• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Dla wielu miłośników technologii, tablety są produktami bardziej zbędnymi, niż użytecznymi. Przyznam szczerze, że również należałam do tej części osób. Zmieniło się to jednak, gdy zobaczyłam jak funkcjonalny i pożyteczny może być ten sprzęt. Dokładnie wtedy zdecydowałam się więc na zakup swojego pierwszego modelu z tej kategorii. Postawiłam więc na markę, którą znam i lubię.

Jesienią 2020 roku, wraz z innymi produktami Apple, na rynku ukazał się iPad 8. generacji. Jest to pozycja w stosunkowo zadowalającej cenie, która jednocześnie spełnia postawione jej wymagania.

Zakup ten okazał się strzałem w dziesiątkę. W dalszej części artykułu postaram się pokazać dlaczego.

iPad 8. generacji – specyfikacja techniczna

Obrazek prezentuje iPada 8. generacji.

Model ten posiada 10,2 calowy wyświetlacz Retina LED IPS, a stosunek boków wynosi 4:3. Wiele osób zarzuca marce brak postępów w kwestii wzornictwa i budowy. Prawdą jest, że iPad 8 pod względem wizualnym stworzony został na wzór modelu sprzed prawie 7 lat. Wystarczy jednak rzucić okiem na jego parametry, a różnice od razu staną się wyraźne.

Jeśli chodzi o wnętrze sprzętu, posiada on 6 – rdzeniowy procesor A12 Bionic. Pamięć wbudowana w moim przypadku wynosi 32 GB, a pamięć RAM 3 GB.

System operacyjny, na którym opierają się wszystkie iPady to oczywiście iPadOS. Jest on niezwykle prosty w obsłudze i bardzo łatwo się do niego przyzwyczaić. Tak więc, nawet osoby, które nigdy nie miały do czynienia z produktami od Apple, nie powinny mieć najmniejszego problemu z obsługą iPada.

Aparat główny, umieszczony z tyłu urządzenia, daje do dyspozycji 8 Mpix, a kamerka przednia 1,2 Mpix.

Produkt wyposażono w litowo – polimerową baterię o pojemności 32,4 Wh.

Budowa

Na zdjęciu znajduje się iPad 8. generacji wraz z rysikiem Apple Pencil.

Front iPada 8. generacji to płaski ekran, posiadający stosunkowo szerokie ramki. Wielu użytkowników nazywa je „niezagospodarowaną przestrzenią” – po części mają oni jednak rację. Na dole znajduje się powszechnie znane już Touch ID, czyli czytnik linii papilarnych, znany między innymi ze starszych modeli iPhone’ów. Na górze umieszczono kamerkę, zwaną FaceTime.

Pod spodem urządzenia znajduje się port Lightning oraz równomierne otwory głośników.

Po lewej stronie ramki umieszczone zostało złącze Smart Connector, które umożliwia podłączenie klawiatury Smart Keyboard oraz Apple Pencil. Po prawej stronie znajdują się jedynie przyciski służące do regulacji głośności.

Na górze ulokowano przycisk włączania/wyłączania, otwór mikrofonu oraz port mini Jack. Matowe plecki modelu, w kolorze gwiezdnej szarości, posiadają błyszczące logo producenta.

Należy wspomnieć również o wykończeniu całego produktu. Zostało ono wykonane z wysokojakościowego aluminium, którego zespolenie robi naprawdę spore wrażenie.

Pomimo faktu, że wzornictwo modelu może dla wielu być przestarzałym, iPad 8. generacji wciąż posiada ogrom zwolenników. Porównywanie go do iPadów Pro, czy też Air jest raczej zbędne. Oczywistym jest bowiem fakt, że wymienione sprzęty cechują się zupełnie odświeżonym i nowym designem.

iPad 8. generacji – użytkowanie

Na obrazku przedstawiony został omawiany w artykule iPad oraz Apple Pencil.

Kupując powyższy model nie oczekiwałam fajerwerków, co nie zmienia faktu, że moje zaskoczenie było niezwykle pozytywne.

Ze sprzętu korzystam głównie w celu nauki, pracy oraz rozrywki. W przypadku każdej z tych kwestii, sprawdza się on rewelacyjnie.

Działanie jest niezwykle płynne i zupełnie bezproblemowe. Szczerze powiedziawszy – nie ma się do czego przyczepić.

Istotną kwestią jest również bateria. Pełne naładowanie to gwarancja minimum 2 dni pracy. Jest to oczywiście sprawa niezwykle indywidualna. Muszę jednak przyznać, że używając iPada codziennie, ładuję go mniej więcej raz na tydzień. Nie mówię tu o używaniu przez 15 minut. W moim przypadku jest to nieraz 5 godzin słuchania muzyki, czytania e-booków, a czasem oglądania seriali czy rozwiązywania zadań.

Minusem może okazać się jednak stosunkowo długi czas ładowania. W przypadku pełnego rozładowania może on wynosić nawet 4 godziny. Rozwiązaniem w tym przypadku może być zmiana kostki ładującej z tej, która znajduje się w zestawie, na lepszy model.

Sprawdź: Klawiatura do tabletu – 5 najlepszych modeli. Jaką wybrać?

Apple Pencil

Na zdjęciu znajduje się Apple Pencil w kolorze białym w pokrowcu.

Apple Pencil to smukły i elegancki ołówek, służący do pisania, rysowania czy też malowania. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy tak jak ja, korzystają z iPada w celach głównie edukacyjnych. Na ten moment, nie wyobrażam sobie bowiem pracy z tabletem bez użycia przedstawionego ołówka. Znacznie ułatwia on tworzenie wszelkiego rodzaju notatek, czy ułatwiających zapamiętywanie rysunków. Świetnie sprawdza się także w przypadku rozwiązywania zadań.

W moim przypadku, iPad zastąpił klasyczne zeszyty. Apple Pencil natomiast długopisy, ołówki i zakreślacze.

Ołówek łączy się z tabletem za pomocą funkcji Bluetooth. Ich sparowanie jest niezwykle proste i nie powinno sprawiać najmniejszych problemów. Jego ładowanie możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest bezpośrednie podłączenie końcówki do portu Lightning. Drugi natomiast wymaga użycia przejściówki, która znajduje się w pudełku. Końcówkę ołówka należy wówczas podłączyć do przejściówki, a następnie użyć kabla zasilającego do tabletu.

W Apple Store znajduje się masa przydatnych aplikacji, które świetnie sprawdzą się w przypadku tworzenia notatek czy też rozwijania swojej kreatywności.

Co więcej, tablet jest również kompatybilny z przenośną klawiaturą Smart Keyboard. Dzięki temu, jest on w stanie zastąpić laptopa, będąc jednocześnie jego lżejszą i wygodniejszą odmianą.

Podsumowanie

Na obrazku znajduje się iPad 8. generacji w kolorze gwiezdnej szarości.

W moim przekonaniu, iPad 8. generacji to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują stosunkowo niewielkiego, przenośnego urządzenia do szkoły, pracy czy też podróżowania i rozrywki. Zdecydowanie jest to model przystępny cenowo, dlatego też warto na niego postawić.

Produkt ten świetnie sprawdzi się także jako forma rozrywki. Oglądanie seriali, czytanie książek, a nawet przeglądanie portali społecznościowych, jest z jego pomocą niezwykle przyjemne.

Ogromnym atutem jest również możliwość korzystania z omówionego już Apple Pencil. Poprzednie generacje klasycznego iPada nie dawały bowiem takiej opcji.

Ceny modelu zaczynają się od 1599 zł. W moim przekonaniu koszt ten jest jak najbardziej adekwatny do jakości wykonania produktu oraz jego funkcjonalności.

Czy warto kupić iPada 8. generacji w 2022 roku? Zdecydowanie tak. Jeśli szukacie urządzenia, które sprawdzi się przy okazji wielu codziennych czynności lub zaczynacie swoją przygodę z tabletami, model ten będzie wręcz idealny.

Sprawdź: Bezprzewodowy głośnik Bluetooth – jaki wybrać?

1/5 - (1 vote)