• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Gdy czas zmienia się na zimowy, a noc trwa znacznie dłużej niż byśmy tego chcieli, wiele osób doświadcza sezonowych zaburzeń nastroju (ang. Seasonal Affective Disorder). Jest to rodzaj depresji, która prawdopodobnie wynika ze zmieniających się pór roku.

Z reguły występuje w sezonie jesienno – zimowym, rzadziej wiosenno – letnim. Ma związek z obniżonym poziomem serotoniny, spowodowany często niedostateczną ilością światła słonecznego. Nie należy więc ignorować objawów takich jak długotrwałe przygnębienie, spadek energii czy też ogólne zmęczenie i osłabienie.

Sposobów radzenia sobie z tym stanem jest wiele. Zacząć można od zmiany diety, która obejmować powinna produkty zawierające chude białko, kwas omega-3, kwas foliowy, witaminę B12 oraz witaminę D.

Jednym z obowiązkowych sposobów jest w tym przypadku zadbanie o odpowiednie nasłonecznienie środowiska, w którym się przebywa. W okresie jesienno – zimowym nie jest to jednak zadanie proste. Dlatego też podstawą leczenia sezonowych zaburzeń nastroju jest terapia światłem, zwana również fototerapią. W tym celu stworzone zostały lampy antydepresyjne, przeznaczone do użytkowania w domu.

Ponadto światłoterapią można również leczyć zaburzenia cyklu dobowego i zaburzenia snu.

Czytaj także: Nowoczesne i wielofunkcyjne lampki na biurko LED

Czy lampy antydepresyjne są skuteczne?

W obliczu wielu nowopowstających urządzeń, które według producentów mają mieć wyłącznie pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, zawsze warto być ostrożnym robiąc tego typu zakupy. W związku z powyższym, skoro tu jesteś na pewno masz swoje wątpliwości i zastanawiasz się czy lampy antydepresyjne są skuteczne i czy są na to jakiekolwiek dowody.

Szczęśliwie nie jesteśmy pierwszymi, którzy zgłębiają ten temat. Harvard Medical School udostępniło artykuł, który rozwiewa część wątpliwości co do skuteczności światłoterapii. Cytowany w nim dr Richard S. Schwartz, profesor psychiatrii we wspomnianej placówce naukowej, uważa światłoterapię za atrakcyjną alternatywę dla leków.

Leki przeciwdepresyjne często zaczynają działać po kilku tygodniach, a czasami powodują uciążliwe skutki uboczne. Tymczasem terapia światłem potrafi przynieść pierwsze pozytywne efekty już w ciągu tygodnia. To jednocześnie świetne rozwiązanie dla kobiet w ciąży i osób starszych, które z różnorodnych powodów nie mogą lub nie powinny przyjmować leków doustnych.

Żeby lampy antydepresyjne były skuteczne muszą emitować 10 000 luksów, a użytkownik powinien spędzić przy źródle światła co najmniej 30 minut każdego ranka, tuż po przebudzeniu. Lampa powinna znajdować się nieco z boku i nie powinno się patrzeć bezpośrednio w światło, ale powinno się mieć oczy szeroko otwarte.

Odpowiedź na pytanie czy lampy antydepresyjne są skuteczne jest zatem jak najbardziej twierdząca, pod warunkiem, żeby wyposażymy się w dobrą lampę do światłoterapii i będziemy używać jej prawidłowo.

Sprawdź również: Elektryczny koc grzewczy – jak wybrać?

najlepsze lampy antydepresyjne ranking 2023

Lampa antydepresyjna Beuer TL 30

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy antydepresyjnej?

Dystans terapeutyczny – to odległość oczu od lampy. Natężenie co najmniej 2 500 luksów zostało w badaniach klinicznych uznane za skuteczne w walce z depresją sezonową. Modele lamp o większych dystansach terapeutycznych pozwalają na ich swobodniejsze użytkowanie, ponieważ oczy znajdują się dalej od źródła światła.

Moc świetlówek – lampy, które wyposażono w mocniejsze świetlówki są wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ pozwalają zachować większy dystans terapeutyczny.

Funkcja regulacji natężenia światła – pozwoli ona na dostosowanie jasności i barwy światła do indywidualnych preferencji. Ponadto taka funkcja daje możliwość użytkowania lampy antydepresyjnej jako zwykłego oświetlenia do pomieszczeń.

Należy jednak pamiętać, że lampa do światłoterapii powinna posiadać status wyrobu medycznego, co czynić ją będzie w pełni bezpieczną dla zdrowia. Sprawdzone badaniami klinicznymi lampy nie są jednak urządzeniami tanimi.

W dalszej części artykułu znajdują się najlepsze lampy antydepresyjne, które w pełni spełniają postawione im wymogi.

Sprawdź także: Lampa do doświetlania roślin – jak wybrać?

Lampy antydepresyjne – Ranking 2024 [TOP 9]

Model Dystans terapeutyczny Temperatura barwowa Cena Gdzie kupić?
Medisana LT 460 20 - 30 cm b.d. 287,00 zł
Beurer TL 50 15 cm 5300 K +/-300 K 309,00 zł
Beuer TL 30 10 cm 6500 K 218,00 zł
Beuer HIT TL41TOUCH 20 cm 6500 K 280,00 zł
Ultraviol FOTOVITA FV-10 50 - 70 cm b.d. 689,00 zł
Innosol Rondo 25 - 50 cm 4000 K 1 188,00 zł
Innolux Aurora 23 - 45 cm 4000 K 1 299,00 zł
Innolux Valovoima 20 - 54 cm 4000 K 1 699,00 zł
Innolux Mesa 70 - 140 cm 4000 K 1 999,00 zł

Najlepsze lampy antydepresyjne – zestawienie modeli

najlepsze lampy antydepresyjne

Lampa antydepresyjna Medisana LT 460

Produkt ten wykorzystuje intensywne światło LED do symulowania światła słonecznego. Jest to wyrób medyczny (certyfikacja zgodnie z MDD – Medical Device Directive), przy którym dystans terapeutyczny wynosi od 20 do 30 cm. Umożliwia zatem swobodne czytanie, pracowanie czy też relaksowanie się.

Obsługa jest niezwykle łatwa, ponieważ odbywa się za pomocą jednego przycisku. Użytkownik ma w tym przypadku do wyboru 2 intensywności światła, którego powierzchnia wynosi 20,5 x 12 cm.

Lampa jest kompaktowa, dzięki czemu sprawdzi się w dowolnym miejscu. Dodatkowo w zestawie znajduje się etui, które ułatwi jej transport. To jedna z najlepszych lamp antydepresyjnych, które możesz postawić na biurko.

ranking lamp antydepresyjnych LED

Beurer Lampa antydepresyjna TL 50

Beurer TL 50 to dobra lampa antydepresyjna, która zapewnia równomierne oświetlenie o natężeniu ok. 10 000 luksów. Jest to wyrób medyczny, który nie wydziela szkodliwych promieni UV.

Obsługa jest wygodna i odbywa się za pomocą jednego przycisku. Niewielki rozmiar lampy sprawia, że jest ona możliwa do umieszczenia w dowolnym miejscu, odpowiednio je naświetlając.

Lampa pomaga wyrównać brak światła słonecznego i poprawić samopoczucie. Reguluje mechanizm wydzielania melatoniny, która przywraca odpowiedni rytm biologiczny. Sprawdzi się również przy zaburzeniach snu oraz cyklu dobowego.

ranking lamp antydepresyjnych 2023

Beuer TL 30

Inną propozycją spod szyldu Beuer jest model TL 30. Choć jest to jeden z najtańszych modeli w naszym rankingu lamp antydepresyjnych, jest zdecydowanie godny polecenia.

Oferuje powierzchnię świetlną 20 × 12 cm i możliwość ustawienia zarówno w poziomie, jak i w pionie. Niewielkie rozmiary pozwalają na zastosowanie jej w domu, w biurze, a nawet w podróży. Tym bardziej, że do urządzenia dołączona jest praktyczna torba do przechowywania.

To dobra lampa do światłoterapii, która oferuje wyjątkowo jasne i równomierne oświetlenie. Nie daje efektu migotania i nie emituje promieniowania UV. Natężenie światła wynosi ok. 10 000 lx w odległości 10 cm.

Wśród zalet tego modelu trzeba wymienić nie tylko energooszczędną technologia LED, ale i wygodną obsługę za pomocą jednego przycisku.

ranking lamp antydepresyjnych

Beuer HIT TL41TOUCH

Trzecią i ostatnią propozycją marki Beuer, która znalazła się w naszym rankingu lamp antydepresyjnych jest model HIT TL41TOUCH. To dobra lampa do światłoterapii dostępna w korzystnej cenie.

Imituje światło dzienne i rozsyła je w terapeutycznym dystansie 20 cm, oferując wtedy natężenie światła na poziomie ok. 10 000 lx. Technologia LED w tym przypadku ma funkcję poprawiającą samopoczucie, może nawet pomóc zregenerować siły.

dobra lampa antydepresyjna z diodami LED

Ultraviol FOTOVITA FV-10

Zanim przejdziemy do fińskich lamp antydepresyjnych, pośród najlepszych lamp antydepresyjnych chcielibyśmy wyróżnić jeszcze jeden model. Ultraviol FOTOVITA FV-10, podobnie jak każda dobra lampa do światłoterapii, zapobiega zimowej depresji, pomaga w walce z bezsennością i poprawia samopoczucie.

Oferowane natężenie oświetlenia wynosi:

– 3200 lux w odległości 50 cm
– 1800 lux w odległości 75 cm

Zastosowane świetlówki oferują 10 000 godzin pracy. Lampy mają wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych oraz atesty medyczne.

fińskie lampy antydepresyjne

Innosol Rondo LED 400

Innosol Rondo jest elegancką, stylową, dobrą lampą do światłoterapii jasnym światłem. Posiada niski poziom jaskrawości, co czyni ją bardziej przyjazną dla oczu u osób szczególnie wrażliwych na jasne światło.

Produkt jest niewielki, zajmuje mało przestrzeni. Można go łatwo ustawiać np. na stole w kuchni, w pokoju lub na biurku. Ponadto posiada certyfikat Det Norske Veritas CE 0434, gwarantujący status wyrobu medycznego.

Klosz lampy wykonany jest z akrylu, a podstawa z malowanego na biało metalu. Wyłącznik umiejscowiony jest w przewodzie zasilającym. Sprzęt wyposażono w doskonałej jakości diody LED, których pobór mocy jest bardzo mały, a żywotność sięga aż 50 000 godzin.

Natężenie oświetlenia wynosi:

2 500 lx w odległości 50 cm

10 000 lx w odległości 25 cm

Niestety, produkt nie został wyposażony w regulator natężenia oświetlenia, dlatego też nie mógł zająć wyższego miejsca w naszym rankingu lamp antydepresyjnych.

dobra lampa antydepresyjna Innolux Aurora

Lampa antydepresyjna Innolux Aurora

Innolux Aurora jest pięknie zaprojektowaną, efektowną i przede wszystkim dobrą lampą antydepresyjną o wyjątkowym kształcie. Posiada stabilną podstawę z metalu i estetyczny rurowy klosz wykonany z elastycznego tworzywa, który dookólnie rozprasza światło.

Ponadto dostosowanie natężenia oświetlenia umożliwia regulator wbudowany w podstawę.

Aurora, dzięki swojemu wyjątkowo przyjaznemu wzornictwu idealnie wpasuje się w styl każdego pomieszczenia. Fakt ten sprawia, że może ona być łatwo używana nie tylko do samej światłoterapii, ale także całorocznie jako zwykła lampa pokojowa.

Natężenie oświetlenia (dookólnie) wynosi:

2 500 lx w odległości 45 cm

10 000 lx w odległości 23 cm

Jest to wyrób medyczny, posiadający certyfikat Det Norske Veritas CE 0434.

Co więcej, świetlówki mają żywotność ok 10 000 godzin, co odpowiada kilku latom użytkowania. Można je również samodzielnie wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

dobra lampa antydepresyjna biurkowa

Lampa antydepresyjna biurkowa Valovoima LED

W naszym rankingu lamp antydepresyjnych sporo miejsc zajmuje marka Innolux. Wynika to z faktu, że ten producent wypuszcza na rynek najwięcej produktów w tej kategorii. Różnorodny asortyment lamp antydepresyjne obejmuje także model Valovoima.

Zamiast świetlówek lampa została wyposażona w nowoczesne oświetlenie LED. Dzięki temu jest energooszczędna, ma bardzo długą żywotność i nie rozgrzewa się podczas pracy. Posiada regulator natężenia światła, co podnosi komfort użytkowania.

Można używać jej jako zwykłej lampy biurkowej lub też dla delikatnego doświetlenia, a w dowolnym momencie ustawić natężenie na maksimum i cieszyć się terapeutycznym działaniem światła o mocy 10 000 luksów.

Produkt, podobnie jak pozostałe polecane najlepsze lampy antydepresyjne, posiada certyfikat wyrobu medycznego.

Ustawienie i nachylenie klosza jest wygodne do regulacji, a natężenie światła wynosi:

2500 lx w odległości 54 cm

10000 lx w odległości 20 cm

Wyłącznik lampy umiejscowiony jest w przewodzie zasilającym.

dobra lampa antydepresyjna Innolux MESA

Innolux Mesa LED

Mesa LED to kolejny certyfikowany produkt medyczny, wyposażony w duże natężenie oświetlenia z możliwością regulacji. To bardzo dobra lampa antydepresyjna, która jest jednocześnie jedną z najmocniejszych i najbardziej wydajnych lamp do światłoterapii jasnym światłem z rodziny Innolux.

Po zakończeniu sesji można przyciemnić urządzenie i używać lampy jako normalnego źródła światła. Jej minimalistyczny design sprawia, że dobroczynne dla zdrowia efekty mogą być z powodzeniem łączone z walorami praktycznymi.

Obudowa wykonana jest z metalu, a ekran z tworzywa sztucznego.

Natężenie oświetlenia wynosi:

2 500 lx w odległości 140 cm

10 000 lx w odległości 70 cm

Ponadto oświetlenie LED ma żywotność ok 100 000 godzin, co oznacza kilkudziesiąt lat stałego użytkowania.

dobra lampa antydepresyjna

Lampa do światłoterapii Beuer HIT TL41TOUCH

Fińskie lampy antydepresyjne, a inni producenci

Fińskie lampy antydepresyjne, których głównym reprezentantem na naszym rynku jest marka Innolux, cieszą się dużą popularnością. Innojok Oy, czyli producent lamp Innolux, jest liderem urządzeń do światłoterapii nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie.

Fińskie lampy antydepresyjne Innolux naśladują światło dzienne wytwarzając oświetlenie o temperaturze barwowej 4000 K. Jak wspominaliśmy już przy okazji artykułu o nowoczesnych lampkach biurkowych, barwa 4000 K jest najbardziej uniwersalną, przyjemną dla oczu temperaturą barwową. Nie usypia, ani nadmiernie nie pobudza i pozwala na zachowanie produktywności.

Światło najbliższe słonecznemu mieści się w zakresie 5500 – 6000 K. Lampy, które emitują światło o takiej barwie może sprzyjać skuteczności pracy i zwiększać motywację. Taką barwę oferują niemieckie lampy Beurer. W naszym rankingu lamp antydepresyjnych znajdziesz trzy modele tego producenta: TL 50, TL 30 i HIT TL41TOUCH.

Choć fińskie lampy antydepresyjne oferują najwyższą jakość i bazują na wieloletnim doświadczeniu, warto rozważyć także modele innych producentów.

Czytaj również: Ranking czytników e-book [TOP 10 najlepszych modeli]

Dobra lampa antydepresyjna – podsumowanie

Dobra lampa antydepresyjna będzie idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób zmagających się z sezonowym zaburzeniem nastroju, czy problemami z dobowym rytmem. Sprawdzi się ona również u tych, którym najzwyczajniej brakuje większej ilości światła słonecznego.

Pomimo często wysokiej ceny, najlepsze lampy antydepresyjne cechuje duża żywotność. Pozwala ona cieszyć się jasnym światłem przez długie lata. Z kolei lampy wyposażone w świetlówki dają możliwość ich wymiany, co również zdecydowanie wydłuża ich działanie.

Sprawdź także: Jak wybrać najlepszy dyfuzor zapachowy? Ranking

#materiałreklamowy

5/5 - (1 vote)