• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Gdy czas zmienia się na zimowy, a noc trwa znacznie dłużej niż byśmy tego chcieli, wiele osób doświadcza sezonowych zaburzeń nastroju (Seasonal Affective Disorder). Jest to rodzaj depresji, która prawdopodobnie wynika ze zmieniających się pór roku. Z reguły występuje w sezonie jesienno – zimowym, rzadziej wiosenno – letnim. Ma związek z obniżonym poziomem serotoniny, spowodowany często niedostateczną ilością światła słonecznego. Nie należy więc ignorować objawów takich jak długotrwałe przygnębienie, spadek energii czy też ogólne zmęczenie i osłabienie.

Sposobów radzenia sobie z tym stanem jest wiele. Zacząć można od zmiany diety, która obejmować powinna produkty zawierające chude białko, kwas omega-3, kwas foliowy, witaminę B12 oraz witaminę D.

Jednym z obowiązkowych sposobów jest w tym przypadku zadbanie o odpowiednie nasłonecznienie środowiska, w którym się przebywa. W okresie jesienno – zimowym nie jest to jednak zadanie proste. Dlatego też podstawą leczenia sezonowych zaburzeń nastroju jest terapia światłem, zwana również fototerapią. W tym celu stworzone zostały lampy antydepresyjne, przeznaczone do użytkowania w domu.

Ponadto światłoterapią można również leczyć zaburzenia cyklu dobowego i zaburzenia snu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy antydepresyjnej?

Dystans terapeutyczny – to odległość oczu od lampy. Natężenie co najmniej 2 500 luksów zostało w badaniach klinicznych uznane za skuteczne w walce z depresją sezonową. Modele lamp o większych dystansach terapeutycznych pozwalają na ich swobodniejsze użytkowanie, ponieważ oczy znajdują się dalej od źródła światła.

Moc świetlówek – lampy, które wyposażono w mocniejsze świetlówki są wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ pozwalają zachować większy dystans terapeutyczny.

Funkcja regulacji natężenia światła – pozwoli ona na dostosowanie jasności i barwy światła do indywidualnych preferencji. Ponadto taka funkcja daje możliwość użytkowania lampy antydepresyjnej jako zwykłego oświetlenia do pomieszczeń.

Należy jednak pamiętać, że lampa do światłoterapii powinna posiadać status wyrobu medycznego, co czynić ją będzie w pełni bezpieczną dla zdrowia. Sprawdzone badaniami klinicznymi lampy nie są jednak urządzeniami tanimi.

W dalszej części artykułu znajdują się przykładowe lampy antydepresyjne, które w pełni spełnią postawione im zadania.

Na obrazku znajduje się Lampa antydepresyjna Medisana LT 460Lampa antydepresyjna Medisana LT 460

Produkt ten wykorzystuje intensywne światło LED do symulowania światła słonecznego.

Jest to wyrób medyczny (certyfikacja zgodnie z MDD – Medical Device Directive), przy którym dystans terapeutyczny wynosi od 20 do 30 cm. Umożliwia zatem swobodne czytanie, pracowanie czy też relaksowanie się.

Obsługa jest niezwykle łatwa, ponieważ odbywa się za pomocą jednego przycisku.

Użytkownik ma w tym przypadku do wyboru 2 intensywności światła, którego powierzchnia wynosi 20,5 x 12 cm.

Lampa jest kompaktowa, dzięki czemu sprawdzi się w dowolnym miejscu. Dodatkowo w zestawie znajduje się etui, które ułatwi jej transport.

Na zdjęciu znajduje się produkt marki Beurer TL 50

Beurer Lampa antydepresyjna TL 50

Produkt ten zapewnia równomierne oświetlenie, o natężeniu ok. 10 000 luksów.

Jest to wyrób medyczny, który nie wydziela szkodliwych promieni UV.

Obsługa jest wygodna i odbywa się za pomocą jednego przycisku.

Niewielki rozmiar lampy sprawia, że jest ona możliwa do umieszczenia w dowolnym miejscu, odpowiednio je naświetlając.

Lampa pomaga wyrównać brak światła słonecznego i poprawić samopoczucie. Reguluje ona mechanizm wydzielania melatoniny, która przywraca odpowiedni rytm biologiczny. Sprawdzi się również przy zaburzeniach snu oraz cyklu dobowego.

Na zdjęciu znajduje się lampa antydepresyjna Rondo LED 400

Rondo LED 400

Lampa RONDO jest elegancką, stylową lampą do światłoterapii jasnym światłem. Posiada niski poziom jaskrawości co czyni ją bardziej przyjazną dla oczu u osób szczególnie wrażliwych na jasne światło.

Produkt jest niewielki, zajmuje mało przestrzeni. Można go łatwo ustawiać np. na stole w kuchni, w pokoju lub na biurku.

Ponadto posiada certyfikat Det Norske Veritas CE 0434, gwarantujący status wyrobu medycznego.

Klosz lampy wykonany jest z akrylu, a podstawa z malowanego na biało metalu. Wyłącznik umiejscowiony jest w przewodzie zasilającym.

Sprzęt wyposażono w doskonałej jakości diody LED, których pobór mocy jest bardzo mały, a żywotność sięga aż 50 000 godzin.

Natężenie oświetlenia wynosi:

2 500 lx w odległości 50 cm

10 000 lx w odległości 25 cm

Niestety, produkt nie został wyposażony w regulator natężenia oświetlenia.

Na obrazku przedstawiona została Lampa antydepresyjna Innolux Aurora

Lampa antydepresyjna Innolux Aurora

Innolux Aurora jest pięknie zaprojektowaną, efektowną lampą antydepresyjną o wyjątkowym kształcie.

Posiada stabilną podstawę z metalu i estetyczny rurowy klosz wykonany z elastycznego tworzywa, który dookólnie rozprasza światło.

Ponadto dostosowanie natężenia oświetlenia umożliwia regulator wbudowany w podstawę.

Aurora, dzięki swojemu wyjątkowo przyjaznemu wzornictwu idealnie wpasuje się w styl każdego pomieszczenia. Fakt ten sprawia, że może ona być łatwo używana nie tylko do samej światłoterapii, ale także całorocznie jako zwykła lampa pokojowa.

Natężenie oświetlenia (dookólnie) wynosi:

2 500 lx w odległości 45 cm

10 000 lx w odległości 23 cm

Jest to wyrób medyczny, posiadający certyfikat Det Norske Veritas CE 0434.

Co więcej, świetlówki mają żywotność ok 10 000 godzin, co odpowiada kilku latom użytkowania. Można je również samodzielnie wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na obrazku znajduje się Lampa antydepresyjna biurkowa Valovoima LED

Lampa antydepresyjna biurkowa Valovoima LED

Zamiast świetlówek lampa została wyposażona w nowoczesne oświetlenie LED. Dzięki temu jest energooszczędna, ma bardzo długą żywotność i nie rozgrzewa się podczas pracy.

Posiada regulator natężenia światła, co podnosi komfort użytkowania.

Można używać jej jako zwykłej lampy biurkowej lub też dla delikatnego doświetlenia, a w dowolnym momencie ustawić natężenie na maksimum i cieszyć się terapeutycznym działaniem światła o mocy 10 000 luksów.

Produkt ten posiada certyfikat wyrobu medycznego.

Ustawienie i nachylenie klosza jest wygodne do regulacji.

Natężenie światła wynosi:

2500 lx w odległości 54 cm

10000 lx w odległości 20 cm

Wyłącznik lampy umiejscowiony jest w przewodzie zasilającym.

Na zdjęciu znajduje się produkt marki Innolux o nazwie MESA

Mesa LED

Jest to certyfikowany produkt medyczny, wyposażony w duże natężenie oświetlenia z możliwością regulacji.

MESA jest jedną z najmocniejszych i najbardziej wydajnych lamp do światłoterapii jasnym światłem z rodziny Innolux.

Po zakończeniu sesji można przyciemnić urządzenie i używać lampy jako normalnego źródła światła. Jej minimalistyczny design sprawia, że dobroczynne dla zdrowia efekty mogą być z powodzeniem łączone z walorami praktycznymi.

Obudowa wykonana jest z metalu, a ekran z tworzywa sztucznego.

Natężenie oświetlenia wynosi:

2 500 lx w odległości 140 cm

10 000 lx w odległości 70 cm

Ponadto oświetlenie LED ma żywotność ok 100 000 godzin, co odpowiada kilkudziesięciu latom stałego użytkowania

Podsumowanie

Lampa antydepresyjna będzie idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób zmagających się z sezonowym zaburzeniem nastroju, czy problemami z dobowym rytmem. Sprawdzi się ona również u tych, którym najzwyczajniej brakuje większej ilości światła słonecznego.

Pomimo często wysokiej ceny, produkty te cechuje duża żywotność. Pozwala ona cieszyć się jasnym światłem przez długie lata. Ponadto lampy wyposażone w świetlówki dają możliwość ich wymiany, co zdecydowanie wydłuży ich działanie.

Oceń ten post