą się w sytuacjach takich jak profesjonalny modeling, zdjęcia ze ślubu czy zawodowa fotografia przyrodnicza. Do tych zastosowań wciąż potrzebny jest nieco „cięższy” sprzęt.
W każdym innym zastosowaniu, dobry smartfon z powodzeniem zastąpi nam jednak aparat. Nawet jeśli zależy nam na naprawdę dobrej jakości czy prowadzeniu własnych kanałów w social mediach. Dzisiejsze aparaty w telefonach są w stanie uchwycić zdjęcia w doskonałej jakości.
Jak robić dobre zdjęcia telefonem?
Pamiętajcie jednak o bardzo ważnej rzeczy – nawet najlepszy aparat na świecie w żaden sposób nie zastąpi nam umiejętności. Każdy fotograf wie, że sprzęt to zaledwie ułamek szansy na dobre zdjęcie, a wiele prestiżowych nagród wygrały zdjęcia wykonane smartfonem. Warto więc pamiętać o 3 podstawowych radach, które musi poznać każdy fotograf.
Przede wszystkim, musimy dokładnie poznać możliwości naszego telefonu. Z pewnością oferuje on wiele trybów, możliwość ręcznej zmiany aparatu czy niezastąpioną siatkę pozwalającą nam na lepsze zachowanie symetrii. Spróbujcie więc zrobić wiele zdjęć w tych samych warunkach, jednak używając innych trybów. Bardzo szybko nauczycie się, który z nich będzie odpowiedni przy danej okazji.
Zdecydowanie warto również pamiętać, że możemy potrzebować zewnętrznego źródła światła. Czasami lampa błyskowa w naszym telefonie nie będzie wystarczająca, nawet jeśli będzie to smartfon z dobrym aparatem. Doskonałym wyborem będzie więc lampa pierścieniowa, szczególnie jeśli robicie zdjęcia detali takich jak jedzenie czy makijaż.
Ostatnia rada jest zdecydowanie najprostsza – czyście obiektyw przed każdą sesją zdjęciową! Wystarczy nam do tego zwykła chustka do okularów nasączona alkoholem. Efekt będzie doskonały i natychmiastowy.
Zobacz: Tani telefon z dobrym aparatem – najlepsze modele
Smartfon z dobrym aparatem – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Oczywiście, same parametry naszego aparatu to również niesamowicie istotna rzecz. Wielu z nas nie wie jednak na co tak naprawdę zwracać uwagę.
Megapiksele – czy są nam megapotrzebne?
Zacznijmy od najbardziej medialnego parametru, czyli od megapikseli. Jaka ich liczba będzie wystarczająca, żeby robić dobre zdjęcia? Czy smartfon z dobrym aparatem może mieć poniżej 64 Mpix? Na początku wyjaśnimy pokrótce za co w ogóle one odpowiadają?
Poprzez liczbę megapikseli określamy to, z ilu punktów będzie składało się zdjęcie po wyłapaniu obrazu przez obiektyw. W teorii oznacza to oczywiście, że im więcej megapikseli tym dokładniejsze zdjęcie. Czy oznacza to, że smartfon z dobrym aparatem musi mieć minimum 64 megapiksele? Absolutnie nie!
Spójrzcie na profesjonalne aparaty fotograficzne – rzadko kiedy przekraczają one 12 megapikseli! Doskonały do zdjęć iPhone 13 również ma 12 megapikseli. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu – przy dużej licznie megapikseli ciężko jest zapewnić im optymalne doświetlenie. Nowoczesne telefony łączą więc piksele ze sobą podczas robienia zdjęć, aby zadbać o lepszy odbiór światła.
Nie oznacza to jednak, że parametr ten jest zupełnie nieistotny a producenci robią coś głupiego. Więcej megapikseli otwiera olbrzymie możliwości w procesie postprodukcji, której nasze telefony dokonują natychmiast po zrobieniu zdjęcia. Nie jest to jednak najważniejszy element!
Matryca
Znacznie ważniejszym parametrem, na który zawsze powinniśmy zwracać uwagę jest matryca. Jej zadaniem jest przetwarzanie obrazu, który dociera do obiektywu na elektryczny sygnał. To właśnie od jej rozmiaru zależy to, ile światła dotrze do konkretnych pikseli, czyli dokładnie to co omawialiśmy w poprzednim akapicie. Nawet 200 Mpix nie będzie mieć żadnego sensu, jeśli matryca nie będzie odpowiednio duża. Dodatkowo, większa matryca o mniejszej rozdzielczości da często lepszy efekt niż mała matryca z wysoką rozdzielczością.
Dokładnie dlatego też lustrzanki zapewniają nam znacznie lepszą jakość obrazu niż smartfon z dobrym aparatem. W telefonie nie zmieścimy po prostu fizycznie tak dużej matrycy jak w profesjonalnym aparacie fotograficznym.
Sprawdź: Jaki smartfon do 1500 zł kupić?
Przysłona
Kolejny bardzo ważny parametr aparatu w telefonie to przysłona, nazywana również aperturą. Jej działanie jest bardzo proste do wytłumaczenia. To po prostu średnica otworu, przez który światło wpada do soczewki. Oczywiście, im większa przysłona tym lepiej aparat poradzi sobie przy mniej korzystnych warunkach oświetleniowych.
Przysłonę zapisujemy w formie f/x, gdzie mniejsza liczba oznacza więcej światła wpadającego do soczewki. Jeśli zależy nam zatem na zdjęciach nocnych to zdecydowanie wybierzmy f/1.4 zamiast f/2.5.
Dodatkowe funkcje
Opisane wyżej parametry to trzy najważniejsze i niezmienne rzeczy w każdym aparacie. Smartfon z dobrym aparatem powinien mieć jednak jeszcze kilka dodatkowych funkcji. Prawdopodobnie najważniejszą z nich będzie OIS czyli optyczna stabilizacja obrazu umożliwiająca niwelowanie drgania naszych rąk. Nie zawsze mamy przecież pod ręką statyw.
Warto zadbać również o przynajmniej dwukrotny optyczny zoom. Cyfrowy sprawdzi się dość dobrze w niektórych przypadkach, ale jeśli zależy nam na maksymalnej jakości to zdecydowanie postawmy na wersję cyfrową.
Koniecznie postawmy również na model cechujący się dobrym oprogramowaniem. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do wielu trybów oraz znacznie lepsze możliwości postprodukcji. Zdecydowanie wyróżnić należy tutaj Apple, Samsunga i Google z serią Pixel!
Jeśli jesteśmy profesjonalistami to zainteresujmy się modelem, który pozwala nam na obróbkę zdjęć w formacie RAW. To wciąż względna nowość na rynku, ale modeli umożliwiających takie zadanie jest już coraz więcej.
Zobacz też:
Telefon się grzeje – co zrobić gdy smartfon się przegrzewa?
Jak udostępnić czyjąś relację na Instagramie? Poradnik na 2022
Rootowanie telefonu – co to jest i kiedy należy to zrobić?